Prodeje elektromobilů vzrostly letos skoro trojnásobně, české firmy jsou zdrženlivé; pomůže leasing?

redakce - 13 Listopad 2020

Prodeje elektromobilů v Česku meziročně stouply skoro trojnásobně. Zatímco v loňském roce bylo registrováno za leden až říjen 649 kusů elektromobilů, letos je to 1888 aut.Největší podíl nových registrací tvoří firemní vozy, přesto jsou české podniky v zavádění vozů na alternativní pohony zdrženlivé. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory se bateriové elektromobily objevují jen ve 4 % firemních flotil, což je čtyřnásobně méně než ve zbytku zemí EU.

Největší podíl nových registrací tvoří firemní vozy, přesto jsou české podniky v zavádění vozů na alternativní pohony zdrženlivé. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory se bateriové elektromobily objevují jen ve 4 % firemních flotil, což je čtyřnásobně méně než ve zbytku zemí EU.
foto: Arval

Přestože prodeje elektromobilů a hybridů meziročně vzrostly, jsou české firmy v jejich zavádění stále pozadu za zbytkem zemí . Podle průzkumu Arval Mobility Observatory nejčastěji tuzemské firmy provozují z alternativních pohonů vozy na stlačený zemní plyn a full hybridy.

Ačkoli auta na CNG jezdí v českých firmách stejně hojně jako ve zbytku EU, u hybridů za ostatními evropskými zeměmi zaostáváme. Elektromobily a plug-in hybridy využívají firmy v tuzemsku jen zřídka.

„Přestože prodeje elektromobilů a plug-in hybridů v Česku strmě rostou, ve srovnání s Evropou je Česko stále na konci evropského žebříčku. U plug-in hybridů nás překonávají i státy jako Polsko, Turecko nebo Rusko. Bateriové elektromobily provozuje čtyřikrát méně firem, než ve zbytku EU, kde podíl těchto vozidel ve firemních flotilách činí 16 %,“ uvádí výsledky průzkumu Tomáš Kadeřábek, konzultant společnosti ARVAL.

Firmy sází hlavně na naftu a benzín

Nejvíce vozidel na alternativní pohony se prodalo v kategorii hybridů. Jejich počet meziročně stoupl o třetinu, z 6615 na 9474 kusů, jak uvádí Svaz dovozců automobilů. Přes zvyšující se zájem české firmy stále sázejí na tradiční pohony, jak dokládá průzkum Arval Mobility Observatory.

„České firmy pomalu testují vozy na alternativní pohony, nejvíce jsou využívány full hybridy a vozy na CNG. Stále však platí, že nejvíce jezdí ve firmách vozy se spalovacími motory, konkrétně 54 % vozidel na naftu a 42% na benzín,“ konstatuje Tomáš Kadeřábek ze společnosti Arval a dodává:

"V poslední době však pozorujeme růst zájmu firem i malých podnikatelů a živnostníků o financování ekologičtějších vozů prostřednictvím operativního leasingu. Nový vůz s nižší uhlíkovou stopou a provozními náklady mají k dispozici už za první jasně danou splátku a mohou také využívat další výhody, například nulovou silniční daň či nulové poplatky za dálniční známku."

S rozvojem elektromobility pomohou leasingové společnosti

Elektromobilitu mohou podpořit leasingové společnosti. Kromě vysoké pořizovací ceny brání většímu rozvoji elektroaut nízká hustota dobíjecích stanic a také délka nabíjení vozů.

Leasingové společnosti by tak mohly spolu s vozem dodávat i infrastrukturu, například dobíjecí systémy do firem i domácností, jak upřesňuje Tomáš Kadeřábek z Arvalu.

„Elektromobily jsou dostupné ve stále širší nabídce modelů, což nám umožní každoročně jejich počet ve flotile zdvojnásobit. Jejich rozvoji v tuzemsku by pomohla další zvýhodnění, například nižší či po vzoru jiných zemí nulové zdanění užívání služebního vozu pro soukromé účely. Spolu s vozem by pak leasingové společnosti měly dodávat i wallboxy pro dobíjení doma či v práci a v budoucnu i jednotný čip pro dobíjení na veřejných dobíjecích stanicích.“

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

off:
stary ioniq ako dokonala volba jazdeneho elektromobilu?
https://www.youtube.com/watch?v=8HDY8-I5FdY&t=

---

always full never fuel

Dobrý den, ve čtvrtek si jedu pro Zoe intens, cena 495 bez DPH registrace 3/20 najeto 15 000km

Obrázek uživatele Marek_

Něco jako toto?
https://www.tipcars.com/renault-zoe/hatchback/elektro/renault-zoe-r135-intens-z-e-635162.html

---

Lexus GS 450h Premium

Tak to je myslím dobrá cena za 8 měsíců staré auto. Máte tam DC nabíjení? To bylo za příplatek 25 tisíc. A nějaké doplňky jako vyhřívaná sedadla, volant atd.?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp

Je to predvadecka v plné palbě, už jsem tam takhle bral Trafica před 4 léty, už je i ten MY Renault v češtině, akorát se musí stáhnout přímo z francouzského Renaultu

Taky jsem to stáhl z Francie, nevím proč to u nás pořád není oficiálně když ta apka češtinu umí. Ještě bych chtěl sehnat lidar, podle návodu tam je ale ve skutečnosti není. Jinak dobrý, jsem s tím spokojen. Můžeme si potom vyměňovat zkušenosti. Prodalo se jich u nás už 100 ale nikoho neznám.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp

Uvidíme, už dlouho jsem chtěl elektro, podmínka byla, aby dojelo z Krnova do Prahy na jeden zátah, což znamená s jedním nabíjením v pohodě. V Krnově je kousek ode mne nabíječka, nikdo tam nenabíjí, tak bude moje soukromá :)

Vy umíte pobavit z Krnova do Prahy to je neco malo pres 300 Km, to Vam s jednim nabijenim ujede naprosto cokoliv. Dokonce i ten nejlevnejsi elekromobil tj. Citigo to udela a pri trose snahy i bez nabijeni. I kdyz pro pohodu a klid je dobre se jit v Hradci na 15 minut vycurat.

Obrázek uživatele spetak

Jsi naivní, chlapče.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Proč myslíš?

Obrázek uživatele spetak

Protože naprosto cokoliv to nedá.
Troufnu si říct, že žádný EV s 30tkou baterkou a nižší, pokud to není zrovna funglovka, to jízdou povolenou rychlostí - zejména na dálnici, s jedním nabíjením v Hradci na 15 minut nedá.
A dál bysme mohli diskutovat o obsazení auta, stylu jízdy, počasí atp, to už se tady mockrát probíralo. Sorry, ale nenasazuj nám kulichy na hlavu, to už tady bylo.
Možná by to ze starších aut dokázal Ionic.
A navíc, na jeden zátah si představuju, že ve startu nasednu a v cíli vystoupím - možná se cestou stavím na wecko, ale rozhodně nenabíjím.
Takže ne - naprosto cokoliv to nedá, je dobře, že si počkal.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Vaso kupuje nový Zoe s 50 tkou baterkou a tak se tu bavíme o nových autech. Co by to neudělalo ? Pokud nebudu brát v potaz nějakýho smarta a Japonský auta, který jsou už bohužel trochu mimo mísu (Honda,Mazda a Nissan )

Ioniq 40 , Zoe50, Kona a NIRO 40,64, P208 50,

A nejlevnější s nejmenší baterkou 37 je právě Citigo a to že neudělá 300 Km s jedním 15 mimutovým nabijením na hyperchargeru?
Když jsem psal, že při troše snahy i bez nabíjení , tak jsem myslel při ideální teplotě a na letních pneu. Krnov-Praha je klesání 100 metrů a minimum dálnic.

Všechny ostatní auta jsou už dneska v pohodě doba trochu pokročila a když není problém si nabít.

Obrázek uživatele spetak

Ok, máš pravdu. Kona ani Niro 40 sice žádný není, ale budiž.
Takže ano, ujede to naprosto cokoliv, kromě aut, co jsou podle tebe trochu mimo mísu a neujedou to. Těch je ale bohužel u nás, pokud vynecháme Tesly, většina.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Možná , že i ti Japonci by to pohodlně dali HondaE má udajně rychlé DC nabíjení ,ale je příšerně drahá.

Hyundai Kona , nebo KIA Niro jdou alternativně koupit s menší 40 kWh baterkou, u nás o to není moc zájem, ale úplně špatná nabídka pro toho kdo nepotřebuje jezdit 500 Km šterky to není.
Auto je asi o 150 Kg lehčí hlavně na zadku a tím pádem má lepší trakci na sněhu a méně žere.

a je o nemalých 100 tis. levnější a v budoucnu bude jistě i levnější nová trakční baterka

https://www.kia.com/content/dam/kwcms/kme/cz/cs/assets/contents/utility/brochure/specsheet/e-Niro_technicke_informace.pdf

Obrázek uživatele spetak

Vzdávám se, umlátils mě teorií.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Tak jsem dojel,auto je fantazie, lepší než jsem čekal,jel jsem jako vždy, Praha-Hradec-Mohelnice-Rymarov-Krnov. Pršelo,mlha, teplota klesala ze 7 st. na 4 v cíli. V Moravské nabíjení 21 minut

Obrázek uživatele spetak

Super, gratuluju moc a přeju mnoho šťastných a tichých kilometrů. A vítej v partě, Vaso.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Díky, jsem tu od začátku, akorát jsem nebyl přihlášený a nekomentoval jsem. Elektromobil jsem před tím než jsem tohle koupil řídil cca 5 minut. Auto jsem měl přebrané za pět minut, akorát se spletli, nemělo najeto 15 tis, ale 8 167 km :). Cestou jsem musel zapnout Eco, ne kvůli dojezdu (nabíječek všude plno), ale abych to někde nerozbil. Takže s tím zklidněním to nevidím moc růžově, po příjezdu jsem ještě povozil partnerku, takže na nabíječku jsem to dával s 6 % a za 2 h 10 minut to bylo nabité. Kdyby někdo chtěl, tak za cca 8 měsíců bude další, mohu to zkusit domluvit (je to po známostech). Zatím nebudu kupovat ani žádný kabel (ani na 230 V), je to zbytečné, bydlím na sídlišti, kdybych nabíjel doma, tak to nemohu dát do nákladů a nabíječky jsou levné.

Obrázek uživatele spetak

Myslím, že ti ten kabel na 23OV zatloukli. Pokud vím, tak je vždy v základní výbavě. Zkus se o něj přihlásit. Chápu, že na sídlišti ho moc nevyužiješ, ale když dojedeš třeba někam, kde budeš přes noc, je to super a nabít tě nechá každý - i když bys to měl zaplatit. A účetní by ti měla poradit jak něco dát paušálem do nákladů.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Nezatloukli. Kabel 230 V mají za příplatek. V základní výbavě je jenom 6m Menekess typ2.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp

Obrázek uživatele spetak

Nedíval jsem se na to, u tří aut mi dali vždycky 23O V. Ostatní byly za příplatek. Ale vypadá to, že mu nedali ani ten Menekes.
Takže pokud ne, zatloukli.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Menekes nebo jak se to jmenuje mám, s tak velkou baterkou dobíjet z 230 V moc smysl nedává, nemám problém auto vyjíždět do třeba 5%, když tak bych koupil tu přenosnou nabíječku Type 2 - 3*32A, k tomu redukce 3*32-3*16, bude fungovat ta redukce 3*32A na 230 V? Jde odemknout nabíjecí kabel z auta na dálku? Zatím jsem nepřišel na to, jak to udělat. Jinak už mám nalítáno 700 km, paráda, TČ dělá velký hluk venku, u vnitř v poho, nabíječka AC 22 kW píská dost.

Obrázek uživatele spetak

Záleží samozřejmě na tom, jak auto používáš, kolik najezdíš a taky jak a kde máš možnost nabíjet. Já teď nabíjím jen doma na 230 V a naprostá spokojenost. Jezdím eNirem 64 kWh takže ho nevyjíždím do prázdna, myslím, že to baterii ani moc neprospívá. Obvykle ho nabíjím z 20-30 na 80 %. To se za večer a noc dá zvládnout - ráno tam mám 300 dojezd a to mi stačí. Občas ho nechám do plna, aby se srovnala baterka. Nejvíc jsem měl na 100% 500 km dojezd, naprostá paráda.
Mám i Leafa 30 kWh a s tím jsem bohužel musel stále nabíjet na DC, vyjíždět do prázdna a doma nabíjet co to šlo, takže většinou do plna. Na baterce se to samozřejmě podepsalo, nemám ji měřenou, ale dojezd max 120 km, takže teď jezdí kolem komína. S tím, že ji odrovnám jsem nicméně počítal takže žádný překvapení. Chybí tam holt chlazení baterie a bohužel ho nedali a ni do novýho Nissana, nechápu to.
Ale dojeli jsme s ním předloni až k Atlantiku a zpět - 4004 km. Byla to krásná a dobrodružná cesta, což mnoho lidí nepochopí a neuzná, ale byla.
S Renaultem a kabelama ti neporadím, bo tomu nerozumím. Ale že dávají v základu Menekes vypovídá o zvláštnostech žabožroutů, neb ten doma na rozdíl od 230 V nemůže bez uprav použít každý.
Ale jsou tady zdatní elektrikáři a určitě ti někdo poradí.
Co se týká odemykání portu na dálku netuším, prostě žabožrouti.
V Leafu TČ dělá kravál, Niro neslyším ani venku. Nabíjení nepíská ani v jednom.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

U Zoe píská při AC nabíjení motor protože systém Chameleon používá invertor motoru jako nabíječku. Je to strašná zbraň pro nabíjení u Lidlu, za běžný nákup je nabito na pár dnů. Nabíjí to mnohem rychleji než ostatní auta. Myslím, že nás brzo začnou vyhánět, my se jim nevyplatíme. :-)
Port nabíjení se odemyká dálkáčem.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp

Traficem jsem najel cca 30 tis. za rok z 95% krátké jízdy, takže se Zoe najedu 25 tis. dejme tomu, chci to používat jako normální auto, nabíjím do plna a klidně budu vybíjet do prázdna, co to udělá s baterkou se uvidí, ale moc z toho strach nemám, nářadí mám všechno aku a nabíjí se jenom přes rychlo nabíječku a žádné problémy s baterkama nejsou. Za tři-čtyři roky bude určitě baterka 52 kW/h za míň než teď, navíc mne Renault ani na nic neupozorňoval, takže no stres. :) Když k tomu dávají ten Menekes a ne kabel na 230 V, tak určitě počítají s tím, že se to bude takhle nabijet, ono to i dává smysl, když to je auto do města. Odpojit dálkově nabíjecí kabel jsem myslel přes aplikaci, protože veřejnou nabíječku používám jako soukromou, takže kdyby někdo jiný chtěl nabíjet, nebo po nabití mého auta, aby šlo vytáhnout kabel.

To dalkove ukonceni by mohlo prijit draze. Kdyz auto vypnete a nakonec nikdo kabel nevytahne, tak budete platit blokovaci sazbu za kazdou minutu.

On je z Krnova a tam je nabíječka EVmapa, u ní se žádný poplatek za blokaci neúčtuje.
To odemknutí potřebuje aby další mohl nabíjet, protože ten wallbox je s kabelem.
Já asi v prosinci do Krnova pojedu, mám tam zákazníka a tak nabíječku zkusím.
:)

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 25 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Jasně, nabíječka je v poho, už jsem vycucl 160 kW/h, tu vypnu na dálku, ale auto kabel nepustí. Asi budu muset zkusit přečíst návod.

Obrázek uživatele spetak

.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Nevím, vyzkouším, myslím tím kdykoliv, stejným stylem jako do teď. Na to myslím bude ta jedna zastávka nutná, ale samozřejmě bych to dal na jedno nabití, ale chci to používat normálně. Je to na těch 17 tkách, tak uvidím co to udělá se spotřebou a pohodlím.

Právě, že elektromobil umí člověka velice rychle zklidnit , časem zjistíte, že je lepší zpomalit a trochu znížit v zimě teplotu v kabině rozdíl ve spotřebě podle stilu jízdy je propastný.

Obrázek uživatele runner42

No jasně, v zimě je lepší teplotu snížit, v létě zvýšit. Tyhle elektromobilní pohádky už známe.

"Právě, že elektromobil umí člověka velice rychle VYCUKAT"

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

U Golf II 1,6D s vozikem s plachtou na haku jsem musel topit na plny kule, protoze se motor prehrival. Stejnak to propalilo tesneni pod hlavou. Nekdy je toho tepla az moc.

tím bych se nechlubil - pokud jste neměl verzi pro severské státy a nezkoušel to v +30°C, tak bylo už před vyjetím něco špatně. I ta prohlínaná š120 s tím svým antichladícím systémem většinou vařila protože buď nešel ventilátor (uhnil spínač), nebo to bylo zavzdušněný.

---

Ten vozik s plachtou byl asi trochu vetsi, nez VW planoval. Vahove to sedelo, ale odpor vzduchu byl moc velky. Kdyz jsem jel po rovine, tak maximalka 80km/h plny plyn. Kdyz jsem se zavesil za kamion, tak me tahnul. Ale ve stoupani me vzdy ujel. Jel jsem pres 500km s prestavkama aby se zchladil. Motor mel jen 54 PS.

Pevný nervy a nesmíte to tak řešit, nemáte tu odpadní teplo a tak s tím musíte nakládat. Dost lidí ve spalovaku dá topeni v zimě na max. Co umí klima a v letě zase dají 17 st. Já jim řikám obrácenky. EV je svoboda a návrat k přirodě, když jdete na procházku tak si taky klimatizujete?

Obrázek uživatele Marek_

Pokud máte automatickou klimatizaci, co už dnes má skoro každé auto, tak nemusíte nic "dávat na max". Stačí si nastavit teplotu, která vám je příjemná (já mám 21) a tu teplotu auto drží nastavenou v létě i v zimě.

Vůbec neřeším, jestli klimatizuji nebo topím, proč taky bych to řešil? Auto má sloužit a chci se v něm cítit příjemně a ne furt přemýšlet co mám nastavit, aby to bylo pro auto dobré a pro spotřebu dobré... to je přeci blbost. V zimě ještě zapnu sedačky, ty jsou zapnuté pořád a funguje to tak, že se automaticky stahuje intenzita vyhřívání, jak se auto vyhřeje.

Když jdu do přírody a je zima, tak se teple obleču. V autě chci mít pohodu a řídit v zimní bundě je hloupost, ideálně košile nebo triko.

Prostě nechci se "vracet k přírodě" a řešit u auta blbosti typu, proč to netopí akolik mám topit, abych dojel :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Právě že dost lidí to na max a min. dává i automatických klimatizací což nechápu.

Záleží jak jezdíte na dálky samozřejmě bez bundy a s topením ,ale když cukám kolem komína po 5-15 Km, tak se nemá ani smysl topit. Za den lezu do auto třeba 20x , to bych na bundě zlikvidoval zip :-). A trocha chladu snad nikoho nazabije. Doma lezu do bazénu co má 10 stupnů otužuju se a v autě na sebe budu na 15 minut pouštět horký vzduch? A ještě za to teplo platit? Chápu vy to neřešíte a platíte za teplo i v létě :-)

U dnešních moderních EV neřešíte topení kvůli dojezdu. Resp. bych spočítal na prstech jedný ruky kolikrát jsem dojel do cíle s méně než 8 kWh energie ,což by mě stačilo na několik hodin topení. Ale je to zbytečný a stojí to peníze, je větší opotřebení trakční baterky

Obrázek uživatele Marek_

Ale já neplatím za teplo v létě, kde jste takovou blbost vyčetl :-)

Já si prostě v autě nastavím teplotu, co mi je příjemná, teda cca. 21 stupňů a neřeším, jak ji auto dosáhne. Pokud je zima, tak topí a pokud je teplo, tak chladí. Logicky, ne? Nevím, proč bych měl v autě snášet chlad, když nemusím. Na dojezdu se mi to neprojeví a nestojí mě to takřka nic. Auto je sluha, vozí mě kam potřebuji a chci se v něm cítit dobře, i po teplotní stránce. Nebudu se třást zimou jenom proto, že to topení něco stojí, to je teda ale hloupost :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Ale platíte, jen o tom nevíte.

Půjčte si někdy EV a porovnejte náklady.
EV má díky vyšší účinnosti ekvivalent spotřeby 1-2 litry na sto
podle velikosti.

A zimě s topením, na zimních pneu 2-3 litry to se nadá nic dělat.

kolik Vám že benzín asi víte ...

Obrázek uživatele Marek_

Ale já netvrdím, že EV nemá nižší náklady, co to tady motáte páté přes devátě? :-)

Já tvrdím, že nemám vyšší náklady na provoz, když si v autě topím nebo netopím, na rozdíl od mnoha EV. Přečtěte si to znovu. Takže ano, v mém autě za topení nic neplatím, takže není jediný důvod, abych se třásl zimou a nedobrovolně se otužoval během jízdy. Už se chápeme?

---

Lexus GS 450h Premium

Ale když si nezatopíte, tak spotřebu mít až o 1/3 nižší nebudete a o tom to je. Když by jste měl po městě bez topení spotřebu 5 místo 7 například, tak už by jste si taky třeba na krátkou vzdálenost, nebo časté jízdy nezatopil.

Na dálku to už je jiná ,ale v EV ta dálka zas taky tolik nevadí auto se vytopí a už tolik nebere a hlavně na dálku se jede rychleji a tak je třeba topit kratší čas.

Mylím že oba jsem chytří a inteligentní :-) a víme o co jde.
Za svůj život jsem prošel většinou technologií pohonu

Benzín, LPG , nafta, fullhybrid, plug-in hybrid ,EV neměl jsem jen CNG a Vodík , když nepočítám dřevoplnyn.

A musím říct že EV je jednička to mi věřte a pokud se něco nestane s cenou elektřiny, nebo drasticky nestoupnou ceny nových EV tak u EV asi i zůstanu. Jediný problém mám s EV při trasách nad 600 Km denně hlavně vzimě, ale ty moc často nejezdím ,ale to se myslím další generací aut změní.

Obrázek uživatele Marek_

Ale ano, já s tím souhlasím. EV je efektivnější typ pohonu, je to nová a skvelá technologie. Má to pár omezení a zatím vysokou cenu, ale pro někoho už to je vhodné, to je jasné. Kdybych nejezdil dálky, elektromobil zvažuji, resp za nějakou dobu, až bude lepší výběr i v ojetinách. Nebo jako druhé auto pro manželku by to bylo skvělé. Jenže pořád ta cena...

---

Lexus GS 450h Premium

Z principu spalovaku vyhazujete v lete 70-75% spotrebovane energie a v zime asi jen 65-70%.

Obrázek uživatele Marek_

Ano, to já vím, že se topí odpadním teplem. Proto topení nemá vůbec vliv na dojezd spalovacího auta. Klimatizace už nějaký vliv má, hlavně u méně výkonných aut.

---

Lexus GS 450h Premium

Oduvodneni vyhody topeni u spalovaku je podobne, jako kdyz by nekdo doma vymontoval kohoutky z vodovodniho rozvodu a pak rikal, ze ma piti vody zadarmo, protoze ho sklenicka vody nestoji nic navic.

Obrázek uživatele Marek_

Ale je to výhoda, když už to teplo tam je, což plyne z té technologie, tak se využije na topení :-) A co?

A i s tou mizernou účinností jsou náklady na km přijatelné, proto to nikdo moc neřeší. A když pojedete dálku s elektrikou, tak s tím super efektivním pohonem se s náklady na km dostanete nebezpečně blízko nějakému úspornému dieselu nebo benzinu - díky ceně za nabíjení na cestě :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Právě že odpadním a tak se to lidí snaží po desitiletí využívat a příjemně si v autě zatopit v tu chvíli to nic nestojí resp. s tím nic stejně neuděláte protože když netopíte proletí to stejně chladičem.

u EV se svobodně rozhodněte netrvrdím že si někdy nepřitopím, někdy i pohodlně dálkou předem ,ale máte možnost volby.

Obrázek uživatele Marek_

No však já mám taky možnost volby si ve svěm spalovacím autě zatopit/nezatopit. Co to je za výmysl, že v EV mám možnost volby :-) Stejnou volbu mám i v mém autě, klidně si mohu vypnout topení i klímu. Ale proč bych to dělal? Chci se v autě dobře cítit, hlavně na dálky a k tomu patří i pohodová teplota. Úplně stejně bych se choval i v EV, nastavil bych na 21 a fertig :-) Výhodou by bylo, že bych si tonastavil už předem a nastoupil do vytopeného auta.

---

Lexus GS 450h Premium

I automatických klimatizací jsou dva druhy s odpínatelným kompresorem a bez odpínatelného kompresoru. Moje automatika pokud nedostane jasnej příkaz můžeš použít kompresor ho nepoužívá, VW koncern zase bez kompresoru ani ránu - rozdíl pocitově malý, energeticky značný.

Ohledně toho, že řada lidí jezdí v autě v bundách atd...doufám, že všichni tací chytrolíni si uvědomují, že v takovém případě nefungují zádržné bezpečnostní systémy a jejich spolupráce s airbagy optimálně.

---

Jak funguje klimatizace bez kompresoru ?

"Fyzikální princip v klimatizaci je složený z více procesů za sebou. Základní etapy jsou stlačování par chladiva, kondenzace vysokotlakého plynu na kapalinu (ochlazením), transoprt kapaliny pod tlakem do vnitřní jednotky, expanzi do oblasti s nižším tlakem (přes kapiláru, expanzní ventil) spojené s odpařováním, tj. přeměně kapaliny na plyn (ohřívání, přejímá teplo z prostoru). A pak jsou páry chladiva opět nasávány do kompresoru a stlačovány... "

http://www.klima-classic.cz/lp-klimaporadna/slovnicek-pojmu/princip-klimatizace.html

To že při dostatečně malém potřebném výkonu chlazení nemusí kompresor běžet 100% nebo na 100% výkonu nerozporuji.

To že lze "chlatit" pouhou ventilací také nerozpojuji, tak ale nedochází ke snížení vlhkosti vzduchu. Nicméně klimatizace bez kompresoru fungovat nebude (když pomineme Adsorpční princip nebo peltiéra což v autě nikdo nemá).

EV maji mnohem lepsi system. Jedna se o plne zapouzdrene elektricke kompresory bez vnejsi hridele s elektromotorem uvnitr. Tudiz je unik chladiva z kompresoru takrka nemozny. Pri vypnutem stavu to nezere vudec zadnou energii.
Dnes rano jsem cekal v Leafu 1 na zenu a mel zapnute topeni pres tepelne cerpadlo. Behem 30 minut to spotrebovalo tolik energie ze dojezd se snizil o 4km. To nestoji ani za rec. Venku 7 st. C. Pritom bylo auto "nastartovane" abych mohl sledovat ubytek energie. Kdyby bylo vypnute, tak by byl ubytek nizsi.

nejčastější únik chladiva klimataziace v autě je přes poškozený výměník a přes hadice, BEV snad výměníky a vedení nemají?

---

Klima BEV nema ani hadice, nepotrebuje ich lebo kompresor neposkakuje ako v ICE. Kompresor BEV navyse ani nema piestiky ako kompresor ICE, cize ani sam kompresor nevybruje, pretoze vyuziva spiralovy (scroll) princip s plynulo premenlivymi otackami riadenymi invertorom podla potrebneho vykonu.

Nejcasteji unika chladivo pres tesneni u hridele. V navodu u spalovaku se uvadi, ze by klimatizace mela aspon 1x mesicne bezet, aby se promazalo tesneni, jinak hrozi unik chladiva. Ta hridel je slabina. I u domacich tepelnych cerpadel tomu tak bylo. Zmenilo se to az prichodem hermeticky zapouzdrenych kompresoru.

A co jí brání, aby jedenkrát měsíčně neběžela?

---

Nektere kompresory maji elektromagneticke spojky. Kdyz neprijde povel na chlazeni, tak se nic netoci a nemaze. I kdyz mate klimaautomatiku, tak v chladnem pocasi se netoci. Musite to spustit rucne na nejnizsi teplotu. Ale v mrazu to stejne nepobezi. Zajedte do garaze. Tam je sice teplo, ale blbe se dycha z vyfuku.

Obrázek uživatele Marek_

Přiznám se, že nevím co používá Lexus, prostě to ve svém autě neřeším. Nastavím na 21 a hotovo. A jezdím bez bundy, protože jak říkáte... když vidím ty lidi v bundě a čepici jak řídí, tak si říkám, jak může rychle zareagovat, když je v tom zabalený jak medvěd :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele runner42

EV je svoboda a válka je mír.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Nejezdím jako blázen, spíš svižně, cestou jsem stejně zastavoval (řízky mi doma nikdo nenasmaží a káva z termosky taky není ono), takže proč to nedat nabíjet při zastávce. Topení asi taky nebude problém, řidič jsem já a mám radši chladněji, ostatní se mnou jezdí v bundě, když jsem v košili (ale takhle to je i v Traficu, takže také žádná změna).

Jo akorát za cenu jetého ioniqa se dá často sehnat takřka nejetá předváděčka egolfu 100kW

---

skuste mi najst jeden eGolf 100kW v cene 18-19000€. S podobnym najazdom, rocnikom.

---

always full never fuel

Dva roky staré cena bez DPH pod 19000€ nájezd 3800 km
https://www.sauto.cz/osobni/detail/volkswagen/golf/18883490?
goFrom=list

je jich tam takových několik

---
Obrázek uživatele Marek_

https://www.sauto.cz/osobni/detail/volkswagen/golf/18799417?goFrom=list

---

Lexus GS 450h Premium

Ale ja sa bavim o cenach s DPH pre sukromnu osobu. Toto je o 3000€ drahsie. Navyse to nema tepelny manazment baterie a je to koncepcne starsie auto.
V kazdom pripade to nie je uplne zla ponuka. Na Slovensku sa take peniaze pytaju za tie najstarsie eGofy 85kW s vyssimi najazdami.

---

always full never fuel

Nejlevněji jsem našel 19.900 euro,r.v.2018, najeto 35800km. Možná bych s cenou ještě něco ukecal. Je to cena včetně DPH.

Nejlevnější Ioniq na tom samém serveru
https://www.sauto.cz/osobni/detail/hyundai/ioniq/18791866?goFrom=list

Sice to proti tomu, co píšete je dražší s DPH (neznám moc lidí, co by si auto nad půl mega kupovali za zdaněné prachy, ale ok, každý svého štěstím strůjce) - zase je to levnější než nejlevnější ioniq na stejném serveru, ale je to prakticky nejeté a myslím, že pro člověka, co chce prostě jen jezdit na elektřinu a už za to ty prachy chce dát je to jedno...sám bych si taky vybral toho Golfa už jen protože "je to prakticky od nova" tedy menší pravděpodobnost, že tam bude někde nějaká past proti ojetině - typu bylo to buchnuté a nějak slátané, někdo se už k tomu choval jako prase atd...

---

Tak Ioniqa jsem teď dovezl pro známou v plné výbavě,2017,najeto 88tisíc km za 450 tisíc.

Asi odpovídající cena. Já prodával Ultimate 2018, 40 t.km po dvou letech o trochu dráž.

Obrázek uživatele Marek_

To se asi prodává v rodině, protože za ty ceny na Ioniq nejde normálně na tipcars nebo sauto narazit. A nebo je cena v inzerátu jenm zbožné přání prodávajícího a reálně se prodá o 10-20 procent levněji, nevím.

Teď je na sauto přesně takový jeden, Ultimate, dokonce z r.2017, najteto kolem 45t a cena 600!

---

Lexus GS 450h Premium

Ten už je tam hodně dlouho a za tu cenu je neprodejný, stejně jako většina.
Sledoval jsem v létě ceny, když jsem prodával svého a zřejmě i díky Covidu to padalo hodně dolů. Psal jsem si to do tabulky a sledoval jak se co 14 dní mění ceny. Dobrá koupě byla třeba tento inerovaný z 27.5.2020_Sauto.cz +Tipcars.com, KMHC851HFKU047753, 10.2019, MODRÁ metalíza, ULTIMATE, 5.900km, 599.000,-Kč, černý předek, prodejce Hyundai Centrum Praha s.r.o.
Můj byl v té době odborně posouzen na 550 (2x nezávisle u prodejců Hyundai, kde za protiúčet dávají cca o 10% více než když jen prodáváte). Prodali jej pak za podobnou cenu pod 600 a přidali sadu kol (https://www.youtube.com/watch?v=Dk_OVKcRdJs).

Obrázek uživatele Marek_

No právě... za 600 to musí být zánovní, když nové se teď prodávají za 800.

---

Lexus GS 450h Premium

Souhlas.
Ještě k cenám jetých EV. Ve 2016 jsem kupoval MiEV r.2014 (tedy dvou leté EV), 29tkm za 300tKč což byly zhruba běžné ceny. Dnes nenajdete EV staré 2 let kolem 300tKč... Myslím ve stejné kategorii (MiEV, iOn, Zero). Najdete je, ale za nesmyslné peníze.
Proč to tak je, jak to vidíte vy?

Obrázek uživatele Marek_

Tak to bych řekl, že jste měl štěstí na koupi, ne?

Je fakt, že treba ty VW uP, co se teď prodávají, to se nemůže prodat, visí to tam několik měsíců. Jedině mě napadá, že pokud se něco opravdu prodá, tak výrazně levněji něž inzerovane ceny. Takže brat cenu z inzerce jako nějaký ukazatel cenové hladiny mi přijde nesmyslné.

---

Lexus GS 450h Premium

Nemyslím, že šlo o štěstí, ceny ostatních "dvojčat" byly podobné. Původní cena mého MiEVa byla myslím 339 a koupil jsem za 295. Ano inzerované ceny byly a stále jsou větší, než jsou skutečné prodeje. Jen mi přišlo, že někteří to dost přehání. Některé inzeráty jsou vyvěšeny i více než rok...

Ano. U nás ne.

Obrázek uživatele Marek_

Tak to není špatná cena, pokud je baterka v dobré kondici.

Já koukal na ojetiny jak Ioniq tak eGolf, novější s větší baterkou. ioniq mi přijde dražší o něco, sehnat kus pod 600 je dost umění, u eGolfu se najdou. Myslím, že oba jsou to dobré EV, vzhledem k roku vzniku. Dojezd bude cca. stejný, i když má eGolf větší baterku.

Podstatný rozdíl bude v jízdě na dálku, kde bude výhoda Ioniqu a jeho rychlého nabíjení třeba i 2-3 krát po sobě, to eGoilf nezvládne, co jsem tak četl.

Zas na duhou stranu, testy jízdy, zpracování, výkonu, vše mluví pro eGiolf. A ve městě se s tím údajně dá najet do 300 km na nabití.

Takže záleží na co to člověk chce, na něco je vhodnější Ioniq a na něco zase eGolf. Akorát by to chtělo cenu kolem 400-450 i s DPH :-)

---

Lexus GS 450h Premium

jak dlouhé bylo shánění a kolik najeto při dovozu? Jako, ne že by to byla úplně špatná cena, ale asi bych s tím nájezdem hodně přemýšlel...ono taky záleží kdo kam jezdí, pro mě by byl na hranici použitelnosti, v případě degradace baterky pod ní, pokud ale hopsá kolem komína, s dohledem na komín, tak ok. Pro mě by po nějakou dobu byla volba ten eGolf s tím, že musím mít stále spalovák, už jen kvůli kouli na přívěs a musel bych doufat, že než golfu zdegraduje baterka doělají nám tu veřejné nabíječky na trasách, kde se pohybuje, ale protože už jsem letos najel skoro 5 000 km autem, tak je jasné, že žádné kupovat nebudu...

---

Netrvalo to ani 14 dní. Auto jsem dovezl před měsícem a zatím vše super. Jezdí převážně po dálnici a při 110km/h ukáže vždy cca 220km dojezd po nabití na 94 procent. Toho nájezdu bych se nijak nebál. Jsou Ioniqy co ujeli už 200 tisíc a žádná tragedie se nekoná.

no já to myslel tak, kolik času stráveno při hledání a kolik km cesta pro něj... než jaké má on parametry..kdysi jsem takhle taky pomáhal s pár dovozy a vzhledem k času, co se to shánělo a kolikrát se jelo naprázdno, že auto neodpovídalo slibům, tak to pak byly takové akce nechci slevu zadarmo

---

Tak asi celkově měsíc a než jsem dovezl toho o kterém mluvím,tak jsem najel 600km. Viděl jsem dva předtím,ale nestálo to za to. Ale do třetice to klaplo.

Obrázek uživatele Marek_

Pokud bych nejezdil dálky, tak eGolf jednoznačně. Pro manželku by to bylo ideální auto do vesnice a okolí a i pro nás oba by obstaralo většinu jízd. A na dálky bych si nechal Lexuse. Akorát pořád ta cena, je to furt drahé.

---

Lexus GS 450h Premium

Co BMW i3 pro paní. Vysoký posez,takže dobré vystupovaní a nastupování. Menší na parkování a malé přesahy karoserie.

Obrázek uživatele Marek_

Na to jsem taky koukal, dokonce byla jedna tady v ČR ta 94Ah pod 500. Už jsem zvažoval, ale pak zmizela, prodala se. Ale radši bych něco normálnějšího, i z hlediska dizajnu i nákladů na provoz.

---

Lexus GS 450h Premium

Tak BMW i3 s 94Ah článkem seženu i levněji jak za 500 tisíc. A co si představujete za náklady za provoz? Ano gumy jsou dražší,ale ty nekupujete každý rok. A jinak co by jste chtěl servisovat?

Obrázek uživatele Marek_

Já vím a myslím, že jsme se o tom už i bavili. Jo, teď už asi jdou sehnat i pod 500 v pohodě, už jsem nekoukal. Jako, i3 se mi docela líbí, jen všude čtu testy i zkušenosti, jak je to tvrdé na naše cesty a každá i3 má po pár desítkách tisíc km uvolněná předná kola, snad nějaká výrobní vada, je tam vůle a něco to stojí. Takže z tohoto pohledu se mi jeví jako lepší ten eGolf, vypadá jako normální auto, trochu větší kapacita a za tu cenu bude novější a méně najeto.

A ten novější eGolf by šel sehnat pod 500?

---

Lexus GS 450h Premium

Z roku 2018 určitě.

Obrázek uživatele Marek_

Jo, myslím ten 100 kW s větší baterkou. A cena s DPH, samozřejmě.

---

Lexus GS 450h Premium

Omlouvám se.Vložil jsem do kalkulačky špatný kurz eura. Tak bychom se nevešli. Bylo by to lehce přes. Teda pokud bych ještě nelicitoval s prodávajícím o ceně.

nebo můžete počkat a 01/21 a bude to taky níž, což jsou v reálu měsíc a půl

---
Obrázek uživatele Marek_

Proč myslíte?

---

Lexus GS 450h Premium

Ted neni zrovna dobra doba koupit jete EV. V Dansku bude platit od ledna vyssi dan na EV a lidi kupuji nova i stara EV. Tesla 3 se ted v DE prodavaji skoro i za cenu nove trojky, protoze novych je malo. Tak ceny jsou ted vyssi. Lepsi je pockat do 2021.

souhlas, ale ne kvůli Dánsku, až se přežene covid blbnutí bude se ekonomicky účtovat a ekonomické účtování (krize) je vždy příležitost pro připravené...i když ten Golf, co jsem posílal mi přijde jako hodně slušná nabídka..

---
Obrázek uživatele Marek_

Tak to já sleduji a pořád čekám na nějaký pokles, ale nic výrazného se zatím neděje. Za tyto ceny kupovat nebudu, myslím, že je to fakt teď drahé, na to kolik nových modelů se chystá a postupně budou i ojetiny...

---

Lexus GS 450h Premium

Drahé to je, o tom žádná, na druhou stranu novej golf s 1,5 TSI není levnější... já bych s tím zkousl i svoje cesty po okreskách, akorát prostě je to 100 km z údolí do hor - asi 700 m po cestě nastoupaných metrů a zatím je po cestě jedna nabíječka dost blbě umístěná (brzo po začátku cesty) a situace, kdy to potřebuju jet na otočku s tím, že v cíli je zásuvka 230V/10A - už jsem tam BEV nabíjel, tak vím, jaká je to lábuš. Taky by mi to odstaralo dost jízd, akorát stejně bych k němu musel mít spalovák, protože koule a přívěs...a to jak tady, tak na horách...

---

Hm, když myslíte

---
Obrázek uživatele honza.t

U něčeho prodej stoupá u jiného naopak klesá
Likvidace Prodejny BEN k 31.12.2020 nebo k 31.1.2021
Administrátor Webu
Novou prodejnu na jiném místě už asi neotevřeme. Úvahy o jiném obchodě jsou nereálné vzhledem k sortimentu specializovaných knih pro neustále se zmenšující komunitu elektroniků, techniků a hlavně studentů elektro oborů. Nehledě na sortiment levných součástek, které nemůžou na nájem vydělat. Obecně vzato představy majitelů nemovitých prostorů o výšce nájmu jsou zcela mimo současnou realitu koronavirové doby.

No co myslíte, jak se asi cítím po více než 25 letech provozu :-) Prostě mi to jako elektronikovi připadá škoda, že končí takováto unikátní prodejna.
TIP NA ZÁVĚR: pokud si myslíte, že byste mohli nějakou odbornou knihu časem potřebovat, kupte si ji do konce roku, dokud je to ještě možné.
http://www.ben.cz/cz/likvidace/

http://www.hezkyden.cz/soucastky/baterie-akumulatory/baterie-dobijeci/

Obrázek uživatele Cipísek D

burešovo ANO chce zase navýšení podílu biosraček do benzinu (agrofernet je totiž jejich největší výrobce ;) Piráti chtějí zrušit povinné přimíchávání 5% biosračky do benzínu...
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/pirati-proti-povinne-bioslozce-v-benzinu-40342169
...které už dáávno eliminujeme přimícháváním kvalitního oceněnýho rakouskýho aditiva VIF i za cenu sračkovějších emisí :)))

https://aditiva.heureka.cz/vif-super-benzin-aditiv-500-ml/

takže biosračky v benzínu není žádný eko ba naopak !!! je to pouze kšeft pro jejich výrobce ;) PS: do nafty... ;))

https://aditiva.heureka.cz/vif-super-diesel-aditiv-zimni-500-ml/
https://aditiva.heureka.cz/vif-super-diesel-aditiv-letni-500-ml/

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele Kuk

off

Mercedes zavírá v Berlíně fabriku a vyhazuje 2000 lidí.
https://www.rbb24.de/wirtschaft/beitrag/2020/11/berlin-marienfelde-ig-metall-mercedes-benz-werk-tesla-protest.html

Tesla otvírá v Berlíně fabriku a nabírá nové lidi.
https://elektrickevozy.cz/clanky/tesla-hleda-odborniky-do-gigafactory-u-berlina-jiz-zitra-osobni-pohovor-s-muskem

Ty spalováky jsou jasná slepá ulička. :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Cipísek D

slepá ulička?? pár teslích votroků nezachrání ty další tisíce vyhozených nezaměstnaných kerý zařídí tesla spaktovaná sžlutým komoušem fkombinaci s šínským sars2020 to dočista dojebe evropský autodebilní průmysl. Slepá ulička je nesmyslný slovo a dycky bylo, eletromobily sou fajn ale ty teslokomoušský s padlou evropskou ekonomikou a spoustou nezamestnaných už až tak fajn nebudou

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Nastesti se probouzi i zavedene automobilky a prechazeji postupne na elektromobilitu. Dokonce i Skodoffka musi priznat, ze EV je budoucnost a spalovak minulost. Zluty komunisty nam sem taha zeman.

Obrázek uživatele Cipísek D

... a tezla z šanghaje :))

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Komunisty si urcite nikdo do garaze nedava. Tesla vozi docasne vybrane verze, ktere se v USA nevyrabeji. Ale bmw vozi ix3 vyhradne z Ciny a natrvalo.

Obrázek uživatele Cipísek D

bmw dovezlo zatim leda kulový ix3 z Ciny a kdyby tesla nedala světu příklad ani by možná nedováželo. Každopádně tech jeho pár kousků není nic proti statisícum tesly v letech 11/2020 až 11/2022 a já myslí že i potom, páč čínský tespaspich TM3 zapolovičku je výhodnější dovést jak stavět evropskou linku pro ftý době 8 let starý model 3. Ale to už sem ti vypravel cooo tak co stim dočasným tady furt srrrr, fšichni stejnak už vědí že tesle se nedá už věřit. Je v ní nakvedlaných už tolik hamižných manenažerů že "skromná" ífonova myšlenka napravit svět vzala dááávno za svý a teslákům de jen a jen vo prachy a neváhali (3roky si je namlouvali ;) se kůli nim sčuchnout s tyranským komoušem. Dokonce měl tu drzost dojet si to vočíhnout do berlína, se divím že má hen ten sars2

https://kcc-hho.webnode.cz/tesla/gigafactory-4/

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Ale no tak. Tesla doveze za ty dva roky z Číny maximálně 100 tisíc TM3 a ne stovky tisíc. Giga Čína není nafukovací. Už jsem vám to tu jednou počítal. :)

8 let starý model 3? To čekáte dostavení evropské linky až v roce 2025? Už dnešní model 3 je dost jiné auto než model 3 z roku 2017. Až přidají vámi nenáviděný podvozek ze 3 částí, tak už se o stejném autě snad ani nedá hovořit.

Už kvůli clům a ceně dopravy je nesmysl dovážet auta přes půl světa, a proto se to skoro nedělá, když nemusí.

Důvod proč BMW bude vyrábět ix3 v Číně je ten, že dokonce ani Mnichov není nafukovací. Stejně jako Superb jde na Slovensko, protože kupodivu ani Kvasiny nejsou nafukovací. :D

Jinak ix3 je parametrově spíš horší EV a tu špičku v podobě iX a i4 si nechají pěkně doma v Mnichově stejně jako si třeba Tesla nechává S a X a v budoucnu i CBT, Semi a Roadster 2 pěkně doma. :)

Obrázek uživatele Cipísek D

dva roky z Číny maximálně 100 tisíc + potom pokračující další stovku tisíc = stovky tisíc ;)

TM3 2016 výroba 2017/18/19/20/21/22 GF4 Berlin = 1+6 roku no tak dobře 7 roku starej model :))

podvozek nepodvozek furt je to model z roku 2016 sedan k tomu zdraženej ale že možná fkomoušský verzi konečně bude i za 35káček :)))

Důvod proč BMW bude DOVÁŽET do evropy ix3 z Číny je to že PADLO TABU díky tesle. V německu bude s utlačovanými fosily kapacity habakůk nezaměstnaných jako sraček

Kvasiny jsou nafukovací :DDD nějkdy se tam taky zajed podívat tvl další pole bylo připravený. Ještě že nesebraly kodijaka s karoqek jinak by se už propouštělo

Jinak ix3 je parametrově horší EV z toho důvodu že bmw chce aby bylo hoší a příliš se nedováželo a nadále jel vlak fosilu, nic novýho

A jesi si nechá Tesla S/X/CBT/Semi/Roadster2 doma se teprv uvidí ty experte :)))

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Hlavně v klidu jen DODÁVÁM trochu opoziční názor. :)

Vždycky jsem měl za to, že se bere počátek výroby a ne představení naleštěného modelu někde na předváděcím molu. Takže se shodneme spíše na 6 letech a to by se dalo ještě diskutovat, zda verze 2017 není předseriová vzhledem k počtu kusů a faktu, že konfiguraci 2017 už ani nelze koupit.

Myslím, že vyřazení osekané socka verze za 35K a nahrazení normální 38K verzí nikoho netrápí.

No vzhledem k tomu, že jsem v okolí vyrůstal a polovina pomalejších spolužáků ze základky v Kvasinách hákuje u pásu, tak tam ani jezdit nemusím. :D
Pole by tam bylo, ale dálnice už ne a zoufalá jednokolejka do Častolovic tomu taky moc nepomáhá. K tomu nedostatek lidí, protože v okolí žádné velké(40K+) město. Sice seberou Superba, ale přidají víc Kodiaqů nebo další chystaná EV.

Takže BMW na začátku léta rozhodlo, že bude dovážet ix3 z Číny, protože Tesla zbořila tabu tím, že v půlce října začala dovážet auta do Evropy a navíc BMW udělali ix3 parametrově horší aby ho vlastně nemuseli dovážet. Takže vlastně BMW zbořilo tabu a Tesla se toho jako ovce chytla. :D

Samozřejmě se to uvidí, ale v příštích 3-4 letech se jinde než v USA vyrábět nebudou, protože už by museli hákovat na stavbě dalších linek v budoucích zatím neexistujících GF přímo pro ně.

Obrázek uživatele Cipísek D

*EV nepřidají, ev má prijorytu pouze v bolce
*zoufalá jednokolejka je zoufalá nejméne posl 10 let ale na vožení aut jim stačí, aby lidi jezdili dopr vlakem nemaj zájem, preferujou osobni auta kerý jim bud pronajmou anebo rovnou v lipovce prodaj ;)
*a lidí už maj dost obzvlast poláků jen ten hran. přechod by to chtělo. dálnice netřeba častolovice dostanou vobchvat stejně jako rychnov
*bmw jedou fosily no a sype jim to, dobrý chtěný elmobil by narušil polityku něm. prodejů, dovoz z číny... předčasný až 2045 původ plán ;)
blablablablablablablablablabla experte ;)

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

No však o tom mluvím. :D
Na současnou produkci jim ta jednokolejka stačí, ale kdyby chtěli zvětšit na tom poli vedle, kde je podle vás místo, tak budou muset postavit kolej navíc.

Obchvat není dálnice, ale OK uvedení do provozu nejdřív za 6 let, takže opět je to úzké hrdlo, kterého se jen tak nezbaví.

Jsem rád, že se shodneme, že víc pracovníků v okolí také neseženou.

Je jedno jestli kapacitu po Superbu za ty 2 roky zaplácnou novými EV nebo přesunou další spalováky z MB. Hlavní myšlenka byla, že prostě jen přesouvají výrobu z Kvasin a dělají si místo pro modely z MB, kde se naopak chytsají na výrobu EV. Tzn. žádná katastrofa neprobíhá.

Obrázek uživatele Cipísek D

nemuseli by stavět žádnou kolej navíc, na těch pár vlaků týdně by ta vlečka stačila i s další halou ;) každopadne zatim dobry že zmizel jen superb, kdyby i kody s karoq to by bylo špatný. Hele a lidí je dost i tak tos špatně pochopil. Hodně pomohli poláci i linkový busy ze všech směrů. Možná že by bodla dálnice jo, ale spíš ta přes hory rovnou do polska, ti stavějí totiž vo dost schopněji

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Tak samozřejmě záleží o jak velkém navýšení se bavíme. Dodám trochu čísel. V roce 2018 vyrobili v Kvasinách rekordních 310 tisíc aut.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vyroba-v-kvasinach-opet-vzrostla-skoda-auto-hlasi-rekordni-rok-1356654

Pokud se bavíme o navýšení třeba o 30 % tak to bude 400 tisíc. Tady je článek o přepravě vozů z Kvasin.

https://auto-mania.cz/jak-se-dostane-auto-z-tovarny-k-zakaznikovi/

V současnosti odjíždí z Kvasin denně teda něco kolem 6 vlaků po 8-9 vagonech (10 aut/vagon) a nějakých 60 kamionů po 8 autech. Zvýšení o 30 % by znamenalo o 2 vlaky denně víc a o 20 kamionů víc.

Samozřejmě nesmíte zapomínat, že skoro tolik co odjíždí musí i přijíždět, takže to navýšení bude téměř dvojnásobné.

Když vezeme lidi, tak jich tam pracuje cca 8000, což by znamenalo cca 2500 lidí navíc v okrese s nejnižší nezaměstnaností v ČR. To máte denně dalších 50 autobusů nebo 500 aut.

Bez zkapacitnění celého řetězce je nějaké citelné zvýšení produkce v Kvasinách pasé. Nestačí vám prostě jen volné pole vedle fabriky. :)

Já to beru tak, že čím míň Superbů tím víc Kodiaqů. :D

No, když si vzpomenu jak tvrde firma tlačila na cenu našich služebních aut a hak operak nebo leasingová společnost počítala s prodejem po skončení operaku nebo leasingu tak si myslím že auto za 1 mil. se zustatkovou cenou 40%jako sluzebni neprojde. Většina sluzebnich vozidel má minimální roční najezd 50 tis. Km.

---

Off.Indonesie chce byt jednickou ve vyrobe baterek. Indonesie ma znacne zasoby niklu a na tom chteji zalozit novy prumysl. Pristi tyden vyrazi vyprava do Tesly a k jinym vyrobcum aby se dojednaly detaily. Svet uz buduje bateriovou budoucnost.
https://electrek.co/2020/11/13/tesla-tsla-inches-closer-battery-factory-deal-indonesia/

Obrázek uživatele Cipísek D

tady si někdo máknul ;) opravdu hutná reklama na šáde ;)

https://native.seznamzpravy.cz/cim-budeme-jezdit-za-5-let

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Pěkná rozpolcenost. Budou tu elektromobily i spalováky. Jelikož jsme si nepřipravili supply chain nemůžeme naplno inzerovat pouze EV , to bychom rychle zkrachovali a zároveň musíme dělat reklamu našim elektromobilům , protože když je budeme nadále ignorovat ,dopadneme jako Nokia. Umění dělat reklamu na EV a moc nevyplašit kupce spalováků.

Kolikpak za to Seznam od Šáde asi kasíroval?

Obrázek uživatele Cipísek D

to nevim ale je to podujatá informační reklama, účelově tam zaokrouhlujou fosilní bludy

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

To je jednoduché. Rozšířil se tady takový nešvar. Velké množství firem v ČR funguje tak, že dává služební osobní auto jako benefit k pracovnímu místu. Zaměstnanci, kteří tento benefit využívají se jako první ozývají, že EV je k ničemu. Proč? Protože tento systém je rozmazlil. Náklady na auto jim hradí firma, ačkoliv ho z 80-90% používají jen pro osobní potřebu a na cestu do práce a z práce. Dovedete si představit, že by si tito zaměstnanci měli nabíjet auto doma za svoje z vlastní zásuvky?
Omlouvám se obchoďákům, servisákům, montážním technikům, kurýrům aj. profesím, kteří opravdu ráno vyjedou do terénu a tráví v autě celý den. Pro tyto profese je opravdu EV komplikace.

Obrázek uživatele Marek_

Jo, taky jsem to tak kdysi měl. Sluzebka i na soukromé účely a vše hradila firma. A poměr služební vs soukromé cesty byl tak fifty fifty. Akorát jsem ty soukromé km musel vykázat a náklady na benzín šly do základu daně, jako příjem. Taky by mě štvalo, kdybych si za takové situace musel auto nabíjet doma za své :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Cipísek D

1* jéa

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

tento nešvar, jak píšete je nic proti situaci v Německu a je to logické - dát zaměstnanci auto je prostě levnější, než mu dát peníze a překvapivě je tak řada lidí i spokojenějších.
Podíl služební/soukromé cesty jde snadno filtrovat. U nás to bylo vždy tak, že napřed 1 000 km a později 1 500 km si každý, kdo měl služebák i k soukromým účelům platil palivo ze svého. Zbytek platila firma, ale palivo bylo papírová spotřeba plus nějaké malé procento navíc, co bylo nad si zase každý doplatil ze svého.

---

A elektrina se take spatne nosi v kanystru do vlastni garaze.

Obrázek uživatele runner42

To ale není nic nového. To je všeobecně akceptovaný model.

Když jsem na to tady před rokem poukazoval, místní elektrofašos mi "vysvětlili", že je to naprosto v pohodě, že si přece všichni nechají dát domů druhý elektroměr, který bude platit zaměstnavatel.

Jo jasně. Pěkný h*vno, na to se každý vy......

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Jako obvykle, v DE to maji vyresene. V CR to bude tak za 10 let v 1. cteni v parlamentu, zda domaci nabijeni neni zakazeny prodel elektriny.

Na to, jak jste jindy kreativní, tak s řešením triviální operativy máte teda obrovský problém. Stejně jako má dneska řada zaměstnanců řešené náhrady za elektřinu a internet pro home-office, tak půjde vyřešit náhrada elektřiny za manažerská auta a ještě snáz pro auta referentská.

---

S vyuctovanim jizd uz mam nastesti klid.

To já taky, ovšem tohle je perla
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dan-home-office-prace-z-domu-deutsche-bank.A201112_154144_ekonomika_ven
takže budu dělat z domova, protože to samé udělám i doma a nepojedu ten den autem, tedy nevyprodukuji ten den z dopravy žádné emise (pro přírodu lepší než elektromobil) a podle tohohle návrhu bych za to byl sankcionován pětiprocentní daní.... aneb je vidět, jak všude plná huba ekologie a skutek utek...ekologismus..

---
Obrázek uživatele Anonym123

takých fiiiiškusov je aj na slovensku dosť a to sme v počte chytrákov ...
niekdajší riaditeľ STV, plánovanej feničovej tv, zakladateľ (nezaložil, bo nik nefinancoval) politickej strany, primátor a generálny prezident spolku krajských miest rybníček dokáže vytrhnúť z dlane vlas, teda nie,ale vezme aj kde nie je.
na území trenčína smiete parkovať iba na vyznačených miestach a iba po zaplatení. a aby obišiel zákon, tak parkovaciue miesta pre park. preukazy nie sú vyznačené - držiteľ smie parkovať kdekoľvek. ale kde, ak sú parkovaciue miesta tam,kde potrebuje zaplnené? teraz "renovovali" ulicu pri poliklinike a zdravotnej poisťovni. a práve tam UBUDNÚ parkovacie miesta!
a to nie je všetko, iba aktualita.

Deutsche Bank jsou zoufalci. Uz davno jsou lidem pro srandu. Takova pitomost urcite nebude v Bundestagu ani komentovana, natoz prevzata do zakonu.

Já nějak časem dospívám ke zjištění, že čím větší ptákovina, tím snáze se to uchytí a sbírají se na to populistické body..

---

Plug in hybrid je pro firmy k ničemu. Protože 95% zaměstnanců se nebude s nějakým dobíjením obtěžovat.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

To co píšete je tak pro referentské auto, co se týče manažerských, tak vždycky jsem to měl tak, že byla firmou akceptována papírová spotřeba + nějaké malé procento navíc, co bylo nad si musel doplatit uživatel sám a jelikož PHEV jsou auta dražší, než běžná referentská, tak je to jasné. Limit bude v tom, že většina firem nemá na flotilovém parkovišti nabíječky (zásuvky).

---
Obrázek uživatele Marek_

To je jasné, to by musela být nabíječka v práci, nebo by musela firma proplacet nabíjení doma. Ale aspoň to parkování v Prahe je zdarma.

---

Lexus GS 450h Premium

A to se vyplatí. Kvůli parkování zdarma si lidi budou kupovat auto, které ani jednou za život nezapojí do zásuvky.
Takže výrobce udává nějakou spotřebu, protože do výpočtu má započítané pravidelné nabíjení, ale lidi budou ve městě vypouštět stejné emise, protože nabíjet nebudou a jen budou provozovat auta, které zanechali větší uhlíkovou stopu při výrobě.
A navíc jako bonus už to nebude sloužit po ukončení leasingu, protože ojetej starej hybrid nikdo nebude chtít.
Vím jaký problém měla naše firma se zbavit lexusu 600h. Nakonec šel do zahraničí na díly.
Běžné firemní ojetiny aspoň omlazují vozový park v ČR.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Horsi je, ze zamestnanec pouzivajici sve plug in auto na sluzebni ceste dostane zaplaceno jen spotrebu dle TP. To bude asi sranda. A jak se ceske zakony vyporadaji s tim, az zamestnanec pojede nekolik set km v kuse bez moznosti nabijeni. To dostane pro celou trasu jen smesne 2 litry? Zase ta ceska legislativa se ukaze jako paskvil od pitomcu.

Obrázek uživatele Marek_

To jo, to je ekonomický nesmysl, jezdit na dlouhé sluzebky svým soukromým plug-in hybridem :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Ale jen v Cezku, ktere ma pitome zakony. V DE dostane zamestnanec pausal, ktery pokryje spolehlive primerenou spotrebu a ostatni provozni naklady. Uplne jedno jakym autem jedete. To jiste vite, kdyz v DE pracujete.

Obrázek uživatele Marek_

Nevím, protože německý zaměstnavatel mi auto neproplaci :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Aspon trochu povedomi o danovych zakonech prece mit musite. Vsak si muzete v rocnim danovem priznani uplatnit jizdy z CR a zpet. Nebo cesty do prace. To je v uzkem spojeni i s nahradou za pouzivani auta pro sluzebni jizdy. Nebo danove priznani nedelate? Ubytovani v DE, vedeni dvojite domacnosti atd. V CR nezname pojmy, v DE uznatelna polozka pri vypoctu dane.

Obrázek uživatele Marek_

No jo, sice pracuji v DE, resp střídavě i v CZ, ale daním v ČR.

---

Lexus GS 450h Premium

Takze vas tam ceska firma vysila? A jizdy vam nikdo neplati?

Obrázek uživatele Marek_

Cesty platí Česká firma samozřejmě. A treba taky proto nemám vůbec motivaci k přechodu na EV, když i teď to mám zaplacené a udoitays EV žádná.

Ale jinak ty daně jsme s kolegy v DE trochu rozebírali, spousta věcí je tam jinak a podle mě víc logicky než u nás.

---

Lexus GS 450h Premium

Ale kdyz mate ten Lexus hybrid, tak jste asi znevyhodnenej. Nebo to mate vyresene jinak?

Obrázek uživatele Marek_

Tak spotřeba dle TP je 6,1 a skutečná bývá na té dálniční trase tak 7-7,5 a v létě jsem se dostal i na 6,6. Není to velký rozdíl, kompenzuje se to klasicky tak, že cena benzínu se doloží účtenku z dálniční pumpy na Rozvadove. A amotrizace ze zákona 4,20 na km v pohodě pokryje ostatní náklady včetně ztráty hodnoty.

---

Lexus GS 450h Premium

Takze spotreba u hybridu neni tak zkreslena jako u plug in hybridu. Pak to neni zadrhel.

Obrázek uživatele runner42

Deutschland Deutschland uber Alles, že...

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Einigkeit and Recht und Freiheit

V zakonech urcite.

Obrázek uživatele runner42

Pitomec je ten, který se pak diví.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Marek_

Já nepsal, že se to vyplatí :-)

---

Lexus GS 450h Premium


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?