Senát ČR schválil novelu energetického zákona přezdívanou lex OZE II, která v Česku zavádí komunitní energetiku.
Novelu senátoři schválili bez pozměňovacích návrhů a zbývá již jen podpis prezidenta. Účinnost zákona se proto předpokládá od 1. 1. 2024, sdílení elektřiny poté od 1. 7. 2024. Komunitní energetika má potenciál významně přispět k energetické bezpečnosti Česka, podle studie EGÚ Brno může pokrýt téměř 80 % spotřeby domácností.
V debatě senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) upozornila na omezení hlasovacích práv pro obce a navrhla rozšíření skupin sdílení nejméně na tři. Nápravu těchto bodů by ráda viděla v následující novele, tzv. lex OZE III. Následně zmínila i problematiku připojování k přenosové a distribuční soustavě, kdy by měli distributoři stanovit termín připojení, pokud není možné výrobnu OZE připojit hned.
„Pokud novelu ke komunitní energetice do konce roku podepíše prezident, budou aspirující energetická společenství v první polovině roku 2024 moci provést všechny potřebné kroky ke svému založení – např. registrovat se u ERÚ a získat tak oficiální status energetického společenství či zažádat o výměnu elektroměrů, které jsou pro členy bez výroben a pro členy s výrobnami do 50 kW zdarma a provozovatel distribuční soustavy je musí do 3 měsíců poskytnout. Sdílet elektřinu pak budou moci od 1. července 2024, kdy dojde ke zprovoznění první fáze Energetického datového centra,” říká Eliška Beranová, právnička Frank Bold a UKEN.
„Po jednomyslném schválení novely energetického zákona ve Sněmovně ji dnes podpořil bez pozměňovacích návrhů také Senát. Na schválení zákona ale musí navázat rychlá a kvalitní práce Ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu, aby bylo sdílení od 1. 7. 2024 nejen možné, ale také snadné a efektivní. Jedině tak se naplní smysl zákona a rozjede se komunitní energetika, na které se shodují nejen politici, ale zejména na ni čekají tisíce lidí, obcí a firem,” říká Ondřej Pašek, předseda představenstva Energetického družstva Hnutí DUHA a vedoucí dotační pracovní skupiny UKEN.
Na obzoru je třetí „OZE novela”, tentokrát k akumulaci a agregaci
Vypořádání připomínek k lex OZE III upravující ukládání elektřiny a agregaci flexibility by mělo rovněž být hotové do konce roku. Jak již Unie komunitní energetika upozornila dříve, komunitní energetika může být pro síť i přínosem, pokud se vhodně nastaví pravidla.
Za klíčové v lex OZE III považuje UKEN možnost sdílení elektřiny z baterií (důležité např. pro obce, které tak budou moci lépe pokrývat spotřebu veřejného osvětlení) a účinnost celé novely co nejdříve. Akumulace a agregace flexibility totiž měly být do českého práva transponovány nejpozději k 1. 1. 2021.
zdroj: tisková zpráva
Zajimavé video Nejen pro elektrotechnicky vzdělané
Uzemnění FVE – neřešitelný problém hoši!
https://www.youtube.com/watch?v=c9Scx6j3xd4
A vyděračký energetický molochové můžou jít do hajzlu.
No kéž by to tak bylo ale u nás ten jeden moloch tam určitě dal několik Trojských koní aby to pro spotřebitele nebylo tak zajímavé a hlavně aby si z toho jejich koláče vzal pokud možno co největší díl.
Proto už dopředu zvedl dopravu elektřiny, protože přes ty dráty to půjde skoro vždy.
Obcím bych doporučil si převézt dráty v obci na sebe.