Vodíková ekonomika - vyplatí se?

Jan Horčík - 25 Prosinec 2006

Vodíková ekonomika

Zajímavou studii vypracoval odborník na palivové články Ulf Bossel. Často se mluví o tom, zda má vůbec "vodíková" ekonomika, tedy ta založená převážně na vodíkových palivových článcích, vůbec smysl. Protože výroba takovýchto článků často vyprodukuje mnohem více škodlivin a stojí více, než kolik se ušetří při jejich následném používání.
A právě k tomuto závěru došel i samotný Bossel, který tvrdí, že ekonomika založená na vodíku se prostě nevyplatí. Ve svém článku argumentuje tím, že extrakce vodíků je příliš náročná na energii. Předpokládá sice, že se objeví další, pokročilé nové technologie, které výrobu vodíku usnadní, nicméně stále to nebude stačit na to, aby se to vyplatilo.
Navrhuje proto "elektronovou ekonomiku". Tedy shromažďování elektřiny z obnovitelných zdrojů a její následné promyšlené využití přímo samotnými spotřebiteli. Výsledkem jeho návrhu je společnost, ve které je elektřina dominantním zdrojem energie a elektromobily jsou zcela běžné.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a ty solárka se postaví jen tak? za co? z čeho? a výkon budou mít jaký? Vodík považuji za slepou uličku. Je to bublina na které chce jiná skupina lidí zbohatnout.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mno... S tím tak docela nesouhlasím...
Vodík je celkem dobré řešení honby za výkonnou baterkou...
S trochou snahy půjde vyrobit miniaturizovaná verze tlakové nádrže i s článkem, použitelná místo standartních baterií při stejném nebo vyšším výkonu, přičemž energie uložená ve vodíku se nebude nikam ztrácet.....i po 100 letech bude stále připravena k užití...

Ale jako palivo do aut je to nonsens...

A s těmi solárními elektrárnami je to obdobné... Solární elektrárny jsou příliš velkou ekologickou, ale i ekonomickou a energetickou zátěží, než aby si nějaký stát mohl dovolit jich mít na svém území nějaké významější množství...

C.W.F.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vodík se nechá vyrábět elektrolýzou. Co k tomuto účelu využít sluneční elektrárny?

Obrázek uživatele Petr Soukup

Ano, to je řešení. Poté lze vodík považovat za "čisté" palivo. Naproti tomu při výrobě z elektřiny, která dnes koluje v sítích EU, se opravdu za "čistý" považovat nedá.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol