Tesla Powerwall šetří Australanovi statisíce

V přepočtu 235 000 Kč v platbě za elektřinu se daří ušetřit domácnosti Claytona Lyndona z australského Queenslandu. Důvod? Šest nově instalovaných kusů domácí baterie Tesla Powerwall.

Dům Claytona Lyndona v australském Queenslandu je nově vybaven šesti domácími bateriemi Tesla Powerwall
foto: Natural Solar

Celková kapacita domácího úložiště skládajícího se z 6 baterií Tesla Powerwall činí 38,4 kWh. Ukládá se tam elektřina vyrobená v solární elektrárně o výkonu 24 kW. Zástupce firmy Natural Solar, která instalaci provedla, očekává roční výrobu 36 MWh.

Natural Solar ani Lyndon nechtějí prozradit kolik celý systém stál. Operují pouze s cifrou $13 000 (australských dolarů, asi 235 000 Kč), které domácnost každý rok ušetří – prakticky veškeré dřívější poplatky za elektřinu. To podle Natural Solar znamená, že se investice vrátí zhruba do pěti let.

Z toho lze vyvodit několik věcí: a) cena elektřiny v Austrálii je EXTRÉMNĚ vysoká, b) Lyndonův dům má podobně extrémní spotřebu a c) cena systému byla něco kolem $55 000, tedy přes milion korun. Cena instalace jednoho úložiště Tesla Powerwall je asi 256 000 Kč.

38 Comments on “Tesla Powerwall šetří Australanovi statisíce”

  1. Nedá se koupit jako
    Nedá se koupit jako náhradní díl přímo baterie z nějakého elektromobilu (jedno od jaké značky)? Třeba 2x30kwh? To by mělo vyjít levněji, ne, než kupovat pětkrát předraženou Teslu, kde člověk platí jen za značku. Můj sen je mít cca 10kW solár na střeše a k tomu cca 50kWh baterie, ze kterých se přes noc energie přesune do EV. Ale dát za to 2,5 mil je fakt síla.

  2. Tak jsem koukl na
    Tak jsem koukl na vyučovaní a spotřebu elektřiny za několik posledních let. Ročně platím cca 7-8tis. tj hypoteticky zaplatím za 30let(životnost baterií??) cca 240tis. Paradoxem je, že mi spotřeba nepatrně klesá (jiná lednice, PC nahrazeno tabletem, nějaké LED světla….TV slouží jako dekorace pro návštěvy 🙂 .
    Myslím, že doba pro Powerwall od Tesly ještě nenastala. Ta elekřina ze zásuvky je buď extrémně levná, nebo Powerwall extrémně drahý.
    Pokud Australan bydlí někde na samotě, kde je nejbližší přípojka 100km daleko, tak bych to snad i pochopil, že mu doma jede všechno na elektřinu. Ovšem jako reklama to zafungovalo skvěle. 🙂

      1. Otázka tedy zní v jakém
        Otázka tedy zní v jakém konkrétním případě? Budu-li mít sazbu D45D a budu-li elektřinou topit? Ani tak mi to nevychází. Topím v zimě, kdy solar dává nula nula nic. Budu-li mít spotřebu jako například obchodní dům, nebo supermarket tak bych musel investovat obrovské peníze a v zimě zase jistota žádná.
        Takže konkrétní příklad.

        Koupím levný pozemek někde uprostřed Austrálie a zdroj elektřiny je 100km daleko. Bude-li cena přípojky podobně drahá jako investice do baterií? Pak to za zvážení stojí. Každý cca deset let koupím nové stejně jako kdybych platil 10let elektřinu z rozvodné sítě.

        Kolik takových míst v ČR máme, kde svítí slunce v zimě a není šance tam vybudovat el.přípojku za cenu Powerwalu?

  3. Návratnost systému může
    Návratnost systému může fungovat pouze při relativně vysoké ceně energie, velmi vysoké spotřebě apod. A podle mého názoru bude rád, když skutečná návratnost bude v limitu životnosti těch vyfikundací. Powerwally to možná dají, ale obával bych se měničů, regulátorů apod. Tam bude podle mého názoru kámen úrazu.

        1. To je pravda, nicmene by se
          To je pravda, nicmene by se stejny menic dal pouzit i Powerwallem. Dle dotazu na SMA se v soucasne dobe sa Powerwall pripojit s menici SMA pouze pres normalni stridac, kdy akorat Powerwall rika stridaci, jaky proud ma do site dodat aby pokryt spotrebu domu. Pokud bude vyroba vyssi, prebytek PW ulozi do baterek, pokud bude nizsi, pujde energie z baterek.

                1. Powerwall 2.0 bude v
                  Powerwall 2.0 bude v červnu. K týdle jedničce bylo potřeba připojit dost drahej invertor od nějaký izraelský nebo německý firmy.

  4. nesmysl, 50kWh uloziste se
    nesmysl, 50kWh uloziste se da i s poradnym managementem poridit za tretinu toho co stoji tech 6 powerwallu, aneb plati se jen za to ze na tom je logo Tesla

    Australan udelal jen reklamu Tesle a hlavne firme Natural Solar rekl bych ze pro Teslu jsou tyhle systemy ted vetsi business nez samotna auta, vydelaj na tom vic nez na autech 🙂 i proto koupili SolarCity, vydelaj na prodeji toho okolo mnohem vic nez na autech

  5. Baterky s kapacitou 38kWh
    Baterky s kapacitou 38kWh neulozi rocni vyrobu 36MWh. To by znamenalo 3 cykly denne.
    Nejspis ta kalkulace vychazi z investice do kompletni FVE a tudiz se ze zverejnenych udaju neda nic kloudneho vypocitat.
    Zrejme nejvetsi mnozstvi energie spotrebuje primo a pouha cast se uklada do Powerwall.
    Clanek je kockopes smiseny s klokanem.

  6. Tady neco nesedi, ne?
    Pokud

    Tady neco nesedi, ne?
    Pokud „Cena instalace jednoho úložiště Tesla Powerwall je asi 256 000 Kč“, tak tezko pro 6 PowerWallu „cena systému byla něco kolem $55 000, tedy přes milion korun“ (to by byla slusna mnozstevni sleva:)…). A ani 5let navratnost x $13k rocni uspora neni $55k.

    EDIT: 235.000Kč / 36MWh = 6.50Kc/kWh, to zas tak extremne vysoka cena elektriny neni.

Napsat komentář