Trikelet – Nejkompaktnější elektrické vozidlo na světě?

Nizozemská firma Trikelet EV představila elektrický miniskútr Trikelet, další z řady osobních městských dopravních prostředků. Má jít o „nejkompaktnější a nejskladnější elektrické vozidlo na světě.“

Elektrický mini-skútr Trikelet
foto: Trikelet EV

Na začátek něco teorie. Trikelet míří do dopravní oblasti nazývané v anglosaské terminologii jako „last mile“ (poslední míle). „Poslední míle“ řeší dopravu lidí a zboží z klíčových dopravních uzlů, jako jsou stanice veřejné hromadné dopravy nebo parkoviště na okraji měst, do cílové destinace.

Většinou se konec cesty nachází v centrech měst nebo v místech s hustým dopravním provozem. Vozidla spadající do oblastí „poslední míle“ mají maximálně zjednodušit a zrychlit dopravu mezi dopravními uzly a cílovou destinací.

Od vozidel pro „poslední míli“ se vyžaduje několik zásadních vlastností. Musí být maximálně lehké, kompaktní, skladné, nenáročné na obsluhu a údržbu, pohodlné a dostatečně rychlé. Cení se tichý a levný provoz nebo šetrnost k přírodě i zdraví člověka.

Video ukazuje možnou dokonalou symbiózu – elektrický Volkswagen E-Up! a elektrický Trikelet. Prostě perfektní!
video: YouTube

Naopak není nutný několik stovek kilometrů dlouhý dojezd. Proto jsou ve většině případů podobná vozidla vybavena elektrickým pohonem a baterií.

Výše uvedené podle svých tvůrci bezezbytku splňuje elektrická trojkolka Trikelet. Hmotnost miniskútru Trikelet je pouze 12 kg a na zemi zabírá plochu pouze 970×290 mm.

O pohon se stará 500W až 700W elektrický motor. Rychlost je omezená na 20 km/h. Dojezdová vzdálenost je s ohledem na koncepci „poslední míle“ 15 kilometrů.

Co však odlišuje Trikelet od ostatních podobných elektrických vozítek je chytrý skládací mechanismus. Zručný majitel během několika sekund dokáže Trikelet složit do velikosti běžného příručního cestovního zavazadla.

Chytrá konstrukce chrání vozítko před zbytečným znečištěním. Složený Trikelet se nemusíte bát uložit do nákladového prostoru nebo vzít si sebou do kanceláře.

Trikelet je zatím ještě ve vývoji. Pokud se tvůrcům podaří rozběhnout sériovou výrobu, prodejní cenu za kus očekávají od 1400 do 2000 dolarů.

4 Comments on “Trikelet – Nejkompaktnější elektrické vozidlo na světě?”

  1. Tyto vozítka jsou vskutku
    Tyto vozítka jsou vskutku fajnovými vozítky. Jen by jsem přál jejich uživatelum v ČR pochopení městských radních, po Českých kočičích chodnících mnohých Českých měst by se s tímto jezdit nedalo. – Nejde o cenu, mnohý vyhodí peníze za větší zhovadilost.

Napsat komentář