V Tachově vyroste unikátní komunitní energoblok

Nemovitostní skupina Urbanity postaví prvního českéý komunitní energoblok v příměstském výrobním areálu Urbanity Campus Tachov. Tato komplexní energetická strategie zajistí stabilní dodávky energie pro uživatele samotného výrobního kampusu i pro přilehlou komunitu. Důrazem na komunitní energetiku se skupina Urbanity v souladu se svou ESG strategií aktivně a dlouhodobě podílí na řešení globální enviromentální krize a směřuje tak k uhlíkové neutralitě, dekarbonizaci a energetické soběstačnosti.

Energoblok má zajistit veškeré energetické potřeby především v areálu Urbanity Campus Tachov. Součástí ambiciózního projektu je hned několik jednotlivých instalací. Na obtížně využitelné střechy výrobních budov kampusu budou umístěny fotovoltaické elektrárny, které budou propojeny s velkokapacitním bateriovým úložištěm i řadou dobíjecích stanic pro elektromobily. Pro řízení lokální distribuční sítě bude zaveden koncept chytrého energetického managementu založený především na online optimalizaci energetických toků.

Výrobu tepla zajistí tepelná čerpadla napojená na kogenerační jednotky a akumulační nádrže. V areálu se budou uplatňovat i nová pravidla pro hospodaření s pitnou vodou – ať už dešťovou, odpadní, či tou zprostředkovanou vlastními vrty. 

„Lokálně vyrobená energie bude čistá, bezpečná, vzájemně propojená, a ještě sníží energetickou náročnost místních komunit a tím i jejich uhlíkovou stopu. Pro koncové spotřebitele to zároveň bude znamenat menší a cenově stabilnější výdaje za energie, redukci produkovaných emisí a snížení energetické závislosti na veřejných distribučních sítích,“ shrnuje ambice projektu Roland Hofman, spoluzakladatel skupiny Urbanity. 

Skupina Urbanity v současnosti působí mimo Tachova v několika dalších regionech České republiky. V lokalitách, kde vyvíjí činnost, se zaměřuje hlavně na maximalizaci pozitivního vlivu na celé okolí kampusů, jejich zaměstnanců a místní komunity.

„Za klíčovou součást těchto ekosystémů považujeme propojená zelená energetická řešení. Na realizaci unikátní koncepce komunitních energobloků, které budou zahrnovat hospodaření s elektřinou, teplem i vodou, proto spolupracujeme s odborníky z řady oborových sdružení, ale i akademických institucí,“ vysvětluje Roland Hofman. Skupina tak aktivně spolupracuje například se Svazem moderní energetiky, Unií komunitní energetiky, Aliancí pro energetickou soběstačnost či UCEEB.

 „Práce ve výrobním areálu Urbanity Campus Tachov jsou již v plném proudu. Aktuálně zde proběhla kompletní rekonstrukce veškerých sítí, přípojek i elektrorozvodny, včetně instalace chytrého systému měření a regulace. Také jsme zahájili realizaci největší české solární střešní elektrárny o výkonu téměř 5 MW. V roce 2024 ještě plánujeme zapojení nové 110kV transformovny. Co se týče šetrného hospodaření s vodou, již dnes zadržujeme vodu v krajině pomocí suchých poldrů, vsakovacích průlehů či akumulačních nádrží. Zvažujeme i cirkulární využití dešťové vody k úspornému technologickému chlazení,“ shrnul stav dosavadních prací Ondřej Šetka, projektový ředitel Urbanity Campus Tachov. 

Komunitní energetika v posledních letech – a zejména ve světle současné energetické krize – zažívá boom. Jejím specifikem je hlavně zajištění energetických potřeb primárně z obnovitelných zdrojů, konkrétně fotovoltaických a větrných elektráren, kogeneračních kotlů, bioplynových stanic, geotermálních vrtů apod. Tyto zdroje jsou vlastnictvím občanských společenství, obcí nebo průmyslových skupin soustředěných v jedné lokalitě. Takový přístup má pak četné benefity – kromě flexibilních energetických přenosů a agregace výroby přispívá i ke stabilitě lokální přenosové soustavy, provozním úsporám a energetické soběstačnosti v nezávislosti na veřejných distribučních sítích. 

Skupina Urbanity chce podobnou strategii brzy uplatnit například i v průmyslovém areálu Urbanity Campus Bruntál. Chce tak pokračovat v rozvoji a transformaci brownfieldů s tradiční průmyslovou výrobou. V jejich rámci doufá ve vytvoření příjemného pracovního prostředí pro zaměstnance za současné podpory smysluplných ekologických řešení. Hlavními pilíři tohoto přístupu jsou obnovitelné zdroje, udržitelné technologie a modrozelená infrastruktura. Kýženým výsledkem je energetická soběstačnost a uhlíková neutralita jednotlivých kampusů.

zdroj: tisková zpráva, foto: Urbanity

18 Comments on “V Tachově vyroste unikátní komunitní energoblok”

  1. V Tachově žiji více než 30 let a o tomto projektu jsem dosud neslyšel. V místě, kde má být, vznikla jedna nová hala. Při otevření v létě v ní ukazovali jen billboardy. Tachov je zavalen zahraničními dělníky z Ukrajiny, Bulharska, Rumunska a i dálného východu. Češtinu ve městě pomalu neslyšet. Lékaři jsou přetíženi a na domorodce nemají čas. U dálnice na Rozvadov – 10 km od Tachova – je totiž největší průmyslové centrum v ČR. Haly kam dohlédneš. Město nemá přehled, kde kdo bydlí. Za odvoz odpadu platí zdejší občané 750.- Kč/rok, ale město musí tuto částku ještě dotovat. Mladí odcházejí. To jsem zvědav, kdo v tom Campusu bude pracovat…

  2. hospodaření s pitnou vodou – ať už dešťovou, odpadní, či tou zprostředkovanou vlastními vrty
    tento krátky text ukázal, že všetko j iba platená reklama.
    kogeneračná jednotka bude poháňať tepelné čerpadláý? takže kotol na hhlie vyrobí veľa tepla a trochu elektriny ….
    a ako v ďalších príspevkoch keď zájde slnko budú brať elektrinu z hnusného jadra.
    táraniny o sebestačnosti salónnych ekológov, ktorí skutočn nazávislé nikdy nevideli. ako decko som videl jednu takú „usedlost“, kým ich nerozkulačili a neodsťahovali kamsi. mali vlastnpú vdáreň, elektrinu z veterníka ktorý fungoval na pohyb vzduchu hore úpbočím …

    1. Přesně tak jak píšete. Po většinu roku. A pak co? Budou čekat že kvůli tomuto projektu bude někdo držet rezervní výkon v elektrárně, aby až si rádoby zelené osazenstvo vzpomene, tak aby jim mohli dodat chybějící energii?
      Ať to postaví jako plný ostrov bez připojení na distribuční soustavu a pak si o tom můžeme povídat dál, že má v našich končinách rádoby zelená energetika smysl.

      Hlavně když přečtu první odstavec článků. Vždyť to je úplně do očí bijící nesmyslná propaganda plná rádoby odborných termitů, ale jako celek to nemá vůbec žádný smysl. Podobné bláboly je dneska už schopná generovat i neuronová síť.

      1. Po většinu roku. A pak co? A pak si koupi elektrinu na trhu. A pokud bude tato elektrina prilis draha, tak si ji vyrobi sami. To neni nic sloziteho. Je to jen otazka ceny. Jinak kecy ohledne odpojeni od site si nechte od cesty. Takove blaboly jsou i pod uroven AI. Pripojeni k siti se ridi zakonem, a ne pranim nejakeho nonama.

          1. Teplarny stoji pul roku, nebo bezi na par procent na ohrev TUV. A ma s tim nekdo vazny problem? Podle vasich kecu by museli lide napojeni na teplarnu nucene topit i v lete. Cely svet funguje odjakziva v souladu s rocnimi obdobi. Je li z prirody dostatek zdroju, nemusi se to pracne vyrabet. A kdyz priroda neco docasne omezi, tak se lide musi postarat nejakym zpusobem aby meli dostatek. Ale u elektriny vola par pitomcu, ze se z prirodnich zdroju nesmi brat, ale jen z nakladnych elektraren ktere vydelavaji nemale penize. Mate studnu? Pokud ano, odpojte se od verejneho vodovodu. Takovych analogovych pripadu je hodne, ale jen u elektriny to pry nesmi byt.

            1. Přesně tak…. Teplárny se rozjedou na topnou sezónu a kogenerací vyrobí velký díl elektřiny potřebné v zimě, kdy je fotovoltaika slabá. Spalovat budou bioplyn a dřevní hmotu našetřené přes léto… Proč taky v létě plýtvat palivem vhodným k uskladnění na zimu, když OZE jsou minimálně po 2/3 roku schopny uspokojit naše energetické potřeby násobně a za hubičku 😘
              Vše samozřejmě vztaženo k podmínkám střední Evropy

          2. Budou si muset zvyknout protože v létě od nich nikdo drahou uhelnou elektřinu nekoupí. Němci neměli problém v létě stáhnout uhlí na 12% a teď jedou na 75%. Přes léto mohou dělat údržbu a nebo poslat zaměstnance na čištění solárů. Majitelé lyžařských vleků si taky zvykli, že jim to v létě moc nejde.

      2. Pozaduji zakon o nucenem odpojeni od elektricke site kdo si rozsviti svicku a nepouzije elektrickou lampu. tez kdo si zatopi v kotli, kamnech nebo krbu. Dale kdo pouzije solarni kalkulacku a ne na 230V. Kdo si posviti baterkou nabitou jinak nez ze site. kdo vyuzije generator elektriny a nepouzije sit. Vsichni budou postaveni pred elektricky soud a budou tvrde potrestani. Vsichni solarnici budou okamzite uvezneni bez radneho soudu. Odber musi byt, nase zisky si nenechame ukrast. Vas CEZ, Tykac a Kretinsky.
        Kdo najde stopy sarkasmu, muze si ho nechat.

Napsat komentář