Výroba biopaliva z mořských řas pořád ještě zní dost fantasticky. Jenže pomalu se stává realitou. Kanada skrze své ministerstvo vědy a techniky přispěla na pilotní projekt výroby biopaliv z řas celkem 5 mil. kanadských dolarů.
V provincii Nova Scotia díky tomu vyroste kultivační zařízení pro mořské řasy o kapacitě 50 000 litrů. Stane se součástí výzkumné stanice v Ketch Harbour, kde se mořské řasy zkoumají už 50 let.
Související články:
Na projektu spolupracuje také několik soukromých firem, mimo jiné konsorcium Carbon2Algae. Právě to plánuje eventuelně vyrábět fotobioreaktory, kterými bude produkovat biopalivo zachycováním oxidu uhličitého z uhelných elektráren.
To je však pořád ještě hudba budoucnosti. Hlavním úkolem výzkumní dnes je nalézt ten správný druh řasy a vyvinout malé pilotní projekty výroby. Bude to znamenat konečně přesun z laboratoře ven do „divočiny“. Zároveň se pracuje na technikách, jak efektivně sbírat vyrobené biopalivo.
Související články:
Dr. Stephen O’Leary, jeden z výzkumníků pracujících na projektu, odhaduje, že komerční výroba biopaliv z mořských řas by mohla začít během následujících pěti až deseti let. Zajímavé je, že jedním z cílů je dostat tato paliva do leteckého průmyslu. Podobný projekt nedávno odstartoval také ve Skotsku.