V sobotu, při trošce pověstného štěstí, se dočkáme revolučního okamžiku v dějinách kosmonautiky. První stupeň rakety Falcon 9 1.1 společnosti SpaceX kontrolovaně přistane na automatizované námořní plošině. Jedná se o významný krok na cestě k nové generaci znovupoužitelných raket.
foto: SpaceX
V sobotu odstartuje do vesmíru raketa Falcon 9 1.1 v rámci páté komerční zásobovací mise CRS-5 (Commercial Resupply Services 5) k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Raketa ponese v nákladovém prostoru zásobovací loď Dragon, která zamíří s nákladem o hmotnosti 2270 kg (vědecké experimenty, náhradní díly, proviant) ke stanici ISS.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
SpaceX: Křídla pro kosmické rakety Falcon 9
Elon Musk chce internet pro všechny – s pomocí miniaturních satelitů
Více než dovezení zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici je však start zajímavý z jiného důvodu. Při startu bude poprvé otestováno řízené přistání prvního stupně nosné rakety Falcon 9. Především z bezpečnostních důvodu jako přistávací platforma poslouží speciální námořní plošina plující v bezpečné vzdálenosti od obydleného pobřeží.
Připomeňme, že Falcon 9 je dvoustupňová raketa. První stupeň pohání devět raketový motorů po dobu 180 sekund. Poté se první stupeň odhodí a náklad, v podobě kosmické lodi Dragon nebo satelitu dopraví na oběžnou dráhu Země druhý raketový stupeň. Druhý stupeň pohání jeden motor po dobu 375 sekund.
U jiných raket první i druhý stupeň shoří v atmosféře. Druhý stupeň rakety Falcon 9 při startu rovněž shoří, ale první stupeň za pomocí svých motorů a také výklopných mřížových kormidel kontrolovaně přistane na plošině. Pokud půjde vše podle plánů, první stupeň po nezbytných kontrolách bude připraven opět ke startu při další misi.
foto: YouTube
Jde o komplikovaný úkol, nelze se tak divit řadě odkladů. Se startem mise CRS-9 se počítalo již 16. prosince minulého roku. Mezitím však byl start několikrát odložen. Raketa měla naposledy startovat v pátek, ale vedení letu odložilo start o 24 hodin.
Všichni zájemci mohou start i přistání sledovat v 10:47 minut středoevropského času na oficiálních kanálech NASA, SpaceX nebo stránkách Space.com.
Přistání prvního stupně skončí přesně 7 minut a 40 sekund po startu. Samotná loď Dragon dorazí ke stanici ISS v pondělí okolo poledne středoevropského času.
Celkově NASA uzavřela se SpaceX smlouvu na dvanáct zásobovacích letů k vesmírné stanici. Cena smlouvy je 1,6 miliardy dolarů.
Dlužno připomenout, že úspěch mise CRS-5 automatický neznamená masové používání znovupoužitelných raket. Cílem současného testování je vyzkoušet finanční rentabilitu celého řešení, zejména zda technické operace související s dopravou a revizi vracejícího se prvního stupně jsou menší, než výroba zcela nového prvního stupně.
Odpočítávání do startu
Odpočítávání do startu další zásobovací mise běží na
spacexstats.com/mission.php?launch=24
První stupeň doletěl k
První stupeň doletěl k „drone ship“, ale přistání bylo tvrdé.
SpaceX věští v tomto ohledu úspěch v budoucnu. 🙂
Držím palce.
Na druhou stranu se jim tu
Na druhou stranu se jim tu relativně malou plošinu podařilo trefit, což je svým způsobem úspěch. Nakonec sám Musk dával šance na to, že se to zdaří 50 na 50, což se vlastně přesně vyplnilo – sice se trefili, ale raketu o plošinu rozmlátili 😉
Úspěšný start rakety (v
Úspěšný start rakety (v 10.47) a asi 15-ti minutový let v přímém přenosu bylo možné sledovat na spacex.com
Je škoda, že dnes už je
Je škoda, že dnes už je to rutina. My co pamatujeme noční přímé přenosy Československé televize z přistávání amerických kosmických pilotovaných kabin a přímí přenos přistání Američanu na Měsíci, o toto příjdeme.
Na druhou stranu, většinu
Na druhou stranu, většinu těch přenosů je vysíláno online.
Namátkou třeba vysílání z ISS
ustream.tv/channel/iss-hdev-payload
ustream.tv/channel/live-iss-stream
Nebo dokonce i data ze senzorů ISS
spacestationlive.nasa.gov/displays/index.html
Díky za odkazy – je to
Díky za odkazy – je to super.
No moc rutina to neni. Sem
No moc rutina to neni. Sem tam nejaka rachejtle bouchne.