Tesla Megacharger: první nabíječka pro elektrické tahače Tesla Semi už se staví

U Gigafactory Nevada roste první Megacharger, speciální nabíjecí stanice určená pro elektrické tahače Tesla Semi. Ty už měly být na trhu, ale jejich uvedení je neustále odkládáno.

Když Tesla v roce 2017 ohlásila elektrický tahač Tesla Semi, předstasvila rovnou i jeho speciální nabíjecí stanici Megacharger. Ten je obdobou nabíjecí stanice Tesla Supercharger, jen výkonnější. Měla by být schopna dodat tahačům dostatek energie pro ujetí 650 km během 30 minut. Odhadovaný výkon takové nabíječky je kolem 1 MW.

V roce 2018 Tesla avizovala, že by chtěla vyrábět až 10 000 elektrických tahačů Tesla Semi ročně. A že zároveň bude jejich prvním uživatelem, ačkoliv dnes už pro ně má desítky zákazníků a stovky, ne-li tisíce objednávek. Nedávno i Gigatovárny Nevada vyrostla nová výrobní budova, kde se budou Tesla Semi montovat. Už od léta je hotová výrobní linka na nápravy a odlaďuje se montovací linka.

Stavba prvního Megachargeru dává tušit, že z výrobní haly co nevidět vyjedou první ostré kusy elektromobilů Tesla Semi. Tahač s přívěsem si samozřejmě žádá delší stání u nabíječky, což je z prvních fotek patrné.

Už v roce 2019 také Tesla odeslala svůj návrh >1MW nabíjecího standardu organizaci CharIN, která stojí za nabíjecím standardem CCS. Souběžně organizace pracuje na novém standardu HPCCV (High Power Charging for Commercial Vehicles) určeném pro velká nákladní auta. Cílem je zajistit interopoerabilitu jednotlivých nabíjecích stanic.

Nedávno byly dodávky elektrotahačů Tesla Semi zákazníkům opět odloženy, a to na rok 2022. Problém je hlavně v nedostatku bateriových článků typu 4680, které jsou klíčovou komponentou nových elektromobilů.

zdroj: Electrek.co

Jeden komentář u “Tesla Megacharger: první nabíječka pro elektrické tahače Tesla Semi už se staví”

Napsat komentář