Ve Španělsku jezdí autobus se zahradou na střeše

Chtěli byste se vozit do práce či za nákupy v pojízdné zahradě? Pak vyražte do Španělska. Krajinář a umělec Marc Grañén pocházející od Barcelony přišel s nápadem zatraktivnit vzhledově fádní autobusy tím, že jejich střechy vybaví zahradami.

Vskutku „zelený“ autobus: se zahradou na střeše
foto: ©Marc Grañén

Marc Grañén doufá, že tak přispěje ke zlepšení městských ekosystémů. „Zelené plochy ve městech jsou rozhodující pro fotosyntézu a zásadní pro čištění vzduchu, který dýcháme, ale těchto ploch je ve velkoměstech ne vždy dostatek,“ posteskl si Grañén v rozhovoru pro magazín UrbanGardensWeb.com.

Pakliže průměrná střecha autobusu má plochu 20 m2, Grañén jednoduchým výpočtem zjistil, že pokud by např. v New Yorku jezdily všechny autobusy se zahradou na střeše, znamenalo by to tvorbu 100 000 m2 zelené plochy.

Projekt zvaný „Phyto Kinetic“ používá lehkou, sedm centimetrů silnou hydroponickou pěnu, která je mnohem lehčí než klasická půda a značně snižuje celkovou hmotnost zelené střechy.

Pěna má výhodu, že je velmi poddajná, takže je snadné ji nainstalovat do jakéhokoli tvaru střechy autobusu. Celý povrch střechy je pak pokryt ultra-lehkou ochrannou síťovinou, která udrží záhonek na místě i v případě nehody či převrácení autobusu.

Pokud jde o zalévání zahrady, využit je kondenzát z klimatizačního systému autobusu. A jestliže např. v chladnějším počasí zrovna není klimatizace zapnutá, lze zahrádku samozřejmě zavlažovat i ručně.

Grañén, který po studiu biologie propadl zahradnímu designu, navrhnul prototyp autobusu, který v současnosti přepravuje turisty v okolí kempinkového zařízení Estartit poblíž Girony v severním Španělsku. Probíhají však i jednání s dopravcem, který má zájem o provozování a sponzorování tohoto vozidla v Barceloně.

V září pak Grañén poveze jeden ze dvou zahradních autobusů do Nantes na World Green Infrastructure Congress, který se zabývá vývojem zelených infrastruktur.

A aby toho nebylo málo, projekt Phyto Kinetic chtějí jeho tvůrci využít i k netradičním marketingovým účelům – z rostlin mají být vytvořena loga sponzorů. Nebylo by to krásné, kdyby si každá městská autobusová linka mohla pěstovat svůj vlastní jedinečný záhonek z aromatických bylin, okrasných rostlin, břečťanu nebo trávy?

2 Comments on “Ve Španělsku jezdí autobus se zahradou na střeše”

Napsat komentář