Zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí dál rostl

Neutuchající zájem českých domácností o obnovitelné zdroje ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám. Počet žádostí o dotaci na tepelná čerpadla narostl meziročně o 10 %, na fototermické systémy o 70 % a o fotovoltaiku dokonce na víc než dvojnásobek (+ 109 %).

Budoucí zájem o tepelná čerpadla však mohou zkomplikovat nová pravidla Nové zelené úsporám a odklady v kotlíkových dotacích. Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů zase sráží nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj, varují zástupci obnovitelných zdrojů.

Během prvního pololetí obdržel Státní fond životního prostředí celkem přes 76 tisíc žádostí o dotaci, velkou většinu na fotovoltaiku. Ta dokáže domácnostem nahradit polovinu či víc elektřiny dodávané ze sítě.

SOUVISEJÍCÍ: Česká fotovoltaika rekordně roste: přidali jsme skoro 500 MW za pololetí

Fototermické systémy (někdy označované jako solární kolektory) a tepelná čerpadla pomohou snížit účty za teplo a teplou vodu o desítky procent. Vedle Nové zelené úsporám jsou pro domácnosti, takzvané nízkopříjmové, dostupné dotace v Kotlíkových dotacích, které vypisují krajské úřady.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: „Aby si zákazníci dokázali správně vybrat dodavatele a technologii, připravili jsme spolu s našimi členy spotřebitelská desatera. Jsou dostupná na webu Ministerstva průmyslu a obchodu EnergieZaMene.cz. Přespříští týden zveřejníme další nová desatera – tentokrát pro fototermiku a kachlová kamna.”

Budoucí nejistota kolem tepelných čerpadel

Budoucí zájem o tepelná čerpadla může zkomplikovat požadavek energetické třídy domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel nebo elektrokotel, upozornili zástupci obnovitelných zdrojů. Ti rovněž varují před vyloučením tepelných čerpadel vyžadujících realizaci vrtu z podpory.

„Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídu D nedosáhne,”řekl Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel

Fotovoltaika: dostatek součástek i montérů, ale chybí metodika

„Podle informacÍ od našich členů, velkoobchodních a montážních firem, je materiálu i proškolených montérů dostatek. Za poslední rok jsme proškolili stovky nových montérů a projektantů ,” řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky

Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů, povzbuzených lednovou úpravou legislativy, která zjednodušila papírování a umožnila sdílení v bytových domech, však brzdí nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj. 

„Úředníci na stavebních úřadech nevědí, jak se k novým pravidlům postavit,” dodal Hradecký. Zájem bytových domů o fovotoltaiku byl před změnou zákonů velmi nízký, od ledna však významně roste.

Fototermické systémy ohřívají vodu a přitápějí

„Správně navržené fototermické systémy mohou od jara do podzimu z velké části nahradit provoz zdroje tepla pro přípravu teplé vody a lidé na tuhle dobrou zkušenost prověřenou desítkami let provozu fototermických systémů evidentně slyší,” řekl Tomáš Matuška, předseda Československé společnosti pro sluneční energii.

Tabulka: meziroční srovnání počtu žádostí o dotaci (leden až srpen)

RokFotovoltaikaTepelné čerpadloSolární kolektory
202229 09210 7561 077*
2023**60 91711 8001 847
meziroční změna+ 109 %+ 10 %+ 71 %

* údaj byl dopočten z dat za leden až září 2022 (dopočet Komory OZE)
** jde o údaje za období leden až červen; s vědomím, že ohlášené (servisní) uzavření programu Nová zelená úsporám v červenci a srpnu vyvolalo zvýšený příliv žádostí zejména ve druhém kvartálu 2023, tato data považujeme za vyjádření zájmu za období leden až srpen.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí dál rostl

  1. V ČEZ už vymýšlejí, jak to zatrhnout. Hlavně ty bytové domy. Střechy jsou často ploché a dost velké i pro poměrně velké instalace – 100m2 bude spíš podprůměr, 25kWp bude zřejmě také spíše majorita. Pokud se brzy uvedou na trh panely s vyšší účinnosí a přijatelnou cenou, tak by se instalace mohly dostat o 30-50% výš. Kolik je limit pro činžovní domy?

Napsat komentář