Nanotechnologie přemění oxid uhličitý na fosilní palivo

„Ropa je hnědá až nazelenalá hořlavá kapalina tvořená směsí uhlovodíků, především alkanů. Pravděpodobně vznikla rozkladem zbytků pravěkých rostlin a živočichů,“ píše Wikipedie pod heslem „ropa„. Z čeho vznikly pravěké rostliny a živočichové? Ze vzduchu a uhlíku. Jsme přece všichni uhlíkové jednotky! ČÍST DÁL…

Ačkoliv si tak neříkáme. Nám tak ovšem říkala chemikářka, a možná proto jsme nedávali vůbec pozor. Co je podle některých vědců největším problémem současného životního prostředí? Oxid uhličitý. Co obsahuje? Uhlík. Co když někoho napadne, že by bylo možné měnit oxid uhličitý přímo na palivo? Je blázen.

Anebo někdo, kdo moc dobře rozumí nanotechnologiím. Třeba jako americká firma Carbon Sciences, která docela nedávno oznámila, že dosáhla zásadního průlomu právě v oblasti nanotechnologií. Dala si patentovat chytrou nanočástici, která údajně dokáže v průmyslovém měřítku přeměňovat oxid uhličitý na palivo.
přeměna oxidu uhličitého na palivo
Nanoreaktor je založen na biokatalytickém procesu využívajícím nízkoenergetických enzymů. Co to znamená se zeptejte u své chemikářky, důležité je, že z reakce oxidu uhličitého a vody má vypadnout palivo v podstatě identické k dnes využívaným fosilním palivům.

Carbon Sciences nazývají svůj objev „Smart Particles“ neboli „chytré částice“. Při jejich tvorbě se inspirovali u jednobuněčných organismů. Obor syntetické biologie zde pomáhá vytvořit vysoce výkonnou umělou buňku pracující s navrženými enzymatickými procesy, které mají za úkol jediné: absorbovat molekuly CO2 a vylučovat molekuly paliva. Zní to jako science fiction? To byl iPhone ještě před pár lety taky…

ecofriend

20 Comments on “Nanotechnologie přemění oxid uhličitý na fosilní palivo”

  1. Pochopil sem to správně,
    Pochopil sem to správně, že chtějí vysávat CO2 ze vzduchu?To by bylo fajn, každý velký město by mělo čističku, která by vysávala asi velkou turbínou vzduch a očišťovala ho. Nejspíš by se ale ušetřilo jen na skladování CO2 pod zem, protože to asi nepude tak rychle. Ta energie podle mě zásadní není, ale hromadění CO2 v atmosféře a tím oteplování okolí. Snad projekt získá dotace

  2. Ja by som to zobral
    Ja by som to zobral zoširoka – myslím, že je veľmi dôležité zvoliť čo najúčinnejší postup počnúc surovinami cez výrobu energie, až po spotrebič. V prípade dopravných prostriedkov z toho zatiaľ najlepšie vychádzajú elektromobily. Určite ale bude potrebné pozrieť sa na výrobu elektrickej energie, štruktúru siete a ako sa do celého procesu zapojí alternatívna výroba elektriny. Asi každá krajina má iný potenciál a bude musieť celý proces výroby energie optimalizovať na svoje podmienky.

  3. jenom podotknu, využívá
    jenom podotknu, využívá se voda, čili je to hezké, ale vypadá to, že v budouvnu nebude ropa nedostatkovým zbožím, ale voda, hm, ale popravdě, to je již dnes… voda by měla být témate budoucnosti, kde získáme pitnou vodu??? jak již bylo psáno víše, lze využít alternativní zdroje energie, jenom chtít a nenechat se ovládat ekonomikou…

    1. vody není nedostatek, voda
      vody není nedostatek, voda tvoří 80% plochy Země, nedostatek je „jen“ pitný vody. Ale ani tý nemusí bejt nedostatek, protože vyrábět pitnou vodu ze slaný umíme a už se to ve světě dělá. Jen se tomu (kupodivu) nevěnuje taková pozornost. Holt pitný vody ještě asi není tak málo, aby se jí věnovalo víc úsilí než ropě. Taky proč, vždyť vodu potřebujem jen na pití 🙂

    1. Já bych laicky řekl, že
      Já bych laicky řekl, že finta je právě v těch „nízkoenergetických enzymech“ o kterých je řeč 😉
      Samozřejmě, že článek je pouze informací, a nezkoumá problém do hloubky. Je tam něco o vodě CO2 a těch „chytrých částicích“. Z toho nelze usoudit nic víc, než tomu věřit 😀

      1. Já bych řekl, že to snad
        Já bych řekl, že to snad ani neaspiruje na řešení problému získání energie. Možná jde i o to, že ropa je jeden z nejlépe skladovatelných a nejlépe mobilních zdrojů energie. A i kdyby účinnost téhle věci byla třeba 50%, tak se to pro spoustu použití vyplatí.
        Jiná věc je, jestli je tahle „ropa“ použitelná i pro jiné chemické výroby… To asi nee..

    2. Důležité může být
      Důležité může být slovo „nízkoenergetické“. Všude kolem nás je spousta energie. Většina je jí ovšem právě nízkoenergetická a těžko se převádí na „víšeenergetickou“, která je vhodná pro využití. Když má například okolní vzduch teplotu 20°C, je nepoužitelný pro přímé vytápění. Dokážeme-li mu ovšem část energie odebrat (snížit jeho teplotu) a převést ji na energii s vyšším potenciálem (ikdyž jí bude méně), lze ji pak využít. Stejně by to mohlo pracovat zde. Pokud by tomu zařízení stačila nízkopotenciálová energie např. z okolního vzduchu s teplotou nad 10°C, pak stačí zařízením pouze profukovat okolní vzduch, který ji dodá.

      1. To je síce pravda, ale ak
        To je síce pravda, ale ak platí zákon zachovania energie, tak sa do nanotechnológií musí tiež vynaloźiť energia, ktorú zoženieme ako? Len neviem, či z toho vznikne ropa, alebo uź benzín. Každopádne dobrá myšlienka, no ja som za dokončenie hydrogénovej fúzie.

          1. Tak prestaň spalovať,
            Tak prestaň spalovať, odpoj sa od elektrickej siete a nájdeš odpoveď na svoje „prečo?“. Spaľovať musíme a budeme musieť ešte pekne dlho, či už fosílne palivá alebo jadrové. Museli by sme so životným štandardom klesnúť poriadne hlboko aby nás uživili obnoviteľné zdroje energie.

            1. Hmm, problém je v lidech
              Hmm, problém je v lidech jako jsi ty. Když už tady vesele všem tykáš. Jestli to takhle půjde dál… Jednou všechno klekne na hubu a bude po prdeli. Problém je právě v tom, jak jsou lidé pohodlní a nenažraní. A pořád by chtěli víc. A vůbec nepřemýšlejí co bude dál. Drtivá většina. Jenže ten písek, na kterém si hrajeme, je jeden a je dost omezený. Já se klidně uskromním, resp. už nyní žiji tak, aby moje stopa na zemi byla co nejmenší. A o odpojování od elektřiny a životu v jeskyni to fakt není. Nehledě na to, že ta tvá spalovací lobby jistě nepustí jinou technologii ke kormidlu. Bude se držet zuby nehty dokud se to tady nedovede na buben. Tak to vidím já…

              1. To, že to tu padne na hubu
                To, že to tu padne na hubu je takmer isté. Ale problém nie je vo mne (moja uhlíková stopa na tejto planéte je možno menšia ako tá vaša. Prechádzam na vykanie, keď sa Vás to tikanie tak dotklo)a problém nie je ani v ostatných takto zmýšlajúcich ľuďoch. Problém je v systéme, že to umožnil a že to je dokonca výhodnejšie. Od pádu na hubu nám ani uskromnenie nepomôže, pretože naháňanie za ziskom nás dohnalo k tomu, že asi 50% ľudí v našej spoločnosti produkuje v podstate zbytočnosti. Ak by sa prestali spotrebuvávať, tak by nám skolabovala ekonomika. Ak súčasný systém bude pokračovať zrejme skolabuje kvôli nedostatku zdrojov. Teší ma len jedno, že ako vraví klasik: „Aj pád na hubu je pohyb vpred“

                1. Ve všem s Vámi souhlasím
                  Ve všem s Vámi souhlasím do poslední tečky! Máte bohužel krutou pravdu…

                2. Takže nejdříve Anonym a
                  Takže nejdříve Anonym a nyní Mišo, OK.
                  Ten pád na hubu bude ekvivalentní tomu co jste mi sám doporučoval. Tedy vypnout se od všech „civilizačních výdobytků“ … Ale takhle jsem to nemyslel. No nic, nedorozumění se stávají 😉
                  Jisté je, že stávající nadspotřeba si už vybírá, a do budoucna vybere, svoji daň. Když s tím nikdo, alespoň v malém, nic neudělá, bude ten „pohyb vpřed“ hóóódně bolavý.

                3. Ještě tu nebyla zelená
                  Ještě tu nebyla zelená totalita. Co není může být. Žádná není navěky. A jestli bych měl srovnat PO které totalitě se žije lépe, tak si tipněte sami.

          2. Nevyjadril som sa presne:
            Nevyjadril som sa presne: Vodíkovou fúziou som nemyslel primárny pohon auta(som zásadne proti hydrogénom), ale výrobu elektrickej energie. V CERNe totižto zistili, ževodík je možné premeniť na hélium, pri čom sa uvoľní ohromné množstvo energie (vraj vyśšie, než bolo vložené). V takomto prípade by fúzne raktory nahradili dnešné jadrové a išlo by o najčistejšiu energiu.

Napsat komentář