Tesla potřebuje kapitál, chce získat dalších $2,3 mld.

Tesla oznámila, že prodá akcie v hodnotě $739 mil. a konvertibilní dluhopisy v hodnotě $1,55 mld. Navýšení kapitálu přijde vhod po nedávné vysoké ztrátě.

Elektromobil Tesla Model 3 se rychle stal nejprodávanějším elektromobilem v USA i v Evropě. Pomáhá tak Tesle zmírňovat ztrátu, která ale i tak zůstala v 1. čtvrtletí 2019 poměrně vysoká (-$702 mil.)
foto: Tesla

Během letošního prvního čtvrtletí se peněžní zásoba společnosti Tesla výrazně ztenčila na $2,2 mld. z $3,7 mld., které měla Tesla k dispozici na konci roku 2018. Jedním z největších výdajů je bezesporu stavba nové Gigatovárny 3 v Šanghaji, která ovšem roste jako z vody a už letos zahájí výrobu.

Elon Musk, šéf firmy, souběžně oznámil, že z celkem 2,7 milionu prodávaných akcií jich nakoupí asi 42 000 v hodnotě $10 mil. V nedávném konferenčním hovoru k problematice navyšování kapitálu řekl:

„Nemyslím si, že navyšování kapitálu by mělo být náhradou za zefektivnění fungování společnosti. Myslím si ale, že může mít svá pozitiva, ale záleží na načasování.“

V tom případě si ovšem Musk & spol. rozhodně nevybrali ten nejlepší čas: takřka vzápětí po oznámení vysoké ztráty za 1. čtvrtletí letošního roku. I tak se ale s velkou pravděpodobností mohou těšit na nemalý zájem investorů.

52 komentářů u “Tesla potřebuje kapitál, chce získat dalších $2,3 mld.”

     1. Ale prdlajs, jenom si vždycky prolistuju čtvrtletní
      Ale prdlajs, jenom si vždycky prolistuju čtvrtletní zprávy, protože už nevěřím Blůmbergům (a poslední dobou už ani Electreku) ani nos mezi očima. Na experta bych musel mít trochu jiné než matematicko-fyzikální vzdělání 🙂

  1. Všechno není jen černé, nebo bíle. Když si fyzická
   Všechno není jen černé, nebo bíle. Když si fyzická osoba půjčí 3 mega na luxusní auto a za pár let ho prodá stěží za mega, tak právě vyhodil do luftu 2 mega. A ty peníze se mu nikdy nevrátí. Když si ale naopak půjčí 3 mega na byt, aby nemusel celý život platit někomu cizímu vysoký nájem, tak taková půjčka je dobrá investice, protože ve výsledku na tom vydělá. U firmy je to stejný jako s tou hypotékou.
   Takže máš pět autíček gratuluju. A to ti je koupil fotřík, nebo sis na to vydělal podnikáním? A jestli to druhý, nepotřeboval jsi na podnikání nějaký prachy? Nebo ti je zase půjčil fotřík? 😉

   1. Pujcit si na byt nemusi byt dobra investice. Muze se stat, ze
    Pujcit si na byt nemusi byt dobra investice. Muze se stat, ze vam se splacenim splatek dojde dech. Prijde financni krize, ceny nemovitosti se propadnou. A vy muzete zjistit, ze cena bytu se propadla z 3 na 2 miliony. Zaplaceno mate 500 000kc s nejvetsi pravdepodobnosti nebudete mit byt a jeste dluzit napr. 700 000kc.

    1. Právě. A o to jde. Ale taky to neznamená, že je to
     Právě. A o to jde. Ale taky to neznamená, že je to vždycky jen a jen špatná volba. Většinou je to dobrá volba. Jak říkám, nic není jen černé, nebo bíle. Jak se tady snaží předkládat. Že kdykoliv si Tesla půjčí peníze, je to automaticky jenom špatně.

      1. Tak to je jen taková představa, jak by to mělo být
       Tak to je jen taková představa, jak by to mělo být správně, plynoucí právě z představy fyzické osoby, která skoro pokaždé, když si na něco půjčí, tak vyhazuje peníze oknem. A ta vzniká z článků na WSJ, Bloomberg a pak v ČR z iDnesu a Novinkách.cz atd.
       Pak si lidé selským rozumem myslí, že každá firma stará jen 15 let vydělá miliardy hned od začátku. Ale tak to prostě není. Podívejte se na jednu z největších firem na světě Amazon. Existuje 25 let a teprve teď začala trochu vydělávat. A proč? Protože investovala do růstu, do skladů a 650 tisíců zaměstnanců po celém světě. A díky tomu je teď tak obrovská. Zadarmo by tohle nikdy nevzniklo. Samozřejmě, že mohli už dlouhé roky vydělávat miliardy každé čtvrtletí. Ale to by teď místo celkové tržní hodnoty 935 miliard dolarů měli hodnotu třeba jen 50 miliard. Takže ty slabé roky se jim sakra vyplatily. Stejně tak to bylo s Google, Facebook, Uber, atd. atd.
       Ale chápu, v novinách to vypadá senzačně.
       Mě spíš znepokojuje, že nemají dlouhodobou finanční a provozní vizi. Půjčovat si mohou, ale ne nahodile. Elon má jasnou dlouhodobou představu o produktech a postupně ji naplňuje. Ale ty provozní věci nemají pořádnou koncepci. V tom Elon moc dobrý není. Potřeboval by v Tesle provozního ředitele, tak jako ve SpaceX. Dělá pak ukvapená a nahodilá rozhodnutí, která pak brzdí samotné produktové portfolio.

        1. Jasně, kdežto vy jste sežral svoje vlastní a proto máte
         Jasně, kdežto vy jste sežral svoje vlastní a proto máte pravdu. 😀

       1. Mi prijde, ze Musk je dobry tak akorat na tom, aby dokazal
        Mi prijde, ze Musk je dobry tak akorat na tom, aby dokazal mazat lidem med kolem huby. Jako napady ma dobre a umi je prodat, je jenom otazka, na kolik je to dlouhodobe udrzitelne. Je to normalni vizionar, nikoliv manazer, ktery by dokazal vezt velkou firmu. Asi prave proto ho ti zodpovednejsi opousteji. A toto uz asi neni potreba ani komentovat focus-age.cz/m-journal/aktuality/kdyz-ceo-zlobi-aneb-elon-musk-dostal-pravnika-pro-schvalovani-vlastnich-tweetu__s288x14425.html?fbclid=IwAR3nMpjH4tNrx6MOg1sTiJqq7v6acy4hiaSuELOt711bPCBmF8RTOJd0jrU

        1. Přesně tak, je to jenom slibotechna a vizionář bez špetky
         Přesně tak, je to jenom slibotechna a vizionář bez špetky schopností. Měl by se učit od pořádných manažerů schopných vybudovat během pár let automobilku z nuly na 500 tisíc aut ročně – třeba Ludid Motors, Faraday Future, Rivian, Fisker, Dyson…

      2. A kolik byste si tak představoval zadluženost
       A kolik byste si tak představoval zadluženost odpovídající vybudování několika továren, produkci půl milionu aut ročně, výstavbu proejních míst, servisů, superchargerů, obřích investic do vývoje softwaru, expanzi na většinu světových trhů…
       Není těch $10 mld., tedy polovina ročního obratu naprosto odpovídající?
       Mně třeba přijde brutální dluh $103 mld. Fordu, který odpovídá 64 % obratu a to k žádné expanzi nedochází, ba naopak sotva dokáže udržet růst alespoň na úrovni inflace a ještě se ani nevyhoupli na obrat z období 2004-2007

 1. Kdyby v roce 1989 Škoda AZNP Mladá Boleslav tak vydala akcie
  Kdyby v roce 1989 Škoda AZNP Mladá Boleslav tak vydala akcie tak by se nemusela prodávat VW.
  Ta Tesla hospodaří jak Česká Televize, tam jedni našetřil 6 miliard a druzí se chlubí jak vyrovnaně hospodaří ale už utratili 2 miliardy ze zásob.

    1. hele ja si znovu pustil tajdlenc exkurzi a znovuutvrdil se že
     hele ja si znovu pustil tajdlenc exkurzi a znovuutvrdil se že tam spousta věcí není vono a začalo to falkonkama 2015 😉

     youtube.com/watch?v=yP4x_hJoOAQ

     youtube.com/watch?v=3tyPx4LBsdI

     a za 3 mega to každej neskůzi ;(

Napsat komentář