Závislost na Rusku se nebude opakovat, europoslanci podpořili nová pravidla pro strategické suroviny

Evropa posílí svou nezávislost na dovozu strategických surovin ze zemí s autoritářskými režimy. Unie podpoři zpracovatelské i recyklační kapacity a ohlídá si, aby celý řetězec nebyl nadměrně závislý na dodávkách z jednoho státu. Nová pravidla dnes potvrdili europoslanci, už dřív se na nich shodli i zástupci vlád členských států.

Lithium, bór, hořčík, nikl nebo křemík. To jsou příklady surovin, které budou v evropském průmyslu čím dál víc potřeba, ať už pro moderní energetická řešení, digitalizaci nebo pro rozvoj kosmického průmyslu, který na sebe váže další inovace.

Pokud chce evropský průmysl zůstat konkurenceschopný, musí počítat s tím, že se promění skladba materiálů, které využívá. Aktualizovaný seznam strategických a kritických surovin tomu v zásadě odpovídá,“ hodnotí nová pravidla Mikuláš Peksa, europoslanec působící ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a předseda Evropské pirátské strany.

Podle něj je v současné situaci pozitivní, že si Evropa stanovila strategický limit pro dovoz vybraných surovin z neevropských zemí. Nad určitý podíl tak bude muset diverzifikovat dodavatele a danou surovinu zkrátka odebírat z více než jednoho zdroje.

V minulých letech jsme viděli, jak velký problém nám uměla způsobit výrazná dovozní závislost na fosilních palivech z Ruska. Nová pravidla nakládání se strategickými surovinami mají zajistit, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala, například ve vztahu k Číně nebo Kongu,“ vysvětluje přínosy Peksa.

Kromě toho považuje za důležité zvyšovat efektivitu zpracování a využití surovin, které už v evropské ekonomice kolují. V tom mohou zásadní roli sehrát recyklační kapacity.

U některých technologií může recyklace a opětovné využití surovin pokrýt klidně až 40 % potřebného materiálu, jinde je tento podíl zatím nízký. Současné recyklační kapacity ale zatím neumožňují naplno využít ani tento potenciál. Posílení recyklace je rozhodně dobrý krok směrem k vyšší nezávislosti, ale i efektivitě evropské ekonomiky,“ zdůrazňuje europoslanec.

Na druhou stranu ale varuje před tím, aby se nová pravidla vykládala jako „nákupní seznam“ evropských průmyslových firem. „Přehled strategických a kritických surovin neznamená, že je nyní v Evropě budeme nakupovat do zásob ve velkém. Už jen proto, že zvýšená poptávka by nejspíš vedla k rychlému nárůstu cen. Stále je potřeba především zvyšovat efektivitu, hledat inovace a omezovat plýtvání,“ uzavírá Peksa.

Takzvaný Akt o strategických surovinách předložila Evropská komise letos na jaře, zástupci Evropského parlamentu i Rady o něm v uplynulých měsících jednali v rámci takzvaného trialogu. Kompromisní znění představili v listopadu, ke schválení je nyní potřeba ještě souhlasné stanovisko zástupců členských států.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Závislost na Rusku se nebude opakovat, europoslanci podpořili nová pravidla pro strategické suroviny”

    1. Kanada ma uplne stejny surovinovy potencial jako sibir. Dosud se tam netezi, protoze rusacko byl dodavatel za nizke ceny jako vsechny rozvojove zeme s nizkou zivotni urovni. Tad ze stretegickeho hlediska bude mit Kanada a Aljaska mnohem vetsi vahu. rusacko je nutne vysusit a pak rozdelit na male statecky. Z agresoru se stanou bezzuby berankove a pak se da pozdeji zase obchodovat.

Napsat komentář