Power Loader: První sériově vyráběný exoskelet

Activelink, robotická divize firmy Panasonic, plánuje již příští rok uvést na trh robotický exoskelet. Zařízení nese název Power Loader a svému uživateli poskytne nadlidskou sílu. Pokud máte zájem připravte si 5000 dolarů (102 000 Kč).

Power Loader
foto: Activelink

Activelink se specializuje na vývoj robotických oděvů kopírující a zesilující lidský pohyb. Cílem je ulehčit lidem práci a prodloužit život. Robotický oblek mohou výhledově využít jak senioři, lidé po úrazu páteře, tak stavební dělníci, záchranáři nebo vojáci.

V současné době existují dvě verze exoskeletu – Power Loader DAPAR (Dual Arm Power Amplification Robot) a Power Loader Light (PLL). DAPAR pohání 22 elektromotorů čerpající energii z li-ion baterií. V rukou robotického obleku DAPAR dokáže uživatel přenášet až 100 kilogramové předměty.

Exoskelet je také vybaven obousměrným propojením člověk-stroj Direct Force Feedback (DFF). Skrze DFF dokáže uživatel „přímo cítit chování robota.“ Technologie se hodí pro manipulaci s měkkými nebo citlivými předměty (pacienty), při kterých jsou nutné provádět velmi jemné doteky a pohyby.

Já, Robot
video: YouTube

Power Loader Light je naopak robotický nosný systém bez robotických paží. Umožňuje přenášet náklad až do hmotnosti 60 kilogramů.

Vhodně upravený jej mohou využít dělníci nebo vojáci. PPL lze také využít jako nosný a podpůrný systém pro těžké chemické a „atomové“ obleky, ve kterých musí operátoři strávit dlouhé hodiny nebo ujít velké vzdálenosti.

V současné době jsou robotické obleky zatím spíš neohrabanou hračkou. Firma Activelink se však očividně snaží zachytit nastupující trend a vybudovat novou společenskou kulturu v používání robotických obleků.

V blízké budoucnosti však mohou být exoskelety násobně lehčí, kompaktnější a přitom výkonnější. Podmínkou je zvládnuti výroby lehkých a výkonných baterií a také pokročilých materiálů, jako je například tekutý kov – materiál s dvojnásobně lepším poměrem hmotnost/pevnost oproti titanu.

Další klíčovou budoucí technologií je osvojení si průmyslové výroby supravodivých vodičů fungující za pokojové teploty. Supravodivé elektrické motory mohou být násobně menší a výkonější než klasické a přitom mají neměřitelný elektrický odpor.

Activelink

One Comment on “Power Loader: První sériově vyráběný exoskelet”

Napsat komentář