V Ostravě byla k vidění přehlídka elektromobilů

Dne 25.4. byl společně s cyklistickou soutěží „Porubajk“ zorganizován tématicky na ekologickou mobilitu orientovaný workshop „Akumulace elektrické energie, elektromobilita a aplikce“ (AEEEA). Program sobotního dne byl organizován výzkumnou skupinou Systémy alternativních zdrojů energií (SAZE), která je součástí Katedry kybernetiky a BMI na FEI VŠB-TU Ostrava.

Akce se účastnili specialisté z oblastí alternativních zdrojů energií, trakčních pohonů, akumulace elektrické energie a i uživatelé elektromobilů z řad široké veřejnosti a municipality.
foto: AEEEA

Odborně orientované přednášky na témata historie elektromobilů a elektromobility ve světě i u nás, řízení trakčních baterií, jejich využití pro omezení závislosti rodinných domů a malých komunit na veřejných sítích, souvislosti vzniku „black-out“ a alternativní akumulační systémy elektrické energie byly doplněny exhibicí dopravních prostředků s elektrickým pohonem, elektrických kol, motocyklů a elektromobilů.

Zájemci o problematiku i kolemjdoucí návštěvníci i účastnící cyklistické soutěže si díky stánku MAS Opavsko mohli na trenažéru vyrobit svou první vlastní kilowatthodinu, mohli seznámit s vystavenými elektrickými vozidly i jejich vlastnostmi při krátkých projížďkách v porubském areálu VŠB-TUO.

Součástí programu bylo seznámení s aktivitami SAZE v oblasti elektromobility a probíhajících projektů, seznámení s veřejnou nabíjecí stanicí VŠB-TUO situovanou u budovy CPIT a manipulací s ní pro bezproblémové čerpání elektrické energie.

Záměry SAZE byly představeny v minulém týdnu i na výstavišti v Praze Letňanech na výstavě „For energo“ kde byl vystavován unikátní stejnosměrný rychlonabíjecí modul využívající komunikaci s elektromobilem pomocí protokolu „Chademo“. Modul umožňuje, mimo jiné, nabíjet elektrické vozidlo v čase řádově jednotek minut.

Workshop AEEEA umožnil nejen dvou desítkám specialistů navázání nových či prohloubení stávajících kontaktů a výměnu odborných zkušeností ale také díky slunečnému jarnímu počasí ukázat nejmodernější, a dnes již i komerčně dostupné technologie pro čistější, tišší a nezávislejší budoucnost nás všech.

tisková zpráva

7 komentářů u “V Ostravě byla k vidění přehlídka elektromobilů”

 1. Akci jsem z důvodu převozu
  Akci jsem z důvodu převozu rodiny do špítálu vedle VŠB viděl pouze ve formě aut a kolem 12 h jako vyrojení pravděpodobně účastníků…
  Nicméně je někdo chopen tu v pár větách napsat jak to probíhalo a co se na „přednáškách“ dělo …?
  Předem díky za jakoukoli informaci o přednášce 🙂

  1. Ranní řazení aut, diskuse
   Ranní řazení aut, diskuse u nich, příprava venkovní expozice u nové budovy Fakulty elektro a informatiky VŠB-TUO. Uvnitř již bylo nachystáno a zkoušely se jen donesené přednášky, zda jdou spustit na plátno.
   Před 10 hodinou začátek přednášek ve vstupní aule. Přivítání a do 12 hodiny doc.Horák. Historie, projekty elektromobility na VŠB, praktické zkušenosti, vodíkové technologie ve spojení s elektromobilitou. Prokládáno dotazy účastníků a diskusí.
   Následně hromadný přesun do laboratoří a k nabíječce před ní. Tam výborný guláš, pivo nealko, limonáda ve vstupní chodbě budovy CPIT skupiny SAZE. Prohlídka stanice, laboratoře, připravené nabíječky / vybíječky CHAdeMO s vysvětlením funkce ukládání energie z a do elektromobilitu s možnou kombinací s FVE a palivovým článkem na bázi vodíku.
   Pokračování přednášek do 15 hodin v budově FEI, mj. i starosta Klimkovic, které pořídily vlastní elektromobil pro čisté lázeňské město. Rozdávání materiálu Elektromobilita pohledem laika a občana a Rok s elektromobilem a Rok a půl s elektrokolem. Prokládáno dotazy účastníků a diskusí.
   Přesun před budovu a diskuse u vozidel s předváděcími jízdami a svezením pro zájemce do zhruba 17:30 hodin.
   Vše bylo zdarma. Obsahy přednášek by měly formou sborníku být k dispozici v krátké době na webu saze.vsb.cz

   1. Páni až tak
    Páni až tak vyčerpávajicí odpověď nebyla očekávána 🙂 Opět velký dík.
    Ted po přečtení mě ještě více štve ona naučast, bohužel poleptání zásadou není bohužel legrace.
    Neúčast byla velká chyba, snad se příští rok bude konat podobná akce.
    Hodně štěstí a síly v elektro osvětě p. Radovane.

 2. Musím, coby účastník,
  Musím, coby účastník, také pochválit organizátory. Jmenovitě určitě pana doc.Horáka, který se s celou rodinou zhostil úlohy hostitele včetně přípravy občerstvení a v roli přednášejícího nakonec zaskočil i za nepřítomnou kolegyni a kolegu. Nicméně jsou to jeho doktorandi a jejich práci vede a zná. Fotografie nelže, jím objednané počasí bylo nádherné.
  Z fotky ale není patrné, ale kromě vozů v záběru byla přítomna další auta VŠB-TUO, tedy žlutý Peugeot s FV panelem na zahrádce, který auto průběžně dobíjí, dále elektrický Kaipan a zmiňovaný tmavý Student Car. Ten stál mimo řadu u zvláštního stánku, je to fakt skvost. A dorazilo i BMW i3 včetně majitele, který se dělil o zkušenosti s ním.
  Z jednostopých vozidel pak elektrický skútr Akumoto 300 a skládací elektrokolo Agogs Silver Go. To doplatilo na předváděcí jízdy hned dopoledne a po defektu už bylo jen jako statický exponát s letáčky Proč si pořídit elektrokolo k pročtení a odnesení domů. V laboratořích vedle nabíjecí stanice pak byla k vidění i elektrická koloběžka.
  Díky nedorozumění nakonec nepřijely 2 ohlášené Tesly Model S, což přítomné dost mrzelo. Bohužel oba pánové dorazili už v pátek ráno a hrozně se divili, že seminář je naplánován na nepracovní den a že si to spletli. V sobotu bohužel nemohli, tak se svezení Teslou nekonalo.
  Kaipan nestál celou dobu před novou budovou Fakulty elektro a informatiky VŠB-TUO, mj. vedl i od startu peleton cyklistů Porubajku jako zaváděcí vozidlo po Hlavní třídě městské části Ostrava-Poruba. Přesto přitahoval svojí barvou a otevřenou karoserií nejvíce zájemců z řad veřejnosti.
  Myslím, že na první ročník to byl úspěch.

 3. Setkání bylo
  Setkání bylo výborné.
  Překvapilo mě. Jak velký záběr v oblastech (využití vodíku , elektromobilu, dobíjecí stanic … ) a co všechno na VŠB-TU Ostrava mají .
  Přednášky výborné. Malé, ale velmi chutné občerstvení .
  Panovala přátelská atmosféra.Před budovou Proběhly Diskuze z majiteli na téma. Jejich zkušeností s provozem elektromobilů.
  Doufám, že budou další ročníky.
  Byl tam také k vidění projekt studentského elektromobilu, za který by se nemusela stydět ani zavedená automobilka. Kvalitou provedení slícováním jednotlivých dílů a dotažením jednotlivých detailů by člověk typoval, že se to už někde vyrábí. Je s podivem, že to je jen studentský projekt .
  http://www.hybrid.cz/studentcar-scx-cesky-sportovni-elektromobil
  Na Fotografii Bílý velmi zachovalý. Málo jetý Elektromobil ŠKODA FAVORIT byl nabízen k Prodeji Info. na >info@smart-dily.cz< Mob:+420602200241.

Napsat komentář