V Austrálii vyrůstá Tesla městečko

Yarrabend, nově budované předměstí australkého Melbourne, se má proměnit v „Tesla Town“. Developerská společnost Glenvill totiž vybaví každý tamní dům solární elektrárnou a domácím úložištěm energie Tesla Powerwall.

Nový developerský projekt Yarrabend v australském Melbourne nainstaluje v každém domě solární elektrárnu a baterii Tesla Powerwall
foto: Glenvill Development

Yarrabend je nový developerský projekt vznikající pár kilometrů od centra Melbourne. Celkem má vzniknout asi 2500 nových domů, postavených je už 60. Všechny jsou a budou vybaveny solární elektrárnou a domácím úložištěm Tesla Powerwall.

Podle zástupců developerské společnosti Glenvill bude nový projekt jedním z nejšetrnějších projektů bydlení v Austrálii. Domy sníží spotřebu vody o 43 %, odpadů o 80 % a spotřeby energie o 34 % proti běžnému standardu.

Nové „Tesla městečko“ přináší spoustu plusů, ale pochopitelně není ani bez mínusů. Tím hlavním je cena nových domů, který je i na australské poměry velmi vysoká.

Nejlevnější nové domy stojí od AUD$1,48 mil., nejdražší až kolem AUD$2,1 mil. (v přepočtu kolem 22 mil. Kč až 30 mil. Kč). Na druhou stranu, ceny domů v této oblasti se běžně pohybují kolem $AUD1 mil., takže „příplatek“ za udržitelnost není zas tak vysoký.

12 Comments on “V Austrálii vyrůstá Tesla městečko”

 1. Nápad s Tesla vesničkou je
  Nápad s Tesla vesničkou je velmi dobrý. Člověk se dnes docela diví, když se developeři předhánějí v zateplení, rekuperaci vzduchu, úsporném osvětlení a dalších věcech, ale prakticky nevím o nikom, kdo by třeba u nás nabízel rovnou dům s jímáním dešťové vody pro splachování/zalévání zahrady, domácí čistírnou odpadní vody, fotovoltaikou na střeše kombinovanou s tepelným čerpadlem pro ohřev vody a vytápění, zelenou střechou atp.. Individuálně to mít můžete, ale projekt celého satelitního městečka neznám.

  1. Cena 50 tisic dolaru za TS?
   Cena 50 tisic dolaru za TS? Tady nas nekdo lakuje hned v prvni minute…
   A dalsi pekne kousky, manipulace s prazdnou zhasnutou halou, nebo treba „Dojezdova vzdalenost 430km odpovida dojezdu vetsiny beznych aut na benzin a naftu“, „rekuperace, proto nepotrebujete klasicke brzdy“. a tak by se dalo pokracovat…

   Perla zatim nejlepsi – kdyz se celisti robota priblizi, zapusti nyt a tim spoji… – a video evidentne ukazuje bodove svarovani (o neco driv mluvi o bodovem svarovani a jedou klasickou housenku). Neni nad experty novinare…

   Jinak o tovarne tam toho zas tolik neni (pokud to nekdo chce sledovat kvuli tomu), vetsina je Tesla marketing – necim se tech 45 minut naplnit muselo…

   1. Je to vážně legrace,
    Je to vážně legrace, některé dokumenty uváděné ČT. Měly by u nich být v rohu po celou dobu popisky s datumem vzniku. Tenhle dokument po 4 letech působí stejným dojmem, jako kdyby dnes ČT vysílala dokument o tlačítkovém mobilu. Prostě vývoj nezastavíš a jde velmi rychle.

Napsat komentář