Tesla Model 3 je nejprodávanějším elektromobilem v Evropě

Dalo se to čekat. Příchod elektromobilu Tesla Model 3 zamíchal s žebříčkem nejprodávanějších elektroaut v Evropě.

Tesla Model 3 vládne evropským prodejním žebříčkům. Za první půlrok je na prvním místě.
foto: Tesla

Ani Renault Zoe, ani Nissan Leaf 40kWh už nejsou nejprodávanější elektromobily v Evropě. A staré automobilky budou muset pořádně přidat, aby si svá místa vybojovaly zpět.

Za prvních sedm měsíců roku 2019 se dosud prodalo 28 257 kusů Zoe a 19 206 kusů Leafu. Žebříčku s velkým náskokem kraluje Tesla Model 3 se skóre 41 258.

Přitom až na Leaf prodeje ostatních meziročně velmi slušně rostly – Zoe dokonce o 104 %, Mitsubishi Outlander PHEV dokonce o 105 % na 21 469.

Staré dobré BMW i3 si polepšilo o 36 % na 14 953 prodaných kusů. Velmi dobře si vede i Hyundai Kona Electric (2071 za červenec, 13 526 celkem), Volkswagen e-Golf (2335, 14 953) nebo Audi e-tron (1756, 8356).

176 Comments on “Tesla Model 3 je nejprodávanějším elektromobilem v Evropě”

  1. kdys si proctes blogy a prohlednes videa zahranicnich majitelu
   kdys si proctes blogy a prohlednes videa zahranicnich majitelu novych Tesel (ty co jiz nemaji nabijeni zdarma) tak casto zminuji ze na Superchargerech nabijeji jen kdys neni jina moznost, mnoho z nich spise dnes voli sit Ionity kde je nabijeni stoji mene financi nez prave na Superchargerech, a pokud neni Supercharger predelan na V3 tak na Ionity nabiji i podstatne rychleji

    1. tak proc to teda ty lidi tak zverejnuji, mimo jine i jeden
     tak proc to teda ty lidi tak zverejnuji, mimo jine i jeden Cesky majitel jedne z Tesel model 3? pokryti nepokryti, pokud mas okolo cestu a potrebujes nabit, tak je uplne jedno jestli je to Supercharger nebo Ionity 😉

     nemecko a Svicarsko ma pokriti Ionity jiz docela zajimave, na to ze to stavej jak dlouho, necelej rok? a tim ze na Ionity je ted jen pausal a nikoliv cena za kWh nebo cas, tak se to casto i vyplati prave u modelu 3 ktery umi asi z dnesnich prodavanych BEV nabijet nejrychleji

     1. Ale tak samozřejmě každá stanice je dobrá. Jenom více
      Ale tak samozřejmě každá stanice je dobrá. Jenom více Ionity nabíječek. To prospěje všem.

      Rozdíl je v tom, že Ionity jsou veřejné a tedy přístupné i pro Teslu. Superchargery jsou privátní – jenom pro Teslu. Tedy s Teslou máš vždy tu výhodu přístupu k širší síti. A dokud Tesla neuvolní nabíjení pro všechny značky (což se asi jen tak nestane), tak to bude silný důvod pro koupi téhle značky.

      1. To vše jen dokládá to jak Tesla má zájem o obecné
       To vše jen dokládá to jak Tesla má zájem o obecné rozšíření EV. Největší blbost co tady čtu, všech těch tupanů co tu stále papouškují jak se Tesla zasadila o rozvoj elektromobility. Nesmysl, Elon si jede jen svůj byznys a to své ego o nic víc mu nejde, to by zpřístupnil nabíječky všem. Je to jen arogantní pitomec, který už nechápe realitu

       Zakázal bych Teslám přístup na lonity

       1. Tesla se naprosto zasadila o rozvoj elektromobility. Před
        Tesla se naprosto zasadila o rozvoj elektromobility. Před Teslou nebral žádný výrobce EV vážně a dneska se předhánějí v tom, kdo bude mít více prototypů.

        A proč by Tesla měla uvolňovat SuperChargery konkurenci, když do nich konkurence nevložila ani dolar? Ať si společné síly ostatních automobilek tady staví vlastní síť. A veřejnou, pokud na to budou brát dotace.

        Nebo ať dají Tesle pár miliard za užívání sítě a Tesla je tam pustí.

        1. Bez dotací by žádná elektromobilita nebyla ani Tesla, ta
         Bez dotací by žádná elektromobilita nebyla ani Tesla, ta by si vyráběla dále svých pár kousků měsíčně a nic víc.

         A proč by měla uvolňovat nabíječky pro konkurenci? 😀 Tváří se jako že jim jde o planetu a o rozvoj všech EV tak proto.

         Nebo snad do sítě lonity Tesla investovala, že ji používají její auta? Jsou to šmejdi nic jiného jiného, nabíječku jiných používat může ale svou jiným neuvolní

        2. A zvlášť teď, kdy v Evropě přidávají k nabiječkám
         A zvlášť teď, kdy v Evropě přidávají k nabiječkám Tesla i CCS konektor, by to bylo fajn, pokud by ty superchargery umožnily nabít i jiná auta. Pokud teda Muskovi opravdu jde o rozšíření elektromobility, záchranu planety a jiné šlechetné skutky 🙂

         Ale spíš tomu nevěřím, uvidíme. Protože nevím jak by jeho zákazníci nesli fakt, že už nemají to privilegium na SC a potkali by tam třeba Ioniqa, nebo podobnou „druhořadou havěť“ 🙂

        3. Tak jestli se nepletu, tak ionity je projekt evropských
         Tak jestli se nepletu, tak ionity je projekt evropských automobilek, a taky na nich budou nabíjet i japonská a korejská auta. Ale Vám evidentně vadí jen ty americká auta 🙂

        4. Stejnou logikou, proc by mela Ionity poustet na sve nabijecky
         Stejnou logikou, proc by mela Ionity poustet na sve nabijecky Tesly? Nebo CEZ kohokoliv? at daji par miliard dolaru na rozvoj site…

         EDIT: jsem si vcelku jisty, ze kdyby existovala realna moznost na otevreni site vydelat, tak do toho jdou. Takze to spis smrdi dalsim naznakem, ze z dobijeciho byznysu bez dotaci nic nekouka…

        5. Ad logika… možná mi něco uteklo, ale Ionity nepobírá
         Ad logika… možná mi něco uteklo, ale Ionity nepobírá dotace ?

        6. A ja psal neco o dotacich? Do diskuze, jestli zadna cast site
         A ja psal neco o dotacich? Do diskuze, jestli zadna cast site SCh nebyla postavena s pouzitim nejake dotace se fakt poustet nechci (protoze to nevim).

         Reaguju na TakyMartinovo „ostatni automobilky Tesle neplati, proc by je mela poustet do sve site“?
         Podle stejne logiky Ionity je projekt ostatnich automobilek a Tesla jim neplati, co maji TM3 co smrdet v jejich siti (navic za dotovanou cenu)?

        7. Ale o ty dotace právě jde. Tesla si dobíjecí stanice
         Ale o ty dotace právě jde. Tesla si dobíjecí stanice platí z vlastních zdrojů, protože nemá na dotace nárok, má největší nabíjecí síť na světě a je to pro ni velká konkurenční výhoda. Byli by hloupí, kdyby se ji vzdali bez toho, aby jim někdo kompenzoval náklady.

        8. Plati ze sveho stanice nebo stojany (elektroniku)? Vsechny
         Plati ze sveho stanice nebo stojany (elektroniku)? Vsechny stavebni upravy ve Vestci nebo na Vystrkove probehly za penize Tesly?

        9. Nechci, ale slysel jsem neco jineho (Tesla doda stojany,
         Nechci, ale slysel jsem neco jineho (Tesla doda stojany, ostatni naklady jsou na triku lokalniho investora – cili CEZ resp. eON a ti urcite nejake dotace vyuzivaji). Hodnovernost te informace je JPP.

         Takove to zkroucene na konci vety se jmenuje otaznik. Dava se to za neco, co nevim (a hledam odpoved). Ale blika mi kontrolka Cipis Alert, takze s dovolenim do tehle diskuze nebudu dal zabredavat.

        10. To platí pouze pro destination chargery a ne pro
         To platí pouze pro destination chargery a ne pro superchargery. A na těch mmůže nabíjet každý.

         Superchargery jsou projekt přímo Tesly bez partnerů. Musk doslova odmítl nabídku partnerství/investic do superchargerů na posledním setkání akcionářů s tím, že superchargery si vedou dobře.

       2. Napsal největší tupan ze všech.
        IONITY je postavené za

        Napsal největší tupan ze všech.

        IONITY je postavené za dotace, bez dotací by to ty tvoje spalovací automobilky nepostavili. Takže je to jen a jen jejich rozhodnutí!
        Když chtěli aby to zaplatili všichni lidi, tak musí splnit i podmínku aby to mohli všichni také používat. Psat, o tom, že na to Tesla nemá právo je největší blbost hodna nevětšího tupana.

        Navíc Tesla se zásadně zasadilo o rozvoj elektromobilů už jen z toho důvodu, že se všichni ty spalovací automobilky dnes snaží vyrobit auto, které se alepoň částečně může porovnávat k Tesle, Téměř od všech je slyšet o nějakém tom „teslakilleru“ ale zatím žádný takový není nikdo z nich schopný postavit. I dkyž se chvástají jak jsou nejlepší.

        A ještě jedna věc. V době kdy tesla začala s výstavbou SC sítě nebyl na světě skoro žádný standard, který by jim splnil požadavky na nabíjení jejich aut. V té době když je začali stavět ani nedávalo žádný smysl se s nikým dohadovat o nějaké nabídce pro veřejnoust, protože veřejnost neměla žádnou možnost mít auto, které by umělo využít schopnosti SC. Tesla si musela vyvynout svůj vlastní system nabíjení, konektoru, nabíječek apod.

        Chtěl bych tě vidět, jak by asi tak měla Tesla dnes dát možnost nabíjení ostatním autům, které mají naprosto jiný konktor, jiný systém, jiný software. A proč by to mela ahlavně dělat? Důvod by byl jediný, kdyby na těch nabíječkách bylo hodně místa a volna pro nabíjení ostatních. Ale to není. Dnes mají SC vytížené přesně tak jak potřebují pro jejich auta, kdyby chtěli je zpřístupnit ostatním museli by výrazně navýšit počet stojanů, protože by si pak mohli stěžovat majitelé Tesel, že nemají kde nabíjet, protože jim na nabíječce stojí někdo jiný. Myslím, že by to pro Teslu zrovna nebylo nejlepší řešení.

        Je to jejich soukromá síť postavená za jejich peníze a za penníze lidí co si koupili Teslu. Není nejmenší důvod ji zpřístupňovat ostatním.

        A za druhé, stejnou věc může udělat která-koli automobilka na světě! proč to asi neudělá, že? Protože vědí, že to stojí hodně peněz takže všichni jen čekají s napřaženou rukou na to až jim to ty zaplatíš ze svých daní.

        Tesla dotace nepobírá, to by jsi měl vědět, ale člověk, tkerý si kupouje jejich auto. Stejně jako ostatní automobilky.
        Na výstavbu nabíječek nepobírá žádné dotace.

  1. Díky, nahlas jsem se zasmál 🙂
   Jen další utvrzení v

   Díky, nahlas jsem se zasmál 🙂

   Jen další utvrzení v názoru, že předpokladem lásky ke stávající elekomobilitě je buď býti polovičním blbem, nebo nedostudovat pět tříd obecné školy, jako autor uvedeného „výzkumu“, jež evidentně neumí do sta počítati.

 1. Pěkná studie ADACU, která dost poukazuje na to, jak opravdu
  Pěkná studie ADACU, která dost poukazuje na to, jak opravdu důležitý jsou pro celkovou ekologii elektromobilu ve srovnání s ostatními druhy paliva. Pro sou energetický mix ČR (cca 11% podíl zelené elektřiny) si čísla (km) z Německa 2018 (34,9%) vynásobte cca 3x. Přesto tu spoustu lidí věří, že elektromobily jsou super ekologické.

  https://autobible.euro.cz/auta-na-cng-jsou-ke-klimatu-setrnejsi-nez-elektromobily-rika-nova-studie/

   1. Ano, souhlas, vývoz elektřiny by se měl zastavit hned, to
    Ano, souhlas, vývoz elektřiny by se měl zastavit hned, to ale nejde, a tak celý proces bude trvat dlouho.
    Elektromobil má smysl hlavně, pokud ho nabíjíte 100% elektřinou z OZ.
    Se solárními panely celkem 3,9 kW peak to, pokud 1 vyrobí 300 kW, vychází na 3900 kW/rok. Na 3900 kWh ujedete 19500 při spotřebě 20 kWh/100 km. To není špatné.

      1. To jo, o tom nemluvím. Samozřejmě, že je lepší topit el.
       To jo, o tom nemluvím. Samozřejmě, že je lepší topit el. než dřevem nebo uhlím. To vidím (a cítím) taky u nás na vesnici každou zimu.

       Jen jsem vyjádřil pochybnost, že se povede u FVE zužitkovat všechnu vyrobenou elektrřinu na nabíjení auta. To prostě nejde. Nic víc.

        1. A jak topíš, přes el. bojler a radiátory? A to ti FVE
         A jak topíš, přes el. bojler a radiátory? A to ti FVE stačí i v zimě nebo přitápíš plynem či nečím jiným?

     1. Protože to celé není o jednom konkrétním počinu
      Protože to celé není o jednom konkrétním počinu vytrženém z kontextu. Ruku v ruce s OZE (v ČR v podstatě jen FVE), musí jít rozvoj úložiště energie – protože bateriová pole, která by byla schopná uchovávat elektřinu pro nabíjení EV by musela být nesmyslně velká, ale co kdyby se u větších FVE (střechy obchoďáků, paneláků, škol, úřadů, zastřešených parkovišť atd…) používalo úložiště do Vodíku? viz nabíječka v Řeži.
      https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cez-otevrel-prvni-vodikovou-dobijecku-pro-elektromobily-v-cesku-40261788
      To by vedlo k výraznému rozložení elektrických zdrojů v rozvodné síti. V současném modelu máme několik velmi silných zdrojů (elektráren) od kterých musíme distribuovat obrovské příkony do celého území – ale kdyby se portfolio zdrojů takhle rozmělnilo na stovky (monžá tisíce) menších LOKÁLNÍCH zdrojů, tak by to oproti současnému stavu rozvodné síti vlastně odlehčilo.

      Dále s tím ruku v ruce musí jít edukace široké veřejnosti o tom, že nejlepší je nabíjet pomalu nízkým AC proudem v noci. I v dnešní době nezřídka narážím na lidi žijící v domnění, že EV se dá nabíjet jen tou speciální elektřinou, kterou dodávají ty stojany u McDonaldu nebo u Lidlu, je to to zvláštní elektřina co se označuje DC.
      Až lidé objeví domácí noční nabíjení ze zásuvky 230V/16A tak tomu přizpůsobit politiku ceny elektřiny. Ať kWh pro domácnosti od šesti ráno do deseti večer stojí 5,- Kč, ale pro změnu od deseti večer do šesti ráno 1,- Kč (nemusíme jít tak daleko jako určité oblasti německy kde v noci, aby odsály přetoky oproti dennímu provozu měli dokonce zápornou cenu elektřiny – ano platili Vám halíře za to, když jste odebíral).

      Dále se může otočit filosofie přepouštěcích vodních elektráren. Co kdyby místo dnešního provozu – kdy kompenzují noční přebytek čerpáním vody do nádrže na kopci, a jejím opětovným pouštěním ráno dolu přes turbínu kompenzují náběh denního provozu, začali takto kompenzovat polední přetoky FVE, a v noci se ty přebytečné dva gigawaty pouštěli do EV, a kdyby náhodou se připojilo v noci víc EV, tak by to vyrovnávali právě ty přepouštěčky tím co přes odpoledne nabrali z přetoků FVE.

      a určitě jsou i další drobná řešení do mozaiky komplexní změny.

      1. Ale o tom se vúbec nebavím, ten elaborát jste si moh
       Ale o tom se vúbec nebavím, ten elaborát jste si moh ušetřit 🙂

       Jen jsem vyjádřil pochybnost, že se povede u FVE zužitkovat všechnu vyrobenou elektřinu na nabíjení auta, jak o tom psal Drujd. To prostě nejde. Nic víc. Jedině byste měl velké úložiště elektřiny, jedno jakého typu a to už by byl ekonomický nesmysl.

       1. Za elaborát se omlouvám, je to fakt zbytečně dlouhý,
        Za elaborát se omlouvám, je to fakt zbytečně dlouhý, nějak jsem se rozkecal.

        No ekonomicky – to moc schopen posoudit nejsem. Osobně si myslím, že odstrašující jsou jen pořizovací náklady a tedy návratnost, ale provoz už je pak fajn.
        Čemu ale věřím, je že daná řešení jsou cenná v jiných hodnotách než v penězích. Vím, že to tady není moc oblíbená filosofie (třeba Runner42 z ní přímo kvete vzteky), ale já si fakt myslím, že peníze nejsou to nejcennější co v životě máme.

        Někdy (když už diskuze pokročí do absurdních výzev) kladu otázku „Kolik by jste byl ochoten zaplatit za to, aby jste se nadechnul, nebo Vaše děti?“.

        1. Díval jsem se a zatím nekvetu 🙂
         Celou řadu věcí

         Díval jsem se a zatím nekvetu 🙂
         Celou řadu věcí finančně kvantifikovat nelze a souhlasím, že kvalitativní metriky jsou někdy nezbytné. Ale v otázkách elektromobility bez ekonomického hlediska kvantifikovatelného finančně prostě nemáte naději ani začít vést seriózní diskuzi.

       2. A beriete aj situáciu, že tých EV s baterkou 50kWh+ bude
        A beriete aj situáciu, že tých EV s baterkou 50kWh+ bude napr. milion a zrovna, keď svieti slnko, tak bude 300 000 parkovať a nabíjať? Pri priemernej uloženej energii na 1 auto 30kWh a dobe nabíjania 5 hodín to vychádza na okamžitý výkon 1800 MW (9000 MWh energie)
        Ja si lepšie úložisko ani neviem predstaviť. A hlavne, keď sa to nastaví tak, že v tomto čase bude energia najlacnejšia a keď nefúka a nesvieti, tak bude najdrahšia, to už tých majiteľov naučí nabíjať 😀

     2. Ono by úplně stačilo aby všude kde auta parkují přes den
      Ono by úplně stačilo aby všude kde auta parkují přes den byla tahle „stříška“. Nebude to stačit pro každé EV, ale když každý den bude pod každou stříškou jedno nebo dvě EV (neb pracovní doba je delší než doba nabíjení)…

      Taky nemusí nabít full, ale jen denní spotřebu, takže vlastně 4-6 EV.

   2. Nemci chrochatji blahem? kurna lidi prestante sirit ten hoax o
    Nemci chrochatji blahem? kurna lidi prestante sirit ten hoax o energii pro Nemecko, Nemecko je cisty vyvozce elektriny, to ze z CR k nim putuje par TWh je nic proti tomu co oni kazdy rok vyvezou

    jen tak cisla do placu, CR cisty vyzoz elektriny bez reexportu za 2018 – 13TWh, Nemecko vyvoz elektriny bez reexportu 2018 – 53TWh

    spousta novinaru tohle o tom jak Nemecko vysava elektrinu z evropy siri jako nejakou jejich modlu, pritom je to normalni hoax 🙂

     1. chrochtaji tak moc, ze maji cistsi energeticky mix nez CR, z
      chrochtaji tak moc, ze maji cistsi energeticky mix nez CR, z uhli v Nemecku za 2018 pochazelo cca 35.5% elektriny, z obnovitelnych zdroju pak za 2018 uvadi 34.9%, z jadra 11.8% takze energetickym mixem na tom nejsou nijak spatne, ano v Evrope jsou staty s lepsima statistikama ve zlepsovani energetickeho mixu k te „zelenejsi“ elektrine, ale kdo vi jak to bude za 5-10-15-20 a vice let?

      co se da docist na servrech zabyvajicihc se primarne energii, tak Nemci v poslednim roce, tedy za 2018 spise nez do vyroby zacali investovat do ukladani, zacali se tak stavet projekty na precerpavani a akumulaci do termalnich ulozist, investice do vetru a slunce nijak zvlast neposilovali

      to jak to dopadne ukaze az budoucnost

      jinak uzavreni dalsich jaderek v Nemecku je ted dost nejiste, i vlada jiz tusim jedna aby stavajici jaderne elektrarny doslouzili podle puvodnich planu jejich zivotnosti a nebyli odstavene drive

        1. Můžete dát odkaz na nějaký relevantní zdroj?
         Můžete dát odkaz na nějaký relevantní zdroj?

        2. Najednou když se ti to hodí, tak chceš aby ti někdo poslal
         Najednou když se ti to hodí, tak chceš aby ti někdo poslal relevantní zdroj?

         Ty jsi ještě nikdy žádný zdroj neposlal i když ti o ně spousta lidí píše.

         Odpověď je jednoduchá. Protože si vymýšlíš a žádné relevantní zdroje nemáš, to co píšeš jsou jen tvoje lži.

        3. Vy jste přímo z Hobitína?
         Vy jste přímo z Hobitína?

        4. A ty si přímo z Trolíkova.
         A ty si přímo z Trolíkova.

        5. Stačí napsat, že žádný nemáte a ne se zbytečně
         Stačí napsat, že žádný nemáte a ne se zbytečně pouštět do mého obviňování ze lži, když o žádné nevíte.

         Kdo by se taky zbytečně snažil lhát, když pro naprosté zesměšnění elektromobility stačí psát pravdu.

        1. No vidím, že hitleráci zase opruzujou okolí s přebytkama
         No vidím, že hitleráci zase opruzujou okolí s přebytkama z větráků a solárů a večer tady budeme topit v uhelných elektrárnách, aby se mohli koukat na tv, jak jsou super kool zelení.

      1. +1
       Přesně tohle říkám lidem také.
       Hodně lidí

       +1

       Přesně tohle říkám lidem také.
       Hodně lidí nadávají na německé energivende, nebo jak se to píše, ale to že my za posledních 20 let máme pořád skoro 50% elektřiny z uhlí nikoho nezajímá. My nic neděláme. Zatímco v Německu, kdy na tom začali pracovat před 20 lety už jsou vidět výsledky my jsme ještě ani nezačali a i když začneme teď tak se to projeví nejdřív za 10-20 let.

       Je to hnus ty pomluvy a lži co se říší internetem.

     1. Hlave tady prosimte nemluv o logice. Znovu opakuji – Stoupni
      Hlave tady prosimte nemluv o logice. Znovu opakuji – Stoupni si ráno v zavřené garáži vedle svého nastartovaného nafťáku nebo benzíňáku, počkej 10 minut, pak se třikrát zhluboka nadechni, pak udělej to samé u ráno zapnutého elektromobilu a pak nám znovu napiš, jaké auto je podle tvé LOGIKY ekologičtějši 😀

       1. Bavíme se tu o autech spalovák a elektromobil ne? Tak
        Bavíme se tu o autech spalovák a elektromobil ne? Tak srovnávej auta a ne zdroj energie. Elektromobil je v PROVOZU ekologičtější než spalovací auto a ZDROJ energie pro elektromobil (elektřina) je ekologičtější než ZDROJ energie pro spalovák (nafta/benzin). Co na tom nechápeš? Proč tu pořád píšeš ty nesmysly, že je to naopak? Zkus to nějak vysvětlit bez kouzlení s čísly 😉

        1. Ne, otom se rozhodně nebavíme.
         Tématem je neekologičnost

         Ne, otom se rozhodně nebavíme.
         Tématem je neekologičnost elektromobilů nabíjených z veřejné sítě. A asi ti nic schopen vysvětlit nebudu. Pokud považuješ elektřinu za droj energie, je veškeré vysvětlování marné.

        2. Nemá cenu ho krmit, je to troll.
         Nemá cenu ho krmit, je to troll.

   1. Stoupni si ráno v zavřené garáži vedle svého
    Stoupni si ráno v zavřené garáži vedle svého nastartovaného nafťáku nebo benzíňáku, počkej 10 minut, pak se třikrát zhluboka nadechni, pak udělej to samé u ráno zapnutého elektromobilu a pak nám znovu napiš, jaké auto je podle tvého pocitu ekologičtější 😀
    Víme, že v horizontu 10 let nezachráníme planetu, ale šance na ekologický provoz u elektromobilu existuje a stále se zvyšuje, ale u nafťáku/benziňáku neexistuje ani není výhled na ekologičtější provoz, ty musej vymřít a doufám, že to bude co nejdříve.

    1. Naprosto souhlasím, a ještě jste zapomněl na druhý konec
     Naprosto souhlasím, a ještě jste zapomněl na druhý konec procesu – v podstatě na ten na začátku.
     Spalovák totiž vzduch nejen znečišťuje, ale i žere. Nedám za tu hodnotu ruku do ohně, protože si ji jen matně pamatuji ze školy, ale spotřeba vzduchu v dvoulitrovém atmosférickém motoru (s turbem je to samozřejmě větší množství), sežere na 100km stejné množství vzduchu jako jeden průměrný člověk vydýchá za celý průměrně dlouhý život. Cesta z Prahy do Brna a zpět sežere vzduch pro 4 lidi na celý život.

     Kolikpak asi vzduchu na té trase sežere elektromobil???

     PS: přesně jak píšete – soudobý energetický mix (zejména v ČR) je tristní a provoz EV dělá daleko méně ekologickým, než by mohl být. Jenže na rozdíl od spalováků, kde je po více než stoletém vývoji jeho schopnost posunout se k méně škodlivému provozu limitně na konci, tak u zdrojů elektřiny je tento potenciál obrovský. Vy sice píšete, že v horizontu 10 let planetu nezachráníme, to máte asi pravdu – ale v horizontu 10ti let můžeme dramaticky změnit energetický mix k razantnímu potlačení výroby elektřiny z fosilních zdrojů.

     1. Nabíjecí konektor z wallboxu nebo rychlonabíječky můžete
      Nabíjecí konektor z wallboxu nebo rychlonabíječky můžete olizovat jak dlouho budete chtít, ale určitě vás nezabije, pokud se ovšem nedokážete přes jazyk propojit s řídící jednotkou auta.Vy jako vševědoucí to opravdu nevíte?

     1. Proč bych měl olizovat radioaktivní palivo? Snaž se více
      Proč bych měl olizovat radioaktivní palivo? Snaž se více pochopit, co jsem napsal. Nebavím se o původu energie, ale ekologičností PROVOZU automobilů spalovák/elektromobil. Však také nedoporučuji, aby olizoval vnitřek ropovodu a inhaloval u rafinerie 😀

     2. Drobný rozdíl tu je.
      Ono olizování radiaktivního paliva,

      Drobný rozdíl tu je.

      Ono olizování radiaktivního paliva, ovlivní jen toho kdo jej olizuje. Kdyby šlo zařídit, aby co vyprodukuje Váš výfuk šlo jen do Vašich plic (protože mít fosila je přece jen Vaše volba), tak by mě to teoreticky tak nedrásalo (ve skutečnosti ten znečištěný vzduch nepřeju ani těm kdo jej znečišťují). Jenže problém je, že vy provedete Vaši volbu, koupíte a provozujete fosila, ale dýchat to musíme všichni.

      S čím souhlasím, je tristní energetický mix. Komíny fosilních elektráren otravují Vás stejně tak mne. Jenže na rozdíl od fosila, který je odkázán na jasně daný zdroj paliva, tak pro EV jsme schopni si PHM (tedy elektřinu) vyrobit i jinak. To že to zatím není obvyklé, neznamená, že za 10 let tomu nebude jinak. Za 10 let může energetický mix ČR místo dosavadních 47% fosilních zdrojů obsahovat třeba 10%. U fosilů tenhle potenciál nemáme.

      1. +1 pod tohle se klidně podepíšu.
       Já bych ještě dodal,

       +1 pod tohle se klidně podepíšu.
       Já bych ještě dodal, že ten energetický mix změníme na 100%, protože uhlí nám dochází a ty zbytky uhlí co tam ještě jsou, tam pravděpodobně zůstanou, protože bude ekonomicky levnější tu elektřinu vyrobit jinak než z uhlí.
       Ač to tu nikdo nezmínil, tak provoz a údržba důlních strojů něco stojí a pokud se takový stroj dostane s těžbou na hranici města, nebo na hranici států, máte problém. Buď zbouráte město a budete těžit dál, nebo těžit přestanete. Ono se jinak rozhoduje o těžbě uhlí pod obcí Libkovice a jinak u města Sokolov. On je rozdíl přestěhovat tisíc obyvatel, kde není žádný průmysl a přestěhovat 20tisíc obyvatel kde je toho průmyslu mnohem více. No a ta ekonomická úvaha může vypadat jako že si zbouráte vlastní dům v hodnotě 3mil.Kč, protože máte pod tím domem uhlí za 300tis. Nebo si můžete koupit solární elektrárnu s baterií v ceně 300tis. A máte na deset let problém vyřešeny. Mimochodem i to uhlí pod domem by jste spotřeboval dříve, než Vám odejdou baterie a to s vysokými provozními náklady, které u toho solárního zdroje nemáte.
       A s ropou to bude jednou podobné. Ono se jinak rozhoduje o těžbě ropy v Texasu a jinak u Severního ledového oceánu, kde hlídkuje velké množství ponorek ať ruských, kanadských nebo norských.

       1. Ne nedrásalo. Ještě tak před deseti lety jsem vesele
        Ne nedrásalo. Ještě tak před deseti lety jsem vesele dennodenně drandil tím, co dnes odsuzuji. Za svou řidičskou kariéru jsem měl několik benzíňáků i dieselů – vrcholem budiž VW Multivan T4 2.4 atmosféra, případně jeho následovník T5 TDi.
        Na škole jsem dokonce byl to co by dnes bylo označeno „petrolheadem“ a toužil jsem po Mustangu GT4

        Ale dospěl jsem, založil rodinu a začal přemýšlet o světě kolem sebe.
        Výsledek vidíte a znáte.
        Ze školy mi zbyla jen ta přezdívka. 🙂

        A ano, drásá mě zásobování a jiné provozy fosilů, v případech když existuje jiná o trochu lepší možnost.

        1. Dík za tento příspěvek. Začínám to mít taky
         Dík za tento příspěvek. Začínám to mít taky tak.
         Nezbývá než si do budoucna přát – jen houšť.

        2. Díky. Mám to podobně. Měl jsem BMW M5 a nyní jezdím už
         Díky. Mám to podobně. Měl jsem BMW M5 a nyní jezdím už pátým rokem s Leafem a moje manželka Fiatem 500e místo SUV. Lidé z mého okolí si myslí, že jsem se úplně zbláznil. Můžu se snažít sebevíce, ale nevysvětlíš to skoro nikomu. Ale snažím se.

        3. Když jsem řekl, že vyměním Mercedes S320 za Kiu Soul, tak
         Když jsem řekl, že vyměním Mercedes S320 za Kiu Soul, tak se všichni smáli, když jsem to udělal, tak teď kroutí hlavou a myslí si něco o Bohnicích 🙂

        4. To se přece vysvětlit nedá. Leda krachem nebo pominutím
         To se přece vysvětlit nedá. Leda krachem nebo pominutím smyslů, nebo totální ztrátou zájmu o auta jako taková. Ještě bych dokázal pochopit kdybyste šel třeba do Tesly, ta se ve spoustě věcí m5 nevyrovná, ale v některých se jí blíží a v jedné asi i předbíhá. Takhle to je pro mě jak kdyby se někdo přestěhoval z vily do 30m bytu s ekologickým zdrojem vytápění a chválil si jak si polepšil. Prostě pro mě nepochopitelný. Nebyla ta m5 nějaka stará olítaná vrána?

        5. Plně Vám věřím, že se tomu těžko věří. On ten kult
         Plně Vám věřím, že se tomu těžko věří. On ten kult poměřovat životní status (úroveň) množstvím a velikostí vlastněného movitého a nemovitého majetku je v nás zakořeněn hrozně hluboko.
         Ale když z toho „vlaku“ vystoupíte, tak uvidíte jak místy až komické je sledovat lidi, jak se ženou za bezvýznamnými věcmi a obětují mnohem cennější hodnoty za něco co jim někdo nakukal, že by mělo být vysoko na hodnotovém žebříčku.

         Zkuste se třeba zamyslet nad tím, kolik hodin práce (úmyslně nepíšu peněz), ale svého (omezeného, vyměřeného) životního času by jste byl ochoten dát za nový typ mobila? Nebo jsou dokonce lidi, co mění svůj životní čas za to, aby měli nějakou značku bot či jinou naprosto nepodstatnou hovadinu.

        6. Kult? Myslím že každý mluvíme úplně o něčem jiném.
         Kult? Myslím že každý mluvíme úplně o něčem jiném. Já nemluvím o nějakém kultu, ale o užitné hodnotě kterou vám ta věc přináší. V žádném vlaku nejsem, nemám odkud vystupovat.

        7. Ano, Teslu jsem měl chvilku také v „hledáčku“, jenom se mi
         Ano, Teslu jsem měl chvilku také v „hledáčku“, jenom se mi prostě nechtělo vydávat tolik prostředků, které jsem tak vynaložil lépe s ohledem k mému věku a mé rodině. Místo toho, abych se zase „ukázal“, že na to mám. BMW jsem kupoval nové a po sedmi letech provozu, jsem již nehodlal dále tuto firmu podporovat na servisním „výpalném“. Prostě se mi nějak najednou zalíbila myšlenka neplatit za elektřinu, plyn, benzín, vodu, zbytečný servisní služby a další. Tak jsem se postupně podle toho zařizoval a již jsem takřka v cíli. Prostě nechci řešit v důchodu jako spousta mých známých nějaké existenční problémy.

        8. Vy jste si auta kupoval abyste ukázal že na to máte? No tak
         Vy jste si auta kupoval abyste ukázal že na to máte? No tak to je smutné.

        9. Ne to určitě ne, ale dost lidí mi to dávalo najevo a to u
         Ne to určitě ne, ale dost lidí mi to dávalo najevo a to u všech aut co jsem vlastnil už i za „komančů“ (a že byl tenkrát velký výběr, že ano ?)

        10. Naprosto rozumím. My měli Multivana T5 2,5 TDi 125kW, a
         Naprosto rozumím. My měli Multivana T5 2,5 TDi 125kW, a žena měla Opel Agilu 1.2.
         Já dnes jezdím na elektrokole ráno od domu na vlak, vlakem do centra Prahy, pak metrem až do práce. Odpoledne buď zrcadlově totéž domů, nebo když je hezky, tak si trasu metra projedu na tom kole až na nádraží, a pak vlakem k nám a na kole domů.
         Pro manželku jsme koupili na splátky ZhiDo D2S beta, a se sousedem z bytu nad námi sdílíme napůl Peugeota Iona (pro potřeby výletů, nebo když chceme s dětmi jet navštívit rodiče).

         Takže zkráceně, z Multivana a Agily máme e-kolo, půl Iona, a ZhiDo D2S. 🙂
         Kdyby jste mi to řekl před deseti lety, tak bych Vám řekl, že jste stejný snílek jako ten podivnej chlapík z JAR, no ten Mlusk, nebo jak se jmenuje co prodal PayPal, a teď za ty peníze chce stavět rakety co dokážou zpět přistát, a nebo auta na elektřinu a všichni přece víme, že to NEJDE.

        11. +1
         Veľmi podobne to mám aj ja. Ešte máme doma posledného

         +1
         Veľmi podobne to mám aj ja. Ešte máme doma posledného fosila s ktorým nikto nechce jazdiť a s najväčšou pravdepodobnosťou som jeho posledný majiteľ.
         Každý zlikvidovaný spalovák sa ráta, nie?
         🙂

        12. To je asi nejobvyklejší model. 🙂 Mám dost známých,
         To je asi nejobvyklejší model. 🙂 Mám dost známých, kteří si pořídili PHEV nebo BEV, ale stále u nich dožívá nějaký čistokrevný fosil (kterého sporadicky využívají, aby se neřeklo). A v podstatě je to správné. Věci se mají užívat do konce jejich použitelnosti. Hysterické měnění s každou (nedej bože jen módní) vlnou je blbost.
         Pěkně dojezdit, opravovat, doužívat…

         Ano. Nejen každý nahrazený spalovák se počítá, ale i každá nevyrobená spotřební věc, či každá neujetá jízda…
         Nejlepší věc je ta, kterou jsme nevyrobili. 🙂

        13. Tak ať si ten můj dojezdí, doopravuje a doužívá někdo
         Tak ať si ten můj dojezdí, doopravuje a doužívá někdo jiný. Já už ne.

        14. Ta to jste šťastný člověk. Mě už naštěstí také
         Ta to jste šťastný člověk. Mě už naštěstí také všechny spalováky odešli do věčných lovišť, ale myslím že vyhodit fungující věc jen proto, že existuje lepší varianta je omluvitelné jen v extrémních případech.
         Podle mne je při přechodu na elektromobilitu nejlepší postupná obměna vozového parku.
         Ale zase tím nemyslím, že tu někdo horko těžko bude filkovat třicetiletý vraky, jako na Kubě. Jako s rozumem.

        15. Ano, jsem šťastný člověk. Budiž mi tedy omluvou, že
         Ano, jsem šťastný člověk. Budiž mi tedy omluvou, že jsem a byl vždy, extrémním případem.
         A co prášky, které vám pomůžou od bolesti a tedy fungují. Co čert nechtěl, způsobují rakovinu. Vyhodil byste je, nebo dovyužíval ??? Když už by tu byly prášky bez vedlejších účinků ???

        16. No tenhle případ spadá to oné skupiny „Omluvitelné jen v
         No tenhle případ spadá to oné skupiny „Omluvitelné jen v extrémních případech.“.

        17. No, to jsem prostě celej já.
         No, to jsem prostě celej já.

        18. Nedrásalo. To jsem čekal. To tak u lidí byvá že dokud to
         Nedrásalo. To jsem čekal. To tak u lidí byvá že dokud to sami dělají tak s tim nemají problém. A když přestanou (vy jste zcela nepřestal, protože jste na fosilech stále závislý) tak se začnou vymezovat. Myslim že se tomu říká pokrytectví.

        19. Tohle není pokrytectví. Pokrytectví by bylo kázat vodu, a
         Tohle není pokrytectví. Pokrytectví by bylo kázat vodu, a pít víno. Tohle je změna myšlení (chtěl jsem napsat procitnutí, ale zní mi to moc básnicky), je to uvědomění si potřeby změny chování se vůči ekosystému na kterém jsem životně závislý. Lidstvo si svorně pod heslem pokroku a v zájmu svého komfortu a pohodlí pod sebou pilně podřezává větev.
         Co bylo v mé moci, to jsem se pokusil změnit co nejvíce, a snažím se lidem vysvětlit, že ta změna:
         1) Není nic neúnosně tragického. Že vzdání se spalováku bolí daleko míň si představujeme. Vůbec užívání auta (téměř bych mohl napsat NADužívání auta) je jen dlouhodobě vyvolaná iluze, kterou ve společnosti vyvolávají ti co na spotřebě a konzumu vydělávají, ale sami se jej nezúčastňují. Co jsou mimochodem oni pokrytci.
         2) Ta změna je potřeba, až nevyhnutelná. Rozežranost a plýtvání na které jsme si navykli (chápu proč, je to pohodlné a příjemné) koncem dvacátého století, je ale dlouhodobě neudržitelná. Spotřeba zdrojů tzv. prvního světa je aktuálně taková, že ji planeta dlouhodobě nedokáže ukojit, a vůbec si nechci představovat jak rychle by přišel konec (v podobě ekologické katastrofy) kdyby se do stejného tempa konzumu vrhli i všichni obyvatelé druhého a třetího světa.

         A v poslední řadě. Hučím hlavně do těch, kteří se změně brání jen z pohodlnosti. Je veliký rozdíl v tom, zda fosila používá úředník, prodavač / ka, bankovní referent či jiný tip zaměstnance s pravidelnou pracovní směnou 8 hodin v nějaké budově, který si prostě jen zvykl se sám ráno od domu v satelitu odvézt nejméně kombíkem (protože on přece jednou až dvakrát ročně potřebuje kombíka, tak ho vlastní a provozuje i ve zbylých 95ti % provozu), nebo raději rovnou SUV a MPV. Toto auto má na to, aby ráno odvezl děti v průměru 2000 metrů do školy, a pak jel SÁM v průměru 15 km na nějaké parkoviště (či do blízké ulice svého pracoviště), kde bude 15 minut hledat parkovací místo. Pak jde na 8 hodina někam něco dělat, a po těchto osmi hodinách se tímtéž autem opět SÁM odvezl do toho domku v satelitu. Párkrát za týden si tu cestu zpestří odbočkou do nákupáku, nebo s některým z dětí na nějaký sportovní kroužek. Tak to je přesně cílová skupina mé kritiky.
         Do logistických firem provozujících MKD se opravdu není spravedlivé opírat, protože tam prostě rozumná alternativa stále neexistuje. I když myslím, že vlak je podceňovaný.

     3. To by byl docela problem, protoze k jadernemu palivu se
      To by byl docela problem, protoze k jadernemu palivu se nedostaneme a emise ze stometriveho kominu se taky nemaji sanci dostat v nebezpecne koncentraci k cloveku. Cestou se radove naredi se vzduchem. Na rozdil od vyfuku, ktery ma clovek primo pod nosem.

     1. Jak souvisi ekologicnost provozu benzinove auto vs elektroaut
      Jak souvisi ekologicnost provozu benzinove auto vs elektroaut nebo trolejbus vs autobus s obsazenosti?

      Logicky jestli je podle tebe neekologicke jezdi na elektrinu autem misto na na benzin autem, tak musi byt uplne stejne neekologicke jezdit na elektrinu trolejbusem namisto na naftu autobusemm.

      1. Ovšem vy jste jmenoval pouze elektrifikované prostředky
       Ovšem vy jste jmenoval pouze elektrifikované prostředky HROMADNÉ dopravy.

       Spalovací auto je samozřejmě ekologičtější, než elektřinou z uhlí poháněný elektromobil. To je prostě fakt.
       Dokud bude zdroj elektřiny fosilní, je označování elektromobilů za ekologické nesmysl.

       1. No a jsou tedy i ty elektrifikovane prostredky hromadne
        No a jsou tedy i ty elektrifikovane prostredky hromadne dorpavy mene ekologicke nez hromadna doprava na naftu? V zasase je nejspise i sviceni na fosilni elektrinu horsi nez sviceni petrolejem ne? Tzn cele posledni stoleti kdy odbouravame ruzne aplikace fosilnich paliv za elektrinu byla chyba coz?

        1. Je třeba si nalít čistého vína: Dobře odfiltrovaná
         Je třeba si nalít čistého vína: Dobře odfiltrovaná uhelná elektrárna jedoucí v optimálním zatížení pustí do vzduchu méně znečišťujících látek, takže je mnohem lepší mít jeden velký zdroj energie, u kterého pořešíme filtraci kde čeho, protože se to vyplatí, než tisíce špinavejch minizdrojů.

       2. Jsi fakt k smíchu 😀 Elektromobil, který nemá ŽÁDNÉ
        Jsi fakt k smíchu 😀 Elektromobil, který nemá ŽÁDNÉ LOKÁLNÍ EMISE a napájený ze sítě v ČR, kde je POUZE 40% energie z uhlí je méně ekologický než spalovací auto, které LOKÁLNĚ VYPOUŠTÍ JEDY z výfuku a jezdí na naftu, která byla VYROBENA Z ROPY, vytěžené pomocí elektřiny, dopravena ropovodem pomocí elektřiny, zpracovaná pomocí elektřiny a nakonec dovezena naftovou cisternou na čerpací stanici? TO FAKT MYSLÍŠ VÁŽNĚ????? Nezesměšňuj se tu už prosimtě, nikdo ti to tu nebaští. Jdi si na autoforum, tam se potkáš s pochopením 😉

        1. Porovnáváte jen co se vám hodí, jen elektřinu a benzín,
         Porovnáváte jen co se vám hodí, jen elektřinu a benzín, nebo naftu. Porovnejte si ale výrobu spalovacího motoru a výrobu baterie a zjistíte, že k smíchu jste taky, ono to totiž není zase tak jednoznačné

        2. Jo porovnejte si to. Ale nezapomeňte připočítat náklady
         Jo porovnejte si to. Ale nezapomeňte připočítat náklady na stavbu vrtných pošin, tankerů, ropovodů, ekologický význam úníků ropy a havárií.

        3. Jo a když budou všechny autíčka jezdit na baterky, tak se
         Jo a když budou všechny autíčka jezdit na baterky, tak se určitě ty všechny plošiny a ropovody zruší co? Z ropy se totiš dělá jen benzín a nafta 😀 Vědomosti z mateřské školky opravdu 😀

         Nic se nezruší, nic se nepřestane těžit, jen se otevřou další a další doly navíc a vzniknou další a další ekologické havárie nic víc

         Výroba baterií do aut je stále v plenkách a lidstvo ještě rozhodně není tak daleko aby se nahradily všechny spalováky baterkáčema, kdy už to konečně pochopíš????

        4. 😀 A elektřina na světě se vyrábí taky jenom pro
         😀 A elektřina na světě se vyrábí taky jenom pro elektromobily 😀

        5. Další hlupák co tu plete páté přes deváté, vůbec
         Další hlupák co tu plete páté přes deváté, vůbec nechápete základní logické věci. Ano elektřina se bude vyrábět dále, stejně jako se bude těžit ropa, ale nerostné suroviny pro výrobu baterek se těžily pouze v malém množství, pokud se rozjede výroba baterií pro miliony aut tak se bude muset otevírat mnoho dalších dolů, které by se jinak otevírat nemuseli. Takže to povede k dalšímu ničení planety, tam kde se ještě netěží, tak se začne, už to chápeš? Už mě moc nebaví tu vysvětlovat základní věci jako malým dětěm.

         Navíc suroviny které jsou potřebné pro výrobu baterií dojdou na této planetě dříve než by došla ropa. Takže to povede stejně k vyvoji lepších baterií, které budou muset být daleko šetrnější k přírodě. A proto by se měl nechat produkci baterek přirozený vývoj a ne násilně protlačovat EV na trh. Dotace na EV je obrovský zložin na tuto planetu, bez dotací a zákonů by ještě několik let EV nebyly konkurenceschopné pro masové rozšíření a to by daleko více nutilo výrobce přijit s barerií která bude konkurenceschopná ekologicky a potažmo i cenově, dotacemi se pouze deformuje přirozeny vývoj

        6. Jaké výrobce, nebýt regulací a pobídek, žádní by tu
         Jaké výrobce, nebýt regulací a pobídek, žádní by tu nebyli.

        7. Ty jsi opravdu komik. Díky. Fakt jsem se zasmál 😀 Baterek
         Ty jsi opravdu komik. Díky. Fakt jsem se zasmál 😀 Baterek se vyrábělo jenom trochu a transport má naprosto zanedbatelný vliv na množství vytěžené ropy :DD

         Jo a to s tím že suroviny na baterky dojdou dříve než ropa, to bylo taky dobré :DD

        8. Ne, ty pleteš páté přes deváte. Elektřina i ropa se
         Ne, ty pleteš páté přes deváte. Elektřina i ropa se vyrábí a těží i pro jiné věci. Ani kvůli jednomu se to druhé nezastaví.
         Ale ty říkáš, že jen ta elektřina je špatná a jen ta výroba baterií. Což je nesmysl, když tu poukazuješ jen na baterie, tak by jsi si mohl spočítat, že dnes je na světě víc baterií v mobilech, notebookach, tabletech a vůbec ve všech ostatních věcech, než v elektromobilech!!!

         Takže to tvoje tvrzení, že za těžbu surovin pro baterie můžou elektromobily je lež. Může za to hlavně rozmach mobilních zařízení, jako tablety, mobily, notebooky a ostatní věci, kde je baterie. A i když je vtelefonu bateie o velikosti jen 3000mAh, tak ve výsledku v tom prodaném množství je to víc než je baterií v současných elektromobilech!

         A za druhé zapomínáš, že když se něco přestane používat zákonitě se pro to přestane vyrábět a těžit. tj. naroste spotřeba surovin pro elaktroauta, a stejnou měrou klesne těžba surovin pro spalovače.

         A další lež o tom, že suroviny pro baterie dojdou dřív než ropa, to jsi fakt už k smíchu.

         Už se těším, až si nebudeš moci koupit mobil, protože došla surovina pro baterii, ha, ha ha .

        9. Jistě, já jsem k smíchu, zatímco ty jsi génius, když
         Jistě, já jsem k smíchu, zatímco ty jsi génius, když tvrdíš, že elektromobil nemá žádné lokální emise.
         Protože elektromagentické záření, zvukové vlny, tepelné a světelné vyzařování a prachové částice uvolňované otěrem prostě nejsou. Jaaaasně.

         Bohužel ti musím sdělit, že i tvůj mozek, byť evidentně nedostatečně, funguje pomocí elektřiny a jestli něco používá elektřinu jako přenosové médium energie vůbec neznamená, jestli to ve výsledku je nebo není energeticky a ekologicky pozitivní.

   2. Provozování elektrospotřebičů v domácnosti je
    Provozování elektrospotřebičů v domácnosti je ekologický zločin. Všechno hned předělat na spalovací motor. Taková diesel-pračka a nebo diesel-lednička, to bude prodejní hit. Výfuk doporučuji zavést do pokoje kde spí tchýně když přijde na návštěvu.

 2. Další startup tvrdí, že bude příští rok vyrábět
  Další startup tvrdí, že bude příští rok vyrábět nový typ baterie, jsem zvědav, jaké bude ALE.

  Jedná se o nový druh prášku, který vám umožní dobití za šest minut, ne 45 minut. To se týká i aut, takže vaše elektrické auto je téměř stejně snadno nabíjitelné, jako je běžné tankování.

  https://electrek.co/2019/08/28/startup-claims-breakthrough-electric-car-battery-charge-6-mins/

 3. Zatímco téměř všechny ostatní automobilky zvyšují
  Zatímco téměř všechny ostatní automobilky zvyšují prodeje EV, některé i o stovky procent, tak VW Group se připravuje na elektrickou ofenzívu poklesem prodejů EV v Evropě o 26 %. To chce asi spadnout na úplné dno, aby mohl pak předvést růst těch slibovaných 500 % 😀
  zdroj

   1. No to je zase zaujatý postoj pana Švarce nic víc,
    No to je zase zaujatý postoj pana Švarce nic víc, zaslepený teslafanda to vidí tak, že Tesla je na prvním místě prodejů a jen to dokazuje všechny jeho přiblblé teorie jak je skvělá. Člověk s trochou nadhledu to vidí tak, že VW i s obstarožními předělanými spalováky, které i ve spalovacích verzích už jsou za zenitem, tak mají téměř poloviční prodeje jako ta nepřekonatelná nejmodernější Tesla 😀 Vše je pouze o úhlu pohledu, Tesla je tragická automobilka, snaží se o věci které neumí a čím více toho tato hrůza vyrobí tím to bude větší průser. Čím víc aut udělá, tím víc šmejdů bude po silnicích jezdit, kvalita tragická od začátku a místo aby se časem zlepšovala tak se to zhoršuje, servis téměř žádný, takže opravy a reklamace se protahují nebo rovnou zamítají, na Teslu se to valí ze všech stran, samý problém, auta na hovno, fotovoltaika průser, samý požár, umí dobře pouze baterie a to ještě díky tomu, že to dělá s japoncema a to je prostě málo. Valí se to Elona ze všech stran a tak šetří kde se dá a to dále prohlubuje už tak zoufalou kvalitu všeho.

    1. TrochuNadhledu je zastáncem znásilňování malých dětí a
     TrochuNadhledu je zastáncem znásilňování malých dětí a nejraději to dělá svým vlastním! Co to má společného s tvým příspěvkem? Asi tolik, co ten tvůj s tím mým. Už znovu na příspěvek, který neobsahuje ani jednou slovo Tesla a ani o Tesle vůbec neměl být, vyplodíš sáhodlouhý naprosto lživý komentář, kde mi vkládáš něco, co není pravda, co jsem nikde nenapsal, co si nemyslím. Fakt chudák, co víc k tomu víc říct.

     1. Tak na to pozor.
      To co jste právě předvedl je trestný čin

      Tak na to pozor.

      To co jste právě předvedl je trestný čin pomluvy, protože šíříte exaktně definovaný prokazatelně nepravdivý údaj.

      Je rozdíl mezi svobodou názoru, když napíšu „Podle mého názoru je polovina místních elektronadšenců mentálně zaostalá“ a šířením nepravdivého údaje, jak to děláte vy. Protože to co jste udělal není šíření vašeho svobodého názoru, není to liternání abstrakce ani nic co lze označit za nadhled. A to je dost podstatný právní rozdíl.

      Chápu pointu, ale opatrně. Nebuďte jak pedo-hunter hysterka Elon.

      1. Ok dobře tak se opravuji tedy, dle pouze mého názoru je to
       Ok dobře tak se opravuji tedy, dle pouze mého názoru je to tragická automobilka. Je to jen můj názor a nikoho jiného 😀

       Ve své podstatě ani proti Tesle jako takové nic nemám, její výtvory at si koupí kdo chce, dokonce na začátku mě uchvátila, spíš se ale jedná o averzi díky mnohým zde přítomným bezmezným zastáncům této značky a jejich přiblblým argumentům.

        1. Aha 😀 😀 😀 😀 pochopil jsem to trochu jinak, ale nevadí no,
         Aha 😀 😀 😀 😀 pochopil jsem to trochu jinak, ale nevadí no, bral jsem to jako ironii a chtěl zdůraznit, že kvalita tesly je určitě jen můj názor a že nikdo jiný takovou zkušennost nemá 😀

        2. Já jsem v trojce seděl a měl jsem hrozný problém nesmát
         Já jsem v trojce seděl a měl jsem hrozný problém nesmát se nahlas, to mi přišlo vůči předvádějícímu nevhodné.

         V Amstru mě z S-ka chtěl taxikář skoro vyhodit na ulici, když se mě v rámci smalltalku zeptal, jak se mi líbí tichá elektromobilní jízda a já mu odpověděl, že by to nemuselo tak vrzat 😀

        3. Já jel v Praze Teslou S přes Uber. Prý má najeto 250k.
         Já jel v Praze Teslou S přes Uber. Prý má najeto 250k. Motoricky prý dobré, spolehlivé, ale každý týden se něco drobného rozbije nebo nefunguje. Subjektivně musím říct, že na taxi s 250k mi nepřišlo odrovnaný, ale taky v něm dost vrzalo a hlavně na zadní sedadlo táhlo ze zavřeného okýnka.

     2. Nereagoval jsem přímo na váš příspěvek ale na ten
      Nereagoval jsem přímo na váš příspěvek ale na ten další, vás jsem pouze zmínil takže klid jo.

      Navíc je to úplně stejné co děláte vy, také v článku o tesle neustále něco píšete o VW, já jen reaguji na Vaše výplody a lži o VW

      a pokud bychom šli do důsledku tak toto mohu považovat za pomluvu a lživé informace o mě samotném, nějaké znásilňování zde vytahovat je pod úroveň snad všech tady, takže s tragédem jako vy zde už nehodlám dále ztrácet čas

      1. A proč se do mě furt navážíte? Vidíte, že se vám
       A proč se do mě furt navážíte? Vidíte, že se vám nelíbí, když o vás jen tak napíšu naprostou lež, kterou jsem si právě vycucal z prstu, tak to laskavě nedělejte ostatním, když nechcete, aby se tak ostatní chovali k vám. Co jsem napsal o VW lživého mi povězte? Z 90 % to jsou fakta, která už se stala (statistiky prodejů apod.)
       A jen tak pro info již přes rok a půl nevlastním auto, prakticky každý týden využívám carsharingu Ajo a Car4Way, kde jsou výhradně vozidla Volkswagen a Škoda a jistě se to jen tak nezmění. Teslu 3 si plánuju půjčit na víkend, až bude někde dostupná, to je tak vše. Prozatím pro mě nejlepší auto, které jsem kdy řídil více než 100 km byl e-Golf (ta nejstarší verze), nemám tam jediný důvod nechtít, aby se jim co nejvíce dařilo a aby konečně začali plnit to, co slíbili.
       Vaše běžná reakce „ale Tesla taky“ mi připomíná základku „ale Pepíček taky dostal pětku“, což lautr nic nezměnilo na mém výsledku.
       Nicméně nakonec jsem rád, že ten „kontroverzní“ příspěvek splnil svůj účel a raději se mnou již neztrácejte čas, než abyste mě bezdůvodně urážel a vymýšlel si lži o mě.

   2. Ale tady nejde vůbec o prodeje nějakého e-Golfa, ale o to,
    Ale tady nejde vůbec o prodeje nějakého e-Golfa, ale o to, jak se VW chvástá a krmí nás tu pohádkama. Není to ani měsíc, co tu kolovala jejich prezentace, kde se chlubili, jak letos prodají 2x tolik EV co loni a příští rok bude nárůst dokonce 5x na 500 tisíc EV globálně a 300 tisíc v Evropě. To je jediné, co mi vadí. Jako by prostě bez těch lží a podvodů nemohli žít.

    1. Jaké chvástání a pohádky? ty už jsi fakt mimo, dej si
     Jaké chvástání a pohádky? ty už jsi fakt mimo, dej si sprchu, ty už máš dost. VW ti leží hodně v žaludku co?

     vše co VW prezentuje jsou nějaké prognózy a výhledy, žádná automobilka nemůže říct kolik prodá následující rok, nezáleží to na ní chápeš? to by jedině si ty svá auta musela sama kupovat pak by to bylo možné

     chvástání by bylo že bude mít na trhu třeba deset modelů a nemá je, to může ovlivnit pouze automobilka samotná, na chvástání tu je ale úplně jiná automobilka která slibuje a vždy je realita posunuta o několik let 😀

     1. Toto je letošní prezentace VW, kde se chvástají, že letos
      Toto je letošní prezentace VW, kde se chvástají, že letos prodají >100 tisíc BEV a příští rok >500 tisíc BEV a zatím na tom nejsou ani tak jako loni. Prognóza by to byla na 3 roky dopředu třeba, ale nevěřím, že sami nevědí, že jsou ta čísla pro letošek a příští rok naprosto nerealistická.

  1. Tady je lepší přehled než toto slohové cvičení pana
   Tady je lepší přehled než toto slohové cvičení pana Horčíka:
   https://insideevs.com/news/367137/july-2019-plugin-car-sales-europe/

   Tam je uveden i prodej Tesla 3, v červenci to bylo slabé, vzhledem k prodejům za celý půlrok, Zoe měl větší prodeje. Tesla má nepravideldné dodávky, podle toho jak připluje loď 🙂

   Co mě překvapilo, jak se pořád drží eGolf. Tady na něj všichni elektrikáři nadávají (i obecně na VW) a ono se ukazuje, že je to 5. nejlépe se prodávající model čistého EV v Evropě. Mnohem lépe než nějaký Ioniq, co je tady vychvalovaný.

    1. Ale to já vím, že v Norsku jsou obrovské daně na
     Ale to já vím, že v Norsku jsou obrovské daně na spalovací auta a že tam EV vychází výhodněji. Ale to platí i pro Ioniq, nejen pro eGolf, ne? A Evropa není jenom Norsko, i když je to největší trh s EV, spolu s Německem.

     Proto mě zajímá, proč v Evropě je tak úspěšný ten eGolf, když tady pořád čtu, jak to je špatný, předělaný spalovák, atd., atd… a že Ioniq je lepší. A kouknu na prodeje a toho Ioniqu se prodává tak třetina. A to např. i u nás, v Německu nemluvě.

     A proto si i myslím, že VW ID.3 bude mít v Evropě velkou šanci, pokud to něčím nepos… 🙂

     1. Protoze jsou teoreticko-experti, co to auto kritizuji na
      Protoze jsou teoreticko-experti, co to auto kritizuji na forech a pak zrejme hromada lidi, kteri s nim spokojene jezdi a je jim jedno, ze je predelane cokoliv?
      Podle me hraje velkou roli to, ze ma dotazene drobnosti (proste jako normalni golf) a ne forky typu chybejici odkladaci prostory, odhlucneni, nepruhledna deska napric zadnim oknem, neprijemne nizke nasedani…

  1. Ono to nemusí být jen o technice a technologii. Třeba podle
   Ono to nemusí být jen o technice a technologii. Třeba podle mne si Renault sám kopnul stolku tou strategií pronájmu baterie. Respektive, není to špatný nápad, ale měli zajistit, aby to bylo možné v celé EU. Kdyby bylo možné si baterii pronajímat (stejně jako v Německu či Francii) u Renault Česká republika, to by jste viděl jak by stoupl prodej ZOE (tedy těch ojetých) – protože jinak je to skvělý EV.

 4. No jo, moc mě to nepřekvapilo. Spousta lidí si koupí
  No jo, moc mě to nepřekvapilo. Spousta lidí si koupí raději auto narvané technologiemi s celoevropskou sítí nabíječek a nízkou spotřebou, než pecka do města, případně crossover za hodně podobné peníze. Už je čas, aby se značky jako Kia, Hyundai, Nissan vrátily mezi normální lidi. A já si je mohl koupit. 😉

Napsat komentář