Tesla prodává akcie za $500 mil., Musk jde příkladem

Automobilka Tesla Motors hodlá získat prodejem 2,1 mil. akcií dalšíh asi $500 mil. na rozvoj. Zejména stavbu gigatovárny a vývoj levného elektromobilu Tesla Model 3.

Výroba elektromobilů Tesla Model S v továrně Tesla ve Fremontu
foto: Tesla Motors

Tesla aktuálně ohlásila finanční výsledky za 2. čtvrletí. I nadále je ve ztrátě a dostupné finanční prostředky se tenčí. Automobilka proto ohlásila prodej dalších 2,1 mil. akcií, aby tak získala kolem půl miliardy dolarů.

, šéf automobilky Tesla, spolu s tím oznámil nákup 84 000 akcií za $20 mil., aby tak ukázal, že své firmě i nadále plně důvěřuje. V současné době vlastní 22,25 % akcií firmy.

Akcie Tesla reagují na tuto zprávu růstem, ačkoliv předtím po oznámení výsledků propadly o 12 %. Od té doby se objevily zprávy, že Tesla prodělává na každém prodaném autě přes $4000. Což je ale velice nepřesná metrika. Faktem je, že firma je dlouhodobě ve ztrátě.

Tesla Motors

37 Comments on “Tesla prodává akcie za $500 mil., Musk jde příkladem”

  1. medzi riadkami som cital,
    medzi riadkami som cital, nemame cashflow na dostavbu nasich napadov a gigatovarne detto. no nevadi, dotialhli to daleko ale ako dokazu byt neustale tolko rokov v strate mi je skutocne zahada. Ale asi je uctovny system usa diametralne odlisny od toho slovenskeho a strata u nich nie je nedostatok prostriedkov a neustale sa nabalujuci ten isty dlh ? Komu to vlastne neustale dlzia ?

    1. Četl jste dobře. Ale v
      Četl jste dobře. Ale v rámci totální finanční negramotnosti obyvatel je normální, že vedeme tuto diskusi. Ztráta je pouze účetní hodnota.
      Příklad: Máte pozemky a pod nimi se našla ropa. Ropa je Vaše a můžete ji těžit (ne jako u nás, kde vše pod zemí je státu a musíte si od něj koupit licenci nebo dávat desátky). Vrazíte v prvním roce peníze do vrtů a ropovodu a vytěžíte strašně málo. Jste ve ztrátě, příjmy byly menší než náklady. Dalších 3-5 let to může trvat. Můžete tedy ztrátu hromadit. Tak dlouho, dokud máte odněkud peníze na provoz vrtů, ropovodu a celého ztrátového podniku. Pak najednou začnete pomaličku vydělávat a ztrátu tím zmenšovat. A nakonec ji můžete zcela odmazat a být trvale v zisku.
      Pro Teslu: Jestliže investujete do nových a nových věcí (gigafactory, nový model elektromobilu, vylepšování stávajícího atd. atd.), můžete to zjednodušeně pokrýt a) svými penězi (ty nemají, už je investovali) b) ze zisku ze stávající výroby, který jim generuje volné peníze (ten ale nemají), c) z bankovních půjček (které ovšem musejí obvykle něčím zaručit a splácet včetně úroků, tedy by museli tvořit nějaký zisk, která netvoří) d) z prodeje akcií, tedy vkladů peněz od jiných investorů kteří věří, že do budoucna zisk bude a tedy i úroky=dividendy. Do té doby budou investoři akcie Tesly používat jako úložiště peněz nebo rovnou finanční nástroj na spekulaci = prodají své při vzestupu ceny akcie nebo nakupují cizí při jejím poklesu a čekají na vzestup.
      Protože celá ekonomie je de facto přírodními zákonitostmi určená věc založená na víře a důvěře. I obyčejný zemědělec dnes věří, že když oseje pole zrovna takovou skladbou obilí, kukuřice, řepky a hrachu, tak na tom v příštím roce vydělá. A bankéř mu půjčí, protože důvěřuje jeho úsudku v budoucí úrodu a splátce půjčky i s úroky. Nic více, nic méně.
      A komu že to ta Tesla vlastně dluží? Prakticky díky akciím nikomu. Jen se jí může stát, že při špatných výsledcích se akcie prudce propadnou, nakoupí je levně spekulanti a stanou se jako většinoví akcionáři vládci Tesly. A původní většinoví majitelé tak přijdou v horším případě o celou svoji firmu, v lepším jen o možnost v ní rozhodovat a šéfovat.

      1. Jeste bych asi doplnil, ze
        Jeste bych asi doplnil, ze donedavna jsem nechapal jak je mozne, ze kdyz za jeden kvartal daji napr. 250M do vyzkumu, 250M do provozu firmu, 500M do nakupu noveho vybaveni/pozemku/tovaren/atd a hruby zisk maji jen 450M, jak je mozne ze je zdtrata jen 50M? Proc to neni 550M?

        Ono tech 500M se odepisuje prubezne a je v nasledujicich letech obsazeno prave v tom vyzkumu a provozu firmy…

        PS: studoval jsem IT a ne ucetnictvi, tak me nekdo opravte pokud jsem to spatne pochopil.

                1. není Anonym jako Antonym
                  není Anonym jako Antonym panáčku :))

                2. nekteri dokonce pisou
                  nekteri dokonce pisou dvakrat… protoze jednou je to proste malo…

                3. no jistě a v rozmezí 1
                  no jistě a v rozmezí 1 sekundy, to bude urcite nejakej superman, anebo chyba systemu?? 😉 Tak dělej chtraku, ukaž jak napišeš 2 zpravy po 1 sekunde chi te videt

                4. není lepší blbé kecy
                  není lepší blbé kecy Anonymů ignorovat, než to tady tapetovat prázdnými příspěvky odeslanými v jediné sekundě?

                5. samozrejme ze je 🙂
                  jsem

                  samozrejme ze je 🙂
                  jsem idiot ze se s nim vubec bavim 😀

                6. sou to obadva i Jolinarem
                  sou to obadva i Jolinarem ale idioti že :))

                7. :)) no ale BEZ REGISTRACE A
                  :)) no ale BEZ REGISTRACE A S OPISEM KÓDU TY PAKO!!

                8. no a kde je zpráva a
                  no a kde je zpráva a hlavička??? To ti musim všechno vysvětlovat jak malýmu dítětí?
                  1) zprávu s hlavičkou
                  2) bez registrace s opisem capcha kodu
                  3) po 1 sekundě

                  DĚLEJ PRDE!!

                9. není Anonym jako Antonym
                  není Anonym jako Antonym panáčku :))

          1. Z dluhů se dělají peníze
            Z dluhů se dělají peníze odjakživa. Banka si je od Vás půjčí v malém za malý úrok (takových jako Vy je hodně) a banka pak velký balík peněz za větší úrok půjčí někomu dále. Ten díky tomu vyrobí něco, co prodá za více, než ho stála výroba. Takhle peníze dělají peníze.
            To, co zde bylo nedávno, byl opět politický výrobek. Americká vláda se zaručila za dluhy na domy, aby každý Američan dosáhl na svůj dům či byt. Banky se pak utrhly z řetězu a začaly prodávat hypotéky o 106. No neobchodujte bez rizika! Takže spousta lidí, co měla problém platit nájem v bytě, najednou dostala bez problémů hypotéku na dům. Zprostředkovatel hypotéky balík peněz, díky tomu vznikla ve státech další vrstva milionářů. Banka měla bezrizikový výdělek na dlouhá léta dopředu. Jištěný státem, tedy penězi daňových poplatníků. A protože jsou v bankách z principu nenažraní, ještě ty balíky hypoték, s jejichž splácením to nebylo nijak slavné (co si vezmete na nezaměstnaném Hispánci, zvyklém na kulturu gangů nebo černošské svobodné matce v domácnosti s partnerem otcem dětí alkoholikem) dávali do balíků a jako super investici jištěnou státem dále prodávali (tzv. deriváty). A to ve velkém v zemi s čtvrt miliardou obyvatel. A bylo politiky zaděláno na velký průšvih, který jsme si vyžrali všichni. Protože na to vše si americké banky půjčovaly po celém světě, když to byl tak dobrý byznys jištěný vládou. A pak dokonce prodávaly mimo státy i ty deriváty. A bylo vymalováno. Jakmile první banky požádaly o proplácení prvních státem jištěných špatných hypoték, strhla se lavina a šlo to do kopru.

            1. No vidíte. Akorát jste
              No vidíte. Akorát jste ještě neuvedl, že se ty dluhopisy prodávaly jako akcie na burze a rostla jejich cena – ale dluh byl jen a jen dluhem. Až to prasklo, tak najednou byli všichni v háji. Tak se to zapláclo a krize byla zažehnána.

              S tou bankou, kam nosíme uspořené peníze na malý úrok jste při tomto srovnávání úplně vedle. Asi tomu moc nerozumíte.

              1. Pozor, dluhopis i akcie jsou
                Pozor, dluhopis i akcie jsou 2 různé druhy cenných papírů. Nelze je zaměňovat. Cena dluhopisu i akcie je dána nominální hodnotou a spekulací na její pokles nebo růst. takže může růst a jakožto cenný papír ručený vládou logicky rostl. Protože šlo o investici bez rizika.
                Dluh – ten původní hypotéční – samozřejmě zůstal. Z mnoha majitelů se tak stali nájemníci u vlastníků – bank nebo jiných společností, které jejich dluh koupily.
                Je to sice mimo téma, ale jak si představujete, že fungují banky? Odkud berou peníze, když drobné střadatele by jste z toho vyloučil? Zásahy státu jsou tady sice abnormální, dá se půjčovat i mezibankovně a od centrální banky, ale střadatelé by měli být prvotní zdroj. Mimo vlastní kapitál majitelů banky. Ale pokud jste zmínil tištění peněz, asi máte na mysli centrální banky. A to je zase úplně jiná kapitola a po pádu zlatého standardu – kdy musely být bankovky kryté zlatem – na dlouhé povídání.

      2. ludia su ucelovo
        ludia su ucelovo dezinformovani a vedeni k popleteniu. vysvetluje sa im zavadzajuco, ze pre ekonomiku matematicka logika neplati, aby nasledne mohli stavat svoj biznis na dovere, a kym existuje dovera ?

        kazda ekonomicka kriza, je prasknutie absurdnosti a lzi, prekrutenej logiky, ucelovo prestavanej pre carovny les uctovnictva, kde kym to ma kto manipulovat a slepo mu veria zahadne existuje … co vlastne existuje ? fyzicke peniaze to nie su. skor.. vymenny obchod carujuci s predpokladmi.

        nie je v ziadnom pripade mozne, aby sme podlahli, a dovolili aby bola ekonomika nad fyzikalnymi zakonmi, popierala logiky a bezny clovek bol odpichnuty ze tomu nerozumie.

        myslim ze uz stacilo oblbovania.

        este jedna z ineho sudka:
        absurdita ekonomie z praxe ked ste plateny od hodiny je,
        ze dostavate menej ak ste skusenejsi a problem zvladate rychlejsie 🙂 .. overene z praxe. preto zazrak ekonomie nuti ludi pracu predstierat, zdrzovat, a tvarit sa nejak…

        toto nie je spravny system.

          1. nech je tam napisane
            nech je tam napisane cokolvek, urobim analyzu podla toho ako viem ze funguje svet a vy mi poviete ci sim trafil.

            bude sa v nej pre luzu a nizkointelektualnu skupinu ludi (ako ju oznacuju oni nie ja) nejakou putavou pribehovou alebo zabavnou formou (najlepsie s obrazkami) riesit nejaky pribehovy nekonecny zabavny skec, nieco ako spor dobra a dobra alebo zla a zla pricom sa prikloni na tu stranu na ktoru sa bude chciet citatel (robi sa to cez socialny inziniering).

            nieco vysvetli tak, aby si citatel povedal ahaaa. a tym ho odputa od realneho „zdroja“ kde sa pocita 1+1=2 v desiatkovej sustave.

            samo uctovnictvo a jeho pravidla je vymysel ludi, a je postaveny tak aby vyhovoval nie len jednoducho evidovat vydaj a prijem.

            konecnym dosledkom knihy bude vysvetlenie. ale v skutocnosti bude citatel viac popleteny a uplne odvedeny od realneho pociatku jeho „ekonomickeho“ prospechu. Realne pomenovaneho Luxus. Su to lacne zdroje energie a efektivne technologie ich uzitia. Je / bolo jej tak vela ze preteka bohatemu cez vrecka tak sa ma dobre aj ten zvysok. Tot cele.

            Mozete mat ekonomicku teoriu aku chcete, zakony hodne nobela a jeho dynamitu, ale bez zroja, tu bude len chaos a v tom lepsom pripade si ludia len poklepu prstom na celo, co to od nich vastne chcete a o co Vam vlastne ide.

        1. Protože placení od hodiny
          Protože placení od hodiny je nesmysl od počátku, pokud máte podávat jakýkoliv měřitelný výkon. Pak nastává ona absurdita. Máte být placený od výkonu, tedy např. od kusu v dané kvalitě.
          Ne náhodnou jsou od hodiny placeni např. úředníci. Ne náhodou dobré firmy platí směšně nízký základ na úrovni státem zákoníkem práce vynucované minimální zaručené mzdy pro danou skupinu prací a vše ostatní jsou výkonové odměny. A některé dokonce platí jen od výkonu. Absurdita zde pak nastává díky politikům opačná k té Vaší – kdo nemá výkon, musí přesto dostat dle zákona onu minimální zaručenou mzdu.
          Ekonomie, přesněji řečeno hospodářství funguje. A tím lépe, čím méně do něj někdo vrtá zákony, podporou, daněmi, slevami, úlevami, výjimkami a dalšími netržními nástroji. Bohužel toto nemáte šanci dnes vidět už nikde na světě. Protože i tam, kde vládne opravdu neviditelná ruka trhu, nastala její vláda obvykle až po nějaké době, kdy už byly rozdány karty vlastnictví půdy a výrobních kapacit, což obvykle velmi rychle směřuje k monopolům a oligopolům. A ty pak mají neuvěřitelnou ekonomickou a tím i politickou sílu, aby trh pokřivily.

          1. Tady se asi budeme
            Tady se asi budeme názorově lišit, ale svobodný trh, tak jak ho vnímají ekonomičtí teoretici, vnímám jako idealizovanou abstrakci stejné úrovně jako je obec Boží sv. Augustina, komunismus, hmotný bod, ideální kapalinu nebo bukolická idyla.
            Velmi se mi třeba líbil rozbor Amory Lovinse. V té knize se seznam předpokladů fungování svobodného trhu, které v reálu neexistují.

Napsat komentář