Solární elektrárny: zastaralý způsob měření způsobuje, že běžní lidé tratí

Dramatický dopad na návratnost investic do malých fotovoltaik má změna z roku 2011 –  přechod ze součtového na fázové měření a vyúčtování elektřiny.

Autor: Tomáš Beránek, Frank Bold

Lidé s vlastní solární elektrárnou na střeše přitom při součtovém měření ušetří mnohem více na účtech za elektřinu. Frank Bold proto dlouhodobě prosazuje řešení, které je pro občany výhodné a pro zákonodárce navíc snadné. Spočívá totiž pouze ve změně příslušné vyhlášky a vrácení se ke standardu, který je běžný i v EU. 

Do roku 2011 se v České republice používalo součtové měření spotřeby elektrické energie. Jenomže se zvýšením popularity malých energetických zdrojů a zejména solárních panelů na střechách rodinných domů přišla změna. Vyhláška č. 82/2011 Sb. o měření elektřiny nově stanovila, že v Česku se bude elektřina účtovat po fázích. 

Zdánlivě nevýznamná změna má dramatické dopady na návratnost investic do malých fotovoltaických elektráren (FVE) využívaných domácnostmi. Běžný předpoklad pro všechny domácnosti je, že distribuční společnost bude fakturovat jenom částky za dodanou elektřinu ze sítě snížené o množství elektřiny vyrobené fotovoltaickou elektrárnou.

Tedy celkové saldo spotřebované a vyrobené energie. Tato jednoduchá úvaha přestává v případě fázového měření platit. Distribuční společnost totiž při fázovém měření zákazníkovi počítá zůstatek na každé ze tří fází.

Příklad: Díky součtovému měření domácí solární elektrárna ušetří více

Ukažme si fungování fázového měření na konkrétním příkladu: Domácí FVE vyrobí 3000 W elektřiny. Ve stejnou chvíli chce domácnost použít varnou konvici o příkonu 3 000 W. Po technické stránce tok elektřiny funguje tak, že vyrobených 3000 W se symetrickým střídačem rozdělí rovnoměrně mezi všechny 3 fáze – do každé 1 000 W.

Varná konvice, která je připojena k první fázi, proto k ohřátí vody použije 1 000 W ze solární elektrárny a zbývající 2 000 wattů si musí domácnost nakoupit od distributora ze sítě. Současně 2000 vlastně vyrobených wattů přeteče do sítě.

Jinými slovy, při fázovém měření elektřiny domácnost dvě třetiny vyrobené solární energie odevzdá do sítě za výkupní cenu distribuční společnosti, a následně musí za tyto dvě třetiny zaplatit často násobně vyšší částku.

Je pravdou, že za poslední rok šla výkupní cena elektřiny nahoru, ale z dlouhodobého hlediska se stále nejvíce vyplatí spotřebovat maximum vyrobené elektřiny přímo v místě výroby.

Zavést součtové měření je jednoduché

Kvalitní instalační firmy dnes již samozřejmě nabízejí FVE pouze v kombinaci s  asymetrickým střídačem, který dokáže elektřinu do fází dodávat dle potřeby. Jedná se ale o dražší investici, která by nebyla potřeba, pokud by česká legislativa měření po fázích zrušila a opět zavedla součtové měření. Celý problém je možné vyřešit pouhou změnou vyhlášky č.82/2011 Sb, o měření elektřiny.

V současnosti probíhají na Ministerstvu průmyslu a obchodu nebo i v Senátu debaty na opětovné zavedení součtového měření. Pro občany, kteří uvažují nad novou instalací FVE, by to usnadnilo situaci. Kromě toho, že jsou asymetrické střídače dražší, je jich na trhu nedostatek.

zdroj: tisková zpráva, grafika: Frank Bold

44 Comments on “Solární elektrárny: zastaralý způsob měření způsobuje, že běžní lidé tratí”

  1. A co takhle podívat se na to technicky a fyzikálně a ne jen filozoficky a ekonomicky. Třífázová síť je (byla) napájena třífázovými symetrickými zdroji. Symetrické zatížení je dáno statisticky a taky dalšími technickými opatřeními jako je Dy nebo lépe Dz zapojení distribučních transformátorů. Za parametry jako je napětí v určitých mezích a symetrie napětí ručí distributor a proto je legitimní, když se snaží aby mu to spotřebitelé i výrobci co nejméně prznili.

    Praktický příklad obvykle mám napětí okolo 3x 235V, náhodným měřením jsem ale už viděl i na jedné fázi 219V a na druhé 238V aniž by byly zapnuté nějaké větší spotřebiče, byla to tedy vnější příčina. Když si ale představím, že to té vyšší fáze pouštím třeba 16A z FVE a z té nižší odebírám 16A, tak se nebezpečně blížím těm limitním 250V. Je sice pravda, že kdyby napětí překročilo meze přepěťové ochrany, tak ta měnič odstaví, jenomže i dlouhodobá funkce spotřební elektroniky na horním limitu napětí má vliv na životnost. Takže dodávka do jedné a spotřeba v jiné fázi způsobuje lokálně dvojnásobné potíže než pouhý asymetrický odběr.
    Měření po fázi je tedy snaha donutit majitele FVE aby měl zátěž na stejné fázi kde vyrábí a aby svůj problém nepřenášel na distributora.
    Pro srovnání:
    1f měnič – nepříznivý vliv na symetrii pokud není v místě zátěž i výroba na stejné fázi.
    3f symetrický – nemá vliv na symetrii, jen ovlivňuje napětí podle svého výkonu a impedance sítě.
    3f asymetrický – může aktivně vylepšovat symetrii.

    Jsem tedy pro zrušení měření po fázi, ale jen v případě, že budou dále připojovány jen třífázové symetrické či asymetrické měniče.

    Čím více poroste decentralizovaná výroba, tím přísnější musí být kladeny nároky i na malé výrobce, jinak se síť sesype.

    Je potřeba dávat panely na střechy, protože co nebude na střeše, tak bude dříve či později na poli, jenomže není to zase tak jednoduché, protože možnosti současné NN sítě jsou omezené:
    //youtu.be/NXjuNApF7Xs?t=1400

    Zásadní zvýšení možností integrace FVE pak přinese posilování sítě, lokální akumulace a řízení zátěže jako jsou například EV.

    Není systémové řešení zakazovat přetoky a dělat ostrovní instalace, protože takto se mnoho potenciální výroby nevyužije. Je potřeba dělat technická opatření umožňující sdílení energií… Protože jaký jiný lokální zdroj tu máme než OZE? Současné nosiče energie jsou draze nakoupené, dovezené a dočasné.

    1. 8Udajne mame v Cezku solidni rozvodne site oproti jinym statum. Na druhe strane ma Cezko mnohem mensi instalovanou kapacitu FVE oproti jinym statum, kde jim to nedela potize. Tak je evidentni, ze podobne uvahy jsou akademickeho razu a slouzi akorat k tomu lidem tahat prachy z kapes a hazet jim klacky pod nohy aby se tech FVE zase tolik nestavelo. Fazove mereni prokazatelne zhorsuje navratnost a tim se mnoho lidi na to vykasle. Cezko je ve vsem specificke a je zarazejici, ze vse je predrazene a presto lide maji pro to okradani jeste pochopeni. Halt nejchytrejsi narod na svete nebude zjevne takova realita jak si to lide mysli, nebo jim to nekdo naseptava. Nejlepsi priklad CZK. Nase srandovni mena slouzi vselijakym pochybnym lidem k prani spinavych penez, platime zbytecne konverzni poplatky a lid je hrdy. Policie vysetruje smenarny, ktere maji obraty v miliardach korun a pritom u jejich Wechselstube nikdo nic nevymenuje. Vsechny prachy pochazi z trestne cinnosti. Bodejt ze by si to zlocinci nechali sebrat, tak pestuji v lidech hrdost na CZK.

    2. pro Lih…. Takhle nějak jsem si ten problém představoval, včetně vysvětlení přístupu distributora…

      Ale pak je tu jednoduchá otázka: Když tu ochranu symetrie pomocí asymetrických měničů vynucují po malovýrobcích pouze v Česku, jak to mají ochráněné všude jinde??
      Vždyť přece fyz. zákony platí stejně i ve zbytku Evropy… Znamená to snad, že s přibývajícími střešními instalacemi se řítí zbytek Evropy do problémů, na které není připravena, zatímco v Česku mazácky pochopili hrozbu a snaží se jí předcházet už od té změny účtování r. 2011??
      Nebo je to tak, že distributoři v ostatních státech věří, že můžou zajistit symetrii systému jinými prostředky a nemusí tak zapojovat do zodpovědnosti malovýrobce??

        1. Mě osobně ten podvod nepoškozuje, mám asymetrický měnič. Ale nemohu přežít, že si dělají prču z fyzikálních zákonů. Jak to vysvětlíme dětem? Ty jejich geniální šizoměry porušují zákon o zachování energie. Když si koupím elektroměr v obchodě tak podle normy měří správně součtově. Ale nesmím si ho tam dát. Dají mi ten stejný ale s upraveným softwarem. Vím přesně jak je upravený, znám ty vzorce. Mechanický 3f elektroměr se může točit dopředu nebo dozadu. Digitální to přesně emuluje, měří 3f energii jako součet. Upravený se umí točit oběma směry současně. Z toho se každý fyzik musí podělat.

          1. Ale máme přece 3Fáze jsou to fyzické 3 vodiče a energie opravdu teče tam a zpátky zahřívá vodiče. Logiku to má. Za mě to je pro někoho i výhodnější, v současný době dostanu za prodej elektřiny víc jak ji nakupuji. Takže to, že po jedný fázi nakupuji a na druhé prodávám se mě vyplatí.
            Ideální je mít systém co umožnuje jednoduché přepnutí sysmetrie, podle aktuálních cen.

                1. Mě to bylo jasné už v tom roce 2011 když vyšla ta vyhláška. Říkám si to není možné, vždyť to je podvod na zavření. Ale 12 let to funguje protože tomu nikdo nerozumí. Já do toho šťourat nehodlám ať se snaží právníci. Fyzikální zákony ojebávat nejdou.

      1. Nejsem sice energetik, který řeší tyto problémy, nicméně mám o tom nějaké nemalé povědomí. Udržení parametrů sítě není zase taková sranda jak se zdá těm kteří si jen tak doma něco prodrátují. Měření po fázi má tedy nějaké racionální základy. Vzhledem k minimálnímu počtu instalací to ale zatím takový problém není a statisticky se neděje, že by se v ulici opřelo několik 1f FVE do jedné fáze… Doporučuji shlédnou to výše odkazované video, ale taky i jiná videa, která tam na podobné téma ElectrDad má. Už teď jsou oblasti, kde se nepovolují přetoky z důvodu přetížení když zasvítí. To ale není důvod k omezování FVE, je potřeba posilovat tato místa například řízenou zátěží a lokální akumulací…
        Nevím jaké mají připojovací podmínky v zahraničí, ale když zvládají třeba v Nizozemí 9x více výkonu z FVE na menším území než tady, tak to je řešitelné…:
        https://app.electricitymaps.com/zone/NL?wind=false

        1. Distributor samozřejmě musí hlídat co a jak je možno připojit, to je v pořádku. Ale způsob měření fází je dokonale promyšlená zlodějna. Vezmeme modelový příklad: V ulici budou mít 3 sousedi FVE se symetrickými měniči. Každý připojí do jiné fáze konvici 1 kW. Bude ještě tma a distributor bude dodávat a účtovat 3 kW. Vyjde slunce a každému vyrobí 1 kW. Sousedi se budou živit navzájem a distributor nebude dodávat nic. Ale bude stále vesele účtovat 2 kW.
          Prodejte mi jednu zadrátovanou vesnici a já budu radostně dělat lokálního distributora. Budu se o ty dráty tak pečlivě starat, že je budu z radosti i leštit. 😉

          1. Jo 3f měniče jsou v pohodě, pokud jejich výkon nepřekročí kapacitu sítě v daném místě.
            Viděl jsem jednu paní, které před třemi lety namontovali 1f FVE, říkali jí, že když svítí, tak ať vaří, pere, peče… Nějak neměla čas sledovat faktury, ale teď na důchodě ji začalo být divné, že má pořád stejnou spotřebu jako před instalací. Zjistilo se, že na té fázi kde vyrábí nemá skoro žádné velké spotřebiče… Smlouva na výkup žádná a v rozvaděči měření proudu proti přetokům. Takže ta elektrárna vlastně 3 roky skoro nevyráběla, akorát držela nabité baterky…

  2. Držím palce Frank Bold aby se jim podařilo tento geniální podvod distributorů konečně zarazit. Ale moc tomu nevěřím, několikrát jsme psali na MPO a úředníci vždy odříkali naučenou básničku. Mám ještě lepší příklad: Město 100 tisíc obyvatel, všichni mají FVE se symetrickým měničem. Ráno začnou všichni vařit kafe v konvici 1 kW. Slunce ještě nesvítí a distributor účtuje 100 MW na přívodu do města. Naráz vyjde slunce a elektroměr na přívodu do města spadne na nulu, město je soběstačné. Ale distributor pořád účtuje 66 MW. Jak je to možné, to je kosmická energie? Jak to vykazují v účetnictví? Z toho by se Franta Křižík podělal. Elektroměr je přístroj na měření energie. U 3f je energie suma fází, oni ale měří sumu směrů.

      1. Jo, to jsem chtěl taky, že když to takto měří tak chci fakturu na každou fázi zvlášť. Ale toho nejsou schopni protože oni neví která fáze je která, elektroměr to nezobrazí. Je zajímá jenom ten rozdíl na kterém vydělají. Hájí se tím, že to je proto aby lidi nerozhazovali symetrii sítě. To je ovšem naprostá pitchovina protože tu symetrii nerozhazuje FVE, ta je dokonale symetrická. Rozhazují to spotřebiče a ty jsou stejné jako v milionech jiných domů bez FVE. Ničemu to nevadí protože v množství přípojek se to dokonale srovná a sto let to ničemu nevadilo.

        1. Symetricky stridac rozhazuje symetrii site. Tak to fakt dobry vtip. Jsme proste Kocourkov, kdyz dovolime rozvodnym spolecnostem takto argumentovat. Je to ostuda. Myslim, ze vsechny odberatele s 1f elektromerem je nezbytne okamzite odpojit od site, nebo alespon pokutovat. Jejich asymetrie je totiz az provokativne dokonala. Jsou to skudci rozvodnych siti a ja na ne nehodlam doplacet!

            1. pro Visper…. V tomhle mám mezery, jak to vlastně funguje… Kdyby všechno jelo na jednu fázi, tak musí být pouze zajišťeno, aby se výroba rovnala spotřebě… Ale když jsou fáze tři, jak se to vlastně reguluje, aby na každé fázi bylo zaručeno normované napětí??… Má každá fáze trošku jiné napětí podle toho, jak se mnění připojené spotřebiče (jedno/třífázové), nebo mají všechny tři fáze dokonale shodné napětí??… Doufám že se neptám na něco, co je jasné každému kromě mně…Já mám doma 2 druhy DC a jednu fázi AC, tak jde ta veřejná síť mimo mě. Ale jsem rád v obraze…

              1. Není potřeba nic řešit. Podle matematické pravděpodobnosti se to v miliónech přípojek dokonale vyrovná. Prostě každý si tu varnou konvici připojí na jinou fázi. Tři ampérmetry v Temelíně ukazují přesně stejně. Ale na lokální trafačce kde je málo účastníků rozdíl v napětí bývá. Pravděpodobnost velkého množství je jistota (Gaussova křivka).
                Elektronkové televizory měly jednocestný usměrňovač a zatěžovaly jednu půlvlnu. Měly plochou zástrčku a každý ji otočil jinak, takže síť byla zatížena rovnoměrně. Kdyby se všichni domluvili a zapojili to stejně tak by síť zkolabovala.

                1. A ty vaše jednofázové střešní FVE vám náhodně (nebo řízeně?) připojují na různé fáze, tak že by při velkém přetoku na jednu fázi mohl vzniknout lokálně nárůst napětí na té jedné fázi, ale na větším území už by se to zase vyrovnalo… jestli to chápu dobře…

                2. Jednofázové FVE jsou v pohodě, ty nikdo neřeší. Problém je u nás se symetrickými 3f. Všude ve světě elektroměry měří součet fází ale naši distributoři si upravili jejich software takže majitele symetrického 3f měniče pěkně oškubou. Jediná obrana proti tomu je asymetrický měnič. Ten je ovšem složitější a dražší.

                3. pro Visper… Tak snad už tomu zhruba rozumím… Ještě poslední otázka: To účtování po fázích má – podle tvého názoru – i nějaké relevantní vysvětlení z hlediska distributora, nebo jsou jejich zdůvodnění opravdu jen záminky, jak z lidí dál tahat koruny, případně znechutit potenciální solárníky tak, aby by se na FVE vykašlali??

                4. Relevantní technické vysvětlení to nemá takže zbývají ty korunky. Možná taky to, že jeden bývalý ministr si založil firmu která dodávala asymetrické měniče ČEZu. V tu dobu jiné nebyly. Ale to je možná jen náhoda.

        1. V Cezku je asi nejlepsi reseni koupit 3 jednofazove menice a kazdy dat na jinou fazi. Jednofazovy menic s funkci zero export je uz naprosty standard a funguje spolehlive. Navic kdo nepotrebuje 3 faze, muze to predelat na jednu nebo dve faze dle potreby.
          Ale jak uz jsem psal jindy, moje vize je DC rozvod a DC spotrebice.

            1. U DC by byla moznost centralne posilat do rozvodu prerusovane DC napeti, nebo dokonce jednoduche obdelnikove stridave napeti, ktere by vznik oblouku vyresilo. Sinusovy prubeh ma pri dnesni elektronizaci vic nevyhod nez vyhod. vetsina zarizeni bezi dnes beztak na DC napeti a je nutne ho komplikovane premenovat ze sinusoveho AC napeti. Obycejne diody udelaji v siti vic ruseni nez uzitku. Vzdy je potreba aktivni nebo pasivni PFC a i tak je premena na DC spojena s rusenim.
              Vlastne neexistuje elegantni reseni omezit vykon AC spotrebice aniz by to delalo bordel v siti. Vznik oblouku v DC siti lze jednoduse eliminovat kombinaci elektronickeho vypinace transistoru s mechanickym vypinacem.

                1. Z energetickeho hlediska jsou dnesni BLDC motory mnohem efektivnejsi nez hloupe AC motory. A BLDC motor je mozne elegntne regulovat vykonove, tak otackove. U AC motoru je nutny frekvencni menic, ktery stejne premeni AC napeti na DC a opet na AC. A uplne nejblbejsi jednofazove AC motory potrebuji poruchovy kondenzator aby vubec fungovaly. technika minuleho stoleti. Nebo komutatorove motory ktere jiskri jako blazen, jsou hlucne a neefektivni. AC napeti je uz davno prezite.
                  Ne nadarmo takove motory v EV nejsou.

              1. ty si bol autorom spôsobuý ako v časoch nedostatku elektriny znížiť spotrebu tým, že sa vymieňali elektromotory za iné s nižším výkonom?
                toto čo píšeš je rovnaká idiotina.
                ušetríme nech to stojí koľko chce! čo tam po peniazoch, je to iba imperialistický výmysel. vpred k novýmzajtrajškom súdruhovia!

          1. Já sám problém nemám, věděl jsem to a proto mám asymetrický měnič. Ale je mi líto těch tisíců lidí kteří naletěli a investice se jim vrátí za 100 let. Firmy pořád montují symetrické měniče protože jsou levnější. Podvodné měření to jednoznačně je protože platíme faktury za dodanou energii v kWh. Podle fyzikálních zákonů je v 3f soustavě energie suma fází a elektroměr musí být součtový. Měřením jednotlivých fází a směrů proudů se dá vyčarovat cokoliv ale to už není energie.

              1. Z toho webu 🙂

                Výkup u nás za fixované ceny

                (jistota) Cenu, za kterou od vás budeme elektřinu vykupovat, společně sjednáme předem. Budete tak přesně vědět, kolik peněz za prodej elektřiny dostanete. V roce 2023 nabízíme za výkup elektřiny až 2.150,- Kč/MWh. Fixní ceny aktuálně nenabízíme fotovoltaickým elektrárnám.
                2 150 Kč / MWh

                1. Je to 3x vic, nez vykupovali jini hraci pred rokem a pul.
                  Ty tvrzeni o 100lete navratnosti se vztahovaly k prave temto vykupnim cenam cca 0.6 kc/kwh. Kdo ma symetricky stridac, je to pro nej lepsi nez nic.

                  Pokud znate lepsi nabidku, mile rad si to prectu.

      1. Nikoho asi neprekvapi, ze nejhloupejsi otazku vyplodi zrovna behna 🙂 Uz lide v praveku provozovali obchod. Posilani proudu do site na nabidkova strana obchodu. Je to spolecensky zadouci aktivita, stejne jako prodej rohliku. Vysvetlovat takove veci je jako hovorit s detmi z materske skoly. Proc behna ma neustale potrebu ze sebe delat primitiva odnekud z praveku?

Napsat komentář