REKORD: vzducholoď ve výšce 29 km + VIDEO

Jan Horčík - 07 Listopad 2011

Rekord v nejvyšším letu vzducholodě byl zatím 22,4 km. Kalifornská společnost JP Aerospace jej aktuálně překonala, když její vzducholoď Tandem dosáhla výšky 28 982 metrů. Podívejte se na video z okraje vesmíru!vzducholoď vesmír

Vzducholoď poprvé dosáhla hranice vesmíru

Třída vzducholodí Tandem je poměrně spartanská. Jde o dva balonu spojené jednoduchou konstrukcí. Doplněny jsou vrtulemi o průměru 1,8 m, které pohání dvojice elektromotorů.

Vzducholoď, která dne 22. října vystoupala do rekordní výšky 28 982 metrů vážila pouhých 36,3 kg. Šlo o výsledek pěti let práce společnosti JP Aerospace a nákladů asi 30 000 dolarů.

“Velké letecké společnosti se o tohle snaží už desetiletí, investovaly do toho stovky milionů dolarů,” komentoval úspěch své firmy prezident John Powell.

Vzducholoď třídy Tandem vystoupala do rekordní výšky pouze s využitím svých balonů. Prošla si turbulencemi ve výškách od 12 192 do 18 288 metrů, až vystoupala do téměř 30 km. Tehdy se zapojily do činnosti elektromotory.

Pilot ze země provedl několik manévrů, ale nakonec jeden z balonů praskl. Proto byl uvolněn i druhý balón a vzducholoď klesla na pěti padácích.

V budoucnosti by podobné vzducholodě měly najít využití jako platformy pro vypouštění malých raket do vesmíru, případně pomoct dopravovat další náklad na orbitu.

V rámci programu Airship to Orbit uvažuje společnost JP Aerospace dokonce i o tom, že z horních částí atmosféry bude vypouštět speciální vzducholodě tvaru V do vesmíru.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"V rámci programu Airship to Orbit uvažuje společnost JP Aerospace dokonce i o tom, že z horních částí atmosféry bude vypouštět speciální vzducholodě tvaru V do vesmíru."

Vzducholodě do vzduchoprázdna..? WOW! :-D


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol