Kanada začne vyrábět palivo z mořských řas

Výroba biopaliva z mořských řas pořád ještě zní dost fantasticky. Jenže pomalu se stává realitou. Kanada skrze své ministerstvo vědy a techniky přispěla na pilotní projekt výroby biopaliv z řas celkem 5 mil. kanadských dolarů.

V provincii Nova Scotia díky tomu vyroste kultivační zařízení pro mořské řasy o kapacitě 50 000 litrů. Stane se součástí výzkumné stanice v Ketch Harbour, kde se mořské řasy zkoumají už 50 let.

Na projektu spolupracuje také několik soukromých firem, mimo jiné konsorcium Carbon2Algae. Právě to plánuje eventuelně vyrábět fotobioreaktory, kterými bude produkovat biopalivo zachycováním oxidu uhličitého z uhelných elektráren.

To je však pořád ještě hudba budoucnosti. Hlavním úkolem výzkumní dnes je nalézt ten správný druh řasy a vyvinout malé pilotní projekty výroby. Bude to znamenat konečně přesun z laboratoře ven do „divočiny“. Zároveň se pracuje na technikách, jak efektivně sbírat vyrobené biopalivo.

Dr. Stephen O’Leary, jeden z výzkumníků pracujících na projektu, odhaduje, že komerční výroba biopaliv z mořských řas by mohla začít během následujících pěti až deseti let. Zajímavé je, že jedním z cílů je dostat tato paliva do leteckého průmyslu. Podobný projekt nedávno odstartoval také ve Skotsku.

Napsat komentář