Minulý rok americký úřad pro energii rozdal 24 miliónů dolarů na výzkum technologie pro získávání biopaliva z řas. Ambiciózní projekt odstartoval odvážným příslibem získat 100krát více biopaliva z akru vodních řas, než je tomu dnes u tradičních zdrojů, např. kukuřice nebo sóji. Společnost Shell, která byla součástí projektu se však nyní rozhodla dál ve výzkumu nepokračovat.
Z oněch 24 miliónů dolarů přidělil americký úřad pro energii 9 miliónů dolarů společnosti Cellana. Ta představovala společný podnik firem Shell Oil a HR Biopetroleum. Podle současných informací už ale Shell nevidí budoucnost v komerčním využití řas pro výrobu biopaliv a partnerství s HR Biopetroleum ukončil.
V oficiálním prohlášení Shell uvádí: „V souladu s přístupem portfolia společnosti Shell pro výzkum, vývoj a prodej biopaliv nové generace, jsme se rozhodli zaměřit na jiné možnosti získávání biopaliv, které se ukázaly vhodnějšími a jsou také ve shodě s naší firemní strategií.“
Těmito vhodnějšími možnostmi se ukázalo např. partnerství s firmou Cosan v Brazílii na výrobu etanolu a prodej pohonných hmot. Takovýchto partnerství má společnost Shell mnohem více včetně spolupráce s mnoha univerzitami po celém světě.
Dnes je tak firma HR Biopetroleum jediným vlastníkem společnosti Cellana včetně šestiakrového demonstračního zařízení na Havaji. Ed Shonsey, generální ředitel HRBP k tomu řekl:
„Budeme i nadále působit v demonstračním zařízení na Havaji a neustále zlepšovat ekonomiku pěstování mořských řas pomocí našeho patentovaného procesu. Na základě již získaných výsledků věříme, že tato technologie má velký potenciál pro ekonomickou výrobu mořských řas a jejich následného využití v odvětví výroby krmiv a produkce biopaliv.“
Shonsey na závěr ještě dodal, že podnik již získal veškerá povolení nutná pro výrobu biopaliv z mořských řas, kterou plánuje zahájit v horizontu dvou až tří let.