Tržní hodnota SpaceX překročila $100 mld.

Tesla má dnes tržní hodnotu skoro $800 mld. Patří mezi nejcennější společnosti na světě. Další podnik Elona Muska, vesmírná firma SpaceX, aktuálně překročila hodnotu $100 mld.

SpaceX narozdíl od společnosti Tesla není veřejně obchodovatelnou společností. To ale neznamená, že se s jejími akciemi neobchoduje – obchoduje, ale nikoliv veřejně. Stávající investoři s nimi mohou kupčit, jak se jim zlíbí. A právě jeden takový nedávný prodej určil hodnotu firmy na více než $100 mld. Samotný Elon Musk drží ve SpaceX kontrolní 54% podíl.

Ještě v únoru letošního roku činila odhadovaná valuace SpaceX přibližně $74 mld. Tržní kapitalizace se během uplynulých měsíců zvýšila mimo jiné i díky tomu, že se firmě podařilo získat miliardy dolarů na dva její v současné době nejdůležitější projekty: vesmírnou loď Starship a globální satelitní internet Starlink.

Společnost SpaceX je první a dosud jedinou soukromou společností na světě, která je schopna vypouštět na oběžnou dráhu země vesmírné rakety a s jejich prvním stupněm přistávat zpět. Dokáže také do vesmíru vynášet lidskou posádku ve své lodi Crew Dragon. V současné době provozuje SpaceX vesmírné rakety Falcon 9 a Falcon Heavy. Jen do konce roku by mělo proběhnout ještě deset startů, v příštím roce to bude dokonce několik desítek pro zákazníky z celého světa.

Globální satelitní internet Starlink se v současné době skládá ze 1740 satelitů. V budoucnosti jich má být až 42 000. V současné době má Starlink asi 100 000 uživatelů ve 14 zemích světa. Nedávno začal SpaceX nabízet internetové připojení Starlink dokonce také v Česku, i když dostupnost se očekává až příští rok. Bude stát 2579 Kč za měsíc.

Hlavním a také podle Muska nejdůležitějším projektem společnosti SpaceX je aktuálně vesmírná loď Starship. Spekulovalo se, že její první ostrý test by mohl pro běhnout ještě tento rok. Teď to vypadá, že kvůli byrokratickým průtahům se odehraje až v roce příštím. Starship umožní dopravovat na oběžnou dráhu desítky tun nákladu a vyrazit na Měsíc, Mars a možná i dále.

zdroj: CNBC

Napsat komentář