Tesla získala $2,7 mld. nového kapitálu; Elon Musk přebírá řízení Autopilot týmu

Tesla nedávno ohlásila záměr získat $2,3 mld. nového kapitálu, což později zvýšila na $2,7 mld. To se podařilo. Další novinky se týkají Autopilota.

Elon Musk slibuje, že letos už konečně bude možné s Teslou zcela autonomně přejet celé Spojené státy.
foto: Tesla

Tesla potvrdila, že se jí podařilo prodat akcie za $860 mil. a konvertibilní dluhopisy za $1,84 mld. Automobilka využije nový kapitál na běžný provoz.

Ve stejnou dobu Elon Musk ohlásil, že přebírá řízení vývojového týmu asistenčního systému Tesla Autopilot. Právě tento tým v posledních letech výrazně a často mění složení.

Dost možná je to i proto, že se stává čím dál tím důležitější v rámci celého ekosystému Tesly. Lex Fridman, výzkumník na , aktuálně řekl, že Tesla má v oblasti softwaru a umělé inteligence takový náskok, že by to mělo dělat vrásky na čele ostatním automobbilkám.

A že to dokonce může bude znamenat zpomalení vývoje prostě proto, že Tesla podle něj nemá v tomto ohledu konkurenci. Upozornil například, že naprostá většina aut nedokáže na dálku provádět softwarové updaty a když, tak pouze u infotainmentu.

Vývojový tým Autopilota tedy prochází restrukturalizací. Opustili ho údajně někteří seniorní inženýři, jiní byli povýšeni a zpovídají se teď přímo Muskovi.

S nejspíš tím přímo souvisí i fakt, že Musk aktuálně slíbil, že dlouho očekávaný plně autonomní přejezd by se měl konečně odehrát letos.

„Mohli jsme sehrát cestu z Los Angeles do New Yorku s pomocí Autopilota minulý rok, ale až to uděláme letos, každý kdo má Teslu s Full Self-Driving balíčkem to pak zvládne taky.“

181 Comments on “Tesla získala $2,7 mld. nového kapitálu; Elon Musk přebírá řízení Autopilot týmu”

    1. Tak na prima cool pisou, ze je to naprosto normalni a docela
     Tak na prima cool pisou, ze je to naprosto normalni a docela caste

     Není výjimkou, že dojde k samovznícení vozu, těchto případů najdeme celou řadu i v českých končinách. Jedna událost za všechny. Auto odstavené na parkovišti začalo samo od sebe hořet.

      1. Jen par prikladu za dva roky – nafta a neuvedeno zda se vuz
       Jen par prikladu za dva roky – nafta a neuvedeno zda se vuz pohyboval. V ostatnich pripadech se jednalo o jina paliva nebo se vuz pohyboval – Neni to sesbirano z webu, ale z oficialniho dokumentu. Vzhledem k poctu vozidel ve svete bych souhlasil s prima cool – je to docela caste.
       Co se tyce stavu vozidel tak asi take patrime k te lepsi půlce 🙂
       2013
       POŽÁR ZAPARKOVANÉHO NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU IVECO
       ŠKODA OCT AVIA COMBI 1.9 TDI
       POŽÁR MANIPULÁTORU ZNAČKY MANITU
       POŽÁR ZAPARKOVANÉHO NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU DAF
       POŽÁR NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU SCANIA 124L
       POŽÁR KOMBAJNU CASE 9230
       POŽÁR OSOBNÍHO AUTOMOBILU MERCEDES-BENZ GL 350 CDI 4MATIC
       POŽÁR DODÁVKOVÉHO AUTOMOBILU CITROËN JUMPER 2,2 HDI
       POŽÁR OSOBNÍHO AUTOMOBILU BMW 525D TOURING – Vozidlo nebylo v době vzniku požáru v provozu.
       2014
       POŽÁR SKŘÍŇOVÉHO CHLADÍRENSKÉHO VOZU IVECO 60 C14
       POŽÁR TRAKTORU ZETOR TYP 6945. Požárem zasažený traktor byl v budově odchovny zvířat zaparkován již několik hodin před ohlášením požáru.

  1. A k čemu by to bylo?
   Pokud se podíváte do encyklopedie na

   A k čemu by to bylo?
   Pokud se podíváte do encyklopedie na mapu států a IQ, tak v Africe je pod 80. Nějaké vzdělání to nezlepší.

   commons.wikimedia.org/wiki/File:National_IQ_per_country_-_estimates_by_Lynn_and_Vanhanen_2006.png

   Peníze na Afriku se dávají minimálně 50 let a tím že je živíme jsme vyrobili akorát větší problém do budoucna, v některých afrických zemích mají ženy v průměru 8 dětí.
   Nejlepší je nechat je žít si vlastním životem a zakázat posílání humanitární pomoci a léků, školy zavřít.

   1. Nejen vzdělání snižuje porodnost. Největší chyba je se
    Nejen vzdělání snižuje porodnost. Největší chyba je se montovat do jejich zdraví (snížení úmrtnosti u porodů vedlo k hladomoru) a rovněž jim posílat potraviny místo toho je naučit jídlo vyrábět (pokud to tedy jde je donutit pracovat). Každá civilizace, která je vzdělaná, následně vyspělá má mnohem nižší porodnost, než hloupé a nevzdělané národy.

    1. Cituji: „pokud to tedy jde je donutit pracovat“. No, par
     Cituji: „pokud to tedy jde je donutit pracovat“. No, par takovych uz jsme meli i v Evrope. 🙁 Idealni by bylo jim ukazat nas zpusob zivota, co vse to obnasi a at si kazdy jednotlivec sam rozhodne, jak chce zit. Vite ze cim vice „necivilizovana“ spolecnost je, tim stastnejsi jsou lide?
     Souhlasim s tim, ze pokud se rozhodno uziti po svem, nemeli bychoms se vubec vmesovat, ale to Zapadni civilizace bohuzel neumi (zvlast kdyz maji v zemi nejake vzacne nerosty).
     Nevzdelany se ne vzdy rovna hloupy. Pro ne muzeme byt taky hloupi, protoze bychom neprezili v pralese. A oni budou mit vetsi sanci, az nam sem vlitne meteorit 🙂

    1. Posílání peněz na školy je taky pitchovina ty chytráku.
     Posílání peněz na školy je taky pitchovina ty chytráku. Afrika je nesmírně bohatá a místo aby si makal na tom aby se odtamtud za pakatel vyváželo bohatství a omezila korupce, tak tam radši chceš jako trouba posílat peníze, který nejsou tvoje a suplovat tak pokřivenej systém. Bravo, ty si nevidíš ani na špičku nosu.

     Už jses konečně podíval na tedle dokument nebo si stále jen pseudointelektuál s omezeným rozhledem?

     Ukradená Afrika
     http://www.ceskatelevize.cz/porady/10418848677-proc-chudoba/212382554020007-ukradena-afrika/

  2. a proč né do Indije na chudý děti, je jich tam čím dál
   a proč né do Indije na chudý děti, je jich tam čím dál víc pomalu 1,5 milijardy tj 3x víc jek všech evropanů a potřebujou taky novou letadlovku a střílet rakety na oběžnou dráhu, honem posílej šup šup vyvážej měnu at seš ještě chudší zadluženej evropane :))))))))))))))))))

  3. jen 1/3 válečného (zbrojního) rozpočtu uSSa (nějvětší
   jen 1/3 válečného (zbrojního) rozpočtu uSSa (nějvětší na světě s velkým náskokem) stačí na vymýcení celosvětové chudoby. Takže o to tu nejde, jde o chaos a mentálně nemoci „made by the west“ 😉

   otevři oči… a to ještě nepočítám slídění, schovávání ifnromací o nás všech a hackování uSSSa po celé planetě, kde je ten rozpočet také nejvyšší na světě

   1. Co k tomu tvrzeni dodat konkretni cisla. Tj. velikost
    Co k tomu tvrzeni dodat konkretni cisla. Tj. velikost rozpoctu, pocet chudych a klik jeden chudy potrebuje penez, aby chudy nebyl a mel dostupne… co vlastne? Potraviny, obleceni, drogerii, televizi, internet, auto, dum? Cim se meri chudoba? Nekde jsem slysel (od Urzy), ze v USA patri mezi socialne slabe i rodiny vlastnici dve auta).
    Takze bez urceni parametru, castek a poctu je Vas prispevek nic nerikajici.

 1. Zcela autonomní řízení až za 20 let. Zatím je to u
  Zcela autonomní řízení až za 20 let. Zatím je to u všech iluze. Abych trochu nastínil:Min.15 kamer, velmi výkonný server počítač,upravena-kompenzovaná spotřeba el energie oproti standart.vozu 4 krát,a to hlavní,software upravený i pro nestandartní okolnosti při řízení vozu
  (hluboký sníh, blátivý terén, přerušená silnice, lokální povodně, pohyb zvěře atd.

  1. Ani za 20 let.
   Čas ukáže, že se nelze podvolovat ulítlým

   Ani za 20 let.
   Čas ukáže, že se nelze podvolovat ulítlým „vizionářům“ a snažit se tyhle hipsterské nesmysly.

   Správné řešení je ve využívání odpovídajících a již existujících prostředků hromadné i individuální dopravy. Kdo nechce řídit, pojede taxíkem, kdo na něj nemá, třeba autobusem nebo vlakem.

   Vyšší stupeň automatizace je možný u kolejových vozidel, tj. tam, kde není nutno vybírat stopu a kde se nepočítá s hustým provozem a neustálými změnami situace před vozidlem.

   – – –
   Pokud chce někdo oponovat, ať předloží REÁLNÉ argumenty, rád o tom povedu debatu.

   Na stupidní výkřiky od věci nereaguju…

     1. Nikoliv.
      Hodně chytrých lidí TVRDÍ, že to jde. Protože

      Nikoliv.
      Hodně chytrých lidí TVRDÍ, že to jde. Protože mají zisk nikoliv z toho, že to vyvinou, ale že to budou vyvíjet.
      Slovesný vid nedokonavý.
      Ano, v tom lze spatřovat určitou chytrost. Sice morálně ubohou, ale chytrost.

    1. Chápu vaše rozhořčení, zřejmě půjde o ty seniorní
     Chápu vaše rozhořčení, zřejmě půjde o ty seniorní inženýry. 🙂 Jinak to vypadá, že pánové jsou veselá kopa, ono to bude asi tak, programátoři (někteří z nich se pyšní i titulem ing., ale v angličtině to má trochu jiný význam) se dělí na seniory a juniory. Kdo s tímhle přiblblým rozdělením přišel nevím, ale může to být klidně tak, že junior je profesně senior a senior může být taky přijatý na pozici juniora. No a pak jsou ještě adult a to jsou ti, co mají čas se při tomto zaměstnání ještě dívat na filmy pro dospělé. Já osobně, se pořád počítám nezi adolescenty, ale za pár let už půjdu do důchodu. 🙂

  1. A spočítali jste si emise CO2 na ujetý kilometr
   A spočítali jste si emise CO2 na ujetý kilometr elektromobilů.

   Pro ilustraci český energetický mix cca 1,14 kg CO2 na kWh
   Spotřeba elektromobilů v létě 13-15 kWh na 100 km
   1,14*13/100=148 g CO2 na km

   Emise například oktavia 2,0 TDI 113 g CO2 na km.

   Takže co se týče emisí CO2 jsou prozatím ještě elektromobily poměrně nevhodné.

   Je důležité si informace ověřovat a přemýšlet o nich. A nic není tak jednoduché jak nám to bývá předkládáno.

   1. Tak když už tak přemýšlíš, tak kde máš započtenou
    Tak když už tak přemýšlíš, tak kde máš započtenou elektřinu na výrobu a dopravu ropy, benzínu a nafty a kolik se spotřebuje té nafty než si můžeš na benzíce natankovat.

    Opravdu to není tak jednoduché jak to předkládáš.

     1. Francii bych jako příklad moc neuváděl. Sice mají CO2
      Francii bych jako příklad moc neuváděl. Sice mají CO2 nízké, ale protože elektřinu vyrábejí pomoci atomu a to je taky pěkný svinstvo. Možná i víc jak uhlí.Ani nemusíme jíte moc daleko abychom se podívali co zustalo po težbě u nás, plus likvidace taky nebude asi moc ekologická.
      Myslim, že Norsko se svými vodními elektrárnami je jednoznačne nejčistší a ještě muže prodávat zelené kredity.

     2. To jsou data pred zapoctenim ucinnosti elektrarny … 1kg
      To jsou data pred zapoctenim ucinnosti elektrarny … 1kg energ. uhli ma 12-18Mj ale pocitejme 18Mj s obsahem uhliku 80 procent tzn. ze spalenim ziskate 5KWh tepla krat ucinnost ele. tak 35 procent to dela 1.75KWh elektriny a 3kg co2 tedy 1,7kg co2 na KWh krat ener. mix ČR a konecne jsme na cca 900g CO2 na KWh.

   2. Ty seš teda koumák 🙂 Ale zapoměl jsi přičíst ještě
    Ty seš teda koumák 🙂 Ale zapoměl jsi přičíst ještě spotřebu elektriny na výrobu těch zhruba 5 litru nafty do oktávky. T.j. 5*1,3kWh=74g CO2/km. Pak ti výpočet vyjde na 187g CO2 na km ve prospěch oktávky. Ale jelikož je už v základu tvuj výpočet nesprávný, protože český energetický mix má prumerný emise CO2 500g/kWh.
    Ten udaj který uvádíš je za predpokladu že by všchna elektřina pocházela z uhlí, ale nepochází z ní ani 50% !!!!!!!!!
    Takže nový výpočet je snížen o minimálne 50% a pok to vyjde u elektromobilu na 75g CO2/km a u te oktávky se ti sníží jenom o 37g na 150g CO2/km plus bonus v podobě:
    -plynný dusík (N2)
    -oxid dusný
    -oxid dusičitý
    -oxid uhelnatý
    -prachové částice
    -benzen
    -formaldehyd
    -benzopyren a další polyaromatické uhlovodíky, olovo, rtuť, arzen, dioxiny a mnohé další rakovinotvorné látky!!!!!!

    Tvuj výpočet ukazuje jak jsi omezenej a hloupej papoušek, který papouškuje zaplacený pseudonovináře.
    Je mi tě líto.

    1. Děkuji, už mě to unavovalo to pořád počítat a psát
     Děkuji, už mě to unavovalo to pořád počítat a psát dokola. Tyhle dezinformační weby, najímají technické negramoty, kterí potom píší takové nesmysly o elektromobilitě, jsou nezničitelné stejně jako samotné dezinformace.
     Olovo už se prakticky nevyskytuje, ale zapomněl jste na platinu z katalyzátorů, která nahradila v toxicitě olovo a ještě je potřeba připočítat asi 3-5% na těžbu a dopravu. Takže ta oktávka bude mít něco lehce přes 200g CO2/km (mám dojem, že někde jsem viděl oficiálně 212g CO2/km).

   3. A umí ta Tvoje Octavka TDI z nuly na 100 za 2.7 sekundy? Nebo
    A umí ta Tvoje Octavka TDI z nuly na 100 za 2.7 sekundy? Nebo dokáže Ti topit, aniž bys otravil kolemjdoucí? Nebo dokáže sama řídit na dálnici vč změny pruhu? Nebo ma taky tak přehledný infotainment vč pokročilých funkci na nahrávání, kdo Ti jde vykrast auto, kdo Tě naboural, atd?

      1. Ztrata za Q1 je nepodstatna. Ale soucet ztrat za 2017, 2018 a
       Ztrata za Q1 je nepodstatna. Ale soucet ztrat za 2017, 2018 a Q1 je udaj podstatny a ten rika, ze za tento kratky casovy usek prodrbali vic, nez si pujci. Majetek je opet nepodstatny, protoze to rekne, jen to, ze se mozna najde nekdo, kdo jim jeste pujci, ne, ze nepadnou na hubu.

       Ono uz jenom to, ze podle vyjadreni nejvyssiho uz meli byt jen v zisku a ze si nebudou muset pujcovat napovida, ze veci jdou dole vodou oproti planu.

       1. Bohužel jdou do háje i akcie, což ukazuje na nedůvěru
        Bohužel jdou do háje i akcie, což ukazuje na nedůvěru investorů a trhu. V tomto hospodářském rozkvětu jde i zanevřený Bitcoin prudce nahoru. Tedy jdou do háje předlužené spolešnosti, třeba Uber, Zoot a podobné společnosti, které generují jenom ztrátu, vše mají na dluh nebo pronajaté. Tesla by v této době měla být v rozkvětu, protože nemá prakticky žádnou konkurenci, co bude proboha dělat po roce 2020 až začnou jendpotlivé automobilky uvádět na trh své modely BEV?

        1. Uvádět je možná někteří začnou, ale už ne masověji
         Uvádět je možná někteří začnou, ale už ne masověji dodávat natož aby Teslu dohnaly technologicky. Takže má dle mě Tesla pořád ještě cca 4-5 let čas než se drtivá většina na něco kloudného shrabe v reálných dodávkách – ne jen prezentacích co bude až bude. Tedy má svůj boom stále ještě před sebou s na to hodně investorů pořád sazi.

        2. Zajímavý, že Hyundai je už technologicky předehnal.
         Zajímavý, že Hyundai je už technologicky předehnal.

        3. Ale no tak. Mám Konu elektrik a vůbec si to nemyslím.
         Ale no tak. Mám Konu elektrik a vůbec si to nemyslím.

        4. V čem je tedy Tesla dále, pokud vynechám podružné
         V čem je tedy Tesla dále, pokud vynechám podružné parametry jako zrychlení apod.?

        5. O Tesla killerech jsme toho slyšeli už hodně. První
         O Tesla killerech jsme toho slyšeli už hodně. První články, které říkají, že již brzy vyjdou první zabijáci Tesly začly vycházet už v roce 2011. A všichni víme jaká je realita. Tesla má nejprodávanější elektromobily na světě a všechno ostatní jsou propadáky. A není jediný důvod si myslet, že to v příštích 5 letech nebude jinak.

  1. Z půjčených 2.7 miliardy bylo 0.3 okamžitě použito na
   Z půjčených 2.7 miliardy bylo 0.3 okamžitě použito na úhradu záruk této půjčky.

   V listopadu musí zaplatit 0.6 za bondy SolarCity.

   Před půjčkou byl výhled cashe následující – 1 miliarda pohledávek, 3 miliardy závazků.

   Půjčka, kterou Tesla měsíc předem popírala, odvrací bezprostřední insolvenci. Při stejném stavu příjmů ale pouze na dva kvartály.
   Navíc poměr debt:equity 2:1 naznačuje, že se Tesla dostala do hodně úzkých.

 2. Autonomní řízení je ukázkový příklad technologie
  Autonomní řízení je ukázkový příklad technologie motivované nereálným očekáváním.
  Vývoj takové technologie jde vždy po stejné trajektorii. Spousta problémů se vyřeší už v rámci proof of concept, následuje období dynamického zlepšování. V úrovni 70-80% cíle se postup začne zpomalovat, jak začnou ubývat snadné úkoly a zůstanou ty obtížné.
  Projekt pak zkrachuje 10-15% od dosažení cíle, protože se nepodaří vyřešit některé fundamentální problémy, které veškerý předchozí postup učiní zbytečným.

  Příklad na autonomním řízení – všechno bude fungovat skvěle, kromě situací tvořících 0.000001%, kdy dojde k havárií. Výsledkem je statisticky skvělý, leč neprodejný produkt.

   1. Takové projekty nikdo ani nespočítá, spousta jich má
    Takové projekty nikdo ani nespočítá, spousta jich má docela hořký nebo lehce komediální konec, za všechny třeba třeba epic fail Apple Airpower, to má všechny atributy – velká firma, jasná vize, tzv. hotová věc, stačí to jen doladit 😀

      1. Na jasnovidce si tady hraješ ty, když už víš, jak
       Na jasnovidce si tady hraješ ty, když už víš, jak skončí Autopilot. Klidně bych se vsadil, že jsi něco podobného říkal i o přistávání u nosičů SpaceX.

       Každopádně Tesla si nemyslí, že Autopilot nemá budoucnost, stejně jako si to nemyslí Google, VW, GM a dalších 40 firem, co ho vyvíjí.

       1. Autonomní řízení bude přípravné, až auto stejně jako
        Autonomní řízení bude přípravné, až auto stejně jako já nenacouvá na vidle, které jsem si včera odložil do vysoké trávy.
        Bezpečně řídit vozidlo totiž není záležitost algoritmizovatelné reakce na předdefinované stavy systému, ale obsahuje část předvídání na základě empirických zkušeností mimo vymezený systém řízení.

        Každý, kdo tohle chápe se vizím autonomie musí jen smát. A kdo v tom podniká je buď podvodník jako Musk, nebo chápe tzv. autonomii jako rozšíření možností řízení člověkem a samotnému termínu autonomie se spíš vyhýbá.

        1. runner42:
         Já se těm vizím směju.
         Z praxe vím, co

         runner42:
         Já se těm vizím směju.
         Z praxe vím, co vyžaduje automatizace provozu třeba u kolejových vozidel, kde neexistuje vedení vozidla ve zvolené stopě, řešení předností a další specifika typická pro silniční provoz.
         Bohužel různí podnikatelští, manažerští i političtí pitomci to vidí jinak a třeba Marián Jurečka už se snažil připravit novelu pro tyhle nesmysly:

         seznamzpravy.cz/clanek/prvni-zakon-jak-pustit-na-ceske-silnice-auta-bez-ridice-je-hotov-48031

        2. kuk:
         Ukaž mi jediný příklad, kde funguje v silničním

         kuk:
         Ukaž mi jediný příklad, kde funguje v silničním provozu vozidlo s autonomním řízením tak, aby člověk nezasahoval do řízení.

        3. Si zamindrákovanej blázen chechto. Běž si volizovat svůj
         Si zamindrákovanej blázen chechto. Běž si volizovat svůj výuční list ať se ti zvýší IQ.

        4. Ukazte mi spalovaci ci elektricky motor ze 17. stoleti.
         Takze

         Ukazte mi spalovaci ci elektricky motor ze 17. stoleti.
         Takze tvrdite, ze to, co neexistovalo ci nefungovalo v jakemkoliv case, tak implikuje, ze to nebude existovat ci fungovat v jakemkoliv case budoucim? Nebo jak mam chapat Vas dotaz?
         Nikdy tedy nebudeme mit lek na rakovinmu, HIV, nevyrobime mele organy (jatra, ledviny, plice) …?

        5. Pavel K:
         Já tady zrovna píšu o tom, co je teď – takže KDE

         Pavel K:
         Já tady zrovna píšu o tom, co je teď – takže KDE je to tzv. „autonomní vozidlo“, které jezdí v silničním provozu bez řidiče?
         Aha, NIKDE.

         Nebyls to ty, kdo se tu tolik hádal u nesmyslu „kamion a trolej“…?

        6. Uz jste nekolikrat dokazal, ze pamet uz moc dobre neslouzi.
         Uz jste nekolikrat dokazal, ze pamet uz moc dobre neslouzi. Byl to Kerosin. A nakonec jste si protirecil 🙂

        7. Pavel K:
         Aha, to se omlouvám, těch jmen jsou kvanta.
         Sleduju

         Pavel K:
         Aha, to se omlouvám, těch jmen jsou kvanta.
         Sleduju celkem dost jiných debat, krom další práce.
         Ano, Kerosin, ten měl hloupé nápady s trolejí, ale tady jsem myslel ještě někoho jiného – šlo o sběrače na kamionech a tam se hádal Radovan + někdo další.
         Nikde jsem si neprotiřečil, to je nesmysl.

        8. VW jsou podvodníci, to víme. Ale GM, Google, Bosh, Audi. No
         VW jsou podvodníci, to víme. Ale GM, Google, Bosh, Audi. No prostě jeden podvodník za druhým 😀

         A auto se vidlím vyhne stejně jako každému objektu, který nemá v jízdní dráze co dělat.

        9. Martin:
         Nevyhne, přečti si znovu zadání situace…!

         Martin:
         Nevyhne, přečti si znovu zadání situace…!

        10. Vyhne, pokud jsou vidět. Nevyhne když vidět nejsou, stejně
         Vyhne, pokud jsou vidět. Nevyhne když vidět nejsou, stejně jako by se jim nevyhnul člověk, který o nic neví. A vy když už o nich víte, tak je v první řadě uklidíte, že? 😀

        11. Člověk ty vidle uvidí, zařízení nikoliv.
         A jiné další

         Člověk ty vidle uvidí, zařízení nikoliv.
         A jiné další příklady z provozu jsem tu již uváděl a rád uvedu další.
         Faktem zůstává, že žádná firma nepřevzala odpovědnost za tohle ůřízení“ a nejspíš ani nepřevezme, takže stále jen sny, vize, fantasmagorie a bludy, nic jiného to slavné autonomní řízení není.
         Pokud chceš oponovat, uveď příklad, kde něco takového v praxi funguje…!

        12. Proc by je stroj nemohl rozpoznat? Dnes uz existuji algoritmy
         Proc by je stroj nemohl rozpoznat? Dnes uz existuji algoritmy na rozpoznavani lidskych tvari na letistich, apod. Vidle v trave jsou proti tomu brnkacka, nemyslite?
         BBC i Reuters zminovaly, ze Audi, resp. Volvo tak udelaji, az vyvinou plne autonomni auta.

        13. Pavel K:
         Sledování xichtu je snažší, než prohlížet

         Pavel K:
         Sledování xichtu je snažší, než prohlížet změť trávy, větviček, ostnů apod. a hledat hroty vidlí.

         BBC a Reuters jsou placeny i za senzace. Napíšou, co jim PR nacpe.

        14. Je rozdil mezi sledovat a rozpoznat. Zvlast kdyz na fotce
         Je rozdil mezi sledovat a rozpoznat. Zvlast kdyz na fotce nevypadate stejne jako na kamere. Proti tomu jsou vidle brnkackou.
         Aha, takze Reuters a BBC jsou bulvar nebo minimalne nespolehlive zpravodajske agentury, kterym nikdo neveri? A ktere jsou tedy dle Vas duveryhodne? 🙂

        15. Pavel K:
         Ty hroty vidlí jsou tak kontrastní vůči pozadí,

         Pavel K:
         Ty hroty vidlí jsou tak kontrastní vůči pozadí, jak xicht?
         Ale, ale…

         Jsou to jen žurnalisti, nikoli odborníci.
         Já vyhledávám jen odborné zdroje a i tam se občas najde něco nepatřičného…

        16. Vyjadrtil sjme se asi spatne, zkusim to znovu. Ty vidle lze
         Vyjadrtil sjme se asi spatne, zkusim to znovu. Ty vidle lze lepe rozpoznat, nez kdyz dostanete oblicej na videu a mate zjistit, o koho jde z databaze (fotky) > miliardy lidi (treba v Cine). To jsme jediny, komu pripadaji vsichni cinani stejni? 🙂 A dokazete rozlisit Severniho Korejce od Jizniho natoz pak (nejednovajecne) sourozence? Pokud umi stroj toto, umi se naucit rozlisit jakykoliv predmet.

         Budiz, jsou to zurnalisti, ale v tvrzeni: „prevzeti odpovednosti za nehodu v samoriditelnem modu“ neni nic odborneho, nebo je?

        17. Chechtova hlava se NIKDY zdi nevyhne, vždycky do ní práskne.
         Chechtova hlava se NIKDY zdi nevyhne, vždycky do ní práskne.

        18. Já bych na ty vidle nacouval. Nevím o nich. Stejně jako
         Já bych na ty vidle nacouval. Nevím o nich. Stejně jako byste na ně vy/autopilot najel, kdybych je tam položil já.

        19. Ano, najel. Uniká vám ale podstata.
         Existence vidlí je

         Ano, najel. Uniká vám ale podstata.
         Existence vidlí je informace ovlivňující řízení pocházející ze zcela odlišného procesu, než je smyslová analýza jízdní dráhy.
         A i o tom je řízení.

        20. Kdyby mělo auto vnímat všechno, aby na vidle nenajelo,
         Kdyby mělo auto vnímat všechno, aby na vidle nenajelo, muselo by zpracovávat vjemy od všech lidí na světě/okolí. Stejně tak byste to musel udělat vy, kdyby někdo někde nechal vidle.
         Ano, řízení je o tom, že jste další element v rozhodovacím procesu. Stejně tak kdyby řídili 4 lidí najednou, bylo by bezpečnější než jeden, protože každý člověk mohl „někde nechat vidle“ – za vidle můžeme dosadit cokoliv.
         Pokud převodu příklad na silnici. Když auto pojede a najede do díry, příště už se jí vyhne. Když těch aut bude milion a budou komunikovat, je to jako by řídilo milion řidičů (co se týče zkušeností).
         Ano, vidle je jeden element. Stejně tak můžu oponovat, že auto bude narozdíl od vás vědět, kdy přesně brzdit, aby spotřebovalo přesně energie.

        21. matyasE:
         „…Když těch aut bude milion a budou

         matyasE:
         „…Když těch aut bude milion a budou komunikovat,…“
         Nebudou.
         Určitě ne tak, aby mezi sebou přenášely takové množství dat.

         „…auto bude narozdíl od vás vědět, kdy přesně brzdit, aby spotřebovalo přesně energie…“
         To ví i kvalitní řidič. Navíc nejde o tak důležitý parametr…

        22. Ale budou. Tusite, proc se prechazi na DVB-T2 (a verte, ze tim
         Ale budou. Tusite, proc se prechazi na DVB-T2 (a verte, ze tim to nekonci)? Vzpomenete si, jakou rychlost dosahoval internet pres vytacenou linku ci mobil na zacatku tohoto stoleti? NJezvysila se ta rychlost o par procent? A nelze to dale zrychlovat?
         Drive, kdyz byl HW drahy, tak byl 1 server a spousta terminalu. Terminaly nekomunikoval kazdy s kazdym (n:m), ale kazdy komunikoval se serverem. Samozrejem podobne funguej i dnes vicevrstva architektura. Nevidim jediny duvod, proc by to u aut melo fungovat jinak.

        23. Pavel K:
         Ne, nebudou. Ono totiž to jejich zpracování i

         Pavel K:
         Ne, nebudou. Ono totiž to jejich zpracování i přenos vyžaduje energii – a v takových objemech hodně.

         O přenosových rychlostech toho vím dost a taky vím, do jakého pásma se kolik vejde.

         U aut nebude „autonomní řízení“ už jen proto, že žádná firma NEPŘEVEZME odpovědnost místo řidiče.

        24. Tak mi prosim povezte, kolik energie spotrebuje bezdratovy
         Tak mi prosim povezte, kolik energie spotrebuje bezdratovy prenos 1 Tb dat.
         Jake rychlosti se vejdou do pasem uvolneneych standardem DVB-T?
         Vazne neprevezme? Tak jestli s enepletu, v dnesni dobe ma ridic odpovednost pouze trestnepravni nikoliv majetkovou. Pojistovny radeji pojistit subjekt, ktery statisticky boura o rady mene, ne? A co se tyce trestnepravni odpovednosti? Povezte mi, jak dopadla kauza s padajicimi Boeingy? Ponese tam nekdo trestnepravni odpovednost, nebo to spolecnost ani nevyzaduje?

        25. Pavel K:
         1.
         Odkud kam?
         Jakou rychlostí?
         2.
         DVB-cokoli jsem

         Pavel K:
         1.
         Odkud kam?
         Jakou rychlostí?

         2.
         DVB-cokoli jsem nikdy neřešil, takže to z hlavy nevím.
         Musel bych to najít, případně zjistit měřením v konkrétní situaci.
         Hovorovým pásmem full duplex 48 kbps, např…

         3.
         NE, nepřevezme.
         Příliš vysoká rizika.

         4.
         Nevím, zpráva z vyšetřování ještě není vydaná.

        26. 1) z auta k serveru, takze to same jako mobilni sit. Jakou
         1) z auta k serveru, takze to same jako mobilni sit. Jakou rychlosti? Dejme tomu, ze 3 zkomprimovane obrazy full HD + nejaka data, takze dejme tomu 100 Mb/s
         2) Ja vyhledal, ze rychlost DVB-T je 20 – 24 Mb/s. A uz dnesni 4G site zvladaji az 250 Mb/s. Proc pisete, ze vite, do jakeho pasma se kolik vejde, kdyz tomu tak neni? Vite, ja si na lidech cennim skromnost nikoliv machrovani, proto u me mate daleko mensi vypovidajici hodnotu jak treba zmineny Kerosin. 🙂
         3) To mi chcete rict, ze pojsitovny se nechovaji trzne? Takze pokud ma stroj setinovou pravdepodobnost havarie nez clovek a oni daji pojisteni z 10%, tak do toho nepujdou? V ekonomii jste taky odbornik? 🙂 Prilis vysoka rizika jsou pri rizeni clovekem a je o prokazane desitkami let provozu.

        27. Pozor na to, ze mobilni (resp. bezdratove obecne) site jsou z
         Pozor na to, ze mobilni (resp. bezdratove obecne) site jsou z principu sdilene medium. Takze nejaky teoreticky strop je sice hezka vec, ale v dosahu jedne BTS u dalnice budou stovky aut. A z 250Mbit mame pri 100 autech razem 2.5Mit na auto (ve skutecnosti jeste o neco min). Ono to nejak funguje, kdyz zarizeni komunikuji obcas (v eteru se „vystridaji“), pro nepretrzity datovy stream z kazdeho zarizeni uz to je horsi.

        28. Že vůbec pochybujete, samozřejmě, že realista je
         Že vůbec pochybujete, samozřejmě, že realista je největší odborník na ekonomii, stejně jako na automobilový, nákladní, letecký, lodní průmysl, technologie akumulátorů současné, minulé i budoucí, troleje, sítě a internet, nejlepší fyzik i chemik, nejlepší řidič, nejlepší psycholog, který i pozná podle příspěvku jaký vy jste řidič nebo kdo lže, dokonce i kolik je vám let i když tvrdíte něco jiného, odborník na umělou inteligenci a vývoj asistenčních systémů, odborník na pojišťovnictví, nikdy se nemýlí a umí předpovídat budoucnost libovolně dlouho dopředu. No řekněte, kdo z nás na něj má? Ani všichni co tu jsme dohromady.

        29. Ty sis opravdu naivně myslel že trolly jako jenjánek a
         Ty sis opravdu naivně myslel že trolly jako jenjánek a chechta nyní realista převychováš? Jsi bláhový :))))

        30. Uvedu konkrétní příklad z mého života. Včera jedu po
         Uvedu konkrétní příklad z mého života. Včera jedu po pomalé dvouproudovce a proti mě po mé pravé straně si to po pseudochodníku pomalu šine paní na kole, kličkujíc mezi lampami umístěnými uprostřed, proto pseudochodník.

         Vsadím se, že teď když to čtěte už víte, co bude následovat. To je právě ta empirická zkušenost. Já jako člověk jsem instinktivně cítil, že ta ženská to možná nevytočí a vjede mi z chodníku do pruhu, tak jsem si nechal fóra.
         Pro mě to byla okamžitá úvaha – baba vypadá nestabilně, tyhle ženské to moc neumí, pošle mi to tam.

         A teď to zkuste algoritmizovat!

        31. Můžu oponovat. Když auto uvidí cizí „těleso“, které se
         Můžu oponovat. Když auto uvidí cizí „těleso“, které se bude chovat nestabilně, přizpůsobí jízdní styl. Nemůžu říct jako vy „auto si na ní dá pozor“, protože to auto dělá pořád vůči všem předmětům.
         Tahle diskuze moc nemá cenu 😀

        32. matyasE:
         Když „uvidí“ cizí těleso, přizpůsobí jízdní

         matyasE:
         Když „uvidí“ cizí těleso, přizpůsobí jízdní styl.
         Výborně.
         Pofukuje větřík a pohybuje větvičkama keříku, tam hned vedle v zeleném pruhu. A už si auto „dává pozor“, že jo….?

         A to je přesně ono – řidič pozná, jakýkoli stroj nikoliv.

         Diskuse nemá cenu, pokud je jedna strana pod vlivem falešných vizí a nehodlá jít směrem k věci.

        33. Stejně tak můžu říct, že vy jste pod vlivem svých
         Stejně tak můžu říct, že vy jste pod vlivem svých vizí, kdy jakákoliv budoucnost je špatná a nechcete si připustit pokrok. Stejně jako lidi dříve nevěřili, že by mohly být kalkulačky lepší než papír a tužka.

         Narozdíl od vás si myslím, že autonomní řízení přijde. Možná ne za rok nebo za 5. Možná až budou auta létat. Ale rozhodně neříkám „auto s autonomním řízením si nikdy nekoupím“. Proto s touto diskuzí kdy „vy“ nehodlate přijmout jakýkoliv fakt, končím.
         Já už jsem pochopil, že tu bude spousta případů,, které nebudou modelové a bude trvat dlouho, než se ho systém naučí „zpracovat“. Ale vy si nedokážete připustit, že by to někdy šlo.

        34. matyasE:
         „…nehodlate přijmout jakýkoliv fakt,…“
         Tak ten

         matyasE:
         „…nehodlate přijmout jakýkoliv fakt,…“

         Tak ten „fakt“ ukaž!

        35. Jeden bych mel. Vypocetni rychlost pocitacu se neustale
         Jeden bych mel. Vypocetni rychlost pocitacu se neustale zrychluje. Vypocetni rychlost lidskeho mozku je radove stejna za poslednich par tisic let. Nebo toto nejsou fakta?

        36. Pavel K:
         A ona ta výpočetní rychlost umí rozlišit, jestli

         Pavel K:
         A ona ta výpočetní rychlost umí rozlišit, jestli ti u rybníka prolítne před autem velký vodní pták, ve městě prolítne ve větru igelitka, nebo zda to je multikoptér nějakýho vypatlance, kterej tam honí senzační záběry?

        37. Ano, zvysenim vypocetniho vykonu se muze stat z neresitelneho
         Ano, zvysenim vypocetniho vykonu se muze stat z neresitelneho problemu v rozumnem case (roky) na problem resitelny v minutach. Jiste znate duvod, proc vznikl 3DES, jelikoz hojne rozsireny DES (i zadratovany) se stal rozlustitelny v realnem case. Stejne tak muzete ziskat vykon, ktery uz zacit stihat obsluhovat AI, takze se muze ucit. Verim, ze obyvatel Kalahari nepozna ani igelitku ci drona, ze ho to bude muset nekdo naucit stejne jako dvoulete dite a AI.

        38. Pavel K:
         Jenže člověk to vidí hned, jestli jde o igelitku,

         Pavel K:
         Jenže člověk to vidí hned, jestli jde o igelitku, debílkův dron nebo ptáka. A taky reaguje během vteřiny, zvláště pokud je to kvalitní řidič.

        39. Statistiky nehodovosti mluvi jinak. Stroj, kteremu jednou
         Statistiky nehodovosti mluvi jinak. Stroj, kteremu jednou kazete letajici dron, vznasejici se ihelitku a ptaky, to rozlisi tez a pod milisekundu. Za par let tomu tak bude. 🙂

        40. Dnes naposledy a zároveň i v tomto vlákně dobrý večer
         Dnes naposledy a zároveň i v tomto vlákně dobrý večer 🙂

         Tak předně 3DES algoritmus používá stejnou kryptografickou funkci jako DES, pouze vkládá do procesu 1-3 klíče o stejné délce jako DES (efektivně 56bitů), které mohou být rozdílné, ale i stejné. 3DES je v podstatě DES provedený 3x za sebou v režimu encrypt-decrypt-encrypt (ale i decrypt-encrypt-decrypt, řetězení je na vás).

         Jednoduchý DES se v žádném případě nestal rozluštitelný v reálném čase díky nějakému radikálnímu nárůstu výpočetní kapacity, jak se chybně domníváte, ale díky úmyslné redukci klíče z původně navržených 128 na polovinu. Tím se rozluštění DES stalo dostupné finančně dostupné pro NSA a další agentury.

         Bohužel díky novým kryptoanalytickým metodám, konkrétně lineární kryptoanalýze, se kterou se jaksi při designu nepočítalo, se to stalo snadno dustupné i pro další bez radikálních investic. A s tím se také jaksi nepočítalo.

         Hlavně nevěřte na zázraky.

        41. Dobry vecer. Popsal jste to hezky. Jen je naprosto nelogicke
         Dobry vecer. Popsal jste to hezky. Jen je naprosto nelogicke vytvorit a hlavne zadratovat a siroce pouzivat algoritmus, ktery uz od zacatku je rozlustitelmny. Takze v dobe tvorby a dratovani s rozlustenim tvurce a kupujici nemohli vubec pocitat.

        42. Kéž by to byla pravda. Bohužel není, kryptografie je
         Kéž by to byla pravda. Bohužel není, kryptografie je doslova prolezlá snahou prosadit algoritmy, které mají backdoory a umožní „těm správným“ číst kryptotext.
         Pokud mi nevěříte, vyhledejte si třeba čip Clipper.
         A není to minulost, snahám o umělé oslabení kryptografie čelíme i dnes.

        43. Ano, auto to dělá vůči všem předmětům a programátor
         Ano, auto to dělá vůči všem předmětům a programátor musí rozhodnout o hranici mezi bezpečností a přijatelným fungováním, přičemž je omezen na hodnoty senzorického průzkumu.

         Reálný stav je takový, že si autonomní vozidlo neporadí s poletující igelitovou taškou v jízdní dráze, protože samotná senzorická analýza nestačí na správnou identifikaci. A takových příkladů jsou desetitisíce.

         Naprogramovat auto k jízdě v pruhu dokáže každý debil, to není žádná světoborná technologie. Ovšem naprogramovat auto na mimořádně opatrné předjetí děduly v ladě, to je úplně jiný level.

        44. Tak ale to je jasné, že je to o tom, jaký bude
         Tak ale to je jasné, že je to o tom, jaký bude programátor. Když to bude ten nejlepší program, sám si spočítá podle rychlosti předmětu v prostoru jestli je těžký, nebo lehký a nemá cenu se mu vyhýbat.

         Ano, programátor musí rozhodnout. Stejně jako se já při předjetí cyklisty rozhoduji, jestli ho vezmu vedle něj abych ho mohl předjet hned a bude mi do protisměru zasahovat jen jedno kolo, nebo počkám a předjedu ho s celým autem v protisměru, abych si vůči cyklistovi držel odstup. Určitě nepopřete, že v případě ideálního programu dokáže zareagovat samo auto v případě, že cyklista vybočí dříve, než člověk.

        45. Nepopírám, že stroj dokáže v některých případech
         Nepopírám, že stroj dokáže v některých případech reagovat rychleji.
         Tvrdím, že lidský mozek dokáže na základě empirických zkušeností předvídat a předcházet situacím, které nejsou díky fyzikálním omezením řešitelné ani tou nejrychlejší reakcí.
         A podíl těchto situací je v běžném provozu natolik velký, že spolehlivé autonomní řízení v těchto podmínkách je utopie.

        46. Doufam, ze se shodneme v tom, ze i mozek podleha fyzikalnim
         Doufam, ze se shodneme v tom, ze i mozek podleha fyzikalnim omezenim a neurony nikdy nebudou predavat informace rychleji, nez je rychlost svetla. No a v cem jsou stroje teoreticky fyzikalne omezenejsi nez clovek? A neberu odpoved ve stylu „to zatim nedokazeme vyrobit“.

        47. Na to nedokážu odpovědět, protože naše poznání
         Na to nedokážu odpovědět, protože naše poznání fungování lidského mozku není zatím nic moc.

        48. Tak ja Vas poucim. I fungovani mozku musi respektovat
         Tak ja Vas poucim. I fungovani mozku musi respektovat fyzikalni zakony.

        49. Jak pisu vyse, toto neni nic tak jednoducheho jako IS nebo OS,
         Jak pisu vyse, toto neni nic tak jednoducheho jako IS nebo OS, tady nebude programator rozhodovat. Tady budou rozhodovat samotne stroje na zaklade predchozich zkusenosti a znalosti, co je spatne (a jak moc), co je dobre a co vse muze udelat.
         Idealni program neexistuje. Existuji jen algoritmy po verifikaci, kde je dokazano, ze pracuji spravne (mnozinu vstupnich dat pretransformuje do mnoziny vystupnich dat).

        50. Oba se pletete, programator nebude nikdy osetrovat kazdou
         Oba se pletete, programator nebude nikdy osetrovat kazdou moznou situaci, tohle neni naprogramovani kalkulacky, kde kazdy vime, z emusime osetrit, ze nelze delit nulou. Samorizeni je tak slozita vec, ze nelze naprogramovat jak operacni ci informacni system. Tady musite postupovat stejne, jako se vyviji clovek od narozeni po stav, kdy je dobrym (nejen) ridicem.
         Pokud clovek dokaze pomoci oci a pripadne sluchu rozlisit poletujici igelitovou tasku, nevidim jediny duvod, proc by to (v jakkoliv vzdalene budoucnosti, az na to bude vykonny HW a dost dat k uceni) nemel dokazat stroj. Jak nesenzoricky to tedy vyhodnocuje clovek?
         „Naprogramovat auto k jízdě v pruhu dokáže každý debil“ Budu predpokladat, ze jste lepsi jak „debil“, kolik potrebujete casu, abyste naprogramoval auto k jizde v pruhu? A kam se mohu pak prijet podivat?

        51. Toto se prece nealgoritimizuje. Stroj vidi, stroj vi, ze kdyz
         Toto se prece nealgoritimizuje. Stroj vidi, stroj vi, ze kdyz nekoho prejede (protne se jeho stopa se stopou nekoho jineho v ten samy okamzik), tak je to spatne. Stroji se predhodi pri uceni miliarda (nebo si dosadte jine vysoke cislo) situaci, kde v jednom pripade to cyklistka neustoji a vjede pod auto. V takovem pripade stroj ziska zkusenost a priste to bude predvidat. Je to uplne stejne, jako kdyz v autoskole Vam to same rekl instruktor, kdyz jste projizdel kolem ostruvku od saliny 45 km/hod a rikal, at zpomalite aspon na 30, protoze jednou Vam tam nekdo skoci (zvlaste o vikendu v noci, kdy jsou lidi pod vlivem). Jo a vite, kolik lidi jezdi 30, kdyz zrovna probiha nastup a vystup na preplnenem ostruvku? Mene jak pulka.
         A to jeste nepocitam s tim, ze stroj ma nekolikanasobne rychlejsi „reflexy“, jak clovek.

        52. Bohužel nerozumíte rozdílu mezi reakcí na přímý
         Bohužel nerozumíte rozdílu mezi reakcí na přímý parametrově předem definovaný podnět, tedy myšlením na bázi empirické příčinné sovislosti (tzv. kauzálním nexusem) a abstraktním myšlením založeném na empirické zkušenosti.

         Podstatou je, že lidský mozek dokáže informaci abstrahovat a využít ve zcela jiném procesu, než byl ten původní.
         To je zcela mimo možnosti stávající A.I., která ve hře go zhavaruje v okamžiku, kdy jí vyměníte černé kameny za červené.

        53. Ja si myslim, ze rozumim docela dobre.
         Podstatou je, ze vse,

         Ja si myslim, ze rozumim docela dobre.
         Podstatou je, ze vse, co zvladne lidsky mozek, jednou zvladne i stroj, az bude mit dostatecnoy vypocetni kapacitu. Mozek prece neni nic nadprirozeneho, taky se nakonec jen z atomu. Souhlasim, ze na lidsky mozek AI jeste velke desitky let mit nebude, ale rizeni je daleko jednodussi, nepotrebuje plnou kapacitu mozku a opili a zfetovani to zvladaji i bez toho mozku.
         Chcete mi rici, ze AlphaGo mel pokazde stejnou barvu nebo ze si nepamatuje, kde vsude mel kameny, takz emu je jedno, jakou maji barvu? Tomu jiste sam neverite.

        54. Ja to vidim tak, ze jedno auto najede na vidle a zadne jine na
         Ja to vidim tak, ze jedno auto najede na vidle a zadne jine na svete jiz to neudela, protoze kazde (po sdileni zkusenosti) se bude snazit priste ty vidle v zadnich kamerach a senzorech najit. Pokud dnes najedu na vidle ja, zitra na ne najede nekdo v Nemecku, pozitri na SLovensku, protoze nas mozek proste zapomina, na co vse ma dat pozor. Uz jsem zazil spoustu lidi, co pri couvani zapomnelo, ze tahne vozik a promacklo si blatnik. A nikdo jim ridicak nevzal a stale si mysli, z ejsou dobri ridici.

        55. 1) Robot by vidle do vysoke travy neodlozil, neni to
         1) Robot by vidle do vysoke travy neodlozil, neni to zapometlivy lempl 🙂

         2)Ja Vasi vetu plne chapu a presne tak se samoriditelna auta delaji. Svym zpusobem mame v hlave vykonny (specializovany) pocitac, 2 kamery, 2 mikrofony, reprak a snimace pachu. Je jen otazka casu, kdy vse dokazeme predcit (neco uz se povedlo, napr. kamery, jen nemate ten vykonny pocitac na spravne zpracovani). Mimochodem, vite, ze mozek dokaze krasne ignorovat nepodstatne vemy? Oci vidi periferne, ale mozek ty informace nezpracovava, stejne jako nezpracuje veskere zvuky, pachy a hmatove podnety. Proste na to nema kamapacitu (toto jsem videl v jendom dokumentu na Prima Zoom). Takze samorizeni neni stylu
         „if ( (Zatacka > MIRNA) && (Rychlost > 50) ) Zpomal();“
         Ale nasimulovani neuronove site, vlozeni zakladnich znalosti (my tomu rikame reflexy) dodatecnych znalosti, schopnost rozlisit, co je dobre a co spatne a potom jen zasobit daty, na kterych s ebude ucit. Dle stylu psani predpokladam, ze uz mate deti. Kdyz jste v porodnici drzel sve dite v naruci, videl jste v nem hotoveho ridice, ktery zvladne perfektne drzet stopu a zvladta krizove situace (takze Vas z porodnice odvezlo domu), nebo k tomu ten clovicek musi ziskat zkusenosti dalsich 20 – 30 let? A vite, co je u lidi daleko horsi jak u stroje? Mame spatnou prenositelnost znalozti a zkusenosti.

        56. S něčím souhlasím, něčím už méně (např schopnost
         S něčím souhlasím, něčím už méně (např schopnost prioritizace mozku považuji za evoluční výhodu) , ale jako úhelný kámen vidím část onoho získávání zkušeností. Kromě geneticky zděděných mechanismech a imprintingu máme proces učení, s tím s vámi souhlasím. Pro proces řízení však nestačí učení ovládaní vozidla a vyhodnocovaní informací o pohybu a stavu okolí, ale mozek řidiče pracuje i s mnohem vyšší mírou abstrakce. Mozek dítěte může být schopný ovládat vozidlo, ale až jeho dozrání a schopnost vnímat děje v širších souvislostech z něj udělají přiměřeně dobrého řidiče, který ví, průjezd podzimním listnatým lesem může trochu klouzat.
         Ukažte mi systém, který plánuje podobné rozhodovací procesy založené na empirii mimo samotné řízení. Stačí který plánuje. Že ho nemá žádný je zřejmé.

        57. Co tento? Nebo neplanuje a nerozhoduje se na zaklade empirie?
         Co tento? Nebo neplanuje a nerozhoduje se na zaklade empirie?

        58. Bohužel nikoliv, algoritmus variabilně reagující podle
         Bohužel nikoliv, algoritmus variabilně reagující podle stavů systému je stále jen hloupý algoritmus omezený daným procesem hry. Až algoritmus provede nesmyslně přímočarý tah, protože spoléhá na jeho přehlédnutí, neboť protivník je v roztržitém rozpoložení a navlékl si ráno každou ponožku jinou, pak budeme tam.
         Moje skepticismus vůči autonomnímu řízení vychází z toho, že řízení nepovažuji za proces v uzavřeném systému s omezeným množstvím stavů. Počítačem považuji za nejsnáze ředitelná kolejová vozidla na uzavřených dopravních cestách, následně lodní dopravu, letectví, ostatní kolejová vozidla a až pak, s velmi velkým odstupem, prostředky individuální dopravy. Z toho je mi jasné, kde teď asi tak s autonomií jsme.

        59. Jste si jisty, ze vite, o cem pisete? Priznam se, ze vic verim
         Jste si jisty, ze vite, o cem pisete? Priznam se, ze vic verim Ceske televizi, jak Vam, omlouvam se. 🙂 Za 3 dny nenaprogramujete ani piskvorky, aby vyhral stroj nad jakymkoliv clovekem 🙂 Proc by stroj mel schvalne delat nesmyslny tah, kdyz 3 dny pred tim trenoval? To chcete po Schumacherovi, aby v pravotocive zatacce strhnul volant vlevo jen proto, aby prokazal, ze neni stroj?
         Z Vaseho skepticismu cisi, ze si predstavujete, ze kazdou situaci musi nekdo oprogramovat, ale takhle to u AI nefunguje. Ta funguje podobne jako kdyz se uci clovek. A co je mi znamo, lide obcas ridi prostredky individualni dopravy. Prestante se, prosim, divat na dnesni svet a hlavne budoucnost optikou 50 let stare technologie a 30 let starych moznosti. To je uplne stejne jako prosazovat JE jako jedina moznost u nas pro rok 2042, kdyz jsou a hlavne budou mnohem modernejsi technologie

        60. Jenze dnesni nekriticke juchani nekterych lidi nad brzkou FSD
         Jenze dnesni nekriticke juchani nekterych lidi nad brzkou FSD (nebo ostatne i plne obnovitelnou energetikou) podrzrele pripomina juchani nad brzkou termojadernou fuzi v osmdesatych letech…

        61. Myslite treba Elona Muska? Tak pravda je, ze jeho casove
         Myslite treba Elona Muska? Tak pravda je, ze jeho casove odhady nejsou realne, ale i kdyz by se spletl o (jeho obvykle) dva ci tri roky, byl by to velky uspech. Navic si myslim, ze ma daleko lepsi informace o stavu nez my vsichni dohromady (krome Realisty 😀 ).
         Nechme se prekvapit.

        62. Ja spis myslel zdejsi prispevatele, kterym uz jejich TM3 skoro
         Ja spis myslel zdejsi prispevatele, kterym uz jejich TM3 skoro sama jezdi na kseft.
         U Muska nevim. Osobne jsem pro lhutu „jednotky let“ spis skepticky (pro system, ktery nevyzaduje pozornost a odpovednost cloveka).

        63. Znova si prosím přečtěte první větu z mého minulého
         Znova si prosím přečtěte první větu z mého minulého příspěvku. Váš odkaz ji pouze potvrzuje.

         Pokud věříte víc České televizi, tak k tomu mohu říci jediné – dobře vám tak 🙂

        64. Tak dobre, co si predstavujete pod hloupym algoritmem, ktery
         Tak dobre, co si predstavujete pod hloupym algoritmem, ktery variabilne reraguje dle stavu systemu a neni to rozvetvena podminka? Dejte priklad, prosim.

        65. Tak sami můžeme vidět, jak průměrně dobrý řidič
         Tak sami můžeme vidět, jak průměrně dobrý řidič zvládá ten průjezd podzimním listnatým lesem. Za rok 2018 v ČR:
         104 764 nehod, 565 mrtvých, 2 465 těžce zraněných, 25 215 lehce
         Po světě aktuálně jezdí přibližně 10x méně Tesel než je aut v ČR, s přihlédnutím k 3x vyššímu průměrnému nájezdu to znamená, že pokud by samořízení způsobilo méně než 30 tisíc nehod ročně při kterých by zemřelo méně než 150 lidí/rok, tak jsme na tom lépe, to nebude tak těžké překonat.
         Větším než softwarovým problémem ale bude, že lidi v případě nehody potřebují někoho obvinit, potrestat, zavřít… a to jaksi u autopilota nejde a to bude mít největší podíl na odkladech spuštění ostré verze. Souhlasím tedy, že příští rok „no way“, ale do 5 let je to tutovka.

   2. Na trotla trola už nereaguji. Takže to napíšu pod vás:
    Na trotla trola už nereaguji. Takže to napíšu pod vás: ještě jsem neviděl, že by SW projekt zkrachoval. Možná se i stalo. Ale většinou se to prodá a ladí se ještě i poté. Přijde mi to docela normální. Ani zákazník do poslední chvíle neví co chce.

   1. To máte pravdu, že některý člověk může chybovat více,
    To máte pravdu, že některý člověk může chybovat více, než technologie. Jenomže existuje tzv subjektivní vnímání hrozby.

    V práci tomu říkám princip jehly… Každý rok zemře několik lidí v důsledku konzumace nějaké potraviny. Znervózňuje nás to? Vůbec ne, nám se to přece nestane, my přece jíme normálně.

    Teď rozhlaste, že jste do jednoho rohlíku schoval kousek jehly. Co bude následovat? Panika, hromadná likvidace upečených rohlíku… španělských okurek, britského hovězího atd.

    A proč? Protože ten kdo umře to nebude moc ovlivnit – odebral jste lidem možnost podílet se na rozhodovacím procesu o vlastním osudu a to je pro ně zcela nesnesitelná představa.

    Jiný příklad – jezdectví. Samá mrtvola, samý úraz. Statisticky katastrofa. A jezdí se na koních dál. Proč? Protože si lidé myslí, že to „mají pod kontrolou“.

    1. Tak to naprosto souhlasim. Lidska mysl umi dost desny forky.
     Tak to naprosto souhlasim. Lidska mysl umi dost desny forky. Jednou se mi nekdo ptal jesi se nebojim litat vetronem, ze kdyz bych treba najednou prudce cuknul s kniplem tak se muzu zritit. Na to jsem jim odpovedel at takhle cuknou volantem kdyz jede proti auto….vubec jim zpocatku nedojde ta nelogicnost.

    2. Však to je vyzkoumané. Lidi budou ochotni plošně
     Však to je vyzkoumané. Lidi budou ochotni plošně používat autonomní řízení až to bude cca 10x bezpečnější než individuální automobilová doprava. To je současná úroveň bezpečnosti vlaků a letadel, to jsou nároky za ztrátu pocitu „že to mají pod kontrolou.
     A stejně jako u vlaků a letadel dojde jednou za čas k velkému průseru a média budou mít co řešit.

     1. Jenomže v případě aut je zde ještě jeden faktor –
      Jenomže v případě aut je zde ještě jeden faktor – každý může řídit sám, zatímco pilotem jaksi každý není.
      Pokud byste měl na výběr, budete pilovat sám, nebo svěřite svůj život někomu jinému?
      Proč většina mužů řídí, zatímco manželky s řidičákem se jen vezou?

      1. A kdo vám brání udělat si řidičák na autobus nebo
       A kdo vám brání udělat si řidičák na autobus nebo pilotní průkaz? Já už jel několikrát autobusem s takovými maniaky za volantem, že bych dal okamžitě přednost stroji.
       A jaktože existují taxíky, Uber a šoféři (nájemní i vlastní)? Jak je možné, že se lidi nechávají vozit v osobáku někým jiným, když by mohli řídit sami?
       Já klidně svěřím řízení někomu jinému, ať si kroutí volantem, když ho to baví, já se radši kochám krajinou, lehce konverzuji, přemýšlím si o svých věcech, dřímu, dám si jedno/jednu, závislačím na mobilu, …

     1. Proc se tak deje je v celku jedno (z hlediska zakaznika). Ale
      Proc se tak deje je v celku jedno (z hlediska zakaznika). Ale mohlo by to byt nekde v manualu napsane, pokud je to (zrejme) soucasti BMS od zacatku. Zvlast kdyz se to zacina uplatnovat pri tak nizkem najezdu. No jsem zvedav, jaci dalsi kostlivci ve skrini nam v pristich letech vykouknou.

      1. No ty seš fakt výstavní ignorat.
       1. Děje se tak proto,

       No ty seš fakt výstavní ignorat.

       1. Děje se tak proto, aby zabránilo ještě větší (rychlejší) degradaci baterie, což je rozhodně v zájmu zákazníka.
       2. Neupozorňovala Tesla nonstop vždy a všude, že Superchargery nejsou určené pro vaše denní nabíjení a že si máte nabíjet auto doma?

       1. Fakt? A proc jsem ignorant?
        Ja prece zpochybnuju to opatreni

        Fakt? A proc jsem ignorant?
        Ja prece zpochybnuju to opatreni samotne (asi bych mel, kdyz to neni nutne u vsech baterii, ani treba u tech nejstarsich), ale teslacke „zatloukat, zatloukat, zatloukat“.
        Nebo ty necitis zadny rozdil mezi tim, kdyz na oblibene lahvi bude napsano „neni urceno k denni konzumaci“ a „po tretim napiti pulka obsahu sama zmizi“? Samozrejme za predpokladu, ze lahev bude vyrobena tak, aby obsah skutecne zmizel.

  1. To je ovsem bohuzel dost spatna zprava pro Teslu a i vsechny
   To je ovsem bohuzel dost spatna zprava pro Teslu a i vsechny jeji fandy. Protoze ji (a jim) to ted s gustem omlati jeji nepratele o hlavu. Tohle by meli narovinu uvadet pred tim nez si (takhle luxusni a drahy) auto koupite. Btw jsem videl video jak se nabiji na plne obsazenem SCh a pumpovalo mu to tam „rychlostmi“ jako 24 a nebo taky 16 kW. ( 25 minuta) To je husty.
   https://www.youtube.com/watch?v=gUHGZCqgYmk

   1. Zrovna to pomale nabijeni na zacatku pri sdileni A/B stojanu
    Zrovna to pomale nabijeni na zacatku pri sdileni A/B stojanu mi prijde praktictejsi, nez muset cekat u auta, az ten prede mnou skonci a chvatat preparkovat a zapojit, nez me nekdo predbehne. Samozrejme, vsechny stojany plnohodnotne by byly lepsi, ale…

    Jinak souhlas, trosku vic transparentnosti by Tesle ku*va prospelo.

    A aby toho nebylo malo, tohle bylo dneska rano v RSS – nekterym lidem se (pry v dusledku sw chyby) omezil Ludicrous mode. Ovsem oprava se zatim nekolik updatu nekonala…
    https://insideevs.com/news/349041/tesla-power-modes-disabled/

     1. Jede, ale ti zakaznici si za ni priplatili celkem netrivialni
      Jede, ale ti zakaznici si za ni priplatili celkem netrivialni castku – mozna vic nez ty za cele auto? Tady uz se nebavime o „blbosti“ typu „bluetooth HF ma po prvnim pripojeni ztlumenou hlasitost“. Takze snad neni tak moc ocekavat, ze kdyz uz ji „omylem“ znefunkcni, bude nasledovat rychla oprava. Pokud to teda zas neni kamuflaz nejakeho prusvihu (podle dostupnych informaci to neni u vsech aut).

Napsat komentář