Auto na vítr přejelo Austrálii za 18 dnů

Jan Horčík - 04 Březen 2011

Wind Explorer je miniaturní, velmi lehké jehož hlavní pohon obstarává vítr. V roce 2009 si jej vysnili němečtí konstruktéři Stefan Simmerer a Dirk Gion. O rok později ho začali stavět. A letos se jim podařilo urazit s ním téměř 5000 km po jižním pobřeží .   
elektromobily Wind Explorer

Wind Explorer se zapíše do historie několika prvenstvími. Jde například o první bezemisní přejezd kontinentu v autě na elektřinu/vítr.

Wind Explorer je lehoučké elektrické vozítko vybavené lithium-iontovou baterií. Ta je dobíjena z mobilní .

elektromobily Wind Explorer

Navíc je možné pohánět s pomocí kitu neboli "draka". Ten může táhnout auto až stovky kilometrů, pokud jsou dobré povětrnostní podmínky.

Auto celkem na své cestě z města Albany do Sydney urazilo bezmála 5000 km. Tuhle trasu po jižním pobřeží zvládl Wind Explorer za 18 dní a spotřeboval elektřinu v tržní ceně 10 euro.

Lithium-iontová baterie v autě má energii 8 kWh, je rozložena do čtyř bloků a celkem 14 článků. Plně se dobije přes noc z 1kW větrné turbíny, která je umístěna na teleskopickém bambusovém tubusu o délce 6 metrů. Plně dobitý Wind Explorer ujede 200 km čistě na elektřinu.

Cesta začala 26. ledna a skončila 14. února. Nejvyšší dosažená rychlost byla 80 km/h a nejvyšší ujetá vzdálenost v jeden den 490 km. Celkově urazilo autíčko vážící 200 kg asi 2240 km čistě na elektřinu a 480 km na vítr (kite).

elektromobily Wind Explorer

Zbývajících 2100 km urazilo auto na elektřinu z rozvodné sítě, protože z důvodu povětrnostních podmínek nebylo možné využít větrnou turbínu (v tu dobu řádila v Austrálii bouře Yasi).

Průměrná spotřeba Wind Exploreru byla 2,0 kWh na 100 km. Nejekonomičtější byla jízda rychlostí 45-60 km/h. Hmotnost auta je rozložena následovně: 90 kg kostra, 90 kg baterie a 20 kg větrná turbína.

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

By měl zajímalo jak velkej kite měli. A na jak silnej vítr - podle videa to vypadá, že foukalo jen relativně lehce, jinak by s tím ten kite mával jinak.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

lod na vitr http://www.youtube.com/watch?v=q4A0B_-aQK4

Obrázek uživatele Jan Horčík

díky za zajímavý tip! je docela vtipné vidět, že tisíce let stará technologie opět triumfuje :)

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale větrne saně se běžně daji vidět na Mazurech par desetileti.A nemusi se jezdit na jižni polokouli.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily