Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně vyrobila za čtvrtstoletí přes 10 TWh čisté elektřiny

Svou operativností, možností rychlého najetí do ostrého provozu a velkou kapacitou nádrží pomáhají Dlouhé stráně už čtvrt století udržovat stabilitu české přenosové soustavy a předcházet možným blackoutům.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně – horní nádrž. Může se pochlubit několika nej: má největší reverzní vodní turbínu v Evropě – 325 MW, jde o vodní elektrárnu s největším spádem v České republice – 510,7 metrů, a největším instalovaným výkonem v ČR – 2 x 325 MW.
foto: ČEZ

Za 25 let provozu se vyrobilo na Dlouhých stráních přes 10 milionů megawatthodin elektrické energie (10 TWh), z toho samotná přečerpávací elektrárna vyrobila 9.972.799 MWh a přidružená malá vodní elektrárna 10.697 MWh elektrické energie.

Výstavba elektrárny začala v roce 1978, ale v 80. letech byla převedena do útlumového programu. V roce 1985 se rozhodlo o modernizaci původního záměru a po roce 1989 se daly práce do pohybu opět naplno. Nejkritičtějším okamžikem výstavby byla havárie turbosoustrojí v červnu 1994, po níž se dokonce zvažovalo zastavení projektu. Po důkladné analýze se ale nakonec elektrárna dokončila a v roce 1996 postupně uvedla do plného provozu.

Strojovna elektrárny Dlouhé stráně

Strojovna elektrárny Dlouhé stráně
foto: ČEZ

Elektrárna Dlouhé stráně, největší přečerpávací vodní elektrárna Skupiny ČEZ, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Zatímco dříve ji část ekologů zatracovala, teď sklízí její tvůrci uznání, například cenu hejtmana Olomouckého kraje za přínos pro životní prostředí.

„Ta cena patří všem, kteří před desítkami let elektrárnu vyprojektovali a postavili, ale i dnešním inženýrům a technikům ze Skupiny ČEZ a provozním zaměstnancům elektrárny. Díky nim prošly technologie v posledních letech rozsáhlou modernizací, která účinnost a tedy i prospěšnost našeho největšího vodního akumulátoru ještě zvýšila,“ řekl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Energetici si význam Dlouhých strání uvědomují a proto pravidelně investují do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a navýšení bezpečnosti elektrárny, jen v posledních pěti letech šlo o stovky milionů korun. Mezi největší a nejdůležitější investice poslední pětiletky patří výměna obřího oběžného kola nebo rozsáhlá rekonstrukce dolní nádrže, která byla vůbec poprvé od zahájení provozu elektrárny vypuštěná.

Pohled na Dlouhé stráně z dronu

Pohled na Dlouhé stráně z dronu
foto: ČEZ

Letošní novinkou je zvýšení provozní hladiny horní nádrže o 70 centimetrů, což umožnilo zvýšení akumulované energie v horní nádrži z 3500 MWh na 3700 MWh. Pro elektrárnu je to velký přínos, který umožní efektivní využívání nových obnovitelných zdrojů a přispěje k dalšímu zvýšení stability v české přenosové soustavě.

Za svou krátkou historii se Dlouhé stráně staly také oblíbeným turistickým cílem, zavítalo na ně už přes 1,2 milionu návštěvníků. Horní nádrž ve výšce 1350 metrů nad mořem si každoročně prohlédne kolem 90 000 lidí a zhruba třetina z nich si nenechá ujít exkurzi v podzemních útrobách elektrárny. Další fanoušci industriálních staveb mohou Dlouhé stráně navštívit také virtuálně na webu.

tisková zpráva

38 Comments on “Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně vyrobila za čtvrtstoletí přes 10 TWh čisté elektřiny”

  1. To by se mi líbilo jako baterka k solárům která by
    To by se mi líbilo jako baterka k solárům která by vydržela celou zimu. Stačilo by mi i 1000x menší jezero. Ale bazén na paneláku by bylo málo. Dlouhé stráně by utáhly přes zimu jednu vesnici ale museli by si tam natáhnout menší trubičky. Tady ty generátory by se při tak malém průtoku asi nepohnuly.

  2. Co to je za debilní titulek? Odkdy přečerpávačka generuje
    Co to je za debilní titulek? Odkdy přečerpávačka generuje čistou elektřinu? Odkdy přečerpávačka vyrábí elektřinu? Notabene čisté energie? To jako když do ní uložím elektřinu z uhelky, tak se mi při přeměně zpátky vypere do čista a je z toho čistá elektřina?

    1. Titulek je opravdu hloupý, ale ze zcela jiného důvodu.
      Titulek je opravdu hloupý, ale ze zcela jiného důvodu. 650MW instalovaného výkonu vyrobí 10GWh během 16 hodin. To odpovídá výrobě za dva dny, ne za celý rok. A ano, PVE vyrábí elektřinu akumulovanou do vody. Úplně stejně jako jakákoliv jiná vodní elektrárna. Stejně jako baterie vyrábí elektřinu z chemických vazeb elektrolytu. Říká se tomu akumulační zdroje elektřiny. Debilní je hlavně váš příspěvek.

      1. Aha. Jsem nevěděl, že internet u zavedli i na uzavřená
        Aha. Jsem nevěděl, že internet u zavedli i na uzavřená oddělení.
        Vaší logikou, když si nabiju baterky v autě dieselagregátem, tak mohu prohlašovat, že jezdím na čistou elektřinu, protože elektřina do motoru se vyrábí chemickými vazbami v elektrolytu.
        Gratuluji, já jsem si neuvědomil, že vlastníte červený diplom Vysoké školy života.

          1. Ovšem má pravdu.
            Elektřina není primární zdroj energie,

            Ovšem má pravdu.

            Elektřina není primární zdroj energie, ale pouze přenosové médium.
            A je přesně tak čistá, jak bylo čisté její pořízení.

            Což je tady na fóru nepopulární pravda dotýkající se především elektromobilů.

          1. Nejde o to, zda vadí/nevadí. Ale tvrdit, že Dlouhé
            Nejde o to, zda vadí/nevadí. Ale tvrdit, že Dlouhé stráně vyrábí čistou elektřinu je nesmysl, když nelze zaručit, že vodu nahoru nenačerpá „špinavý“ zdroj.
            Nehledě na to, že „vyrábět“ je také špatně, když elektřinu nevyrábí, ale jen vrací dříve uloženou elektřinu.

                1. Dobrý postřeh, to mě nenapadlo, určitě ne.
                  Dobrý postřeh, to mě nenapadlo, určitě ne.

                2. Vždyť ta voda tam stojí jen několik hodin. Ten odpar musí
                  Vždyť ta voda tam stojí jen několik hodin. Ten odpar musí být zanedbatelný. Jo, kdybych to měl jako akumulátor na celou zimu tak bych s nějakým odparem počítat musel.

                3. Dobře, je to velký problém. Účinnost elektrárny není
                  Dobře, je to velký problém. Účinnost elektrárny není 70% ale jen 69,999.

                4. Diskuse byla o poměru odparu vs srážky.
                  A jestli opravdu

                  Diskuse byla o poměru odparu vs srážky.
                  A jestli opravdu doopravdy vyrábí z toho co naprší.

                  Žádná definitivní čísla, jen pro představu zda se tyto dva vlivy pokryjí nebo je jeden větší.

                5. Záleží na rozdílu teplot, ale asi půl tuny vody za hodinu.
                  Záleží na rozdílu teplot, ale asi půl tuny vody za hodinu.

                1. Přečerpávací elektrárna určitě primárně nevyrábí z
                  Přečerpávací elektrárna určitě primárně nevyrábí z napršené vody….

                2. Ten chlapík s projektem dešťové elektrárny by s vámi
                  Ten chlapík s projektem dešťové elektrárny by s vámi nesouhlasil 😀

                  Dokonce jí i zadržuje ve válci před turbínou aby si zvýšil tlak.
                  To se jako přečerpávačka počítá ne? Načerpá ze střechy a vyčerpá tryskou na turbínu.

                3. A kde se tady ta voda PRIMÁRNĚ vzala?
                  A kde se tady ta voda PRIMÁRNĚ vzala?

                4. no čerpadlem z řeky trubky vrtu zdroje přeci přisosávají
                  no čerpadlem z řeky trubky vrtu zdroje přeci přisosávají nebosnad myslel že čekají až naprší a vyschne ;))

                5. A kde se ta voda v té řece atd. vzala?Bez té vody, která
                  A kde se ta voda v té řece atd. vzala?Bez té vody, která tady napršela by nic nevyrobili, teda mohli by ji dovézt třeba v petkách z nějakého moře, ale tam je také PRIMÁRNĚ napršená.

                6. Ovšem to už není pro cyklus přečerpávací elektrárny
                  Ovšem to už není pro cyklus přečerpávací elektrárny relevantní.

          2. Bezva, takže ta nádrž není nic jiného než energetický
            Bezva, takže ta nádrž není nic jiného než energetický akumulátor a dokáže vyrábět..super, takže vlastně baterka si taky vyrábí čistou elektřinu a tedy hybrid je zcela zelený a ekologický zdroj, protože přece, když jede na benzín tak dělá zelenou elektřinu pro baterku … problém s emisemi podle Pitura vyřešen – tzv Piturovou teorií 😀 znamenám s a rád opakovaně zde použiji 😀

            Pro normální lidi je to samozřejmě ptákovina na en-tou, stejně jako že BEV nemusí do servisu – a pak je vtipné jak nejrychlejší tesle padla čelist, když se kluci s we are car fans nevinně zeptali – a co brzdovka? :D:D:D:D

            1. Tohle ještě nic není. Podle české energetické koncepce
              Tohle ještě nic není. Podle české energetické koncepce existuje magická vlastnost skladů, kdy tam uložíte palivové tyče do jaderného reaktoru a z nich se tam stane domácí zdroj primární energie, i když se tam uran nevytěžil, ani nezpracoval v ČR.

            1. jak už jsem tu jednou psal.. ode mně opisoval na střední
              jak už jsem tu jednou psal.. ode mně opisoval na střední pozdější děkan ČVUT…
              ale třeba sem na Hybrid zabloudí někdo z ČEZu a přesně odpoví od kolika hodin přečerpavacka vyrábí elektřinu a od kolika hodin tu vodu čerpá do horní nádrže…
              já to nevím…

Napsat komentář