Kotlíkové dotace končí, majitelům starých kotlů hrozí pokuty

Oblíbené kotlíkové dotace vstupují do své třetí a poslední vlny. Majitelé starých kotlů na tuhá paliva mají letos poslední možnost požádat o poměrně velkorysý příspěvek na nový a moderní zdroj tepla.

Tři kola – a dost. Právě tak by se dala ve zkratce charakterizovat situace v oblasti takzvaných kotlíkových dotací.
foto: Viadrus

V rámci Kotlíkových dotací mohou domácnosti dostat až 127 500 korun na nový kotel nebo tepelné čerpadlo. O dotace je velký zájem a získat je není úplně jednoduché. Odborníci proto radí s podáním žádosti příliš neváhat.

Ministerstvo životního prostředí totiž nedávno vyhlásilo třetí a poslední vlnu oblíbených kotlíkových dotací, které jsou určeny na modernizace zdrojů tepla v domácnosti. Díky nim si moderní zdroj vytápění bude moci pořídit na 30 tisíc domácností. O dotace, jež rozdělují krajské úřady, je velký zájem, a šance na jejich získání výrazně zvyšuje včasné podání žádosti.

„Máme bohaté zkušenosti jak s vyřizováním dotací, tak i s vlastní realizací výměny kotle. Pokud s námi lidé požádali o dotaci dostatečně dopředu, mají velkou šanci uspět. Naše úspěšnost při jejím získání se totiž pohybuje okolo 98 %,“ popisuje Luboš Vrbata, vedoucí oddělení Nová řešení společnosti E.ON, která tyto dotace zájemcům vyřizuje.

O první dvě vlny kotlíkových dotací byl enormní zájem a zdaleka se nedostalo na všechny žadatele. Třetí vlna, kterou jednotlivé kraje musí spustit do podzimu, je pro majitele starých kotlů poslední nadějí. Stát totiž do budoucna další finanční podporu na výměnu kotlů zatím neplánuje.

„Zájem o kotlíkové dotace je ze strany našich zákazníků velký. Z našich odhadů však vyplývá, že po skončení třetího kola kotlíkových dotací zůstanou v České republice stále v provozu desetitisíce starých kotlů. Současná tři kola dotací na výměnu všech starých kotlů jednoduše stačit nebudou,“ upozornil Kamil Neuwirt, obchodní ředitel společnosti Viadrus.

Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva za úspornější systém vytápění. Tyto kotle už brzy nebude možné legálně provozovat a letošní kotlíkové dotace jsou tedy skvělou a poslední možností, jak na nový zdroj tepla získat státní příspěvek.

„Domácnosti, které stále ještě topí v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, by neměly s výměnou otálet. Od září roku 2022 bude provoz těchto kotlů zcela zakázán, navíc výhodnější podmínky pro jejich výměnu už nebudou,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Třetí vlna kotlíkových dotací skončí v roce 2020. O pouhé dva roky později, přesně od 1. září roku 2022, budou zcela zakázány nejstarší typy kotlů takzvané 1. a 2. emisní třídy. Za jejich používání přitom budou hrozit pokuty. Lidem, kteří si nestihnou staré kotle vyměnit, mohou úřady vyměřit pokutu až 50 000 Kč. Mnozí občané o této hrozbě přitom ani neví.

Mezi podporovaná zařízení patří kotle na biomasu, plynové kotle a tepelná čerpadla. Těmito zdroji tepla musí žadatel nahradit starý kotel na tuhá paliva. Výše podpory může činit až 80 procent uznatelných nákladů v maximální výši 120 000 korun.

Do uznatelných nákladů lze přitom zahrnout nejen cenu nového kotle či tepelného čerpadla, ale také výdaje za rozvody a instalaci. Pokud je výměna kotle realizována v obci, která byla Střednědobou strategií zlepšení kvality ovzduší v ČR označena jako prioritní území, bude podpora navýšena o dalších 7 500 korun. Maximální částka se tedy může vyšplhat až na 127 500 korun.

Dotace nově doplní i bezúroční půjčky na kotel

Kotlíkové dotace fungují od roku 2015 a od té doby pomohly financovat nákup nového tepelného zdroje 60 tisícům domácností. Do konce roku 2020 by toto číslo mělo vzrůst na minimálně 90 tisíc výměn. Ministerstvo životního prostředí navíc v rámci poslední vlny Kotlíkových dotací připravilo pro některé regiony i program bezúročných půjček, s jejichž pomocí bude možné nákup kotle nebo tepelného čerpadla financovat.

„Klasický model kotlíkových dotací počítá se vstupní spoluúčastí žadatele, který nejprve kotel zaplatí, vymění a následně obdrží dotaci. Pro některé domácnosti je ale prakticky nemožné našetřit peníze na nový kotel dopředu, a tím pádem se pro ně kotlíkové dotace stávají nedostupné. Právě s tím by měl pomoci náš nový program kotlíkových půjček, který jim umožní výměnu předem zafinancovat,“ vysvětluje ministr Richard Brabec.

Kotlíkové půjčky budou dostupné pro obyvatele Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. „Ministerstvo se tímto krokem snaží vyjít vstříc i lidem v oblastech, jež se dlouhodobě potýkají s nižšími příjmy. Ti pak mohou tuto bezúročnou půjčku z velké části splatit právě ze získané dotace,“ popisuje nové možnosti Petr Woff z portálu Kupnísíla.cz, který se zabývá ekonomickou a pracovněprávní situací obyvatel ČR.

Bezúročné kotlíkové půjčky budou vyřizovat obce, které se do programu zapojí. Obce si následně budou moci peníze ze splacených půjček ponechat na realizaci dalších projektů pro zlepšení životního prostředí.

tisková zpráva

30 Comments on “Kotlíkové dotace končí, majitelům starých kotlů hrozí pokuty”

  1. Věřím, že v podobné situaci bude vícero lidí.
    krom

    Věřím, že v podobné situaci bude vícero lidí.

    krom odstěhování a prodeje či práce bych řekl, že pokud nemáte zrovna moc peněz jsou tyto možnosti

    1)koupit nějaký levný kotel splnující emisní normu 3 – ještě se dají koupit i nové např dakon 20 za 22 500 kč (prodej s emisní normou 3 končí-bude o něco dražší s emisní normou 4)
    2)využít tu půjčku a přihlásit se o dotaci – bohužel pokud chcete topit ručně tak kotel je tak za 50 000 kč, pravděpodobně k tomu budete muset dodělat akumulační nádrž, úprava rozvodů, regulace – a to nemluvím o tom, že na to musí být v domě/sklepě dost prostoru, aby jste splnil normu – pozor na to ! vím o případu, kdy jim pak nechtěli dát revize, že nesplnili odstupové vzdálenosti
    ve výsledku tato možnost se bude blížit minimálně k 80 – 100 000 kč s ne zcela jistou dotací 80% – a tady je důvod proč část lidí jde raději do jednoduší možnost č. 1
    3)vykašlat se na všechno a doufat, že vás nikdo neudá – co se týče pokut mám přímo od člověka co zákon psal, že nepředpokládají, že někdo bude kontrolovat dům od domu – v prvé řadě se budou vysílat kontroly, dle stížností .. takže pokud vám komín nečudí a nemáte špatné sousedské vztahy, tak riziko, že k vám půjde kontrola je malé …

  2. Dobry den,
    je nam s manzelkou pres 80 let, bydlime v malem

    Dobry den,
    je nam s manzelkou pres 80 let, bydlime v malem domku na Sumave a nas duchod cini dohromady cca 17 500 Kc. Dozvedel jsem se ze nas 15 let stary litinovy kotel na drevo (radne koupeny i s DPH v r. 2004) nesplnuje ekologicke podminky stanovene MZP. Pokud nebude do r. 2022 vymenen, bude mi udelena pokuta az 50 000 Kc.Na novy kotel nemam penize, pujcku nam nikdo neposkytne a na kotlikovou dotaci mohu zapomenout, protoze nejdrive musim novy kotel a instalaci s revizi zaplatit (opakuji ,nase duchody staci pouze na preziti) a pak poprosit o dotaci, kterou take nemusim dostat.Muze mi pan ministr nebo nekdo z ministersva poradit, jak takovou situaci vyresit?
    Nemam , prosim, na mysli reseni, kdy nebudem s manzelkou v dome topit nebo kdy budeme nuceni spachat nejaky trestny cin, abychom mohli spolecne pobyvat v teple vezenske cely.
    Diky za fundovanou radu.

    1. První bych asi zkusil, jestli výrobce nenabízí
      První bych asi zkusil, jestli výrobce nenabízí přestavbovou sadu. Třeba Viadrus Hercules U26 má šamotovou vestavbu, která zvýší emisní třídu kotle. Ale i tak je to cca 6-10tis.
      Takových, co nebudou mít cca 25tis na nový kotel je asi spousta, ale v mém okolí je spousta lidí, kteří zjevně nestrádají (bazény, auta, brány na el.), v zimě se jim vesele line z komínu příšerný uhelný dým a k tomu jsou rovnoměrně rozmístění po obci, aby jejich kouři nikdo neunikl. (To samozřejmě není váš případ pokud topíte dřevem i ve starém kotli.)

      1. Mame Viadrus U 26 a nas znamy topenar rikal,ze se dily na
        Mame Viadrus U 26 a nas znamy topenar rikal,ze se dily na prestavbu uz nevyrabi, novy nejlevnejsi Viadrus U 32 6 clanku je za cca 35 000 Kc + levna instalace za cca 3 000 Kc, sice hezke, ale vim,ze je asi pro mnoho lidi tezke pochopit,ze z nasich duchodu my tech 40 000 dohromady nedame. Co nadelame, dostaneme pokutu, nezaplatime, bude exekuce na domek, atd. atd. Uvidime, co se bude dit, tak doufejme,ze do r. 2022 oba zemreme
        Zd.

          1. Dekuji Vam vsem za nazory a rady, i ty rady, ktere mi
            Dekuji Vam vsem za nazory a rady, i ty rady, ktere mi doporucuji jit do prace nebo se, z mista , kde ziji cely zivot a dum jsem si postavil vlastnima rukama, odstehovat.
            Na ministerstvu jsem se ptal a jejich odpoved je hodna urovne uredniku, kteri maji velke platy, vydavaji prikazy a o obcany, neboli bezvyznamny a obtezujici hmyz, se ale vubec nezajimaji.
            Jeste jednou Vam, mili spoluobcane dekuji za Vase nazory, velice si jich vazm, a to opravdu a bez jakekoliv ironie.
            Zdenek

        1. Zde o tom hovoří a mluví o bezůročných
          Zde o tom hovoří a mluví o bezůročných půjčkách.
          https://www.euro.cz/byznys/kotle-i-pro-chude-nejvetsi-znecistovatele-dotace-mijeji-stat-to-chce-zmenit-1401897

          Bude to chtít zeptat se u kováře, tedy rovnou na příslušném ministerstvu jaké jsou možnosti a na obecním úřadě ať se laskavě vyjádřej. Když už si to vymysleli, tak je konfrontujte s realitou, že máte dobrou vůli, ale fakticky žádnou šanci vyhovět novým nařízením. Moji rodiče, taktéž na hranici sociálního zajištění získávají od obce příspěvek na nájem, ale musí si o něj každý rok znovu žádat.

      2. Uznávám že uhlí není nic moc,ale za roky co mám automat
        Uznávám že uhlí není nic moc,ale za roky co mám automat sem neviděl ani u mě ani u ostatních sousedů co ho také mají kouřící komín. Zato ti co topí dřevem v klasických kotlích soustavně zamořují celou ves neprůhlednou mlhou, nedá se jít pomalu ani ven,natož třeba otevřít okno.

    2. Víte nebude se to číst dobře, ale není náhodou bydlet ve
      Víte nebude se to číst dobře, ale není náhodou bydlet ve dvou lidech v domě ve vaší situaci tedy trochu nad vaše možnosti? Dřív se běžně po čase o dům staraly děti a rodiče na vejměnek. Pokud ne, což byl případ u nás, jeden dům se prodal a koupil byt, druhý daroval s tím, že se majitel postará i o bydlení původních obyvatel. Já znám takových lidí víc,hodně i v bytech, prostě má 4+1, žije tam sám a nemá ani jak to vytopit,všude vlhko, ale stěhovat se nebude protože tam bydlel vždycky no. Nevnímejte to prosím jako nějaký útok na vás a to jak žijete, jen si toho poslední dobou kolem sebe dost všímám.

      1. Budete se divit, ale souhlasim s Vami,jenze pochopte, domek
        Budete se divit, ale souhlasim s Vami,jenze pochopte, domek (2+1+garaz) je po rekonstrukci (pred 15-ti roky, vse bylo vymeneno vcetne kotle), zijeme zde 45 let, sami si pripravujeme drevo, ktere nam za ruzne drobne brigady poskytuje majitel lesa.Takze shrnuto, nejsme tak uplne Vami popisovany priklad, akorat mame oba za celozivotni praci jako delnik a zdravotni sestra duchod srovnatelny s zivotnim minimem a na novy kotel nemame a na pokutu take ne, na rozdil od ekologicky a kristalove ciste elektrarny Tusimice a pod.Tam asi znecisteni nevadi.

        1. Jestli zvládáte štípat dřevo a udržovat dům, tam se
          Jestli zvládáte štípat dřevo a udržovat dům, tam se můžete ještě vrátit do práce nebo si najít nějakou brigádu na poloviční úvazek.
          Ale jednoduší je to prodat, a jít bydlet do pronájmu vedle dětí, nebo pokud je nemáte tak domu nějakého města, kde mají dostupné dotované sociální skužby.

          1. Tak to je blbost nejhrubšího kalibru. Jak dlouho jim ty
            Tak to je blbost nejhrubšího kalibru. Jak dlouho jim ty peníze za prodej domu na ten nájem budou stačit? A potom se půjdou pást? Nenechte se vysmát. Lidí jako vy, kteří radí žít tady a teď a na zítřek se vyprdnout máme kolem sebe dost. Na to nepotřebujeme číst Hybrid.

              1. Např. cestovatel Miroslav Zikmund se nedávno dožil 100 let
                Např. cestovatel Miroslav Zikmund se nedávno dožil 100 let a nevypadá že by měl hned umřít. Pokud někdo v 80 letech je zdravý duševně i fyzicky, tak se sice může hned zítra neprobudit, ale taky tu může být dalších 20 let, s tím že 10 let je velmi pravděpodobných.

                1. Zajímavé je, že lidé kteří se dožili 80 mají velmi
                  Zajímavé je, že lidé kteří se dožili 80 mají velmi vysokou šanci mít ještě dlouhý život, jelikož úspěsně překonali všechny zdravotní, vývojové a genetické nástrahy, které se nás snaží skolit do 70, 80 či dříve. Dalším zásadním faktorem je každodenní fyzická a duševní zátež. Organismus pak nemá čas vymešlej blbosti v podobě různých nemocí a zdravotních komplikací. Důchodci by se neměli přestat hýbat, měli by sportovat a stále zaměstnávat mozek. Mozek je taky sval a ten se musí cvičit.

        2. Ale samozřejmě jestli jste na samotě u lesa, tak tam nikdo
          Ale samozřejmě jestli jste na samotě u lesa, tak tam nikdo z obce nebude mít zájem vám kontrolovat kotel. To musí nějací sousedé, které dýmem štvete, na malé obci aspoň rok otravovat starostu, a pak teprve hrozí ta kontrola a pokuta, jenž by ale první byla u důchodců do 10 000 kč.

    3. Věřím, že v podobné situaci bude vícero lidí.
      krom

      Věřím, že v podobné situaci bude vícero lidí.

      krom odstěhování a prodeje či práce bych řekl, že pokud nemáte zrovna moc peněz jsou tyto možnosti

      1)koupit nějaký levný kotel splnující emisní normu 3 – ještě se dají koupit i nové např dakon 20 za 22 500 kč (prodej s emisní normou 3 končí-bude o něco dražší s emisní normou 4)
      2)využít tu půjčku a přihlásit se o dotaci – bohužel pokud chcete topit ručně tak kotel je tak za 50 000 kč, pravděpodobně k tomu budete muset dodělat akumulační nádrž, úprava rozvodů, regulace – a to nemluvím o tom, že na to musí být v domě/sklepě dost prostoru, aby jste splnil normu – pozor na to ! vím o případu, kdy jim pak nechtěli dát revize, že nesplnili odstupové vzdálenosti
      ve výsledku tato možnost se bude blížit minimálně k 80 – 100 000 kč s ne zcela jistou dotací 80% – a tady je důvod proč část lidí jde raději do jednoduší možnost č. 1
      3)vykašlat se na všechno a doufat, že vás nikdo neudá – co se týče pokut mám přímo od člověka co zákon psal, že nepředpokládají, že někdo bude kontrolovat dům od domu – v prvé řadě se budou vysílat kontroly, dle stížností .. takže pokud vám komín nečudí a nemáte špatné sousedské vztahy, tak riziko, že k vám půjde kontrola je malé …

    1. Tak dopadl můj otec. Zbavil se kotle na uhelné kaly a dal
      Tak dopadl můj otec. Zbavil se kotle na uhelné kaly a dal elektrický. Bez dotace. Nato pak vláda dotace zavedla, aby za rok či dva zvedla ceny elektřiny, navíc ten elektrický topil málo a barák z roku 1983 žádné izolace. Platili za barák kupu peněz na topení. Tak šel do plynu ihned, jakmile ho obec rozvedla, aby za rok či dva stát dal dotace, ale jen na nově pořízené. No a následně podobné zdražení jako u elektřiny. Takže začal otec investovat do toho, kde se mělo začít ale tehdy se to tak nedělalo, do oken, střechy, stropu sklepa atp. Udělal by i fasádu, ale návratnosti ve svém věku nevěří.

  3. Hlavně že kotel co stál před dotacemi 18tis je teď za 33
    Hlavně že kotel co stál před dotacemi 18tis je teď za 33 😀
    Rakouské kotle na dřevo jsou plné elektroniky a serv a měří se emise 2x do roka a České to zvládnou bez čehokoli a emise se měří na skučebně. Kde bude asi rozdíl ?

  4. Já bych zakázal hlavně prodej uhlí v celé ČR – vyjímku
    Já bych zakázal hlavně prodej uhlí v celé ČR – vyjímku by měly regulované a měřitelné zdroje jako teplárny a velké podniky, kde jsou jasně dané a spočitatelné emise. Pro lokální topeniště bych to okamžitě zakázal.

    1. Malé spalování dřeva dokáže produkovat ještě horší
      Malé spalování dřeva dokáže produkovat ještě horší škodliviny než uhlí. A ti nejchudší by k dřevu přikládali ještě i plast.
      Nehledě na to, že v první i druhé výzvě se před rokem těžce dotovali i moderní kamna na uhlí.

    2. Nebo lidé, kteří topí uhlím v kotli s klasickým
      Nebo lidé, kteří topí uhlím v kotli s klasickým přikládáním, by měli mít aspoň týdenní školení zakončené praktickou zkouškou. Protože za dávných dob, kdy topili uhlím všichni, tak polovina lidí dýmila a polovina to uměla to roztopit tak, že téměř nešlo poznat že topí. Teď mi přijde, že zůstala u klasických kotlů jen ta první polovina a každý kdo topí uhlím tak pořád dýmí..

Napsat komentář