V Praze přednášel designér hybridu La Ferrari

Již počtvrté se 18. září sjeli přední světoví designéři do Prahy na konferenci AUTO DESIGN PRAGUE 2014, kterou pořádá časopis AUTO DESIGN & STYLING. Akce si klade za cíl představovat automobilový design a nejnovější trendy prostřednictvím předních osobností oboru.

Vítězný návrh v rámci soutěže AUTO DESIGN PRAGUE: Talent of the Year – cena pro nejlepšího absolventa oboru „automobilový design“
foto: AUTO DESIGN PRAGUE

  • – Ve čtvrtek 18. září proběhl v Národní technické knihovně 4. ročník mezinárodní konference AUTO DESIGN PRAGUE (ADP)
  • Akce představila nejnovější trendy v designu automobilů prostřednictvím předních osobností z oboru
  • Hlavními hvězdami letošního ročníku byli vedoucí představitelé designu značek Volvo, Qoros, Jaguar, Ferrari, Škoda a Citroen/DS
  • Akce vyvrcholila předáním ceny AUTO DESIGN PRAGUE: Talent of the Year – cena pro nejlepšího absolventa oboru „automobilový design“
  • Cenu udělovala porota složená z přednášejících ADP pod patronací Jozefa Kabaně, šéfdesignéra

V minulých letech před publikum v Národní technické knihovně předstoupili například Fabio Filippini, šéfdesignér Pininfarina, Peter Stevens z Royal College of Art nebo nebo Tony Hatter z .

Letos mezi největší hvězdy patřil například Thomas Ingenlath, senior vice president pro design , který ve své řeči přiblížil skandinávský design a také nové tvarosloví Volvo včetně novinky Volvo XC90, která bude mít světovou premiéru za pár dní na autosalonu v Paříži.

Dalším z přednášejících, jenž si podmanili publikum byl Julian Thomson, ředitel advanced designu Jaguar. Při jeho přednášce „10 pravidel automobilového designu“ se s jemu vlastním nadhledem zamyslel nad klíčovými tématy oboru.

Precizní a velmi zasvěcenou prezentaci si připravil Johann Lemercier, který přiblížil svou práci na jednom z nejúžasnějších vozů současnosti: hybridním supersportu Ferrari LaFerrari.

Mezi další netrpělivě očekávaná vystoupení patřila prezentace Gerta Hildebranda, bývalého šéfdesignéra Mini, který dnes dává tvář nové čínsko-izraelské značce Qoros, jenž míří mezi etablované evropské automobilky.

Zkušený designér a velký showman nastínil tvorbu nového tvarosloví značky, jenž začíná na čistém listu papíru a přidal několik osobních postřehů ze svého bohatého profesního života. Za značku Citroen – DS vystoupil Ivo Groen, jenž vedle nového konceptu pro pařížský autosalon DS Divine poodhalil i zajímavosti z testovaní designu na prototypech a modelech.

Vedle prezentací o designu přišly na řadu i technologicky zaměřené přednášky, jako byla například prezentace Todda C. Morgana, vice presidenta Varroc lighting systems, jenž designérům vysvětli možnosti laserových a světlometů, které svou kompaktní stavbou budou výrazně ovlivňovat automobilový design. Tématem designérských nástrojů se zabýval Michal Jelínek a historický pohled nabídl Jiří Hulák z Národního technického muzea.

Konference byla letos poprvé doplěna o výběrovou výstavu nejlepších absolventských prací studentů oboru „automotive design“. Z třech desítek vybraných projektů, které byly vystaveny v galerii Národní technické knihovny vybrala porota složená z přednášejících nejlepší projekt.

Vyvrcholením konference se tak stalo předání ceny AUTO DESIGN PRAGUE: TALENT OF THE YEAR. Patronát nad výstavou převzal Jozef Kabaň, šéfdesignér Škoda Auto a vítěznou trofej si z jeho rukou převzal Henri von Freyberg, absolvent univerzity v Pforzheimu. Vedle ocenění získal mladý německý designér od Jozefa Kabaně i exkluzivní nabídku stáže v design studiu Škoda Auto.

„Velmi nás potěšil letošní velký zájem o konferenci i výstavu. Mezi návštěvníky jsme měli možnost přivítat hosty z USA, Jížní Koreje, Kanady, Běloruska, ale i Egypta a dalších zemí. Rádi bychom, aby AUTO DESIGN PRAGUE měli ve svých kalendářích jak lidé z designérských studií, tak studenti. Díky této akci mají unikátní možnost nejen shlédnout zajímavá vystoupení předních designérů, ale i příležitost navázat nové kontakty v přátelské a neformální atmosféře, která rámuje celou akci,“ popisuje Radek Laube, šéfredaktor pořádajícího časopisu AUTO DESIGN & STYLING.

tisková zpráva

2 Comments on “V Praze přednášel designér hybridu La Ferrari”

Napsat komentář