Rozhovor: auta na olej

Biopaliva jsou stále velmi aktuálním tématem. Přinášíme proto rozhovor s Tomášem Volným, jednatelem společnosti RapidOil, která se zabývá přestavbami automobilů na pohon olejem a obecně technickým využitím rostlinného oleje v dopravě a energetice.

Čím vás zlákala oblast alternativního olejového pohonu a jak dlouho už se jí (jako firma/jednotlivec) věnujete?

Prvně jsme s tímto pohonem dieselu setkali na začátku roku 2005 při realizaci zakázky jiné naší firmy v Německu, zde jsme také zakoupili první komponenty. Komponenty jsme podle německého návodu instalovali a od té doby jezdíme na rostlinný olej. V témže roce jsme na tento účel založili RapidOil. Tato firma se realizuje v oblasti technického nasazení rostlinného oleje v dopravě a energetice.

Jaké typy automobilů je možné předělat pro pohon na olej?

Všechny diesely, nutno podotknout, že se nejedná jen o automobily, ale i o stacionární stroje. U kogeneračních jednotek (společná výroba elektrické energie a tepla) se tímto způsobem nejdokonaleji využije palivo, je zde až 92% účinnost.

Jaký olej je možné pro pohon automobilů využít a kde se dá získat?

Jakýkoliv čistý rostlinný olej, pakliže je adekvátně upraven palivový systém motoru.

Kolik zhruba činí náklady na předělání většího užitkového vozu (typu např. Volkswagen Transporter) na pohon olejem?

Ohledně úprav: je možné ji pořídit již od 15 tisíc korun až do cca 30 tisíc korun včetně práce bez DPH. Záleží na požadavcích majitele motoru, jak moc komfortní a automatickou úpravu chce. Proto vždy při jednání se zákazníkem tyto náležitosti individuálně řešíme. Naše vozy jsou vybaveny co nejjednodušeji.

Co říkáte na časté námitky skeptických automobilistů, kteří tvrdí, že olej poškozuje motory?

Pohon motoru na rostlinný olej má jistá pravidla. Pokud se tato pravidla striktně dodržují, není důvod se obávat o „zdraví“ motoru. Dokonce jsme toho názoru, že za těchto okolností je na tom motor lépe. Snadno se ověří nižší hladinou hluku (chybí klasické „nýtování“ motoru) a z výfuku jde méně kouře. Pakliže není motor upraven, či se nedodržují daná pravidal, je negativní vliv spalování rostlinného oleje jistý a nepopiratelný.

Máte nějakou představu jak moc rozšířená je využívání oleje jako paliva v ČR v současné době?

Ano, o tom představu máme. Nicméně, současná legislativní úprava tento druh paliva opět a překvapivě zatěžuje spotřební daní a teprve od roku 2009 jej znovu osvobozuje. Dá se tedy předpokládat razantnější nástup těchto paliv až od roku 2009. Do té doby nebudeme míru rozšířenosti nějak komentovat.

Na závěr dodáváme, že podrobnější informace o provozu automobilů na olej můžete najít na webech www.rapidoil.cz, www.autonaolej.cz a www.rapidoil.blogspot.com.

Napsat komentář