TEST: Hyundai Kona Electric – auto pro všechny nevěřící Tomáše

Hyundai zasazuje koncernu Volkswagen i další konkurenci další tvrdý úder na solar. Po skvělém Hyundai Ioniq Electric přichází s elektromobilem bez kompromisů.

Čím víc se na fotky Hyundai Kona Electric díváme, tím víc se nám ta bílá líbí!
foto: Hybrid.cz

Kde kdo dnes tvrdí, jak elektromobilita nemá smysl, protože je málo nabíječek, není dost lithia, nebude dost elektřiny, … No znáte to. Je to asi podobné jako tvrdit v roce 1992, že mobilní telefony nemají budoucnost, protože jsou příliš velké, neohrabané, nikam se s nimi nedovoláte, není pro ně dost baterií ani základnových stanic.

Nebo o autech v roce 1915, že jezdí příliš rychle, není pro ně dost čerpacích stanic a vlastně není ani dost ropy na rafinaci. Prostě: nahlížet dlouhodobý trend optikou současného stavu věcí není dvakrát dobrý způsob, jak odhadovat budoucí vývoj čehokoliv.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
foto: Hybrid.cz

V Hyundai je naštěstí pár lidí, kteří jsou schopni si elektromobilní budoucnost představit, a proto se zavčas rozhodli jednat. Ne jen mluvit, slibovat a plánovat, jako jistá německá konkurence, ale konat. Výsledkem je řada elektromobilů, které na současném trhu vynikají poměrem cena/výkon.

Další jihokorejské překvapení

Nejnovějším přírůstkem do téhle rodiny je Hyundai Kona Electric. Hyundai auto propaguje mimo jiné sloganem Hyundai Kona Electric maže rozdíl mezi konvenční a elektrickou mobilitou“. Marketingové oddělení tentokrát zamakalo a sloganem vůz kupodivu zcela přesně vystihuje.

Elektromobil Hyundai Kona Electric v popředí, v pozadí chátrající čerpací stanice. Kdo se nepřizpůsobí nové době, dopadne podobně.

Elektromobil Hyundai Kona Electric v popředí, v pozadí chátrající čerpací stanice. Kdo se nepřizpůsobí nové době, dopadne podobně.
foto: Hybrid.cz

Hyundai Kona Electric je totiž opravdu úplně normální crossover. Kromě toho, že jde o elektromobil, tak vlastně ničím zásadně nepřekvapí ani uvnitř, ani navenek. A to je právě ono! Auto, které dokonale smazává rozdíl mezi konvenční a elektrickou mobilitou.

První usednutí za volant působí stejně familiérně, jako kterékoliv jiné auto nižší střední třídy. Chválíme přehlednou palubní desku a panel přístrojů. Hned víte kam sáhnout, když potřebujete zapnout klimatizaci, rádio nebo navigaci. Přehledné, designově i ergonomicky propracované.

Hyundai prezentuje model Kona Electric jako sportovnější a dynamičtější auto proti Ioniq Electric.

Hyundai prezentuje model Kona Electric jako „sportovnější“ a „dynamičtější“ auto proti Ioniq Electric.
foto: Hybrid.cz

Snad jen jedna maličkost: ovladač seřizování postranních zrcátek není podsvětlený, takže v noci je trochu obtížnější ho najít/nahmatat. Naopak samotná postranní zrcátka i zpětné jsou vynikající, pohlcují nejjasnější část spektra aut za vámi a neoslňují.

Chytrá parkovací kamera je pěkná vychytávka, která leckdy pomůže a zabrání nepříjemnému incidentu. Někdy se nám ale stalo, že na projíždějící auto upozornila až příliš pozdě.

Také jsme vyzkoušeli systém držení v jízdním pruhu v kombinaci s adaptivním tempomatem. Bohužel to není úplně ono, protože line assist má tendenci autem korzovat od jednoho okraje pruhu ke druhému. Plus další malá nepříjemnost: někdy systém upozorní, že máte mít ruce na volantu, i když je tam zrovna máte.

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
foto: Hybrid.cz

Hyundai Kona, včetně verze Electric, je svými rozměry ještě o něco menší, než třeba Škoda Karoq. Na délku měří „pouze“ 4180 mm, šířka je 1800 mm, výška 1555 mm. To s sebou samozřejmě nese relativně malý kufr (332 l/1114 litrů po sklopení zadních sedaček) a ne právě moc místa pro dospělé cestující vzadu.

Dvě varianty baterie

Hyundai Kona Electric se prodává ve dvou verzích, a to s 39,2kWh a 64kWh baterií (využitelných, reálná je u vyšší verze 67 kWh). Nižší verze má max. výkon 100 kW a max. rychlost 155 km/h, vyšší verze pak 150 kW a 167 km/h. Zrychlení 0-100 km/h je 9,7 s, resp. 7,6 sekundy. A právě tady možná narazíme na jediný vážnější problém.

Řidič i spolujezdec mají v elektrické Koně prostoru dost, cestující na zadních sedadlech už se budou muset trochu uskromnit.

Řidič i spolujezdec mají v elektrické Koně prostoru dost, cestující na zadních sedadlech už se budou muset trochu uskromnit.
foto: Hybrid.cz

Jakmile u silnější verze dupnete na plyn, začne přední náprava mírně „tancovat“. U předokolky s takovým výkonem se to tak nějak dá čekat a je to daň za relativně velmi slušnou cenu v porovnání s konkurencí. Ta většinou sází na dvou(elektro)motorovou konfiguraci a pohon všech čtyř kol, případně jako u Tesla Model 3 na elektromotory na zadní nápravě.

I tak ale Kona Electric umí ve své silnější verzi pěkně zatlačit do sedadla a rozhodně se nemusíte bát předjíždět ani na dálnici. K dispozici jsou tři jízdní módy: Eco, Comfort a Sport, a bohatě to stačí. Eco jsme téměř nevyužili, Sport výjimečně, nejčastěji jsme jezdili komfortně, protože prostě nebyl důvod módy přepínat.

Spotřeba? Každý podle svého

Stejně jako u spalovacího auta, i u elektrické Kony je spotřeba odvislá především od jízdního stylu. Byli jsme schopni urazit s autem 167 km při průměrné spotřebě 12,8 kWh/100 km, ale také 389 km při průměru 15,3 kWh/100 km. Horní limit si každý musí stanovit sám, při ostré jízdě není problém se dostat ke 20 kWh/100 km.

Hyundai Kona Electric elektromobil

Co vám budeme povídat, líbí se nám.
foto: Hybrid.cz

My jsme po ujetí celkem 1273 km skončili s průměrnou spotřebou 17,1 kWh/100 km s tím, že asi 500 km z toho jsme strávili na dálnici a nijak se při tom neomezovali. Při provozu převážně mimo dálnice nebude problém jít se spotřebou výrazně níž.

Oficiální WLTP dojezd 64kWh verze činí 482 km. Při plném nabití nám Hyundai Kona Electric ukazoval dojezd 400 km. Tento odhad vždy vychází z předchozích jízd, takže se může pokaždé mírně lišit a navíc se může i poměrně výrazně měnit v průběhu jízdy. S autem rozhodně není problém urazit i výrazně více než 400 km při rychlostech do 90 km/h, tedy po okresních silnicích.

Palubní nabíječka má max. výkon 7,2 kW, což u 64kWh verze už poněkud nedostačuje. Maximální nabíjecí výkon rychlonabíjení (CCS) je 72 kW, což jsme neměli možnost vyzkoušet. Běžně jsme ale nabíjeli kolem 50 kW.

Cena? Není to tak hrozné!

Když si na webu Hyundai nakonfigurujete klasickou fosilní verzi crossoveru Hyundai Kona s motorem CRDi 100 kW a 7stupňovou DCT převodovkou v prémiové výbavě, vyjde vás na 654 990 Kč.

Cena Hyundai Kona Electric začíná na 899 990 Kč pro základní verzi Future s 39,2kWh baterií. Ultimate s 64kWh baterií a plnou výbavou stojí 1 199 990 Kč. Mezi tím je pak verze Future s 64kWh baterií, a to za 1 059 990 Kč. V základu ale není navigace (+15 000 Kč).

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric
foto: Hybrid.cz

Nejlevnější Kona Electric s 64kWh baterií, navigací, tepelným čerpadlem a LED světlomety vás tedy vyjde na 1 074 990 Kč. Rozdíl proti srovnatelné fosilní verzi 420 000 Kč, přičemž dostanete zhruba podobně vybavené auto s vyšším výkonem a (pokud budete nabíjet převážně doma) zásadně nižšími provozními náklady.

Hyundai na auta poskytuje pětiletou záruku bez omezení ujetých kilometrů. Na akumulátory je pak záruka osm let či 200 000 km. A navíc k autu dostanete i osm let asistenční služby s celoevropskou platností. Za 1690 Kč si dokonce přímo u Hyundai můžete objednat přihlášení auta do evidence motorových vozidel.

Top Gear o novém Hyundai Kona Electric prohlásil, že „je to první masově vyráběný elektromobil, který můžete používat jako vaše jediné auto“. A my se pod to můžeme jedině podepsat. Hyundai opět velmi příjemně překvapil. Žádný div, že je pro letošek auto v Norsku vyprodané.

Staré končí a nové začíná!

Staré končí a nové začíná!
foto: Hybrid.cz
vlastní

242 Comments on “TEST: Hyundai Kona Electric – auto pro všechny nevěřící Tomáše”

  1. Podle toho co se zajímam, tak je těch rychlodobíjecích
    Podle toho co se zajímam, tak je těch rychlodobíjecích stanic poměrně dost po ČR. Jen ku příkladu u Chomutova jich je 6, což je docela pěkný počet na začátek elektoaut. Systém nabíjení bude příštím rokem určitě dokonalejší, takže bude dobíjení zase snažší a dostupnější u každého z nás doma. Parametrově je Kona s cenovkou od 900tis parádní auto. Až mi skončí tovární záruka na současné auto, tak jdu do toho.

      1. To si musíte počkat jako my s Hlučínem. Stejný nový tam
        To si musíte počkat jako my s Hlučínem. Stejný nový tam postavili taky, ale zatímco Ostrava-Poruba rychlonabíječku má, Hlučín ne. Nebyl v pilotním projektu. Ale třeba zase Globus Ostrava-Plesná ji bude mít asi až 3/2019, zatímco Globus Opava už ji má. Takže buďmě rádi za rychlonabíjení zdarma u obchoďáků, ono se to postupně rozleze všude, jako v Rakousku a Německu.

    1. A samozřejmě nabíjení pak řešíte jedině v okamžiku,
      A samozřejmě nabíjení pak řešíte jedině v okamžiku, kdy najedete denně více než 500 km. Jinak se nabíjí pomalým proudem po celou dobu, kdy parkuje a přes noc. A ráno je opět 500 km k dispozici. Jinými slovy není potřeba čekat pár let.

        1. To je rozšířený omyl. Máme členy asociace
          To je rozšířený omyl. Máme členy asociace elektromobilisty, kteří bydlí v paneláku a nabíjejí na veřejné nabíječce nedaleko z pomalé zásuvky, členy co jezdí do práce a tam je veřejná nabíječka nedaleko pracoviště, členy co mají dohodnutu zásuvku v práci (a dokonce jim ty směšné peníze za nabíjení po prvním roce měření podružným elektroměrem přestali účtovat, že je to dražší, než to nechat plavat), členy co nabíjejí jednou či dvakrát za týden na pomalé veřejné nabíječce (díky silné palubní nabíječce 22 kW) před hypermarketem v době nákupu, členy co nabíjejí jen na rychlonabíječce zdarma v době nákupu v obchodním centru, členy, co si dohodli u bytovky zásuvku s podružným elektroměrem ve sklepě a nabíjejí vytaženým kabelem z okýnka, platí jednou měsíčně společenství vlastníků elektřinu, prostě voják se stará, voják má a kde je vůle, tam je i cesta.

  2. Jak těžké by bylo do tohoto hjůnůjdaje přimontovat
    Jak těžké by bylo do tohoto hjůnůjdaje přimontovat druhou a třetí fázi tzn. další dva kabely které by se daly zastrčit éhm zastrčit do zástrčky né počkat do zásuvky šópnout šupho tam kde jsou tři fáze nulák a zemák ale nikoli zemní prdiplyn cng ale zemnící čistě elektrický drát na čistou elektřtinu né počkat to není drát to je kabel :)))

    Hjůnůjdaj nemá na 3 fáze elektrokabelu dostatek mědi proto ho nstrkejte do zásuvky ale jen pouze do zástrčky!!

  3. Kdy konečně Hyundai pochopí, že v Evropě máme běžně k
    Kdy konečně Hyundai pochopí, že v Evropě máme běžně k dispozici 3 fáze a nabíjet 3×16(25,32) je lepší než 1x32A?
    Když jsem vybíral mezi Jaguarem I-Pace a Audi e-tron, tak možnost nabíjení 3 fázemi (vzhledem k tomu, že budu nabíjet u FVE) byl velký argument pro Audi…

          1. To nebyla, ale předpokládám, že závěr se dá obecně
            To nebyla, ale předpokládám, že závěr se dá obecně aplikovat i na ostatní výrobce. Pokud ne, tak se tedy ptám, jak se došlo k logickému spojení, že až pro Hyundai přestanou být ziskový spalováky, tak doplní nabíjení na 3 fáze. To bez toho nejde? (proto jsem to zobecnil na jiné automobilky)

            1. ak by sme išli k dôvodu PREČO by mali byť BEV nabíjačky
              ak by sme išli k dôvodu PREČO by mali byť BEV nabíjačky uspôsobené na 3f (3*400V), okrem tesly nejestvuje!
              všetky, opakujem VŠETKY tuná dostupné BEV pohodlne nabije aj 1F 230V 12A = dnešné k autu prikladané nabíjačky.
              ak by malo byť využité AC nabíjanie 3*230V32A, potom by muselo auto obsahovať TRI jednofázové nabíjačky plus (vysokonapäťový) akumulátor rozdeľovaný počas AC nabíjania na tri oddelené časti.

              ale, ak myslíte využitie 3F/3*400V 16/32A (päťkolík) priemyselnú zásuvku, ide o celkom inú vec.

              dnes, keď je dostupné DC nabíjanie (iné ako „rýchle“ nie je), je zbytočné sa o takomto niečom vôbec zabávať. pretože tu máme iba tri BEV, ktoré rýchlonabíjať jednosmerným prúdom nejde – 2*smart (2a4) a F500e, to sú všetko mestské autíčka, ktoré na 100km dojazdu sa dobijú v noci.

              1. Nesouhlasím s Vámi.
                1) Při svých cestách narazím

                Nesouhlasím s Vámi.
                1) Při svých cestách narazím výrazně častěji na klasické wallboxy než DC nabíječky. Proto uvítám, když i s interní nabíječkou jsem schopen rychleji nabíjet. Když přijedu dneska např. do OC Chodov, tak v garážích na mne čeká 1 DC nabíječka a dalších 10 wallboxů vedle DC nabíječky a o patro níže. I když je náhodou k dispozici volný DC stojan, tak ze slušnosti musím pamatovat na to, že nejpozději do hodiny se musím vrátit a přeparkovat, abych neblokoval stojan. U AC wallboxu mohu parkovat v klidu po celou dobu návštěvy OC, protože stojanů je dost. Tady v Plzni je třeba jen jedna DC nabíječka a dalších 6 AC nabíječek. A vzhledem k ceně, kdy DC nabíječka stojí vyšší statisíce až milion a AC nabíječka stojí již od 20 tisíc, tak si troufnu tvrdit, že i do budoucna na 1 DC nabíječku přibude min. 15 AC nabíječek.
                2) Pokud máte možnost nabíjet doma, opět 3 fáze vedou nad 1 fází. U mého BMW i3, které má nabíjení 3x16A 11 kW, tak jsem schopen nabíjet doma (barák má jištění 3x25A) a nemusím zvedat jističe ani o ampér a platit další paušály. Pokud bych měl 1x32A, které má o třetinu menší výkon než 3x16A, tak kvůli POMALEJŠÍMU nabíjení musím zvednout jističe baráku aspoň na 3x40A. Což se zajisté vyplatí.
                3) Pokud provozujete FVE na 3 fáze, tak opět, je jednodušší rovnoměrně vytížit 3 fáze než jednu. Dochází totiž pak k tomu, že sice na FVE vyrobíte dostatek elektřiny, ale díky vytížení 1 fáze, tak elektřinu prodáte z dalších 2 fází za pár šušní dodavateli elektřiny, abyste tutéž koupil draze na té jedné fázi.

                Vaše obhajoba mi přijde jako z nouze ctnost. Obzvláště, když už i tito výrobci EV v Evropě přechází z Typ1 na Typ2 konektory.
                Přijde mi proto tragické, že k autu typu Jaguar I-Pace s 90 kWh baterkou nebo Hyundai Kona 67 kWh dovybaví jen 1 fázovou nabíječkou 7,4kW, když „šetrnější“ nabíjení (16A na každé fázi) je o polovinu rychlejší. To mi přijde jako šetření na nepravém místě.

                Váš optimismus, že je dostupné DC nabíjení a je naprosto zbytečné zbytečné řešit AC nabíjení mě vede k otázce, zda jste vůbec majitelem EV. Protože vždy, když jsem mluvil s majiteli EV, co mají 1 fázové nabíjení 7,4 kW na nabíječkách (nejčastěji Leafů), tak každý by vyměnil 1 fázovou 7,4 kW interní nabíječku za 3-fázovou 11 kW.

                A pro mne, jako již stávajícího majitele EV, byla možnost 3x32A 22 kW nabíječky jedním z rozhodujících bodů, proč nekoupit Jaguar I-Pace, ale objednat Audi e-tron.

                1. Ještě bych dodal, že zatěžování 1 fáze 32 A je
                  Ještě bych dodal, že zatěžování 1 fáze 32 A je zpravidla celkem solidní zátěž i pro kabeláž v daném místě. Mnoho pětikolíkových zásuvek 32 A ve skutečnosti nemá přívody dimenzované na stálý odběr 32 A, protože se s tím nikdy nepočítalo.

                2. vyššie spomínam trafo 25A400V/32A233V.
                  vyššie spomínam trafo 25A400V/32A233V.

                3. Kolik takové trafo stojí? Respektive, kde ho seženu? Jaké
                  Kolik takové trafo stojí? Respektive, kde ho seženu? Jaké trafo mi udělá z dvou nebo třech fází jednofázi?

                4. 3F rozvod má medzi fázami 400V, trafo s výkonom cca 6kW
                  3F rozvod má medzi fázami 400V, trafo s výkonom cca 6kW satojí okolo 11 tis Kč.
                  napríklad amíci majú 110V, F500E nabíjajú medzifázovo 230V.

                5. To je přesně to drbání levého ucha pravou rukou. Místo
                  To je přesně to drbání levého ucha pravou rukou. Místo abych nabíjel rovnoměrně ze všech 3 fázích, tak si musím kupovat další krabici a ještě tam budou ztráty jako prase…
                  To jako má být ta výhoda?

                6. Auta se vyrábějí pro většinovou skupinu lidi.
                  1.

                  Auta se vyrábějí pro většinovou skupinu lidi.
                  1. Většina lidí jezdí denně 30-60km
                  2. Většina má v garáži jen jednu fázi(někteří ani tu jednu)
                  3. Většina EV se prodává za oceánem
                  4. Dostat do zásuvky v garáži 16A po jednom stávajícím drátě a po druhém dotáhnout dalších 16A ze střechy ze soláru je pro regulaci nabíjení ve walboxu dle mého snadnější.
                  5. V budoucnu kdy bude EV na každé ulici, dle mého budeme ze sítě brát třeba jen 8A a zbytek budeme brát ze slunce. Mimochodem já třeba nabíjím ze sítě tím nejnižším proudem jaké mi auto dovolí.
                  6. Většina aut 18-22 hodin někde stojí a nejezdí, tudíž má spoustu času na nabíjení, většině stačí pomalé AC nabíjení.
                  7. Na dlouhých cestách se předpokládá rychlé DC nabíjení.
                  8. Je technicky možné a snadné rychle v řádu minut nabíjet z AC zásuvky? Ano je, ale neprodraží se tím každé auto?

                  Mimochodem když se dívám na reality s prodejem a pronájem garáží ať už řadových, nebo někde pod bytama, nikde nenacházím 3 fáze k dispozici. Nevylučuji, že neexistuje, osobně tři fáze mám v garáži, ale ani já tři fáze k nabíjení nepoužívám, ani je nepotřebuji.

                  Možná se pletu, možná tomu vůbec nerozumím. Ale tak nějak dle mého rozhodují výrobci čehokoliv.
                  Bude-li se na nějakém trhu prodávat jen bílé auto, nedají do ceníku volbu fialové barvy, protože by se dle jejich úsudku prostě neprodávalo. Tím nikdo nevylučuje možnost, že se někdo takový najde. Jen bude muset najít externí firmu, která mu to bílé auto polepí fialovou fólií. Ten jeden bude samozřejmě nespokojen, ale valná většina bude spokojená s levnější bílou barvou, protože jim bude stačit.

                7. Jestli Vás chápu správně, výrobci aut, co dodávají do
                  Jestli Vás chápu správně, výrobci aut, co dodávají do aut 3 fázové nabíječky, tak jsou hloupí, prodělávají na tom a uživatel z toho nemá jedinou výhodu? Mám tedy po BMW chtít, aby mi místo 3 fázové 11 kW nabíječky do auta vrátil původní 1 fázovou 7,4 kW, že je to vlastně lepší?

                8. Výrobci aut dávají do aut to co uznají za vhodné, nebo to
                  Výrobci aut dávají do aut to co uznají za vhodné, nebo to k co si myslí, že se bude líp prodávat, nebo to k čemu je nutí okolnosti. Proč by měl nějaký výrobce dávat do auta nabíjení na tři fáze, když ví, že EV dělá jen kvůli emisní normě? Potřebuje prodat „pár“ vozů, které si pár jedinců koupí. On splní, konkurenci nemá, proč by se snažil víc,když i teď nestíhá vyrábět.
                  BMW je jediný evropský výrobce EV, který pochopil, že musí dělat smysluplná EV, pokud chce uspět na světovém trhu.
                  Co je dnes lepší? Benzín nebo nafta? Tisíce zákazníků, tisíce požadavků. Neexistuje univerzální auto, neexistuje univerzální řešení nabíjení.

                9. Říkáte pravdu typu „nebe je modré“. Máte pravdu, že
                  Říkáte pravdu typu „nebe je modré“. Máte pravdu, že výrobci si dávají do aut co uznají za vhodné, to já ani nepopírám a netvrdím opak. Máte pravdu, ale k ničemu.
                  Pokud obhajujete to, že výrobce se nepřízpůsobuje EU trhu, tak je to lempl (asi jako kdyby Sony dodávalo svoje TV na 120V a k tomu adaptér 230V->120V) a o důvod více dát ruce od Hyundai pryč. Protože i taková typická americká firma jako je Tesla se dokáže přizpůsobit evropským podmínkám a vytěžit z toho pro zákazníka benefit, které představují 3 fáze.
                  Co se týče univerzálního řešení, tak v tomto případě právě existuje. Když bude mít auto možnost 3-fázového nabíjení, tak tam kde bude k dispozici 3-fázová přípojka, tak můžete nabíjet 3 fázemi a kde bude 1 fázová přípojka, tak i s 3 fázovou nabíječkou můžete nabíjet jednou fází. Ale obráceně to nejde.

                10. Kdyby direktivně někdo nastavil alespoň standardní
                  Kdyby direktivně někdo nastavil alespoň standardní zásuvky v EU. Jenže ani v tom není Evropa jednotná. Mimochodem mnoho elektroniky je uzpůsobeno univerzálně na napětí 120V-230V.

                11. Nj, samozřejmě že to je o většině.
                  Nicméně k vláknu:

                  Nj, samozřejmě že to je o většině.

                  Nicméně k vláknu: (ne přímo k Vám)
                  -DC není všude a nebude všude
                  -nikdo netvrdil že na AC každý chce tankovat doplna, většinou stačí právě hodinka nebo dvě (kde by na jedné fázi byla potřeba tříhodinka nebo šest)
                  -když cestuji, mohu plánovat i 2h zastávku (oběd+město) – tedy s AC dotankovat 44kWh ? To musí stačit na dalších 200+ km = více než dost daleko na další přestávku… a i kdyby „jen“ 22kWh, tak jsem tam asi nepřijel s prázdnou = stále to znamená řekněme 150+km dojezdu
                  -v OC Zahradní Město mají rozseté krabice s 2*1f a 2*3f… ráj to na pohled 😉
                  -spousta OC má limitovaný pobyt (např Kaufland na Palmovce = 2h), je lepší si sosnout 4.4kWh nebo 22/44kWh ?

                  Nj.. už mlčim 🙂

                12. Samozřejmě, že jsou tři fáze u nás lepší a
                  Samozřejmě, že jsou tři fáze u nás lepší a dostupnější na nabíjení. Ale vždyť je u nás elektromobil ve stádiu batolete, které se učí chodit.
                  Milión lidí neví, že něco jako EV existuje.
                  Milión konzervativních lidí zůstane u svého ropáka z přesvědčení, že není nic lepšího.
                  Milión lidi si žádné auto nekoupí.
                  Milión lidí bude někdy v budoucnu přemýšlet, že by si EV koupilo, ale nebude mít peníze.
                  Milion lidí si koupí hybridní auto a nabíjení nebude prioritou.
                  Milion lidi je v důchodu a na jiné autě vůbec nemyslí.
                  Milion lidi chodí do škol a zatím nemá řidičák.
                  Odnadnul bych, že 99,9% lidí u nás neví kde stojí nabíjecí stanice a kde je mají hledat. O DC, AC jednofázovém, nebo třífázovém nabíjení nemají ponětí.
                  Pak tu zůstala malá skupina řekněme desitka tisíc lidí, kteří už své EV mají a nějak se s tím nabíjením perou. Tahle skupina lidí je zanedbatelná odchylka statistické chyby v ČR, podle které se neřídí žádný světový výrobce aut. 🙂 A z této statistické chyby je řekněme nějaká část proti jednofázovému nabíjení. A té druhé části statistické chyby to jednofázové nabíjení přijde jako dostatečné. Na základě této minority se nedá stavět business s nabíjecí zásuvkou u EV.

                13. Je jasne, ze do EU by mali byt vsetky EV dodavane s typ2 a
                  Je jasne, ze do EU by mali byt vsetky EV dodavane s typ2 a trojitou nabijackou.
                  Trafo 400V/230V ma straty cca 10%, to uz radsej menic z 400/240V. Tesla pouziva tie iste trojfazove – presnejsie povedane tri jednofazove nabijacky v jednom boxe v US aj EU verziach. V US su vsetky 3 casti napajane z rovnakej fazy. V EU su standardne napajane z troch faz, no nic nebrani napajat ich z tej istej fazy. Modry 32A jednofazovy adapter k EU verzii tesla UMC urobi z 11kW/3f/16A nabijacieho kabla jednofazovy 7kW/32A nabijaci kabel – vtedy je jedna faza privedena na vsetky 3 casti nabijacky.

                14. To už mi přijde smysluplnější si zavést doma
                  To už mi přijde smysluplnější si zavést doma jednofázovou FVE s až 10 kW na jedné fázi… Tohle je prasečina.

                15. Co si tak vzpomínám z dokumentace, tak 10 kW FVE zapojenou
                  Co si tak vzpomínám z dokumentace, tak 10 kW FVE zapojenou do sítě na jedné fázi distributor ani nepovolí (pokud tedy nemáte na mysli 3x 3,3 kW nebo 3x 10 kW)… Ale jistý si nejsem, musel bych se tím znova prohrabat…

                16. Nepovolí, ale já ji povolovat nepotřebuji, protože nebude
                  Nepovolí, ale já ji povolovat nepotřebuji, protože nebude zapojená do sítě, respektive to bude hybrid ze sítě maximálně přisávající.

                17. Tak to pak jo. To si tam pak můžete dát i 1 MWp. 🙂
                  Tak to pak jo. To si tam pak můžete dát i 1 MWp. 🙂

                18. Tak. A budu s tím napájet laser vysílající signály
                  Tak. A budu s tím napájet laser vysílající signály ufonům.

                19. ad 3 – nič vám nehovorí trafo 25A400V/230(250)V 32A? práve
                  ad 3 – nič vám nehovorí trafo 25A400V/230(250)V 32A? práve to je jedna z ciest pri domácich FVE, prípadne rovnomerné zaťaženie.
                  a obhajoba „milión“ ac nabíjačiek – prečo je tu aktivita o budovaní DC nabíjana, aby sa nestalo, že budú večer všade naťahané káble? síce to nie je ešte raalita, ale varovanie.

                  a odvolávať sa na miestnu situáciu – v trenčíne JE 2*ZSE; 1* Vodné elektrárne; 1-2*greenway (mimo mesto), tesla walboxy „nepočítane“.

                  na tomto fóre dlhoroční majitelia BEV tvrdia, že počas dňa im interné nabíjačky (trojčatá) postačujú. takže je tu tvrdenie proti tvrdeniu,

                20. Aha. Takže místo jednoduchého rozložení zátěže na 3
                  Aha. Takže místo jednoduchého rozložení zátěže na 3 fázích musím instalovat další krabici? No to je teda výhra.

                  Odstavci o budování DC nabíječek nějak nerozumím, nevím, co jste chtěl sdělit. Nicméně realita je taková, že na cestách se na koncových místech setkáte s několikanásobně větší pravděpodobností s AC wallboxem než s DC nabíječkou. A nejinak tomu bude i v budoucnu.

                  Co se týče vaší místní situace, tesla wallboxy nejsou DC nabíječky, pokud jste chtěl podpořit svoje čísla množstvím DC nabíječek. Já Vám zase mohu předložit čísla pro moje lokality: Praha – 17 CCS nabíječek (po jednom nabíjecím konektoru), 65 AC nabíječek (a to jsou jen lokality, obvykle v jedné lokalitě je 2 a více konektorů), Plzeň – 1 CCS nabíječka, 3 AC nabíječky (každá po 2 konektorech). Bral jsem to z EVmapy. Na Šumavu, kam jezdím, tak je 1 CCS nabíječka na německé straně a pak asi 10 AC nabíječek.

                  Co se týče trojčat, nevím, jak můžete srovnávat nákupní tašky s miniaturními baterkami s velkobaterkáčemi. U trojčat si samozřejmě vystačíte s jednofází 16A, protože to stačí. Ale kolik majitelů trojčat brázdí republiku a nejezdí jen kolem komína? S tímto se totiž u velkobaterkáčů jaksi počítá, protože se nepředpokládá, že s nimi budete jezdit jen kolem komína.

                  Jak obhajujete neobhajitelné, tak je na Vás hrozně poznat, že EV vůbec nemáte a nemáte s ním žádné praktické zkušenosti. Ostatně je to poznat i tak, že se mnou nediskutuje stávající majitel EV s jednofázovou nabíječkou, který by tvrdil, že víc nepotřebuje, ale někdo, kdo EV vůbec nevlastní.

                21. .asi neviete akú nabíjačku má dnes tesla.
                  asi počtom je

                  .asi neviete akú nabíjačku má dnes tesla.
                  asi počtom je iná praha a trenčín (50000 obyv.).
                  stále budete tvrdiť svoju JEDINÚ pravdu. nepochopil ste základné skúsenosti – ktorý *** bude cestovať svetom a nabíjať veľkú baterku 16, 32, 64 ampérovou prípojkou?
                  pokiaľ je mi známe, vo SVETE nie sú vybudované siete , ktoré utiahnu väčšie zaťaženiáe ako INŠTALOVANÉ AC nabíjačky v BEV! naviac, vôbec neviete, že tu nedávno postavené bytové domy majú hlavný istič 25A, bytové ističe 16A a zásuvky DO 10A. a domy na komci ulice si o 230v mohli nechať zdať. v krajine, ktorá bola elektrifikovaná na úrovni.
                  kto si kúpi niečo bez premyslenia dôsledkov nemá čo neskôr reptať.

                22. Psal jste Tesla wallbox, což jsou normální AC wallboxy. To
                  Psal jste Tesla wallbox, což jsou normální AC wallboxy. To nejsou Superchargery…

                  S tím zbytkem jsem Vás opět nepochopil. Já se bavím o nabíjení v barácích, ne v bytových domech. Fakt nevím, jestli už slovenštině tak málo rozumím nebo povídáte o nesmyslech.

                  EV si budou v nejbližších letech kupovat především lidé v barácích, co si mohou nabíjet EV v klidu doma.

                  A o tom je řeč. Tady v ČR se obvykle do baráků dává jištění do 3x25A včetně. Takže nabíjet rychleji s 3x16A je výhodnější než pomaleji s 1x32A. Co na tom nechápete?

                  Vy jste totálně mimo, promiňte, že jsem tak upřímný…

                  Zeptám se ostatních majitelů EV, co to tady čtou. Je tady někdo, kdo by na 3-fázovém wallboxu radši nabíjel 1x32A s výkonem 7,4 kW než nabíjel 3x16A s výkonem 11 kW?

                23. melete nezmysly, preskakujete od témy k téme.
                  začalo sa o

                  melete nezmysly, preskakujete od témy k téme.
                  začalo sa o „malej vstavanej“ nabíjačke. tvrdíte, že výrobcovia nereflektujú 3F rozvody v európe. akosi ste nepostrehol, že práve pre „slabé“ rozvody v európe (nie ost) vyrobili čo vyrobili. bývam v radovom dome a na prívodnom kábli k 6 domom je 25A istič. poučovanie si nechajte pre iných.

                  a k 3f – viete, že z 25A idete v nižšom leveli na 16 a tam je NIELEN tá zásuvka pre auto, ale aj bojler, varná doska, elektrická rúra, pračka, sušička, mikrovlnka, … a ste v prdeli. máte k dispozícii 10A a možná menej.
                  alebo budete nabíjať od 23 hod (ak nemáte el. kúrenie) a vaše auto potom, ako bude vypnuté nabíjanie a prúd naskočí nabíjanie samo obnoví?
                  nie všetko je jednoduché.

                24. Fakt Vás nechápu. Pokud argumentujete, že máte slabé
                  Fakt Vás nechápu. Pokud argumentujete, že máte slabé rozvody, tak přece 16A je méně než 32A. Nebo si myslíte, že při odběru 32A na fázi šetříte rozvody více než při odběru 16A?
                  A debata je od začátku o nabíječkách na cestách, kde naleznete výrazně více AC wallboxů než DC nabíječek…
                  Jste sice odběhl k nabíjení doma, ale fakt nechápu, co je těžké pochopit na tom, že 16A zatěžuje domácí síť méně než 32A.

                25. čítanie s porozumením vám zrejme robí problém, písal
                  čítanie s porozumením vám zrejme robí problém, písal som o rozvodoch vo svete, kvôi ktorým montujún také nabíjačky ako montujú. a nevšiml ste si aj trafo, ktorého použitím … (čítajte vyššie).
                  nabíjačky (meniče ac/dc) musia dať také, aké sú najslabšie zdroje. lebo inak by sa pálili poistky, vyhadzovali ističe.
                  opakujem – cestovať veľkobaterkovým BEV od ac k ac je ***!
                  skúste si predstaviť ako dlho budete stáť na stojane (zásuvke) spomínaný F500e Level 1 (120V/15A) Approximately 23 hours
                  Level 2 (240V/30A) Approximately 4 hours koľkokrát pôjdete pri jednej ceste do kina na 4-8 hodinový film? a to zvláda až Level 2 Charging
                  (240V — Requires A 40 Amp Circuit Breaker Or Greater)
                  Level 2 charging is accomplished by using 240V permanently
                  mounted EVSEs and is the preferred method for charging your vehicle.
                  skopírované z 2014 ročníka manuálu.

                26. Konec diskuze. Diskutovat s někým, kdo obhajuje
                  Konec diskuze. Diskutovat s někým, kdo obhajuje neobhajitelné je ztráta času. Hezký zbytek večera.

                27. Nerozumiem, preco Vam elektrikari zapojili na Vas dom
                  Nerozumiem, preco Vam elektrikari zapojili na Vas dom samostatne mensi istic ako 25A (a je jedno ci to je v radovej zastavbe alebo nie).

                  U nas ma kazdy sov vlastny 3x25A hlavny istic. A verim tomu, ze ak zaziadate aj teraz, tak Vam ten 25A istic daju aj v tej radovej zastavbe.

                  Mimochodom, v nasej obci dokazali elektrikari postavit samostany stlp elektrickeho vedenia aj pre jeden jediny novy dom …

                  zaverom: Kludne cez noc nabijam 25A a v pohode su na noc nastavene ako pracka tak aj umyvacka riadu (lebo nocny prud)… A zatial mi hlavny istic este „nevyhodilo“. Aj ked neviem urcite, z ktorej fazy si tych 25A „taha“.

                28. veď je to 40+ rokov čo ho postavili 🙂
                  keďže v areále

                  veď je to 40+ rokov čo ho postavili 🙂
                  keďže v areále už pribudol transformátor, zažiadali sme o nové pripojenie, podali žiadosti (každý extra), zaplatili „pripojovací poplatok (cca €70 za každých rezervovaných 25A) a už päť rokov čakáme, kým ZSE distribúcia dostane povolenie na prekopanie jarku pre položenie kábla V KULTÚRNEJ PAMIATKE.
                  ja ten kľud závidím, teoreticky to možné je, lenže som už zažil situácie, keď som chodil trikrát denne zapínať ten spoločný istič (lebo vianoce a pečenie). preto radšej dám tú sumu za trafo a budem mať „navždy“ jeden obvod (kuchyňa + kúpeľňa) + zásuvka na vonkajšej stene …
                  a aj tento týždeň som videl ako postavili nový stĺp a starý odviezli – a betónujú základy … lenže tam nie je kultúrna pamiatka a ministerstvo ako správca!

                29. Pavle, nechte toho nešťastníka při svém. Co se týče
                  Pavle, nechte toho nešťastníka při svém. Co se týče původní otázky, tak dle mého soudu to je v tom prostá neznalost, hraničící s ignorací od asijských manažerů automobilek (včetně Jaguaru) ve spojení s ještě nedávno relativně malým trhem EU. Oni tam fakt nezají specifika EU rozvodných sítí a když už to tam někdo nadhodí, tak to smetou ze stolu otázkou „Bude jim v EU ta 1f 32A nabíječka fungovat?“ a odpověď kterou od techniků dostanou samozřejmě zní „bude“. No a pokud se chystají vyrábět 13tis KONA ročně pro celý svět, tak je toto pro ně naprosto bezvýznamná záležitost.

                  Naopak EU manažeři Audi, VW, BMW atd. vědí alespoň mlhavě co to je 3f rozvod je a k čemu je dobrý. Paradoxně ty 1f 32A nabíječky dříve nabízeli z podobného důvodu jako asiati – EU je malý trh a většina elektrických vozů měla mířit do USA, rozuměj do Kalifornie, protože EU má svůj čistý TDI (viz e-Golf před faceliftem).

                  Podle mne to je až takto jednoduché…

                30. Myslím si přesně to samé.
                  Co se týče 1x32A u starších

                  Myslím si přesně to samé.
                  Co se týče 1x32A u starších evropských EV (viz první i3), tak to bylo jednoduché. Výkon 7,4 kW byl dostatečný pro baterku 19 kWh. Ale u baterky 64 kWh či 90 kWh je to ostuda, nic jiného.

                  Mimochodem, když svoje i3 připojím do 1-fázového wallboxu, tak na té jedné fázi mi to nabíjí proudem 32A místo 16A, auto umí přemostit fázi 2. měniče k prvnímu. Což jsem netušil, že se umí poprat i s touto situací (byť jsem dosud nikde nepotkal Typ2 wallbox, který by měl zapojenu jen jednu fázi místo tří)

                31. Já se vůbec nedivím tomu, že to ta nabíječka umí, ale
                  Já se vůbec nedivím tomu, že to ta nabíječka umí, ale spíš tomu, že takovou vymoženost Helmut v EU dovolil aplikovat. Tzn. že ta nabíječka nebyla za těžké prachy továrně doku*vená, aby tuto funkci přestala umět. 🙂

                32. Asi moc berete prášky na konspirace. 🙂
                  Mě to přijde jako

                  Asi moc berete prášky na konspirace. 🙂
                  Mě to přijde jako ekonomické rozhodnutí. Do auta, které prodáváte globálně, tak vrazíte jen jeden typ nabíječky a tam kde mají 3 fáze, nabíjíte 3x16A a kde mají jen 1 fázi, tak nabíjíte 1x32A.
                  Domnívám se, že cenový rozdíl mezi 1 fázovým a 3 fázovým měničem je tak malý, že se vyplatí montovat jen jen typ a ušetřit tak ve výrobě na logistice a skladování.

                33. Hu, máte pravdu, to jsem nikde neviděl, ale mají to
                  Hu, máte pravdu, to jsem nikde neviděl, ale mají to napsané i v manuálu.

                34. Kazda „trojfazova“ nabijacka v EV su vlastne 3 jednofazove
                  Kazda „trojfazova“ nabijacka v EV su vlastne 3 jednofazove nabijacky v jednej krabici. Cize je jedno ci sa nabija troma fazami, dvoma fazami, alebo jednou fazou. Tiez je jedno, ci je trojica nabijaciek napajana troma roznymi fazami, alebo jednou fazou zapojenou na vstup vsetkych troch (alebo len dvoch) nabijaciek.
                  Ako som napisal inde v tejto debate, tesla UMC – 11kW/3f/16A nabijaci kabel dodavany k EU teslam ma 3 moznosti nabijania
                  (tri adaptery)
                  1. 3kW/1f/13A z shuko – napaja len nabijacku 1. fazy.
                  2. 11kW//3f/16A z cerveneho 16A CEE petkoliku – napaja vsetky 3 nabijacky trojfazovym napajanim.
                  3. 7kW/1f/32A z modreho 32A/1F CEE trojkoliku. – napaja vsetky 3 nabijacky jednou fazou – vtedy maju vlastne vsetky 3 sekcie nabijacky spojene vstupy v adapteri UMC.

                  Teoreticky, ked by niekto mal k dispozicii vysokovykonny zdroj jednofazoveho napajania 100A/230V a ma v EV trojfazovu nabijacku 22kW, tak by mohol pripojit na vstup vsetkych troch nabijaciek tu istu fazu a nabijacka by nabijala 22kW pri odbere 96A z jednej fazy.

                35. Nemáte bmw i3 v modré barvě, co ráno jezdí po Plaského
                  Nemáte bmw i3 v modré barvě, co ráno jezdí po Plaského ulici? Jestli ano, tak závidím, přeju a zdravím! 😀

                36. Nemám. Ale skoro každé všední ráno kolem osmé hodiny
                  Nemám. Ale skoro každé všední ráno kolem osmé hodiny ráno parkují 2 i3 v Dřevené ulici před Funky Monkey, to je nejvíce „elektrická“ ulice v Plzni po ránu. 🙂

                37. Moc děkuji, že jste si dal tu práci to takto vysvětlit.
                  Moc děkuji, že jste si dal tu práci to takto vysvětlit. Přesně z těchto důvodů jsem si půjčil na měsíc Smarta s palubní nabíječkou 22 kW a nemohu se nabažit. Dá se to nastavit na 8, 12 a MAX, což je 31A poctivých na každé fázi! Dá se to i na 230V, prostě si jen hraju. S takovou palubní nabíječkou projedu celou Evropu i Smartem!! Foto na EVmapě v Moravské Chrastové, kde jsme oba s Leafem nabíjeli na max. výkonech.

                38. Děkuji za uznání, ale jak se dočtete dále, vysvětlení
                  Děkuji za uznání, ale jak se dočtete dále, vysvětlení je pro některé jedince zbytečné. Z jejich pohledu je nabíjení jednou fází lepší než všemi třemi.

                39. Ano, tohle je důvod, kdy ztrácím sílu už něco tady
                  Ano, tohle je důvod, kdy ztrácím sílu už něco tady vysvětlovat v souvislostech. Proto obdivuji vás a třeba Radovana, že tu sílu máte. Stojí to spousty času, a když vidím, jak je to zbytečné … Nebo myšlenky a zkušenosti Ládi e-NV200 – a pak vidím, jak se to tu rozpráší … Všem děkuji, co do úmoru vysvětlují.

                40. Nevšiml jsem si že by někteří jedinci zastávali 1F,
                  Nevšiml jsem si že by někteří jedinci zastávali 1F, pouze zprostředkovaná vysvětlení proč automobilky zastávají 1F.

                41. Tohle mi nepřijde jako vysvětlení, ale jako obhajoba, že
                  Tohle mi nepřijde jako vysvětlení, ale jako obhajoba, že je to vlastně v pořádku:
                  „dnes, keď je dostupné DC nabíjanie (iné ako „rýchle“ nie je), je zbytočné sa o takomto niečom vôbec zabávať.“

                42. Total OT, jeden „rozpruzovac diskuzi“ se tu pred casem
                  Total OT, jeden „rozpruzovac diskuzi“ se tu pred casem chlubil, jak pekne funguje google translate z cestiny do slovenstiny. Ze by nahoda?

                43. Nu dobrá… nemám dojem že by někdo obhajoval stanovisko
                  Nu dobrá… nemám dojem že by někdo obhajoval stanovisko automobilek. Spíše jsem četl vysvětlování proč na to kálejí.

                  A ano, děkuji za připomenutí. Zřejmě jsem v podstatě lidský optimista (zde zřejmě možno zaměnit na „selektivně odfiltrovává to na co nemá cenu odpovídat“ :-D).

                  Takže – vyskytují se tu jedinci různých zastání a vír, získal jsem ale dojem že není třeba nad celou skupinou lámat hůl pro pár extremistů 😉

                44. s prepáčením, prelistoval som si
                  s prepáčením, prelistoval som si 2015_smart_electric_drive_manual6522008013_FINAL.pdf
                  a na strane 119 je štvorica obrázkov ako otvoriť a pripojiť nabíjací kábel. bouhžiaľ, vidím iba TYP1 (3 silové+2 ovládacie piny.

                45. Ked ste citali manual k US verzii – samozrejme ste precitali,
                  Ked ste citali manual k US verzii – samozrejme ste precitali, ze US verzia SMART-u ma typ1 konektor.
                  No EU verzia Smarta vzdy mala, samozrejme aj teraz ma typ2 konektor. EU verzia SMART-u pouziva typ2 pre jednofazovu, aj pre priplatkovu trojfazovu nabijacku. No je pravda, ze pri jednofazovej nabijacke EU verzie SMARTa nie su v jeho typ2 konektore piny 2. a 3. fazy osadene. Ak ma priplatkovu 22kW trojfazovu nabijacku, samozrejme uz su piny 2. a 3. fazy osadene.

                46. súhlasím s upresnením,
                  a spýtam sa inak – 22kW (smart 2/4

                  súhlasím s upresnením,
                  a spýtam sa inak – 22kW (smart 2/4 ED) nabíjačka pracuje so všetkými TROMA fázami, alebo IBA s fázou z pin1, nulákom a uzemnením, plus ovládacia dvojlinka?
                  pretože „iné“ BEV majú tiež príplatkové nabíjačky a stále iba jednofázové, tak ako píšete dva pin-y (z troch vedľa seba) sú plastové.

                47. 22kW nabijacka Smarta samozrejme pouziva vsetky 3 fazy,
                  ved,

                  22kW nabijacka Smarta samozrejme pouziva vsetky 3 fazy,
                  ved, keby nala tych 22kW zvladnut jedna faza, tak by musela byt na 96A.
                  Jednofazove „priplatkove“ ani moc nie su, aspon o takej neviem. Jednofazove byvaju bud cca 3,5kW (napriklad trojcata, E-UP a v podstate vsetky PLUG-INy) alebo 7kW (IONIQ, LEAF, Fiat 500, zakladna SMART-u,I-PACE, a kopa dalsich)

                  Pri jednofazovom type2 piny 2. a 3. fazy nie su plastove ale jednoducho chybaju.
                  Male plastove zakoncenia maju vsetky silove piny MALE typ2 konektora.

                48. 7 je za príplatok (leaf1,…)
                  7 je za príplatok (leaf1,…)

              2. Už jenom proto, že rychlé DC nabíjení je až 2x tak
                Už jenom proto, že rychlé DC nabíjení je až 2x tak drahé , než AC nabíjení z důvodu právě té megadrahé nabíječky.
                A pokud to auto nepotřebuje nabít hodně rychle , tak se mnohem výhodnější si v cíli cesty připojit na wall box 3x32A a mít za dvě tři hodinky nabito.

                A to rozdělení akumulátoru na tři části jste myslel vážně? to je teda perla.

                Jinak pro Vaši informaci 3*230V32A a 3F/3*400V 16/32A (päťkolík) je jedno a to samé akorát záleží jestli měříte napětí mezi fází a nulákem(230V), nebo mezi dvěmi fázemi (400V). Pokud se bavíme o normálním sítovém proudu co máme všichni doma.

                1. vysvetlite mi, ako sa „trojfázovo nabíja“. nie
                  vysvetlite mi, ako sa „trojfázovo nabíja“. nie zapojením?
                  pokiaľ ten mudrlant cestuje a chce počas CESTY (nie doma) nabíjať „hodně rychle pres AC“, tak nemám slov. dal som odkaz na F500e s fakt „silnou“ vstavanou nabíjačkou.
                  položím otázku – ako rozdelíte doma (niekto napíal, že bežné pripojenie domu postačuje 3f/25A. ako zmysluplne a použiteľne rozdelíte záťaž? a tu je jedna možnosť, o ktorej som písal – trafo. na jednu fázu sa pripojí sieť s drobnými spotrebičmi,zostávajúce dve fázy sa pripoja na zmieňovaníé trafo (tých 400V medzifázových) a na druhom konci máme 230V/32A, kam pripojíme 1f nabíjačku BEV a zvyšné spotrebiče ako varná doska, pračka, umývačka, mikrovlnka, bojler, … a máme 99% istotu, že budú bežať spoločne.
                  a DC nabíjanie je „drahé“ relatívne, pretože aj nabíjanie z AC konektoru musí dotovať cenu celého zariadenia.
                  jedine, že by sa cestovalo výlučne po „päťkolíkoch“.

                2. Nevim jak to s tim mezifazovym pripojenim trafa vidi CEZ. V
                  Nevim jak to s tim mezifazovym pripojenim trafa vidi CEZ. V Nemecku je tak silne nesymetricke zatezovani site zakazane. Navic mezi dvema fazemi mate nesinusinoidni prubeh napeti. Jedna se o soucet dvou sinusovych napeti s posunem o 120 stupnu. Ztraty budou vetsi a ruseni by mohlo byt problematicke.

                3. Odkial ste prisli na to, ze medzi dvoma fazami je nesinuisove
                  Odkial ste prisli na to, ze medzi dvoma fazami je nesinuisove napetie.

                4. Prubeh dvou sinusovek s posunem 120 stupnu je: sin fi*w*t +
                  Prubeh dvou sinusovek s posunem 120 stupnu je: sin fi*w*t + sin (fi + 2*pi/3)*w*t

                5. Mozno sa to da vypocitat aj z vasich vzorcov, no pocitat to
                  Mozno sa to da vypocitat aj z vasich vzorcov, no pocitat to nebudem. Ved z pohladu na priebeh je jasne, ze sucet akokolvek casovo posunutych sinusoviek bude vzdy sinusovka (alebo nula – ak su posunute o 180stupnov)
                  Priebeh napetia medzi dvoma fazami sietoveho napajania je urcite rovnako presne sinusovy ako priebeh medzi nulovym vodicom a fazou, s tym rozdielom, ze medzifazove napetie je vecsie :-)))

                  Ved keby priebeh nebol sinusovy, tak trafak MEZ Brumov, ktory som tu spominal by pri priebehu inom ako sinusovom urcite zhorel… tiez velke motory mavali prepinace hviezda trojuholnik, ked ich vinutia pracovali pri rozbehu s mensim (fazovym) napetim, po rozbehu dostali plne (medzifazove).

                6. Provoz na 3f je symetricky a jiny, nez mezi 2f poly. Tam chybi
                  Provoz na 3f je symetricky a jiny, nez mezi 2f poly. Tam chybi ta treti komponenta ktera to vyvazuje. Zda hvezda nebo trojuhelnik nehraje roli. Porad to je symetricky 3f. Elektrotechnika je o neco komplikovanejsi, nez si leckdo predstavuje. Ne nadarmo se to studuje dost dlouho a neni to trivialni. Velka cast je mimo chapani. Komplexni cisla je jen zacatek a to uz ma kdekdo problemy. Verte, je to jak pisu.

                7. Ten vzorec ma botu – posuv neni zavisly na case
                  Ten vzorec ma botu – posuv neni zavisly na case

                8. Posuv je konstantni 120 stupnu. Ale prubeh napeti je zavisly
                  Posuv je konstantni 120 stupnu. Ale prubeh napeti je zavisly na case t. Jak vypada sinusovka bez parametru t? Nijak, byl by to jeden bod. Takze t je nutny parametr. W-je omega, t.z. uhlova rychlost. Pro 50 Hz sit 2*pi*50. A uhel se pouzije 0-fi-2*pi.
                  Na tabletu nemam ty spravne znaky…

                9. Figl je v tom, ze 3f pri symetricke zatezi da 3 sinusove
                  Figl je v tom, ze 3f pri symetricke zatezi da 3 sinusove krivky. Se 2f to je uplne jine. Tezko tady na hybridu budeme rozebirat prubehy napeti a proudu nesymetricke site. Vse co jsem psal je zakladni teorie sinusoveho stridaveho napeti. Tolik teorie. Pak by bylo nutne zobrazit pripadne napetove spicky z nesinusoveho prubehu, zda muzou nejakym zpusobem ohrozit nabijecku v EV. To je mozne s osciloskopem. Pokud by byl nekdo naruzivy kutil s potrebnou vybavou, muze to zmerit a zde referovat.

                10. Hadat se nebudu.
                  Nicmene pokud nekdo doda auto s 2-f

                  Hadat se nebudu.

                  Nicmene pokud nekdo doda auto s 2-f nabijeckou (a odkrytou zasuvkou, kam se pujde pripojit), tak klidne s tim osciloskopem nekam pobliz Prahy dojedu.

                11. Nene, 2f nabijecka u Golfa je zase neco jineho. Tam jsou dva
                  Nene, 2f nabijecka u Golfa je zase neco jineho. Tam jsou dva paralelni menice a kazdy je na jine fazi. Oba pracuji nezavisle. Az po usmerneni na SS napeti se to spoji do jedne vetve. Tam samozrejme zadny posun uhlu nemuze byt.
                  Vychazeli jsme z toho, ze napojime trafo mezi 2 faze. Tam se dejou ty popsane veci. Sezente si trafo 400/230V a pripojte mezi dve faze. Na vystupu 230V muzete pripojit nejakou zatez, treba i pres usmernovaci mustek 4 diod. A tam muzete merit s osciloskopem prubeh napeti a pripadne spicky, ktere by mohly poskodit usmernovaci diody v EV menici/nabijecce. Netvrdim, ze ty spicky muzou byt kriticke. Tvrdim, ze ale vzniknou kvuli nesinusovemu napeti mezi 2f.

                12. Uplne necitim potrebu si takovou vec porizovat. Ale upravim
                  Uplne necitim potrebu si takovou vec porizovat. Ale upravim nabidku. Pokud ma nekdo prislusne trafo do rekneme 100km od Prahy, tak ten osciloskop dovezu a obrazek prubehu tu vystavim.

                13. Ani nepotřebuje to trafo, stačí dát osciloskop mezi fáze
                  Ani nepotřebuje to trafo, stačí dát osciloskop mezi fáze na 400V a co uvidíte, podle mě sinusovku jak vyšitou co taky jiného …

                14. Pro napetove spicky je trafo=induktivita dulezita. A sinus to
                  Pro napetove spicky je trafo=induktivita dulezita. A sinus to nemuze byt ani bez trafa, ani s trafem. Namalujte si 2 sinusi s posunem 120 stupnu a jednoduse pro nekolik bodu na casove ose sectete hodnoty obou napeti a soucet zaneste do grafu. Hned vam to bude jasne.

                15. Ehm, a cim se ty body na papire budou lisit od toho grafu z
                  Ehm, a cim se ty body na papire budou lisit od toho grafu z WA? Pripadne to muzu namalovat ve Spice a odsimulovat, porad tam ta sinusovka bude.

                16. Uz predsa pochopte, ze vsetky tri fazove napetia oproti nulaku
                  Uz predsa pochopte, ze vsetky tri fazove napetia oproti nulaku aj vsetky tri medzifazove napetia su sinusove.

                17. Ja tomu verim, jen nabizim empiricky dukaz pro pripadne
                  Ja tomu verim, jen nabizim empiricky dukaz pro pripadne neverici tomase 🙂

                18. Ono vsechno nejak funguje. Stare svarecky by snesly treba i
                  Ono vsechno nejak funguje. Stare svarecky by snesly treba i trapezovy prubeh napeti. Otazka je, co to udela s harmonickou komponentou a jak se s tim poperou okolni spotrebice. Ale znate rozdil mezi teorii a praxi. Praxe je, ze to funguje a nikdo nevi proc. Teorie je, ze to nefunguje a kazdy vi proc to nejde.

                19. Vsetko sa da presne vysvetlit: Aj ja som chvilu prevadzkoval
                  Vsetko sa da presne vysvetlit: Aj ja som chvilu prevadzkoval cerpadlo kurenia na UPS-ku s trapezovym priebehom – no cerpadlo sa vtedy podstatne viac zahrievalo, malo mensi vykon a vecsiu spotrebu ako pri standardnom sinusovom priebehu. Takze nakoniec dostalo poriadnu UPS-ku s sinusovym priebehom.

                20. symetricky 3F by som musel naťahať nové rozvody. ak
                  symetricky 3F by som musel naťahať nové rozvody. ak „stávající“ ponechám a z dvoch F vyrobím jednu, ktorá bude zaťažená podobnne veľkými A, „chytrý“ elektromer nebude žalovať.
                  to nebude iba na nabíjanie, to bude na všetky spotrebiče s vysokými nárokmi na príkon/istenie.
                  s 10% stratou som uzrozumený.

                21. Jako souhlas ,že trafo 400/230 je blbost, nesmysl k ničemu s
                  Jako souhlas ,že trafo 400/230 je blbost, nesmysl k ničemu s tím souhlas. Ale jak jste příšel na to že složením dvou sinusovek posunutych o 120 st. vznikne něco jiného než opět sinusovka? Co by mělo vzniknout obdélník?

                22. Medizfazove napetie sa pri nabijackach EV nevyuziva. Vsetky
                  Medizfazove napetie sa pri nabijackach EV nevyuziva. Vsetky nabijacky EV su stavane do 250VAC su zapojene medzi fazu a nulovy vodic – jedno ci su jednofazove alebo trojfazove.
                  Trojfazova nabijacka je zlozena z troch jednofazovych v jednej krabici. Prudy na nulovom vodici sa samozrejme pri trojfazovom pripojeni vynuluju a nulovym vodicom teda pri symetrickom zatazeni vsetkych faz netecie ziaden prud, tak to vymyslel p. Tesla.

                23. ja viem, že viete, pýtal som sa „jeho“.
                  F500E v amerike

                  ja viem, že viete, pýtal som sa „jeho“.
                  F500E v amerike používa aj medzifázové mapätie (230V)

                24. 240V v US domacnostiach nemozno nazvat medzifazovym.
                  US 240V

                  240V v US domacnostiach nemozno nazvat medzifazovym.
                  US 240V je zlozene z dvoch 120V, resp. 240V je rozdelene na polovicu, kde stred je nieco ako nas nulovy vodic a oba 120V napetia su vzhladom na ten stred, konce medzi sebou su 240V – teda posuv tych 120V napeti je nula alebo 180 stupnov (ako chcete)

                  V US maju samozrejme aj skutocne trojfazove rozvody – ale tie nie su v domacnostiach – su len vo vecsich prevadzkach a priemyselnych podnikoch.

                  precitajte si poriadne:
                  https://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_wiring_in_North_America

                25. Každá nabíječka ve vozidle usměrní sítové napětí a
                  Každá nabíječka ve vozidle usměrní sítové napětí a následně ho rozstřídá s přetransformuje na vyšší a to následně usměrní a pošle do baterie.

                  U třífázové to udělá 3x ,ale využívá jednu každou fázi oproti nuláku, nepoužívá mezifázové napětí.

                  No a ty stejnosměrná napětí z výstupu se propojí a přivedou do baterie. Z třifázové nabíječky vedou do baterie jen 2 dráty + a -.

                  žádné rozpojení baterie na tři díly se nekoná napsal jste samozřejme nesmysl.

                  Doma nic nedělíme, připojíme auto bud jedno, nebo třífázově když příkon nestačí, musí se navýšit jistič, žádné trafo vám s tom nepomůže. 11 Kw přifázová nabíječka má proud 16A ve fázi a tak máte ještě možnost brát 10A z každé fáze on hlavní jistič nevypadne také hned.

                  Nebo si nastavíte na wall boxu proud jen 3×10 A a pak máte zase volnou rezervu 3×16 A atd.

                  prostě přes 25 A jistič protlačíte jen nějakých 18 Kw a musíte se stím doma poprat trafo nic neřeší .

                26. polovici príspevku som porozumel,
                  druhá časť je o

                  polovici príspevku som porozumel,
                  druhá časť je o neporozumení akú situáciu treba riešiť.

    1. Ovšem pouze za předpokladu,že buď někdo objeví
      Ovšem pouze za předpokladu,že buď někdo objeví zázračnou technologii baterií bez potřeby cenných kovů nebo že někdo náhodou objeví obrovské, snadno těžitelné ložisko těchto kovů.
      V opačném případě ceny ev budou naopak stoupat.

          1. Alespoň řeší nutnost nalézat stále další suroviny.
            Pro

            Alespoň řeší nutnost nalézat stále další suroviny.
            Pro určitý objem EV je potřeba určité množství surovin – tady je možný problém s tím vytěžitelným množstvím.
            Pro „udržení“ tohoto objemu (1 sešrotované EV + 1 nové EV) už se tento „hlad“ zastaví, nebo alespoň výrazně zpomali.

            Tedy cena bude spíše stoupat jen v případě nenasycení trhu. A tento bod může být klidně při 5% zastoupení.

              1. To je pochopitelné.
                Na druhou stranu trh bude i pro

                To je pochopitelné.
                Na druhou stranu trh bude i pro malobaterkáče.
                Z ekonomického hlediska (levnější výroba, cenově dostupnější pro masy kolem komína) nevidím důvod proč hnát kapacitu každého EV nahoru.

                I když to znamená rychlejší opotřebení, má to i svoje plusy (hlavně ta nižší cena, menší váha, větší kufr…).

  4. „Moc se nám tady neroztahujou,“ odpověděl policejní
    „Moc se nám tady neroztahujou,“ odpověděl policejní strážník, načež se Švejk ozval: „Já jsem úplně skromnej a vděčnej za všechno, co pro mne uděláte.“.

    ***

    Roční produkce 20 000… určitě by se vyprodalo i 10x víc, cena pro lidi co nejsou nadšenci trochu přes čáru . Opravdová revoluce bude až se cena EV a ceny popelnic vyrovnají. Do tý doby budu musí býti človíček vděčnej i za tohle ….:-)

    1. Kdyz vidim jake bludy, dezinformace a lzive parametry uvadi
      Kdyz vidim jake bludy, dezinformace a lzive parametry uvadi redaktori jinych serveru/casopisu v souvislosti s elektromobilitou pak je nazorova vyhranenost pana Horcika velmi prijemnym osvezenim.
      A uprimne o cem ma byt psani clanku? O suchem tlumoceni faktu? To by pak sel napsat software, ktery by ty data na netu sesbiral a clanek vyplivl take a stacil by jeden server/casopis od kazdeho oboru. To by, ale asi nebylo moc zazivne cteni.
      Do dobre napsaneho ctiveho clanku rozhodne patri i trocha vlastniho nazoru a emoci autora. A pokud se s nimi neztotoznujete, pak si vyberte jiny server pro vam prijemne poctenicko.

    1. Samozrejme jsou EV drahe, to ale kazde auto kdyz s tim clovek
      Samozrejme jsou EV drahe, to ale kazde auto kdyz s tim clovek najezdi do 10tkm rocne. Pri najezdu 200tkm jsou naklady v soucasnosti u bezneho fosilu cca 500t Kc. Jeste zajimavejsi to bude ale u planovaneho najezdu cca 350t-400tkm tam jsou misky vah jednoznacne pro EV. Provoz EV mi za posledni roky vychazi mene nez 1/10 provozu fosilu, coz nerikam ze se nemuze zmenit.. s pribyvajicimi EV bude jejich provoz cim dal drazsi. Ale ten vzduch bude dychatelnejsi :-)Myslim si ze cim drive jezdit s EV, tim vyhodnejsi to je.

      1. Aj moje prepocty su rovnake – potvrdene najazdom 28000 km EV
        Aj moje prepocty su rovnake – potvrdene najazdom 28000 km EV pocas 1 roka.

        A to, ze pri prejdeni 200tkm EV je uspora na palive 15000 EUR (= 390000 CZK). Pri aktualnych cenach paliv (s ich zvysovanim sa navratnost umerne skracuje).

        A tych 15000 EUR je priblizne cenovy rozdiel medzi EV a spalovakom.
        Navratnost v mojom pripade cca 6 rokov.

        Pred rokom som o tom este nebol uplne presvedceny, ale tera len suhlasim, ze cim skor jazdit s EV, tym vyhodnejsie.

        1. Ano, al emne islo to umele nafuknutie ceny, ze realne ta cena
          Ano, al emne islo to umele nafuknutie ceny, ze realne ta cena by mala byt vyssi apri zapocitani nakladov na baterku a pod.

          kazdopadne, ja mame dmam Priusa s realnou spotrebou 4,5l, ktory som kupil skoro novy (3r) za 13tis EUR. Za to dnes kupim maximalne 6r Leafa so smiesnym realnym dojazdom 160km. Lebo ked mam uz teraz v meste spotrebu aj pod 4l, ta uspora nie je tak vyraza ako u niekoho, kto ma bezne 8-9l spotrebou.

      2. No mne to po financni strance porad uplne nevychazi….
        Kdyz

        No mne to po financni strance porad uplne nevychazi….
        Kdyz vemi pripad kony, tak na 200 tkm (budu pocitat 10 let po 20 tkm) tak to je usetrenych nejakych 250 – 300 000 za palivo a mozna 50 000 za servis. Na druhou stranu je treba pocitat s drazsi pojistkou (precejen auto o pul milionu drazsi)….

        1. do 20tkm jestli neni lepsi si vzit operak a auto resit jen
          do 20tkm jestli neni lepsi si vzit operak a auto resit jen mesicnim pausalem..kdyz pak nekdo jezdi delsi trasy, tak je mozna jeste CNG oktafka celkem levna na provoz.. do mesta ale patri EV, tramvaje, trolejbusy, vlaky a metro 🙂 btw. nechtel bych jet dieslovym metrem 🙂

        2. Ona vcholné verze kony 1,6 TGDI bere podle sprinmotoru v
          Ona vcholné verze kony 1,6 TGDI bere podle sprinmotoru v průměru nějakých 9 litrů to je 3 Kč km. Elektrická se při nočním dobíjení doma bohatě vejde do 50 hal.

          takže úspora je 2,5 Kč/ Km tj za 200 tis (záruka) to je 500 tis.

          Pojistka je dražší to uznávám, jako asi se to úplně nevyplatí pro toho kdo počítá každou korunu protože ten si tu vrcholnou verzi kony asi nekoupí.

          Osobně smysl vidím koupit z německa nějakou roční předváděčku té základní Kony za nějakých 500 tis. třeba i lehce tuklou. Jako takového otloukánka na městké ježdění tam by se to mohlo vyplatit. Ale za ceníkovou cenu zde v čr nikoliv s tím máte pravdu.

      3. Souhlas – „s pribyvajicimi EV bude jejich provoz cim dal
        Souhlas – „s pribyvajicimi EV bude jejich provoz cim dal drazsi“.
        Časem se to u všech pohonů srovná zhruba nastejno na km (četl jsem o tom nedávno článek).
        Není na co čekat, je třeba začít co nejdříve jezdit. Ekonomicky jsou nejlepší trojčata nebo starý LEAF. Nákupka se blíží částce za kterou je pak i nepojízdné prodáte na bateriové úložiště k FVE a šetříte přes 90% jízd fosilem…

    1. Nebude. Ne v počtu prodaných aut. Jak IONIQ tak Kona jsou
      Nebude. Ne v počtu prodaných aut. Jak IONIQ tak Kona jsou vyráběny v počtu 20 000 kusů ročně. Víc proste nevyrábí. Nemají baterie. Přitom jen v Norsku mají už přes 5000 rezervaci a už stopli registraci dalších.
      Klasika. “Vy byste chtěl elektrickou Konu? Jó tak to budete čekat tak 12 měsíců. Ale tahle benzinová muže být vaše už za měsíc a stojí polovinu.” Takhle ptáčka lapají… A tohle uslyší zákazníci VŠECH dinosauřích automobilek, snad kromě Nissanu. Prostě EV nejsou a nebudou.
      Elone náš jenž si na nebesích přijd Tesla tvá..
      .

  5. Konu nebrat. Malej prcek za těžký prachy. Pořád to hold
    Konu nebrat. Malej prcek za těžký prachy. Pořád to hold není ono, snad o trošku větší v příštím roce už bude použitelné. Normální by i v těchto prvních začících nové elektromobility bylo cena skladovky v benálu + 200 000 za baterku k základní ceně.

    1. predrazene mala popelnice za mego s maximalkou co mel favorit
      predrazene mala popelnice za mego s maximalkou co mel favorit pred 30lety-).Holt pokrok nezastavis.
      Az udelaji bezne auto typy passat, Superb, Mondeo, Mazda 6 apod.
      Az bude rozdil mezi fosilem a EV autem rozdil max 200 000kc tak bude mit smysl Ev auto koupit, jinak je koupe EV auta ekonomickym nesmyslem.

      1. maximálka je nepodstatná pokud je alespoň 160km/h (což má
        maximálka je nepodstatná pokud je alespoň 160km/h (což má naprostá většina dnes prodávaných EV), protože EV dosáhne maximálky úplně lehce – na rozdíl od spalováku.
        Co se ceny týká, tak kdyby jste měl pravdu, pak by bylo jakékoli auto nad cca 0,5mil Kč ekonomický nesmysl a kdyby takto uvažovali všichni, tak by se prostě dražší auta neprodávala… :)))

    2. jestli přičíst 200 000 za baterku, tak je ale ještě
      jestli přičíst 200 000 za baterku, tak je ale ještě potřeba odečíst motor, převodovku, palivový a olejový systém, včetně nádrží…
      ale pak zase přičíst nutné elektroniky pro EV – třeba posilovače řízení a brzd…
      EV se mi zdají zatím prostě hodně předražená, vzhledem k tomu, že je to podstatně jednodušší auto, zvláště, co se pohonného ústrojí týká…

  6. Malokde pisou, ze baterie jsou LiPol u kony i u nira a ne
    Malokde pisou, ze baterie jsou LiPol u kony i u nira a ne Li-Ion jako u vetsiny EV.
    Otazka jak budou ty degradovat casem.
    Zatimco se maji lionky vyuzivat mezi 20-80% kapacity – vyuziva se jen 60%, skladovat nabite na 40-60% tak LiPol se nemaji moc vybijet pod 15% – hodne degraduji, skladovat okolo 50% nabiti, 100% nabiti jim vylozene na delsi dobu fakt hodne vadi – takze jen tesne pred jizdou a jsou extremne teplotne nachylne – proto ta tepelna regulace ohrev/chlazeni, taky jsou ale drazsi na vyrobu.
    Hodne elektromobilistu jezdi baterky 0 – 100% kapacity a z toho ty baterky nejsou asi uplne stastne, i kdyz vyrobce par % nebo kW vzdy schova pred uzivatelem. Zaruka na baterie/km jsou vzdy ze neklesne kapacita pod 70% – je potreba si uvedomit, ze 30% je uz celkem hodne (u vetsi kony 19kWh), zvlastne kdyz je chci setrit a pouzivam je jen na 60% (20-80%). U LiPol by se asi meli ty baterky jezdit typuju tech 30-90% ??

      1. To ano, na druhou stranu někteří řidiči nabíjí na 100%
        To ano, na druhou stranu někteří řidiči nabíjí na 100% pokaždé, protože si myslí, že je to nutné.
        (A často tady vidím v diskuzi nářek někoho, jak narazil na veřejné nabíječce na někoho kdo tam čekal až na 100%).

        1. Tohle je no comment 🙂
          na AC jsem nabijel rychlosti 3,7kW

          Tohle je no comment 🙂

          na AC jsem nabijel rychlosti 3,7kW 31:08 a nateklo mi tam 1,67kWh, zatimco vedle bylo opustene CCS a zrovna se donabijelo na 100% za cca 45 minut.. nastesti se mu odemkl konektor a ja za 14 minut nabil na CCS a odjel.

    1. Toď otázka… když se člověk snaží vygůglit nějaké
      Toď otázka… když se člověk snaží vygůglit nějaké info, tak jsou často protichůdné. Někde se dočte, že Li-Po snáší statečněji nižší teploty a zvládají větší proudy, jinde se to uvádí přesně obráceně. Jediné, v čem je shoda, že Li-Po mají nižší hmotnost a dají se lépe tvarově přizpůsobit.
      A je také otázka, jestli 2-3roky staré info na netu je vůbec ještě nějak relevantní, protože ten posun ve vývoji jde rychle kupředu.
      Každopádně 2-3 měsíce nazpět byl na mobile k prodeji Ioniq s nájezdem přes 100tkm (myslím 120tkm) a uváděli v inzerátu kapacitu baterie 95%. A to se vzhledem k rychlému nájezdu s baterií nikdo asi moc nemazlil.
      A pokud si troufnou dát na baterii záruku 8let/200tkm, tak nejspíš na tom nebudou opravdu nijak zle, a to samozřejmě musí vzít v potaz, že většina uživatelů SOC nebude nijak zvlášť prožívat.

      1. Moje Tesla se 100kWh baterkou (102kWh) ztratila za rok a pul a
        Moje Tesla se 100kWh baterkou (102kWh) ztratila za rok a pul a 97tis.km 3,8kWh. Z toho 2kWh mi byly patrne automaticky odemceny ze skryte kapacity, tedy vyuzitelna kapacita poklesla aktualne o 1,8kWh a zbyvaji mi jeste 4kWh skryte, kterymi patrne pujde dale mirnit pripadny budouci pokles.

        1. Chtěl jsem původně něco napsat k té lidové bajce o
          Chtěl jsem původně něco napsat k té lidové bajce o lipolkách, ale pak jsem si řekl: Pajdo nedělej to, nemá to cenu…

          Nicméně u Té Tesly se neudržím 😉 Pokud vím tak Tesla nikdy nic před uživatelem nezamykala, resp. ten měl využitelnost baterie vždy plně pod kontrolou. Pokud si nastavíte nabíjení na 100%, tak je baterie Tesly opravdu nabitá na 100% a víc do ní bez násilí už nenacpete. A pokud si u Tesly nastavíte Range mode, tak vám dovolí vyjet baterku téměř do skutečné nuly. Proticihlová ochrana baterie byla vždy u Tesly velmi nízko, myslím že to je jen pár procent celkové kapacity a i do té se dá myslím sáhnout, když auto mučíte až „do zhasnutí“.

          To chování co píšete má velmi pravděpodobně na svědomí nezkalibrovaná BMS. S tímto mají dodnes problém i mistři tesaři.

          Nedávno jsem si u Tesly všiml jiné zajímavé věci a to, že se změnilo ukazované nabíjecí napětí při 100% nabití ze 403-404V na 406V. Standardní nabíjecí napětí pro 96s baterii je 403,2V, tedy těch původních zobrazovaných 404V bylo jakési zaokrouhlení, ale těch 406V už vypadá, že možná došlo k nějaké změně ve firmware BMS a Tesla nově láduje do baterií (i u starších vozů) o trochu více energie. A nebo je to prostě zas jen nový bug v ukazateli. 🙂

            1. Pokusím se ta čísla vysvětlit: Těch 102kWh je sice
              Pokusím se ta čísla vysvětlit: Těch 102kWh je sice nominální údaj pro 100% DoD baterie, ale při definovaných standardizovaných podmínkách. Ty jsou nabíjení: 0,3C(0,5C) a vybíjení 0,2C konst. při teplotě 23°C. Ve voze ale toto nemůžete zaručit, a pokud každý z těch třech uvedených parametrů jen trochu změníte, tak vám hned o jednotky procent poklesne reálně využitelná kapacita 100% DoD. Tzn. těch cca 98kWh „nominal full pack“ je aproximovaná hodnota nové baterie, vybíjené na 100% DoD při reálných podmínkách ve voze. Tzn. byste této minimální hodnoty měl dosáhnout i za poměrně špatných provozních podmínek (chladno, nabíjení SuC). Za příznivým podmínek to naopak může být až těch 102kWh, ale BMS to neukáže, protože by musela dopředu znát podmínky vybíjení.

              Ta hodnota „usable full pack“ 92kWh pak v sobě obsahuje opět aproximovanou hodnotu dole umístěné proticihlové ochrany, která je u Tesly asi 3V/článek tedy cca 94% DoD, počítáno z „nominal full pack“ hodnoty 98kWh. Skutečná hodnota zas může být trochu jiná (i větší) dle aktuálních podmínek.

              1. Děkuji za vysvětlení.
                Chápu to tedy správně, že pokles

                Děkuji za vysvětlení.
                Chápu to tedy správně, že pokles nominal full pack o mých 3,8kWh je skutečná degradace článků. Zatímco proměnlivost usable full pack (resp. změna rozdílu mezi nominal a usable) je dána změnami provozních podmínek, případně jízdního stylu?

                Že nula nastává při cca 3V jsem odpozoroval. Jen by mě zajímalo jak s tím ještě zamíchá onen disbalanc. Tedy jestli BMS ukáže nulu když dosáhne 3V nejslabší nebo nejsilnější článek či, když této hodnoty dosáhnou všechny články v průměru. Ten půlvolt proticihlové ochrany se zdá být hodně, ale podle grafů tady:
                http://blog.evandmore.com/lets-talk-about-the-panasonic-ncr18650b/
                už se stejně mezi 3V a 2,5V moc kapacity nezíská.
                Také mi není jasné kdy vlastně BMS skutečně zastaví auto. Slyšel jsem na to různé názory. Sám jsem ještě neměl koule to otestovat a třeba na tomhle videu je vidět, že ho nechal BMS jet ještě pěkných pár kilometrů pod nulu:
                https://www.youtube.com/watch?v=zXwspEpQ81o
                tedy patrně pod ony 3V.

                1. Ad pod nulu – nekde tvrdili, ze je to tolerantnejsi, kdyz
                  Ad pod nulu – nekde tvrdili, ze je to tolerantnejsi, kdyz cilem v navigaci je misto, kde uz se nabijelo. To potvrdit nemuzu, ale naopak, pri ceste nekam, kde se nenabijelo (a zadne nabijecky nejsou) si to stezuje celkem halasne.

                2. Také jsem to slyšel, ale už jsem slyšel, i že je to
                  Také jsem to slyšel, ale už jsem slyšel, i že je to blbost.
                  Tesla navíc s tímto chováním patrně šachovala, tedy se to může lišit v čase podle verze softwaru.

                3. No, když Bjorn nedávno testoval kapacitu svého Modelu X se
                  No, když Bjorn nedávno testoval kapacitu svého Modelu X se slabou 12V baterkou, tak poté, co se mu to podařilo nahodit, mu napětí celé baterie ukazovalo mám dojem něco kolem 280 V, což je tedy zatraceně málo.

                4. To vychazi pro „90“ baterii (16 modulu x 6 skupin) 2.92V,
                  To vychazi pro „90“ baterii (16 modulu x 6 skupin) 2.92V, takze to vpodstate potvrzuje ty 3V spodni limit.

          1. Trochu jsem premyslel a pocital a napada me jestli to tedy
            Trochu jsem premyslel a pocital a napada me jestli to tedy nahodou neni tak, ze nominal full pack je kapacita souctu vsech clanku pri nabiti kdy je disbalanc minimalni a usable full pack je tato kapacita minus to co zbude v ostatnich clancich po tom co se ten nejslabsi dostane na kritickou dolni hranici a tedy cim vetsiho disbalancu dosahnu napriklad agresivni jizdou tim mensi mam vyuzitelnou kapacitu?

            1. Nominal by (z principu toho nazvu) melo odpovidat souctu
              Nominal by (z principu toho nazvu) melo odpovidat souctu kapacit napsanych na clancich (neodpovida, takze to zrejme nejak koriguji).

              Usable bych fakt cekal od ukazatele 100% do ukazatele 0% (at uz je pod/nad nejaka rezerva nebo ne – nejspis je).

    2. Hyundai a Kia uvádí oproti ostatním využitelnou kapacitu
      Hyundai a Kia uvádí oproti ostatním využitelnou kapacitu baterie.
      Při nabití IONIQa na 100% SOC_Display to odpovídá 95% SOC_BMS (při 30% jsou hodnoty srovnané a níže se to obrací). Při plném nabití lze dosáhnou více jen rekuperací (nad 100% SOC_D …).
      U Kony to bude obdobné. Navíc si myslím, že EV s LiPoly mají menší spotřeby než s Li-Iony.

      V manuálu IONIQa doporučují v mrazech ponechat EV připojeno k nabíječce trvale (nebo včas připojit před jízdou), takže nemají obavu z nabíjení na 100%, ale aby se nevyjíždělo s promrzlou baterkou.

  7. „Top Gear o novém Hyundai Kona Electric prohlásil, že „je
    „Top Gear o novém Hyundai Kona Electric prohlásil, že „je to první masově vyráběný elektromobil, který můžete používat jako vaše jediné auto“.“

    A ono je fakt masově vyráběné?
    Od kolika kousků se počítá masovost, od 50 nebo 100 tisíc?

    Původní plán zněl na
    Kona 13 000 /rok
    Niro 12 000 /rok
    To není moc.
    http://www.businesskorea.co.kr/news/articleView.html?idxno=24507

    1. Hyundai i Kia mají prodeje okolo 26000 za prvních 9
      Hyundai i Kia mají prodeje okolo 26000 za prvních 9 měsíců, tedy pod 3000/měsíc (počítány globálně úplně všechny modely vč. PHEV).
      50 tisíc s jedním BEV v roce 2019 tak považuju za nepravděpodobné a hlavně značná část produkce je pro domácí korejský trh, pak Čínu… takže i kdyby dali těch 50 tisíc, příděl pro Evropu bude tak 15000 ks za celý rok, což je zhruba plánovaná porce TM3 pro Evropu za měsíc (35-40 % z finální produkce 40 000/měsíc).

  8. Až mě Hjůndai přesvědčí tím, že s tím zahltí trh a
    Až mě Hjůndai přesvědčí tím, že s tím zahltí trh a nebude jich vyrábět jen pár kousků, tak taky přestanu bejt nevěřící Tomáš co se týče dinosaurů. ;D
    Teprve dostupnost dobrého výrobku zajistí konkurenční tlak i na ostatní výrobce. Kona ten potenciál má a navíc je to módní SUV almara. Je pěkná, „normální“ a velkobaterková.

  9. Laická otázka: Proč má tedy Kona (IONIQ) náhon na
    Laická otázka: Proč má tedy Kona (IONIQ) náhon na přední kola a ne na zadní? Bylo by to ještě horší než ho mít na zadních? Zatím co jsem tu četl názory (Pepa apod) tak elmobily by měli mít raději náhon na zadních kolech jako standartní a nejlepší řešení.

    Co k tomu Hjůndai vede? U IONIQa předpokládám že je to dáno tím že je to univerzální platforma i pro spalovákový verze a že všechny baterky jsou nahňácaný vzadu a tudíž tam už asi není na el motor místo.

  10. Ridiči spalováků při rozjiždění dupnou na plyn, u EV je
    Ridiči spalováků při rozjiždění dupnou na plyn, u EV je nutné se trochu krotit, tam je max. výkon uz od 0 toček a u pohonu přednich kol masivní “torque steer”, kdy vám auto hýbe řízením a předek poskakuje. Lépe nadesignovaná auta jako TM3, i3 nebo i trojčata mají pohon zadních více zatížené nápravy a tímto problémem netrpí.

      1. Na mokré vozovce a ještě do kopce hrabe i Fábie HTP. U
        Na mokré vozovce a ještě do kopce hrabe i Fábie HTP. U předního náhonu na to opravdu není třeba žádný zvláštní výkon, odhaduji že na protočení předních kol na mokru stačí nějakých 20kW. Na suchu to je něco jiného, tam bude potřeba tak 3-4x větší výkon. Ostatně možná by to šlo spočítat z brzdné dráhy na různém povrchu.

          1. V 60km/h jsem dokázal zahrabat na suchu s Fordem Escort
            V 60km/h jsem dokázal zahrabat na suchu s Fordem Escort který měl 96kW při přeřazení z 1 na 2. Tedy přeřazení z 6500ot/min na cca 4500ot/min (maximum kroutícího momentu). Okamžitý výkon tak byl nějakých 80kW a to jsem měl širší gumy 205mm a stačilo to na prohrábnutí.

    1. I u spalováků v „lepší společnosti“ (BMW, Mercedes,
      I u spalováků v „lepší společnosti“ (BMW, Mercedes, Lexus…) je zvykem klasická koncepce s motorem vepředu a pohonem zadních kol. Pak nehrozí žádné tanečky přední nápravy, ani parazitní síly do řízení.

      Tesla to měla jednoduché, nemá žádnou spalovací minulost, ani platformu nesdílí se spalovacím sourozencem. Očekával bych podobnou koncepci u nově vyvýjených EV paltforem, jako je ta u VW.

        1. Jo, jo… proto to ty automobilky dělají, že je to
          Jo, jo… proto to ty automobilky dělají, že je to nesmyslné. Zkuste jim poradit, ať od toho ustoupí 🙂

          To, co písete, platilo pro starý žigulík. Pamatuji, jak majitelé říkali, že na zimu dávají do kufru zátěž, někdu pytle s pískem, někdo ocelovou desku.

            1. VW Brouk vyjel take kazdy kopec. Diky 15 palcovym kolum byl
              VW Brouk vyjel take kazdy kopec. Diky 15 palcovym kolum byl jeste lepsi nez MB120ky. Trojcata maji nahon na zadek, ale ze by mely dobrou trakci na snehu nemuzu potvrdit. V zime mam problem vyjet z parkoviste kdyz je trochu snehu pod koly a udela se dulek. To se i Leaf vyskrabe lepe. Mel jsem bmw 3ku a ta bez zavazi v kufru ca. 150kg nic nevyjela. Bydlel jsem v horach s kopci snehu.

              1. Do kufru nad zadní nápravu v trojčeti klidně umístíš na
                Do kufru nad zadní nápravu v trojčeti klidně umístíš na zimu ingot nebo pár pytlů písku, ale dej něco nad přední nápravu eGolfa, který hrabe i na suché vodorovné cestě. A vyjeď s tím v zimě kopec na chalupě. To nedáš. já nedal ani ostřejší kopec se šutrovou cetou v létě. eGolf hrabal jak strýček Skrblík. Byl jsem rád, že jsem měl dost místa eGolfa obrátit.

                1. Jo, stary dobry trik vycouvat do kopce. Take jsem to u Golfa z
                  Jo, stary dobry trik vycouvat do kopce. Take jsem to u Golfa z minuleho tisicileti praktikoval.

    1. Nemá možnost tažného, ostatně jako zatím každé
      Nemá možnost tažného, ostatně jako zatím každé elektrické auto s jednostupňovým převodem.

      Ale asi by se na černo dalo dát , bude to mít body na uchycení ze spalovacích verzí.

      Je otázka kdo by chtěl riskovat postih při kontrole, nebo nehodě a případnou ztrátu záruky na vůz.

      Je to škoda jsem zvědav na Niro,ale myslím že asi taky nic.

      S tažným by se to auto dalo s jistým omezením už používat místo normálního auta.

        1. Měl jsem za to že se bavíme o tažném s hmotností
          Měl jsem za to že se bavíme o tažném s hmotností přívěsu v TP jako to co může oficiálně tahat přívěsy. Zde má tažné jen teslax a ta má dvě nápravy a každou s jiným převodem.

          Ale jaké auto čistě na elektřinu /né hybrid/ může tahat vlek?

          IONIQ má technicky stejnou karoserii s nirem, takže asi má závity na montáž tažného také, ale nemá uvedenou hmotnost v TP.

          Je zajímavý že tažné nemůže mít ani hybridní a plug in hybridní varianta ioniqu ,ale u Nira ano. Někde jsem četl, že Niro má jinak dimenzované chlazení HEV okruhu a jinou rekuperaci, protože na něj tlačí ten vlek tak nevím.

          posílám fortku mého NIRA PHEV z kamenolomu s hmotností soupravy ke třem tunám bez problému i po kopcích je neuveřitelný co to na tu 9 KWh baterku utáhne díky převodovce

          photos.app.goo.gl/5bPRAPu3NLySztBF9

        1. Samozřejmě profilem trasy ale hlavně způsobem jízdy.
          V

          Samozřejmě profilem trasy ale hlavně způsobem jízdy.
          V prvním případě ujeli 167 km, zřejmě po okreskách a s lehkou nohou, s průměrnou spotřebou 12,8 kWh/100 km. Pokud by vyrazili s plnou baterií a jeli stejný profil stejným tempem, pravděpodobně by ujeli celkem cca 500 km. Neznamená to, že by ujeli „jen“ 167 km ale to, že měřili spotřebu v takto dlouhém úseku.
          Ve druhém případě měřili trasu dlouhou 389 km, zřejmě na dálnici, předpisovou rychlostí. V tom případě byla spotřeba zmíněných 15,3 kWh/100 km. Pokud by vyrazili s plnou baterií a jeli stejný profil stejným tempem, pravděpodobně by ujeli celkem 418 km.

          Ve své podstatě je to stejné jako se spalovákem. Pokud jedete klidně, na plnou nádrž ujedete podstatně dále, než když to budete kalit po dálnici.
          Navíc EV na okreskách a v kopcovitém terénu rekuperuje mnohem více energie zpět do baterie než na dálnici. A o tomhle si řidič spalováku nemůže nechat ani zdát.

          Takže závěrem, dá se jezdit jak za 12,8 tak za 15,3 a tropufnu si říct i za víc. Ale hlavně, záleží taky a hodně na tom, jakým způsobem se jede.

              1. Presne tak, neuveri.
                Me uplne staci jak mi spotreby vylepsuje

                Presne tak, neuveri.

                Me uplne staci jak mi spotreby vylepsuje moje smesne mala baterie u Priusu PHV prvni generace. Kdyz jsem to auto ojete kupoval, nikdy jsem si nemyslel ze to az tak pomuze. Mimochodem po dalnici jen v hybridnim modu pri rychlosti 110-120 mam spotrebu 3.6 l/100 km. To jen vzdycky kroutim hlavou jak vsichni pisou ze Prius zere 5 atd. I kdyz pri 130-ti mozna jo. V Japonsku je max 100, nekde ted dokonce 110 (ano na DALNICI). Ne neni to preklep. Takze tady se usetri…

            1. Presne toto som zažíval, ked sme ráno vyrazili z chaty zo
              Presne toto som zažíval, ked sme ráno vyrazili z chaty zo studeným motorom a celou cestou zhruba 10km dolu kopcom si bafkal smradlavý dízlačik pekne na volnobeh a my sme zatial v aute mrzli. Ked sme prišli na rovinu, ešte stále nekúril. Tiež som si vravel, že mať v tejto chvíli ev-čko, tak aspon kúrim zadara a ešte si aj dobijem baterku 🙂
              Našťastie teraz to beriem ako uplne prirodzenú samozrejmosť.

          1. Podle průměru co psali za celý test 17,1 kWh/100 km by tedy
            Podle průměru co psali za celý test 17,1 kWh/100 km by tedy měli teoretický dojezd nějakých 374 Km ? .

            Takže tedy článek na autoforu, kde byl popsám u Kony dojezd v reálných podmínkách cca 409 Km nebo kolik, za tedy asi nebyla taková blbost jak se diskutovalo, že s tí jezdily jak prasata.

            Nebo něco počítám špatně? Jak může auto jednou ujet jen 374 a jednou 500 Km? To se mě přeci u spalováku nikdy nestalo max. v zimě mám spotřebu i litr vyšší

              1. Teď nevím jestli jste to myslel kladně, nebo záporně
                Teď nevím jestli jste to myslel kladně, nebo záporně jestli je to dobrý auto?

                V zásadě nemůžete spalovák s elektrikou porovnávat, protože po těch 400 Km spalovací auto naplníte za 2 minuty benzínem a jedete dál. Kdežto zde musíte mít nabíjecí stanici za milon a budete čekat minimálně 1,5-2 hodiny. A když stanici nemáte
                jste bez auta přes noc.

                Takže na ježdění kolem komína tj. denní dojiždění po práci v dosahu vozidla super k nezaplacení. Ale na delší trasy musíte počítat se zdržením.

                1. Nezbývá než souhlasit, při rychlosti doplnění nádrže a
                  Nezbývá než souhlasit, při rychlosti doplnění nádrže a pumpě téměř na každém rohu mají spalováky dojezd prakticky neomezený. Však se u nich dojezd nikdy ani moc neřešil, dojezd se stal problémem až s příchodem elektromobilů

                2. Přeně tak, i když Vám to skalní elektromobilista
                  Přeně tak, i když Vám to skalní elektromobilista nepřipustí,ale mezi řádky se dočtete, že to nabíjejí řeší.

                  Třeba jet trasu z Liberce do Brna a zpět na otočku , nebo i na celodenní školení, když není přímo v místě parkování rychlonabíječka je i s tímto špičkovým vozem problém, stejně Vás čekají neplánované zastávky na rychlodobíjení minimálně na zpáteční cestě.

      1. myslím, že Anonym nepochybuje o údajích z palub.
        myslím, že Anonym nepochybuje o údajích z palub. počítače, ale na první pohled ta věta v článku působí tak, že s nižší spotřebou 12,8 jste ujeli jen 167km (dle kapacity baterií by to mělo s takto nízkou spotřebou vystačit na min. 500km). Pokud Vám spotřeba stoupla na 15,2kWh/100km, tak jste ujeli až 467km…
        Ta věta v článku může působit na první pohled divně…

  11. Potvrzuji co zde pisi v recenzi, sam jsem konkretne s timto
    Potvrzuji co zde pisi v recenzi, sam jsem konkretne s timto model jezdil zhruba pred mesicem.
    Ne ovsem 1500 km, ale jen 100 km. Cili spotreby nemohu takto hodnotit.
    Nejvetsi dva handicapy jsou a) opravdu absence pohonu 4×4, to prohrabavani predni napravy je fakt otravne, ve meste skoro stale a auto za 1,2 milionu…nekde udelali chybu – spis schvalnost, aby se dalo jeste pridat na cene , ale snad to nabidnou casem i ve 4×4.
    Jednofazova palubni nabijecka kolem 7,7 kW, to je opravdu tristni, kdyby alespon 11 kW. Hlavne, ze tam je zasuvka na trifazovy Mennekes (TYP 2), ale ostatni PINY jsou zaslepeny, to je vazne nepochopitelne 🙁 )

    Ostatni je OK, urcite si to pujcte na vyzkouseni, ale protoze maji v CR snad jen do 5 kusu celkem, poradniky jsou dlouhe.

    1. Ak mate take rychle starty na semaforoch, tak staci prepnut
      Ak mate take rychle starty na semaforoch, tak staci prepnut rezim zo „Sport“ na „Eco“ a hned sa to zlepsi 😉

      A aj tak vystartujete na kazdom semafore daleko najrychlejsie 🙂

      Aspon pri Ioniq-u je rozdiel medzi „Sport“ a „Eco“ rezimom je len v tom, ze „plynovy“ pedal je „citlivejsi“ resp. „pomalsi“ pri zrychlovani. Ale ak ho aj pri „Eco“ zoslapnem hned na podlahu, tak auto vystartuje ako pri „Sport“ rezime (ano zvrchu je vykon trochu obmedzeny, ale to pri rozjazdoch nic neovplyvnuje).

      A mimochodom, ak mam aj zapnuty „Sport“ rezim, ale pracujem s nohou na „plynovom“ pedale naozaj jemne, tak mam spotreby rovnake ako pri „Eco“ rezime 😉

      1. Mam nemam, proste je to debilita, ze neudelali 4×4 volbu, moje
        Mam nemam, proste je to debilita, ze neudelali 4×4 volbu, moje 5 let stara OCTAVIA to ma, nejen kvuli vyletum na hory…
        Je to nesmysl (spis mozna ale umysl), to se primo nabizi takovy crocssover ve 4×4. Zvlast za auto pres 1 milion Kc. A ta palubni nabijecka 7,7 kW je dalsi pro me, proc ne tohle auto.
        Uvidime, snad ta TESLA model 3 konecne po Novem roce zase na nekolik mesicu ukaze, ze bohuzel, jina alternativa neni… 😀 😀

                1. Takže jako zaměstnanec blízce spjatý se značkou Renault
                  Takže jako zaměstnanec blízce spjatý se značkou Renault bych tam měl vidět co ? 😀

      2. Jednoznačne súhlasím s Larrym. Auto s prívlastkom Bez
        Jednoznačne súhlasím s Larrym. Auto s prívlastkom Bez Komromisov, nemôže mať náhon iba na prednú nápravu a 1fázovú nabíjačku. To, že vieš jazdiť bez toho aby si cítil nejaké preklzovanie je tvoja šikovnosť, ale na pneumatikách to určite poznáš aj tak.
        Ak budeš jazdiť s pohonom 4×4, uvidíš ten obrovský rozdiel. A určite aj ioniqu by to prospelo, aj keď je to vynikajúce auto. A kde inde sa to dá lahšie spraviť, ked nie na čistom BEV ?
        Auto za 1,2 miliona, takéto nedostatky v dnešnej dobe proste nemôže mať.

        1. Áno, spraviť EV 4×4 je oveľa jednoduchšie ako pri
          Áno, spraviť EV 4×4 je oveľa jednoduchšie ako pri spaľovákoch. Už len preto, že tam ani pri 4×4 nie sú potrebné žiadne rozvody či prevody. Jednoducho samostatný elektromotor na každej náprave alebo kľudne aj kolese…

          Ale aj obyčajný EV (nie 4×4) je rozhodne lepší ako jeho spaľovacia verzia.

          BTW: mám najazdených aj nejakých 100 000 km na Passat-e 4×4. A tiež áno, hlavne pri zimných rozjazdoch do kopca to je super. Ale aj na zimnej neupravenej ceste nie je nutná až taká opatrnosť pri jazde.

          A áno, existujú práce, kde prejazd terénom pri ozajstom 4×4 je nutnosťou (také s ozajstnou fyzickou uzávierkou), tak si naň kľudne počkajte. BTW: pri EV 4×4 ani tú uzávierku nemusia dizajnéri riešiť …

          1. „pri EV 4×4 ani tú uzávierku nemusia dizajnéri riešiť“ –
            „pri EV 4×4 ani tú uzávierku nemusia dizajnéri riešiť“ – ale musí, pokud 4×4 bude řešeno jako dosud, tj. elektromotor na každé nápravě a ne na každém kole. Musíte si moct zamknout diferenciál na každé nápravě, aby to bylo pravé 4×4. Pouze nemusíte řešit mezinápravový difrenciál, který tam logicky není.

            1. Tak som to myslel pre prave 4×4 – elektromotor na kazdom
              Tak som to myslel pre prave 4×4 – elektromotor na kazdom kolese.

              Tych naozaj pravych 4×4 je totiz aj medzi spalovakmi velm imalo 🙂

              Vela z tych „radoby“ 4×4 sa ani nepohne, ked mu ostanu na zemi len prave predne a lave zadne koleso (resp. opacne kolesa do kriza) 🙂

    2. k nabijacke: Suhlasim, ze 3-fazova by bola pre nas Europanov
      k nabijacke: Suhlasim, ze 3-fazova by bola pre nas Europanov ovela lepsia (ako ma Zoe – navrhnute pre Francuzov/Europu).

      Ale pri 64 kWh baterii a domacom zvycajne 25A istici aj ta jedna faza akurat postacuje na „ceznocne“ 12 hodinove nabitie (18:00 – 6:00) kludne aj z 0% na 100 % (realne dobitie 66 kWh za 12 hod.).

      Pri vacsich bateriach, ako to dali do eTron-u uz jednofazova palubna nabijacka bude trochu malo.

Napsat komentář