ČEZ zapojil svou první fotovoltaickou elektrárnu s domácím úložištěm

Díky možnosti dotace v rámci programu Nová Zelená úsporám evidují české solární firmy zvýšený zájem o střešní solární elektrárny. Jedním z nováčků v tomto oboru je i ČEZ, který nedávno vstoupil do německé společnosti Sonnen vyrábějící domácí úložiště.

Proud už vyrábí 50 střešních fotovoltaických elektráren od ČEZ. Další stovka bude instalována do konce roku.
foto: ČEZ

„Decentralizace energetiky je celoevropským trendem a přichází postupně i do Česka,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod Pavel Cyrani.

„Důvodů, proč si lidé fotovoltaiky pořizují, je mnoho. Někteří si přejí být energeticky soběstační, pro jiné je důležitá ekologie, další se chtějí zajistit proti výkyvům ceny elektřiny v budoucnu. Potvrzuje se také, že Češi jsou národ nadšený do moderních technologií a chtějí si vyzkoušet nová řešení přímo doma,“ dodal.

auto Proud už vyrábí 50 střešních fotovoltaických elektráren od ČEZ. Další stovka bude instalována do konce roku.

foto: ČEZ

„Kromě ohřevu vody a topení máme všechno na elektřinu. Máme malé děti a navíc si teď pořizujeme klimatizaci, takže čekáme, že naše spotřeba poroste. Trendem se navíc stávají elektromobily a možná si budeme chtít v budoucnu jeden také pořídit,“ prozrazuje důvody investice do fotovoltaiky majitel padesáté zapojené elektrárny Rostislav Čáp z Prahy, který si pořídil 16 solárních panelů o výkonu 4,16 kWp společně s bateriovým systémem sonnen o kapacitě 6 kWh.

auto Proud už vyrábí 50 střešních fotovoltaických elektráren od ČEZ. Další stovka bude instalována do konce roku.

foto: ČEZ

„Myslím si také, že cena elektřiny nebude na dnešních nízkých úrovních věčně, takže investice se mi určitě vyplatí,“ dodává. Očekávaná životnost panelů je až 30 let, přičemž poskytuje záruky 25 let na 80% výkon panelů a 10 let na samotné panely.

Během třiceti let elektrárna pana Čápa dodá odhadem 112 MWh elektřiny, a oproti výrobě z uhelné elektrárny tak sníží množství vypuštěného CO2 o 112 tun. V případě všech 50 dosud zapojených fotovoltaik od ČEZ to bude během třiceti let úspora 6860 tun CO2.

auto Proud už vyrábí 50 střešních fotovoltaických elektráren od ČEZ. Další stovka bude instalována do konce roku.

foto: ČEZ

Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné střechy namířené na jih, na západ nebo na východ. Mohou být jak šikmé, tak rovné, musejí mít jen dostatečnou nosnost.

„Každá střecha je samozřejmě trochu jiná a my se jí přizpůsobíme, aby byla instalace co nejefektivnější. Jsme ale připraveni na všechno. Nejvíc poptávek je samozřejmě na klasické domy, lidé mají ale také zájem o panely třeba na karavan nebo na hausbót. Instalovali jsme i panely do panelákové lodžie,“ říká manažerka řízení produktů FVE v ČEZ ESCO Lucie Bedrníčková.

Rostislav Čáp je první, kterému ČEZ v České republice instalovala bateriový systém sonnen. Největší evropský výrobce lithiových bateriových systémů, ve kterém má ČEZ zprostředkovaně minoritní podíl, jich už ale na celém světě za pět let prodal přes 12 000.

„Dokud nebyly pořádné baterie, přemýšlel jsem o ukládání vyrobené energie z pohledu ohřevu vody. Kombinace s bateriemi mi ale dává větší smysl. Přes den mi elektrárna vyrobí elektřinu a večer, když je rodina doma, si ji z baterií zase vezmeme,“ říká Rostislav Čáp.

auto Proud už vyrábí 50 střešních fotovoltaických elektráren od ČEZ. Další stovka bude instalována do konce roku.

foto: ČEZ

ČEZ dodává fotovoltaické elektrárny včetně bateriových systémů na klíč. V případě domácností se postará o projektovou dokumentaci a připojení k distribuční soustavě.

U větších firemních elektráren pak i o stavební povolení, licenci Energetického regulačního úřadu i uzavření smlouvy o výkupu přebytků elektřiny.

Po instalaci elektrárny a zaškolení zákazníka ohledně jejího provozu ČEZ dál po pět let zdarma průběžně sleduje fungování elektrárny, poskytuje zákazníkovi monitoring o výrobě a úsporách a po třech letech i elektrárnu v rámci revize zkontroluje.

„V létě spustíme i další službu. Půjde o servisní balíček, kdy budeme zákazníky informovat o nových řešeních, změnách legislativy. Pomůžeme jim také se změnou systému, pokud budou mít zájem o jeho úpravu. Jinou novou službou bude zapůjčení baterií sonnen do domácností, aby si je mohli zákazníci vyzkoušet,“ říká Lucie Bedrníčková.

tisková zpráva

41 Comments on “ČEZ zapojil svou první fotovoltaickou elektrárnu s domácím úložištěm”

  1. Mě se celkem líbí tohle a
    Mě se celkem líbí tohle a uvažuju o tom: http://shop.solarpartner.cz/set-na-ohrev-vody-nectar-sun

    Připadá mi to jako celkem dobrý začátek pro fotovoltaickou domácnost. (bez dotace je to drahé a dá se to postavit levněji také)
    http://shop.solarpartner.cz/clanky/nova-zelena-usporam

    Až 35 tis dotace… takže i když ta cena vč. el. boileru bude třeba 70 tis. měl bych zaplatit jenom 35 tis. 6 panelů na střeše a jestli je za pár let přepojím na baterky (po splnění zákonné lhůty Zelené úsporám), které snad budou levnější.. tak to bude moje věc.

    Není to reklama té firmě, ale hledal jsem různé systémy a tenhle mi vzhledem k mé aplikaci připadá jako rozumný. Možná jsou další co by stáli za řeč. Máte někdo něco podobného?

    Díky

  2. Zjednoduseny vypocet:
    345000

    Zjednoduseny vypocet:
    345000 Kc/112000 kWh = 3,08 Kc/kWh.
    Takze pokud doopravdy vyrobi a spotrebuje behem 30-ti let vsechnu udavanou elektrinu, zaplati za ni 3,08 Kc/kWh.
    Muj dnesni tarif (primotop) neco pod 2,50Kc/kWh.
    Takze aktualni cena je levnejsi. Kdo vi co bude za 30 let.
    Nejvetsi riziko predstavuje Vitaskova z ERU a jeji plany s tarifnim modelem. Jak signalizuje uz dnes, budou samozasobitele oskubani.
    Na trhu se da poridit 16 panelu po 260W za ca. 77000 Kc vcetne 21% DPH.

    1. nejvetsi riziko predstavuje
      nejvetsi riziko predstavuje jaderna energetika, a to po celem svete, uran coby regulovana surovina je dlouhodobe podhodnocena a presto nedostatkova, takze dokud nebude vyresena nova generace reaktoru ktere dokazou spalovat palivo v mnohem lepsi mire nez ty soucasne (zhruba pulprocentni efektivita) tak nad jadernou energetikou poletuji dva zasadni otazniky, prvni je regulace ktera cenu jaderne energie drzi pri zemi a druhy je v tom, ze tezitelny uran neni nekonecnej, uvadi se ze pri soucasnem tempu energetiky by tezitelny uran mel vystacit jen na 60-70 let, pritom jiz dnes nestaci tezari uspokojovat poptavku, pri te cene to soukrome firmy delat nechtej

      veskutecnosti jadernou energetiku v CR dotujeme vyssima castkama nez jakejma dotujeme obnovitelne zdroje, vyhoda je v tom ze oba tyto zdroje v CR patri CEZu, takze se nemusi na vyuctovani vedle poplatku za OZE objevovat jeste dalsi poplatek nazvany treba JE, ale dane finance se schovaji proste do ceny za MWh jako takovou

      podle posledni zpravy CEZ za 16Q2 jsou naklday na 1MWh u Temelinu 2038,- korun, asi kazdemu kdo umi nasobilku dojde kolik je to na 1kWh vyrobene elektriny a za kolik se elektrina prodava, no zadnej vejvar to fakt neni, spis podvar, problem je ze do zahranici neprodavame za trzni cenu ale za burzovni cenu, a doma to zadnej vejvar taky neni, pac mame v CR celkem nizkou koncovou cenu za elektrinu

          1. Dovolím si reagovat místo
            Dovolím si reagovat místo pana Josefa.

            Simulaci modelů sítě jsem jaksi provedl zde:
            hybrid.cz/nemecka-paroplynova-elektrarna-ma-ucinnost-85 @ Vložil/a Carlos (bez ověření), Út, 2016-06-21 23:16

            Pokud by se použily reaktory ABWR tak si u jaderného modelu odečtěte asi 280mld a přidejte ještě asi 1600MW.

        1. To není malá úprava, ale
          To není malá úprava, ale setsakra úprava a manipulace. Ignorovat skutečnou čistou spotřebu štěpného materiálu. Nebo tvrdit že dodavatelé nejsou sto uspokojit poptávku, když je uranu přebytek. Stejně tak když tvrdí že elektrárna má efektivitu jen 0,5%, opravdu nevím jestli to dělá schválně, nebo neví, což by mne po jeho minulých prohlášeních překvapovalo.

          Horší je že takovéto upravené informace nás dostávají stále do větších energetických a ekologických problémů. Pak si takové manipulace přečte někdo kdo si dál nic nepřečte, nebo pokračuje jen v manipulovaných údajích a je tu problém.

      1. A náhodou jednotkovou
        A náhodou jednotkovou dotaci na 1MWh z je neznáte že? Jenom celkovou cenu, která je pořád na slušné úrovni, jen pro zajímavost, jakouže to kalkulujeme cenu pro FVE s bateriemi pro dlouhodobý provoz? Hmm, JE měsíčně vyprodukuje 720kWh/kW, to odpovídá (sjeďte si to na solární kalkulačce) 8kWp pro solární elektrárnu, za 312 000Kč. Počítejme baterie na 3/4 denní produkce, tedy na 18kWh. Cena baterií asi 200-300$/kWh, tedy počítejme 250$/kWh, třeba baterie za 113 000Kč, celkem 425 000Kč. Během 20 let se dá čekat alespoň jedna obměna baterií, udává se životnost asi 2000 cyklů, to se vypotřebuje za 5 let, životnost 10 je tedy velmi optimistická. Počítejme tedy cenu ve skutečnosti 538 000Kč. 20 let je 240 měsíců, to je 2241Kč/měsíc, tedy asi 3,11Kč/kWh. Oba zdroje sei nemají tedy nic co moc vyčítat.

        Půlprocentní efektivita čeho? Parního cyklu? Nesmysl. Toho že se spálí asi tak polovina štěpitelného uranu, kterého je něco mezi 2-3% eventuálně +-0,7% u PHWR alias CANDU? Mimochodem je patrně o dost levnější nechávat balast neštěpitelného uranu, ze kterého vzniká plutonium 239, než jej nahradit třeba železem. Z jednoho reaktoru v Temelíně je asi 30t použitého paliva ročně, v tomto je cca 300kg štěpitelného Pu 239 a asi 300kg U235, na počátku bylo obohacení asi 3% takže jsme využili asi 2% celkového paliva, ale 66% štepitelného materiálu z počátku a vyrobili potenciálně 33% štěpitelného paliva pro novou zavážku. S vhodnými metodami přepracování by spotřeba nového uranu poklesla asi na 1/3.

        Jaká regulace drží ceny jádra při zemi? Naopak požadavky na bezpečnostní systémy, tedy regulace drží cenu jaderných elektráren na poměrně vysoké úrovni. Problém je v tom že kdykoliv se zvýší zabezpečení JE, tak za pár let se zase začne ozývat další skupina která bude požadovat lepší zabezpečení, mimochodem si zkuste někdy najít o tom jak na základě nátlaku ekoteroristů (bavíme se o době kdy se na jaderná zařízení skutečně útočilo) nepokračovalo se se zpracováním paliva a tak vznikl problém jaderného odpadu. (Vzhledem k tomu že to bylo anglicky a snad i zvukový záznam se to bude asi hledat špatně) V podstatě stejná situace jako s alergií na Wi-Fi kdy každé zpřísnění limitů vede k růstu případů této alergie a volání po ještě přísnější regulaci. Pokud se už hlásí pomalu prasklá žárovka jako závada JE, je to opravdu dost potrhlé, stejně jako když požár nějakého koše v nejaderné části či radioaktivní guláš ze šumavy se dostává do hlavních událostí protože se to stalo v JE.

        A to že někdo nechá utopit elektrárnu, dovede kabel špatné napěťové úrovně a ještě ji postaví na blbém místě opravdu nevyžaduje aby se design všech elektráren zbytečně zesložiťoval o lapače jádra a tlakové chladicí systémy nouzového chlazení, u Fukushimi Daiichi úplně stačilo postavit elektrárnu nad pár set let starými označníky, které značí nejvyšší zaznamenanou vlnu. Stejně tak u Černobylu stačilo jednak dodržet projekt stavby (mimochodem střecha reaktorového sálu byla proti předpisu z hořlavého materiálu), „manuál od reaktoru“ a nedělat s tím vylomeniny.

        Máte nějaký relevantní zdroj o tom že ne světě hrozí akutní nedostatek Uranu? Celkem by mne to zajímalo, co jsem našel mluví o opaku.

        Co se týká ceny, kde, ve které zemi se do ceny uranu na export plete vláda a určuje maximální a tím způsobje problémy dalším firmám? Není náhodou takový postup i z pohledu dané vlády kontraproduktivní? Ano chápal bych kdyby to bylo pro vnitřní potřeby, ale pro export to je nesmysl. Kolik zemí na světě těží uran v množství které stojí za zmínku? Kolik jich má jaderné elektrárny a kolik jich má infrastrukturu na zpracování? Nenašel jsem že by nebylo mžoné uspokojit potřebu, ale pravý opak, že jaderného paliva je nadbytek, což je překlad slova anglického slova glut, nikoliv nedostatek jako píšete Vy, to tlačí cenu dolů, produkuje se jej příliš mnoho, proto se také nepřepracovává.

        Pokud by měl být vážný problém s palivem, existuje tu ještě thorium, před devíti lety všel ve 21. století článek:
        21stoleti.cz/2007/09/20/naplnime-jaderne-elektrarny-thoriem/ Ano staré, ale kdyby opravdu byly problémy, nejspíš by se to zkoušelo ve velkém, jenže nikdo se nehrne do toho, proč asi? Protože paliva je nadbytek, roli dost hraje i plutonium z odzbrojování, které se používá v MOX palivu. Mám zato že v papírové verzi byl text delší, nebo šlo o jiný podobný článek, tam bylo psáno i o problémech se změnou výkonu, o tom že lze reaktory buď využít pro produkci štěpitelného uranu, nebo pro energetiku, odlišné to bylo pak s poměrem paliv.

        Nicméně co je třeba pro udržení jaderné energetiky z dlouhodobého hlediska?: Reaktor, který produkuje více paliva než spálí, je jedno jaký typ to je, teoreticky možná jestli existoval „produkční reaktor“ jak se eufemisticky říká těm, jejichž jediným úkolem bylo produkovat plutonium pro bomby, s produkcí 2g Pu239/MWt/Den, byli bychom i s tímto snad teoreticky schopni si s nedostatkem materiálu poradit. Stejně tak by mohlo jít stěvt reaktory kde se bude proukovat U233 z thoria, otázkou zůstává jak to celé nakonfigurovat. Jde to, ale musí se určit priority, jestli je to produkce paliva, nebo produkce energie.

        1. Nedávno jsem překládal
          Nedávno jsem překládal patent evropské patentové kanceláře, který se zabýval vytvořením nových palivových souborů, které by obsahovaly thorium, měly vyšší účinnost (zvyšovaly by bezpečně výkon reaktoru), delší životnost (přibližně o polovinu) a šlo by je použít i ve starých reaktorech. Překvapivě se to ale nepoužívá, protože o to není zájem. Jednoduše se v dnešní protijaderné atmosféře nechce nikomu nic zkoušet.

          1. Jen pro zajímavost číslo
            Jen pro zajímavost číslo patentu? Třeba je na netu pod googleptents či jak se to jmenuje, početl bych si to.

            Myslím že to teď není o až tak protijaderném, ale prostě o tom že máme od pádu SSSR přebytek plutonia a levné obohacovací technologie.

            Je to ale škoda, jenže pokud se šíří polopravdy, je to dost velký problém. Bohužel, psal jsem to už alespoň jednou. těch co šíří pomotané informace o jaderné energetice je až moc a nikdo od jádra nedělá ten úplný základ aby z toho lidé přestali mít strach.

            1. Problém je že na jádru se
              Problém je že na jádru se přiživuje tuna fearmongerů jak se jim říká anglicky, tey šiřitelů strachu, už jsem viděl nesmysly co začali šířit o thoriu. Lidi nemají strach z uranu, mají strach z reaktorové technologie jako takové, strach ze záření, z limitů, které jsou hluboko pod tím co něco způsobí.

              Z toho pak plyne milion požadavků na vešmožná zabezpečení, která jsou až na hraně smysluplnosti, jak se ze srandy říká, testují se elektrárny kdyby náhodou došlo tsunami do Bavorska a podobně, a samozřejmě ta se přes úředníky do praxe uvádějí.

        2. cele to cist nebudu, moc
          cele to cist nebudu, moc dlouhe, na to cas nemam, sorac

          a jen dodam par cisel k prvnimu odstavci, 8kWh za 312 tisic je maloobchodni cena s instalaci, uzasny, a co jako? tak sis zadal 8 do policka z macknul „Spocitat“, gratuluju mas talent 😀

          18kWh baterie za 113 tisic, to jsi zas nekde nasel nejaky predrazeny baterky s maloobchodni cenou? opet gratulace, talent se nezapre 😀

          tuhle vetu asi nechapu, na to mam asi prilis kratke vedeni „Hmm, JE měsíčně vyprodukuje 720kWh/kW, to odpovídá“

          odkdy ma JE maloobchodni cenu? odkdy je JE zadarmo? zapocitej do ceny energie i jeji stavbu, kdys do fotovoltaicke tu porizovaci cenu taky pocitas 😉 to je asi to nejdulezitejsi co jsi zapomel napsat do kalkulace 😉 je prece nesmysl pocitat u JE jen provozni naklady a uplne opomijet cenu vystavby, kdys u fotovoltaicke pocitas cenu vystavby, pak provozni naklady ktere reprezentujes vymenou baterii jako celkovou cenu za 20 let 😉

          koukam ze o bateriich u ostrovnich systemu toho vis hodne, ja osobne sice baterie u systemu neprovozuju (teprve to planuju), ale provozuje je soused, ma trakcni baterie porizene pred 12 let z likvidovane tovarny tady kousek u nas, svete div se provozuje to dodnes a baterie jeste nemenil, asi nejaky zazrak kdys podle tebe je 10 let optimistickych 😀 u trakcnich baterii pro ostrovnyi systemy je celkem bezne ze se uvadi zivotnost okolo 16 let ty specialisto na baterie 😉 se divim ze ti to internet nenasel kdys ti nasel kalkulacky cen fotovoltaiky na klic

          tak jen abys byl v obrazen, baterie z elektromobilu se hned nerecykluji, ale dal posleze maji slouzit v energetice az do poklesu sve puvodni kapacity na 40%, prumerna zivotnost baterii pro energetiku se pocita prave okolo 20 let s tim ze neni vyjimkou dostat zaruku na 15-16 let 😉

        1. No klasickou EV, jeste s
          No klasickou EV, jeste s vykupnim bonusem mame taky a je to rozdhone super vec, ktera se relativne rychle zaplatila, je to ale neco dost jineho nez tohle.
          Fakt nevidis rozdil mezi cistou FV, ktera vydrzi tech 30 let a za 8 let se ti splatila, a tihle, co ma teoretickou navratnost 13 let, ale za dobu zivotnosti musis 2x koupit novou baterku (tzn ta realne navratnost je pres 20 let, pri 30 lete zivotnosti)?
          Ten prvni pripad je totiz super hracka co „bezpracne vydelava“, ten druhy pripad je draha hracka, co si realne na sebe nevydela….

          1. no od CEZu to je opravdu
            no od CEZu to je opravdu draha hracka, nastesti CEZ neni jedina firma v CR ktera se tim zabejva, ta casova navratnost pak bude nizsi protoze investice u jine firmy bude taky nizsi, a s dotaci to vyridi i ty jine firmy 🙂 kuprikladu mich 6kWh bez baterky dnes jde poridit za nejakych 250 tisic vcetne instalace a vyrizeni licence a dotaci, za minulej rok to vyrobilo 5162kWh, a do site dodalo 3456kWh, takze ja bych soucasny stav nemohl splnit, 70% nevycerpame v miste, musel bych asi poridit neco co vic basti abych se dostal na 70% odber, asi nejake EV 😀 vpodstate kdybych dnes o tohle zadal, tak si asi vystacim s necim okolo 3kWh, coz je dnes otazka asi 120-130 tisic korun, k tomu ja bych asi vzal cca 5kWh v trakcnich bateriich, coz je otazka 25-26 tisic korun, takze cela ta sranda by bez dotace vysla na nejakych 150-160 tisic?

            ad baterka, predpokladam ze baterie budou mit podobnou zivotnost jako ty v EV, mozna i krapet lepsi (zadne rychlonabijeni), a jak tak koukam i k te instalaci s maximalni dotaci je potreba baterie o minimalni kapacite 1.75kWh, a to je u trakcnich baterek pro ostrovni systemy otazka asi 10 tisic korun i s dopravou, 150Ah 12V proste zadnej zazrak 🙂

            u CEZ drahe, jinde naprosto vpohode 🙂

            1. CEZ se ničím nezabívá,
              CEZ se ničím nezabívá, prostě kupuje hotová řešení nebo si platí firmu co to „vyvýjí“ za ně (rozuměj už měla/uměla předtím).
              Neodsuzuju, ale když už tak přesně. Ono to vypada v PR hezky „CEZ dela“, nez kdyz reknes pravdu „ČEZ koupila a dráž přeprodala“…

              P.S. závěr souhlasím, nikdy nekupovat od firem co to neumí, nedělají a jenom přeprodávají s tím, že nalepí svoje logo…

    2. Co mele každé o te
      Co mele každé o te Vitaskove? Co nikdo nechápe, že když ministr prumyslu anavrhne vlada schvali a pak jim to daji srealizovat, tak muze kulove, krome zverejneni? Pak se najde pokazde nekdo kdo nepouzije mozek jako ty a obvini ne Sobotku , Mladka jeho kamarady, ale nekdo kdo „za to nemuze, jenom provadi“…

      Pak jeste nekdo da kalkulacku neprecte plne (spise absolutne nepochopi co tam je napsano) a pisi „me to nepostihne“, „ja budu platit malo“, ale zapocte pripocist zelenou co tam neni, protoze bude schvale (jeji velikost) az dalsi rok…

      Kdyz nevis jak to probehlo, prosim nepis uz bludy o Vitaskove… Me to pripomita ty lzi co rikali u Jilkove distributori…

      1. ERU je nezavisly regulacni
        ERU je nezavisly regulacni organ a vlada a ministri jim nemaji co prikazovat. Vitaskova zadala vypracovani NTS a porodila uplny paskvil. Byly to jeji predstavy jak ma NTS vypadat. Tak kouknete do zrcadla aby jste videl jak vypada pulmozek.
        Smysl tarifni kalkulacky jsem pochopil uplne spravne, tak nevim kde chodite na ty kecy.
        Vitaskova je predlistopadova karieristka, ktera stala pred soudem kvuli minulosti s StB. Bohuzel jak to v CEZku je, je jako Bures/Babis cista jak lilie:-(

        1. Vy jste muž? Já Vás měl
          Vy jste muž? Já Vás měl dle nicku celou dobu za ženu. Omlouvám se.

          Celý NTS byl paskvil od počátku kdy si úředníci ani nehlídali jednotky, nebo jak počítají, takže tam třeba ceny za jistič byly psány jako ceny za amper, toho si naštěstí všimli.

          Ovšem je otázka jak moc opravdu, pokud je paní Vitásková opravdu pouze karieristka, do tvorby tarifů zasahuje, taky je možné že se o to nezajímá a pouze to nechává na úředncích, pochibuji že je navrhovala sama.

  3. Zjednoduseny vypocet:
    345000

    Zjednoduseny vypocet:
    345000 Kc/112000 kWh = 3,08 Kc/kWh.
    Takze pokud doopravdy vyrobi a spotrebuje behem 30-ti let vsechnu udavanou elektrinu, zaplati za ni 3,08 Kc/kWh.
    Muj dnesni tarif (primotop) neco pod 2,50Kc/kWh.
    Takze aktualni cena je levnejsi. Kdo vi co bude za 30 let.
    Nejvetsi riziko predstavuje Vitaskova z ERU a jeji plany s tarifnim modelem. Jak signalizuje uz dnes, budou samozasobitele oskubani.
    Na trhu se da poridit 16 panelu po 2060W za ca. 77000 Kc vcetne 21% DPH.

Napsat komentář