Vláda schválila ambiciózní plán dekarbonizace české ekonomiky

Vláda na svém dnešním jednání dala zelenou aktualizaci Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu (nebo také NEKP), který určuje parametry českého energetického mixu s ohledem na nutnost snižování emisí skleníkových plynů. Obnovitelné zdroje mají do roku 2030 podle aktualizovaného plánu pokrývat 30 % české spotřeby energie, a kromě snížení emisí tak i posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky, a zaručit nižší a stabilnější ceny pro spotřebitele.

„Nový plán pro energetiku a klima je rozhodně dobrým základem pro budoucí dekarbonizaci české ekonomiky. Oproti verzi z roku 2015, která zvyšovala podíl obnovitelných zdrojů jen o pár procentních bodů, míří letošní aktualizace téměř k zdvojnásobení podílu zelené energetiky. Bezemisní energie však bude Česko potřebovat ještě ambicióznější cíle, pokud má zůstat zachovaná konkurenceschopnost naší ekonomiky a pokud chceme chránit domácnosti před výkyvy cen energie na trhu,“ hodnotí NEKP Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Potenciál pro výstavbu nových čistých zdrojů je v Česku přitom obrovský. Za pomoci evropských fondů může Česko podle studie společnosti Deloitte vypracované pro Svaz moderní energetiky do 2030 vybudovat 17 gigawattů nových bezemisních zdrojů, zejména větrných a slunečních elektráren.

Naopak, pokud potenciál nevyužijeme, hrozí, že evropské zdroje peněz vyschnou a budování nových zdrojů po roce 2030 bude mnohem dražší. Zároveň celoevropský cíl zvyšování podílu OZE na spotřebě energií je podle nedávno schválené směrnice RED III na úrovni 42,5 % v roce 2030 potenciálním navýšením cíle na 45 %.

Česká republika tak bude v produkci čisté energie zaostávat za evropským průměrem a měla by se pokusit se co nejvíce evropskému cíli přiblížit.

„Bude teď na společné práci nás všech, aby se podařilo prosadit tolik potřebné akcelerační zóny pro rychlejší rozvoj větrných a velkých fotovoltaických zdrojů, dokončit přijetí legislativy umožňující akumulaci a agregaci flexibility, zavést opravdu funkční model komunitní energetiky a nastavit obecně prostředí pro investory tak, aby pro ně Česko představovalo stabilní zemi otevřenou novým inovativním projektům čisté energetiky. Jen pokud tyto příležitosti k dobrému nastavení podmínek využijeme, budeme moci vyrábět více domácí, zelené energie,“ komentuje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„Oproti první verzi klimaplánu vidíme pozitivní posun v tom, že se drasticky zvýšily cíle v souladu s tím, co sektor dlouhodobě říká. Již v roce 2023 jsme tak splnili víc než polovinu cíle původního plánu. I tak ale aktuální verze podle nás není dostatečně ambiciózní a podceňuje schopnosti a možnosti sektoru. Při odstranění bariér při povolování a při posílení distribučních a přenosových kapacit počítáme, že do roku 2030 by se mohlo postavit přinejmenším 12-15 gigawatt nových solárních elektráren,“ říká Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace s tím, že prostor pro zlepšení asociace vidí mimo jiné v deklarování cílů pro odstranění bariér při povolovacích procesech. 

„Pro rozvoj OZE nemůžeme pouze spoléhat na akcelerační zóny, od kterých zatím nevíme, co od nich čekat a zda vůbec budou existovat dřív než v roce 2026 či později. Doufáme tedy, že se podaří cíl pro obnovitelné zdroje navýšit, a především jasně deklarovat, že se nejedná o horní strop a bude možné cíle i překročit. Málo ambiciózní jsou pro nás i cíle v oblasti větrné energie, která díky své komplementaritě pomůže stabilizovat síť při masivním rozvoji solárních elektráren,“ dodává Krčmář.

„Aktualizovaný NEKP reaguje adekvátně na výrazné změny energetického trhu, zejména v otázce násobně vyšších cílů v oblasti OZE, což je dobrá zpráva. Je však důležité, aby stát nezapomněl i na konkrétní cíle v oblasti akumulace energie a flexibility. Zajištění dostatečných kapacit úložišť energie a zdrojů flexibility, zejména na straně spotřeby, je totiž nutné nejen pro bezpečný a stabilní rozvoj OZE, ale členským státům stanovení závazných cílů i v této oblasti ukládá i Evropská unie,“ upozorňuje Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ.

Dekarbonizaci české ekonomiky a posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti státu pomůžou i další dokumenty, které jsou momentálně předmětem jednání. Už zítra 19. 10. bude Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny diskutovat o novele Lex OZE 2, která zavede v Česku komunitní energetiku.

V mezirezortním připomínkovém řízení je také novela Lex OZE 3, která transponuje legislativu Evropské unie v oblasti akumulace a agregace energie. Stát by měl do konce roku také předložit novelizovanou Státní energetickou koncepci.

zdroj: tisková zpráva

37 Comments on “Vláda schválila ambiciózní plán dekarbonizace české ekonomiky”

  1. Opravdu nevím, co je na tom plánu ambiciózního. Zatímco EU schválila navýšení OZE do roku 2030 na 45%, tak ČR má 30%. To je jestli umím počítat, o 15% míň, tedy o 1/3. Může mi někdo vysvětlit, co je na tom ambiciózního, když jsem si známku z pětky opravil na čtyřku? Řadíme se na chvost Evropy a vlastně i mezi rozvojové země.
    Čína například vyrábí 30-40% elektřiny v OZE, my asi 15%. Číňani letos staví 200GW!!! zdrojů, plánují asi 250GW 2024, my jsme letos nedali dohromady ani 1GW.

    1. Bláboly.
      V roce 2000 jsme vyprodukovali 634g CO2/kWh zatímco Německo 499g. Minulý rok to bylo za ČR už jen 415g, zatímco Německo 385g (což je mimochodem v případě Německa za dva roky razantní zvýšení z 333g). Česká republika je na absolutní špici ve snižování emisí CO2, kdy za 22 let je omezila o 35%!
      Zmiňovaná Čína v roce 2000 produkovala 672g, tedy podobně jako my, zatímco dnes produkuje 531g, tedy výrazně více, než my a emise za 22 let snížili jen o 21%.

      Zdroj: (EIA, Eurostat, China National Bureau of Statistics)

      1. Odpovídáte na něco úplně jiného. Můj příspěvek se týče toho, že Čína vyrábí obnovitelnými zdroji víc jak 30% (letos už možná 35-40%) elektrické energie, přičemž podle tohoto zdroje https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_China jim to každým rokem poskočí asi o 27%, zatímco ČR vyrábí stěží 15%.
        Samozřejmě máme JE, takže bezemisních el. zdrojů máme poměrně víc, ale v OZE tragicky zaostáváme. A místo levných a snadno stavitelných OZE (když to přeženu, tak na lusknutí prstů), pořád něco básníme o dalších JE.

      2. *A kolik vyprodukovala Cina za poslednich 50 let a kolik CR. A kolik pripada na hlavu. Pritom Cina vyrabi pro cely svet. My mame pred Cinou, Indii a jinymi staty hezky naskok. Jen dnesni pohled nic moc nerika. Kdo v minulosti toho nejvic vypoustel, ten musi logicky take jako prvni nejvic snizovat.

        1. Čína má trochu jinou pozici. My se počítali, počítali (sic!) mezi rozvinuté ekonomiky, zatímco Čína mezi rozvojové, což si taky myslím, bude už minulostí. Myslím, že že nějaký jejich prezident (Si-tin-Pching) zavelel, že nějaké tančení v šedivém smogu měst (mám na mysli tu slavnou fotku, kde páry tančí na ulici, na které není vidět ani na 10m) už nechce vidět, a všichni na tom makají. Je to znát každým rokem. Emise CO2 jim stagnují a půjde to dolů. My dost zahníváme.

          1. Ja narazim na ty blbce kteri vykrikuji, ze my udajne delame vic nez treba jine rozvojove staty. Ale je treba pripomenout, ze jsme k te situaci s klima prispeli v minulosti mnohem vic a tudiz mame vetsi zodpovednost to nejak napravit. Cina pred 20 lety mela hodne malo aut a tak moc nenavysovali emise, ale presto delaji dnes velke usili aby se emise snizily. Takze delaji vlastne vic nez my.

      3. „zatímco Německo 385g (což je mimochodem v případě Německa za dva roky razantní zvýšení z 333g).“ – Jó, srovnávat s COVIDovým rokem, to je to správné buzení falešných dojmů.
        Ale neboj, běhno, letos budou Němci už budou mít nižší měrné emise než měli během COVIDových lockdownů se zabržděnou ekonomikou.

        1. Celkově je na tom Španělsko s OZE potenciálem určitě lépe, ale i v Česku najdeme pár výhod:
          V létě dává FV energii už brzy ráno a až do večera – to ale nevyužijí panely pevně směrované na jih..
          Máme mnohem větší možnosti v malých vodních elektrárnách (i pro přečerpávání) – ale tam je potřeba budovat citlivě s ohledem na přírodu.
          Taky biomasy a odpadní biomasy máme více než v suchém Španělsku..

        2. To ne, ale nikdo se nemůže divit, že budeme mít nižší podíl OZE. Například Portugalsko, mají moře, takže vítr, slunce hodně svítí a soláry mají slušný výkon i v zimě, mají přečerpávačku Iberdrola s kapacitou 40GWh, v domech nemusí topit, dokonce nemají v domech ani topení. Pro ně nebude problém být do 10 let 95% OZE.
          U nás dají soláry v listopadu, prosinci a lednu minimum a vítr u nás skoro nefouká. Přitom je to čas, kdy je spotřeba největší. Navíc u nás ještě musíme řešit topení, na které se spotřebuje ještě více než je běžná spotřeba EE.

          1. Zase mají násobně vyšší spotřebu na klimatizaci (loni v létě během energetické krize měli dokonce nařízenou minimální povolenou teplotu v úřadech a veřejných podnicích, obchodech, restauracích – pod hrozbou pokuty). Je teda pravda že klimatizace se dobře překrývá s fotovoltaikou, na rozdíl od našeho topení během zimy…

            Hele Jirkojíro… Tak mě napadlo: Často tady vysvětluješ rasové teorie, že černoši mají menší IQ než běloši, protože v teplé Africe nemuseli řešit tolik problémů jako běloši ve vymrzlé Evropě….
            No tak to by ses přeci neměl bát technologických výzev, které nám trénují mozek 💪🤯…
            Třeba za pár tisíc let se budou Španělé s tupým výrazem ďoubat v nose a v Čechách to bude samej Ajnštajn 😃

            1. Klimatizace není problém, protože se kreje s FVE. Problém Portugalska a Španělska je, že stále ještě mají málo OZE, takže musí pálit plyn i v době, kdy svítí. To se ale do 5 let změní při současném tempu výstavby OZE.
              Co se týče rasových teorií – Španělé jsou na tom podle encyklopedie ohledně IQ podobně jako ostatní Evropané. V současné době jdou do Evropy migranti z Afriky a Blízkého východu. Nastane podobná situace jako nastala v Karibiku, kdy se tam smísili běloši a černoši z Afriky. Běloši a černoši se smísili a výsledné IQ je podle encyklopedie v Karibiku zhruba 85. Stejný scénář čeká i Evropu a USA. Takže nějaké vědecké objevy se po smísení s migranty čekat nedají. Vědci budou jen ve východní Asii – Čína, Japonsko a Korea. Tyto země migranty z Afriky nepřijímají.

                1. Co se týče rasových teorií tak tam bohužel není důvod ke smíchu. Ale klidně pátrejte po vědcích v Africe a pátrejte po bohatých černošských zemích. A co se týče technologických výzev v energetice, tak jsme v EU, takže se musíme přizpůsobit. ČR směřuje k tomu, že pojedou stávající jaderky, něco vyrobí soláry, v zimě pojedou plynovky a budeme EE hodně dovážet.

                2. Jiřího tvrzení o závislosti inteligence rase v provázanosti s vlivy prostředí je naprosto správné a plně se s ním ztotožňuji.

                3. Víš co??… Skoč do stroje času, nastav druhou polovinu 19. st. a běž pátrat po vědcích do BÍLÝCH chudinských čtvrtí Londýna nebo do hornických kolonií… V té době byla Anglie ve vědě naprostá špička, ale tuším že bys moc vzdělanců mezi proletariátem a lumpenproletariátem nenašel 😉
                  Jó a panstvo a buržousti pro to měli taky spoustu vysvětlujících pseudovědeckých teorií, kterým se dnes smějou snad úplně všichni 😃

                4. pro Runnču…. Jenže Jirkajíra nepíše o vlivu prostředí, ale o vlivu barvy kůže 👍🏿👍🏻👍

                5. pro Drvoštěp:
                  Ale já píšu o vlivu prostředí. V Evropě jsou roční období, bylo potřeba se připravit na zimu, udělat si zásoby, postavit obydlí, někteří to v Evropě nedali a nepředali své geny dál. V Africe se to nestalo, takže tam přežili i hloupější. Takto to trvalo minimálně 1000 generací. Výsledek je, že v Evropě část hloupých prostě nepřežilo. Nicméně i někteří černoši mohou být chytří, jen je jich minimum. Kdyby se udělali IQ testy u černochů v Africe a 80% hloupějších černochů by někam zmizelo a zůstalo by jen 20% nejchytřejších černochů, pak by bylo průměrné IQ černochů a bělochů stejné.
                  V Anglii v 19. století byla vynalezena parní lokomotiva a obecně probíhala průmyslová revoluce. Naproti tomu v Africe černoši ještě před několika staletími neznali kolo, nepostavili vícepatrovou budovu a neznali psaný jazyk

                6. Znova naprosto podepisuji jirkujiřího. Vliv prostředí a selekce se odráží v celé řadě DNA sekvencí. Kloubni flexibilita, energetický management ATP a barva kůže spolu souvisí tak, že jsou důsledkem vlivu stejného prostředí. Tyto zmíněné sekvence-nositelé vlastností jsou akceptovány jako politicky korektní. Jiné jako inteligence, přestože jsou naprosto stejně prokazatelné, jsou politicky nepřípustné a ostrakizovány jako pavědecké, přestože přímé i nepřímé důkazy jsou nezpochybnitelné.
                  Tento vědecký „denial“ jako důsledek rovnostářských tendencí západní společnosti je mimořádně nechutný.

                  Zatímco napsat, že černoši mají lepší sportovní předpoklady, není rasizmus, napsat že mají horší vědecké předpoklady, rasizmus je. Pokrytectví v krystalicky čisté podobě.

                7. Já samozřejmě rozumím tvým argumentů a netvrdím že IQ všech ras je nutně přesně stejné…
                  Co ale vidím jako evidentní je, že obrovský vliv na VÝSLEDKY IQ TESTŮ má kultura, výchovný systém, sociální postavení, ekonomická situace a další…
                  Proto jsou výsledky testů, kterýma se oháníš, zatíženy velkou chybou…A onehdá jsem ti dával i důkaz, tak znovu: Pokud by byly tvoje statistiky správně, musela by se velká část černochů blížit mírné debilitě a to je nepravděpodobné. Nebo neodpovídá Gaussova křivka IQ v černé populaci a to je opět nepravděpodobné…
                  Jenže mi přijde, že reaguješ jako by si moje námitky a argumenty buď nechápal, nebo nechtěl pochopit…
                  Snad bude lepší se zabývat jiným tématem…
                  Mimochodem tvoje poslední slova v tvém posledním příspěvku jsou obzvlášť vtipné – přesně totiž sedí i na Slovany 😃

                8. Netvrdím, že lze automaticky aplikovat stejnou metodiku měření inteligence pro všechny kultury. To je ale pouze problém měření.
                  A ano, většina populace některých kultur se pohybuje na hraně, někdy i za hranou, toho co chápeme jako „debilitu“.
                  Koneckonců, když v Evropě změří inteligenci pachateli trestného činu z Afriky, pravidelně z něho vychází jako mentálně retardovaný a tento výsledek je chybně vykládán v jeho prospěch. To je prostě fakt.

                  Co se týče Slovanů, tak nejsou špička ani v jednom směru. Na druhou stranu, nemají ani v žádném směru zásadní deficity. Díky tomu byly slovanské kmeny poměrně úspěšné.

                9. Pokrytectvi v krystalicke podobe je, kdyz prolhanec jako behna nekoho obvinuje ze lzi 🙂 nebo kdyz Putin mluvi o potrebe chranit civilisty 🙂 jinak kdyz slysim behnu tak doufam, ze neni cech a nemam s nim nic geneticky spolecneho. Ze jsou lide citlivi na povysovani se nad druhe, treba pres inteligenci, to je naprosto spravne a nic pokryteckeho na tom neni.

                  kyz slysim tyto primitivni teorie od jirika, tak je videt, ze on neni uplne nejostrejsi tuzka mezi ostrymi evropany. Tak ma asi potrebu si najit nekoho, nad koho se muze povysovat, no 🙂 ze mu do jeho teorie moc nezapada asie, kde vetsinou take neni zadna zima k nepreziti mu nerikejte, at nema moc zamotanou hlavicku

                10. to Pituru:
                  V rámci povýšenosti nechce vidět fakta a realitu a schovává se za naučené nesmyslnou ideologii, že jsme všichni stejní. Na první pohled je vidět, že jsme každý jiný.
                  A kdo říká, že jsou Asiaté hloupí? Já to nejsem – naopak píšu, že vědci budou v Číně, Japonsku a Korei, což jsou země s vysokou inteligencí a neberou migranty, dokonce je průměrné IQ v těchto zemích vyšší než u evropanů. V Japonsku, Číně a Korei mají také 4 roční období a v zimě je tam zima.
                  V Asijských zemích, které nemají 4 roční období je naopak IQ nízké. Třeba Indonésie IQ 79, Papua Nová Quinea IQ 78.

            1. V tom nám samozřejmě nebrání nic. Akorát by jsme dotáhly němce na nainstalovaný výkon přepočtený na jednoho obyvatele. Klidně i 15 GWh, pokud budou baterky nebo se nějak vyřeší akumulace. Nicméně pokud bude vyřešené léto jako soláry+akumulace+stávající JE, tak se nevyplatí stavět novou JE, protože 6 měsíců v roce nebude tato energie z JE potřeba, pokud zafouká v Německu, tak i více měsíců a JE potřebuje vydělávat celý rok, aby se ekonomicky vyplatila.

              1. pro Jirkujíru… Jasně že výstavba nových bloků jaderných štípaček v Česku bude tunel…
                Ale třeba Francie má vymyšlenou taky pěkně vyčuranou strategii. Snaží se v EU uzákonit že JE jsou úplně stejně eko, jako klasický OZE. A budou požadovat stejné podpory pro výrobu vodíku z OZE i svých jaderek a jeho míchání v produktovodech.(Aby lidi nemohli odmítnout vodík, případně syntetický metan, pocházející z jaderných zdrojů.)
                A až budou mít konečně to trvalé úložiště na atom bordel, tak budou chtít čerpat dotace 100 000 roků 😱

                1. Frantíci jsou chváleni, že mají 50 reaktorů. Jenomže aby to udrželi v chodu tak by teď měli stavět každý rok aspoň jeden nový při životnosti 50 let. Ale oni 20 let nepostavili nic takže jim to doslouží.

                2. Zatím se ale JE ve Francii vypínají nebo zapínají podle toho jak je potřeba. Třeba včera jely na 41GW, dnes už jen na 31 GW, protože nemají elektřinu kam dávat a OZE má přednost. A to ještě frantíci právě teď 15 GW vyvážejí. Až budou mít státy okolo Francie více OZE a více OZE bude i ve Francii, tak JE ve Francii budou omezovány ještě více.

                3. pro Jirkujíru…. Právě proto tolik (Franc.) atomčíci tlačí na vodíkovou energetiku…. Chtějí vyrábět vodík v době malé poptávky elektřiny aby mohli jet v optimálním režimu…
                  Španělský OZE energetici (který mají být připojeny na stejné trubky) si už teď stěžují na budoucí nekalou konkurenci Fr. jaderek…
                  Uvidíme…..

                4. Pro jirkajiri. Výstavba nových JE je dlouhodobá záležitost a hodně drahá. Životnost JE se ale dá o pár desítek let protáhnout, takže ani ty JE ve Francii zase tak rychle neskončí a jestli nejsou hloupí, tak už mají spočítané, kolik OZE a úložišť musejí stavět, aby to nahradili.

Napsat komentář