Solární elektrárny: v Česku spuštěno rekordních 240 MW

Solární elektrárny zažívají boom. Víc než 240 MW nové výrobní kapacity připojily loni do sítě energetici. Letošek má být ještě úrodnější.

Čísla vyplývají z čerstvých dat, která Cechu akumulace a fotovoltaiky poskytly všechny tři elektro distribuční společnosti. Jde o téměř čtyřnásobek výkonu připojeného v roce 2021 (62 MW). „V roce 2023 očekáváme velký nárůst zájmu o fotovoltaiku ze strany bytových domů, kterým se letos zásadně zjednodušily podmínky. Očekáváme také vznik prvních desítek megawattů ve velkých instalací budovaných na volné ploše. Odhaduji, že celkem by v roce 2023 mohlo být postaveno kolem 750 MW nového výkonu,” uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

V roce 2023 Cech akumulace a fotovoltaiky očekává zkrácení čekacích lhůt u zákazníků a to díky vstupu nových dodavatelů a nově proškolených firem na trh. Zároveň CAFT upozorňuje na riziko možného krachu některých firem.Cech akumulace a fotovoltaiky proto zpřísňuje svůj etický kodex a aktualizuje doporučení pro koncové zákazníky, fotovoltaické desatero,” uvedl Radek Orság, člen představenstva Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

Z dat od montážních a obchodních firem zároveň vyplývá, že celkem bylo v roce 2022 u zákazníků postaveno přes 300 megawattů (MW) nových fotovoltaik. Nemalá část jich na připojení k síti stále čeká. Vysoký zájem o solární elektrárnu potvrzuje i počet podaných žádostí na instalaci fotovoltaiky na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám, kde bylo za loňský rok podáno bezmála 53 tisíc žádostí, což je více jak pětinásobný nárůst oproti roku 2021.

„Každý prozíravý majitel domu si instaluje fotovoltaiku, aby se uchránil od výkyvů cen energií. Při dnešních vysokých cenách energií se návratnost investovaných peněz rapidně zrychluje, takže za pár let bude dům dodávat elektřinu svým obyvatelům zdarma. Zavedení součtového měření přinese větší nabídku technologií a zvýší využití vyrobené elektřiny v místě výroby,” uvedl Karel Čáp, majitel fotovoltaického velkoobchodu a člen představenstva Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

zdroj: tisková zpráva

10 Comments on “Solární elektrárny: v Česku spuštěno rekordních 240 MW”

  1. Slovakia solar energy market is expected to grow at a CAGR of more than 1 % during the forecast period. The primary drivers of the market include rising energy demand, efforts to reduce the reliance on fossil fuel-based power generation, and declining cost of solar PV and associated systems. Other factors like increasing demand for renewable energy, rising investments in solar farms, government policies are driving the solar energy market. However, the increasing adoption of alternate clean power sources such as hydropower and bioenergy is likely to hinder the growth of the solar energy market in the country.
    in slovakia for job requirment this website is good to use listinger.sk.

    1. To mate odkial? Podla mna hydroenergia je na SK skor stagnujuca. Nemam pocit, zeby sa chystali nejake velke zdroje a to aj z doho dovodu, ze sa ocakava postupna degradacia vodnych zdrojov kvoli sucham ako sa to uz teraz deje a to dlhodobo.

      Co sa tyka bioenergie, kde si predstavujem spalovanie bioodpadu (stiepka, slama,…), tie su pouzitelne iba tak na teplarne na velku „radost“ obyvatelov v ich blizkosti.

      Pre SK je FVE nezmysel a veterna energetika este asi vacsi. Zmysel mozu mat pri instalaciach na rodinnych domoch ako vypomoc v podpore energentickeho mixu. My nastastie mame JE, ktore nam asi uz budu dostacovat. Otazne je skor, ci nasa lacna energia nebude pokusat staty s OZE aby ju kupovali a predavali tie ich nadbytky a tym si stabilizovali siete. Zatial stale nie je jasne kde chcu nadbytky z OZE ukladat. Bateriove uloziska su drahe a buduju sa pomaly a vodik je iba mokry sen. Najskor ich (politikov v EU) napadne asi take „inteligentne“ riesenie aby si nadbytky ukladali doma sami ludia a vytvoria na to nejake dotacie, ktore samozrejme vyuzije tak 5-10% ludi, ktori na to maju podmienky a financie.

      1. O hydroE se tam nic neříká. A FVE je na SK nesmysl? Víte, že slovensko je více jižně než Česko? To je stejné, jako kdybych řekl, že se na Slovensku chystá stavba přečerpávací elektrárny Gerlachovské pleso. Je nutné uříznout asi 1000 výškových metrů a vykutat tam to pleso.

Napsat komentář