Španělsko letos vyrobí přes 50 % elektřiny v obnovitelných zdrojích

Španělsko se letos podle výzkumu Rystad Energy má stát první velkou evropskou zemí, která si s pomocí obnovitelných zdrojů vyrobí víc než polovinu elektřiny.

Očekává se, že kumulativní instalovaný výkon fotovoltaických elektráren dosáhne v roce 2023 ve Španělsku 27,4 GW, což je nárůst z 20,5 GW v roce 2022. Celkový instalovaný výkon solárních a větrných elektráren ve Španělsku tedy letos dosáhne 58 GW a meziročně se zvýší o 8,2 GW. Celá Evropská unie by měla za rok 2023 přidat 69 GW nových obnovitelných zdrojů.

Pro srovnání, v roce 2021 se z obnovitelných zdrojů vyrobilo 46,7 % španělské potřeby elektřiny, z toho největší část z větrných elektráren (23,3 %), dále z vodních (11,4 %), solárních (9,9 %) a ostatních obnovitelných zdrojů (2,2 %).

Španělsko je pro využití obnovitelných zdrojů, zejména větrné a solární enegie, ideální místo. Jde o velmi řídce osídlenou zemi s dlouhým pobřežím. Očekává se, že kvůli omezením ve výrobě jaderných elektráren letos obnovitelnou elektřinu ze Španělska masivně využije sousední Francie.

zdroj: PV-tech

19 Comments on “Španělsko letos vyrobí přes 50 % elektřiny v obnovitelných zdrojích”

      1. Tomu nerozumiem. Preco teraz ked je najlepsie obdobie pre FVE elektrarne? Teraz by mali plyn vypnut a v zime zapnut. Ak teraz este palia aj plyn tak to je horsie nez som si myslel. Ale mozno palia iba minimum plynu aby vyrovnali dopyt/ponuku. Mozu si zobrat elektrinu od Nemcov, tam za nu vlastne este vyrobca plati, aby mu ju niekto zobral 😉

          1. To samé se dá napsat o tom, že na světě je dost imbecilů co blokují atomky, které jsou schopné dodávat bezemisní elektřinu 365 dní v roce bez ohledu na vrtochy počasí.

            I když tu nastadíme 100% panelů, tak stejně furt budeme muset pálit plyn (který na svém území nemáme), nebo uhlí (které máme).

            U nás nejsou podmínky jako ve španělsku, nebo jako ve švédsku.

            Francie je v čistotě elektřiny pro mě borec.

            Stačí se podívat na to slavné zelené německo. Teď momentálně vypouští 8x víc CO2 jak francie. A o pár drobných více jak ČR.

              1. Jo, protože zelenej tlak.
                Takže zrušíme bezemisní zdroje.
                Nahradíme to panelama vyrobenejma v číně a když zrovna nezasvítí a nezafouká, tak nastartujem plynofky.

                A taky by mě zajímalo, co evropa bude dělat s tím množstvím panelů až jednou doslouží. Momentálně nemají lepší řešení než např vrtule od větráků zahrabat do země.

                1. Kam se bude zahrabavat vyhorele palivo z JE? Asi k vam na zahradku abyste si to uzil do posledniho neutronu.

                2. Jenže je trošku rozdíl mezi množstvím vyhořelého paliva a množstvím co zbude po zeleném údělu.
                  A pokud se bude do toho investovat, tak se dříve objeví určitě nějaká technologie na další zpracování vyhořelého paliva.

                3. Až panel po 20 letech doslouží, tak se odveze do recyklace, kde se rozdrtí a vytáhnou se kovy. Místo panelu se dá nový panel, který bude mít vzhledem k růstu účinnosti panelů a opotřebení starého panelu skoro dvojnásobný výkon.

                4. Vrtule i soláry se mohou rozemlet třeba jako plnivo do betonu. To s vyhořelým palivem nepůjde i když by v těch budovách mohlo být příjemné teplíčko.

                5. @No_name. Dejte si jinou prezdivku, co takhle no_brain. Panel obsahuje nezanedbatelne mnozstvi hliniku, ktery nelze povazovat za odpad. Navic ten hlinik behem sve zivotnosti zrejme dosahne hodnoty ktera bude zajimava pro majitele nepotrebneho panelu. Takze to je dobra investice uz jen z hlediska ceny materialu. Behem sveho fungovani ca. 25 let vyrobi tolik energie ze pri porovnani s ekvivalentem treba uhli nebo benzinu zanecha mnohem mene odpadnich latek, ktere se daji jednoduse recyklovat. To u kourovych odpadu jaksi spatne funguje. A ten vas jaderny odpad bude ohrozovat okoli jeste nekolik tisic let. A kdyz se toho zariciho odpadu zmocni nejaky posuk, tak mame o srandu postarano.

    1. Španělsko má v OZE ještě mezery, protože například oproti Německu má menší instalovaný výkon (oproti Německu jen 32%). Španělsko je země, kde OZE můžou fungovat docela dobře, protože soláry i v zimě mají podobný výkon jako u nás na jaře a v zimě tam není taková zima, navíc mají ještě vodní a přečerpávací elektrárny.
      V současné době ve Španělsku jedou plynové elektrárny pro zhruba 20% výkonu i ve dne, ale stačí aby nastavěli další soláry a potřeba plynu se hodně omezí.

    2. Špatně je jen vaše úvaha.
      kdyby Španělsko nevyrobilo 50 % z OZE, kolik myslíte že by měli těch gramů?
      Skoro 2x tolik!
      Srovnávat jinou zemi s Francií je jeho srovnávat jablka s hruškami.

      I tohle je dost dobrý.
      kolik máme my? z OZE ubohých 10-12% a z uhlí stále 50%!!!
      Zatímco to Německo, na které všichni nadávájí má dnes cca 35% z uhlí, když před 20 lety, kdy začali se změnami, měli jako my 50%.

      Ale my jsme se změnami ještě ani nezačali. Zatím tu každý o tom jen kecá nadává jak to Němci dělají špatně, ale sami neděláme vůbec nic, takže 50% uhlí tu budeme mít ještě za dalších 20 let!
      Protože to nejde udělat rychle, za jeden rok….

    3. Naopak, Francuzi maju velmi zelenu energiu, kedze drtiva cast ich energie je z bezemisnych atomiek.

      Pokial ide o Spanielsko, to je sice pekne ale ta energia nebude tolko kolko jej potrebujeme ked ju potrebujeme a je otazne ci vyrobi dost energie aj v zime. Napr. tuto zimu, fotovoltaika u nas vyrobila velky prd, kedze bolo permanentne zamracene a hmly. V Spanielsku to bude asi lepsie, ale to nas nemusi trapit lebo tamojsia energia je pre nas daleko.

Napsat komentář