Seat instaloval na svou továrnu 20 000 solárních panelů

Automobilka těží z geografické polohy své země a posiluje pozici jako jednoho z předních světových výrobců solární energie. A to vytvořením svého vlastního solárního systému v projektu nazvaném „Seat al Sol“ (česky „Seat na slunci“).   

Španělská automobilová společnost potvrdila ukončení první fáze projektu na instalaci více než 20 000 na továrně v Martorellu nedaleko Barcelony. Spuštění obří je tak připraveno a její panely jsou nyní schopny produkovat přibližně 6 miliónů kWh čisté solární elektřiny ročně.

Solární panely pokrývají plochy střech výrobních budov a parkovišť čítající dohromady plochu o rozloze 135 000 m2 a budou tak v dané oblasti významnou měrou přispívat ke snížení oxidu uhličitého.

Podle odhadů má být produkce snížena přibližně o 2 800 tun ročně, což představuje ekvivalent ročních emisí vyprodukovaných 2 300 vozy při ujetí 13 000 km.

Projekt byl vyvinut ve spolupráci s firmou Gestamp Solar a poskytuje krom výroby čisté elektrické energie ještě jednu podstatnou výhodu – zastřešením parkovišť došlo k ochraně nově vyrobených před rozmary počasí.

První etapa projektu přišla SEAT na cca 17 miliónů eur, což však ještě zdaleka není všechno. Během let 2011 a bude automobilka realizovat další fáze projektu, díky nimž se má stát největší fotovoltaickou elektrárnou v odvětví evropského automobilového průmyslu.

Cílem celého snažení je vytvořit na továrně v Martorellu pole solárních panelů zakrývající plochu o gigantické rozloze 320 000 m2 připravenou vygenerovat více než 13 miliónů kWh čisté ročně.

9 komentářů u “Seat instaloval na svou továrnu 20 000 solárních panelů”

 1. Rentabilnost? Jedine tak so
  Rentabilnost? Jedine tak so štátnou podporou. Inymi slovami, s podporou danovych poplatnikov. A na nich zostatne aj faktura za ekologicku likvidaciu. Az budem prezidentom Zemegule, a to raz budem, tak to dam zaplatit vsetkym, co sa pod taketo projekty podpisali. A byvat pojdu na tie ekologicke skladky.

  peace … miro novak

 2. Áno, pripravil som ju: pri
  Áno, pripravil som ju: pri cene povedzme 2SK za 1kWh * 6.000.000kWh / 30.126 (prevod na €) je to ušetrených 400.000€ ročne. Takže pri investícii 17.000.000€ sa to vráti o 42,5 roku, za predpokladu, že nebudú žiadne prevádzkové náklady. No a to sa iste oplatí… Nehľadiac na to, čo to urobí s rozvodnou sieťou a aké boli energetické náklady na výrobu panelov… Budeme teda šetriť za cenu zvýšených nákladov:)

   1. „…ještě donedávna byla
    „…ještě donedávna byla výkupní cena elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách nad 2MW na hodnotě 31c€/kWh…“

    čiže za cenu 310 Eur/MWh.
    Dnes sa cena silovej elektriny pohybuje na urovni 50-60 Eur/MWh.
    Otazka znie? Kto dotuje ten rozdiel? Kto poskytuje dotacie na realizaciu stavby?
    Spravna odpoved znie: Daňovy poplatnik.
    To sa to robia kšeftiky a marketingove efekty za peniaze druhych.

    peace … miro novak

  1. Ekonomické oddělení Seatu
   Ekonomické oddělení Seatu si nejspíš návratnost celého projektu dobře spočítalo, tím víc proto že patří pod koncern Volkswagen. Jistě do té návratnosti započítali i marketingový efekt, tj. vynikající reklamu v mnoha novinách/stránkách zcela zdarma, a tím i posílení povědomosti o značce a zlepšení jejího image.

   1. A môžem vedieť, v čom
    A môžem vedieť, v čom spočíva zlepšenie image? Marketing tohoto typu je bohapusté zavádzajúce klamstvo (viď prepočet vyššie, ktorý vychádza z čísiel v článku) a pre každého rozumne uvažujúceho človeka, ktorý si vie spočítať 2+2 je to negatívna, nie pozitívna reklama. Aký – taký zmysel by to mohlo mať, keby to nabíjalo akumulátory, alebo vyvíjalo vodík pre pristavené elektromobily – nebolo by to síce rentabilné, ale aspoň by to nezaťažovalo vrecko daňového poplatníka na dotáciách… Prosím nemýľte sa, som rád za každú pozitívnu správu u vývoji a uplatnení čistejších a ekologickejších technológií, nemám však rád zavádzanie a klamstvo o tzv. zelených technológiách, ktoré ale v skutočnosti nešetria životné prostredie, a ešte mi vyťahujú peniaze z vrecka cez dotácie.

Napsat komentář