Skafandry pro SpaceX dělá tvůrce filmových masek

Skafandry pro kosmonauty společnosti SpaceX nebudou jen vysoce funkční, ale získají také design hodný 21. století. Pomoci tomu má známý filmový návrhář masek a kostýmů Jose Fernandez.

Elon Musk v neznámém skafandru. Jedná se o skutečný prototyp budoucího skafandru SpaceX? To zatím nikdo netuší.
foto: SpaceX

V roce 2017 plánuje SpaceX poprvé vyslat k Mezinárodní vesmírné stanici vlastní pilotovanou loď Dragon V2. Mise potrvá 14 dní a v Dragon V2 se do vesmíru podívá 7 kosmonautů.

Dragon V2 je v mnohem unikátní a přelomový – půjde o první pilotovanou kosmickou loď, která přistane zpátky na Zemi pomocí vlastních raketových motorů. Unikátnost mise podkreslí také zcela nové letové skafandry pro kosmonauty lodi Dragon V2.

Ty nebudou jen vysoce funkční, ale také vysoce estetické. Elon Musk již dříve zdůraznil důležitost estetické stránky skafandru.

Dodejme, že půjde o letové skafandry určené pro starty a přistání vesmírné lodi Dragon V2. Skafandry nebudou určeny pro výstupy do otevřeného kosmického prostoru. Poslední američtí kosmonauté v raketoplánech měli při startu a přistání na sobě praktické, ale poněkud fádní oranžové skafandry ACES (Advance Crew Escape System Pressure Suit).

K čemu letové skafandry slouží? Letové skafandry chrání posádku v případě ztráty tlaku v kabině nebo při případném požáru. V takových situacích se skafandr nafoukne a vytvoří kosmonautovi bezpečnou atmosféru uvnitř obleku, která je oddělena od vnitřního prostředí lodi. Tyto skafandry nejsou nezávislé – musí být napojeny na systémy podpory života lodi.

Tron

Fernandez má na svědomí návrh kostýmů pro film Tron. Možná inspirace pro SpaceX?
foto: licence public domain

Že se máme v případě skafandrů od SpaceX nač těšit, potvrzují poslední zprávy. S jejich designem totiž pomůže filmový návrhář Jose Fernandez. Práci rodilého Mexičana jsme mohli vidět ve filmech Batman vs. Superman, Tron, Iron Man nebo Jupiter Ascending. Zejména poslední film Tron se proslavil díky unikátním “kosmickým” kostýmům herců.

“Design našich skafandrů jde konečně do finále a bude odhalen později v tomto roce. Dáváme mnoho úsilí do designu, nejen do funkčnosti. Je potřeba obojího, aby skafandr vypadal jako z 21. století a fungoval dobře,” uvedl Musk.

Původně SpaceX oslovila Fernandeze a další společnosti, aby během dvou týdnu připravili design budoucích skafandrů. Jak reagoval na designy perfekcionalista Elon Musk?

“Měli dva týdny na to, aby mu (Muskovi – pozn. red.) prezentovali oblek a já jim řekl, že nemohu navrhnout celý oblek během dvou týdnů ale mohu snad navrhnout helmu. Ve hře byly další čtyři společnosti a na konci (Musk – pozn. red.) odmítal všechno, kromě helmy. Pracoval jsem s ním pak dalších šest měsíců a na konci jsme vytvořili oblek, který nyní prochází zpětným inženýrstvím, aby byl funkční pro let,” uvedl v rozhovoru pro média Fernandez.

V současné době nejsou (kromě spekulací) k dispozici žádné bližší informace o datu zveřejnění designu skafandrů SpaceX nebo o jejich designu. K dispozici je jediná fotografie (pravděpodobně fotomontáž) Elona Muska v neznámém šedivém skafandru.

SpaceX

10 Comments on “Skafandry pro SpaceX dělá tvůrce filmových masek”

    1. A není to jedno? Podle mne
      A není to jedno? Podle mne to všichni z kontextu pochopili jak to bylo myšleno.

      To je fakt nějaká disciplina chytat lidi za slova. Vsadím se že vy jste nikdy v životě neřekl něco jinak než jste chtěl. Tohle jsou všechno nepřipravené rozhovory žádné tiskové zprávy, tak není překvapivé že věty nejsou vybrousene do detailu.

      1. Jasne „mysleno“, ala „myslet
        Jasne „mysleno“, ala „myslet znamena hov.. vedet“.

        Ale rekl hobite, ale kdyz me nekdo opravil tak sem rekl „promin“ a opravil se. Nemel sem to sebevedomi toho druheho opravit, ze co vopruzuje, dyt preci musi vedet co sem chtel ric…
        A co Hobite, jak je to u vas v praci, kdyz reknes ze meli vyvrtat prumer vosum, ale sefovi pak zacnes vysvetlovat, ze si myslel nula cela vosum, dyt to musel vedet co tim myslis…

    2. poskytl design a reverznim
      poskytl design a reverznim inzenyrstvim se ted do toho designu nacpe funkcni oblek

      je to stejne jako postavit prototyp a pak do nej reverznim inzenyrstvim nacpat seriove auto

      je to stejne jako kdys architekt nacrtne barak (drtiva vetsina architektu nerozkresluje blueprinty pro stavare, ale jen nacrtne skicu a podle ni pak team dalsich lidi udela plany budovy tak aby visledek vypadal jako to na skice, ale dalo se to i postavit) tedy opet reverzni inzenyrstvi

      u letadel se reverzni inzenyrtsvi pouziva zcela bezne primo vne firem, tedy designer navrhne letadlo, ale to jak to vnem ma fungovat ho nezajima, od toho jsou pak reverzni inzenyri kteri podle toho navrhu proste postupne postavej funkcni éro, vpodstate okopiruji navrh

      pojem „reverse engineering“ se pouziva prave i techto postupech praci na necem na cem dela jeden a ten samej team lidi, nebo kdys se to predava jinemu teamu lidi co na tom pokracuji

Napsat komentář