Porsche přebírá chorvatského výrobce elektrokol Greyp

elektrokola Greyp
Výkonná elektrokola Greyp slouží jako luxusní doplněk superdrahých elektromobilů Rimac. foto: Porsche

Chorvatský Rimac přebral Bugatti a Porsche na oplátku přebírá sesterskou značku výroby výkonných elektrokol Greyp. Porsche Ventures (subjekt rizikového kapitálu automobilky Porsche) držel v této chorvatské firmě od roku 2018 zhruba 10% podíl.

Investice byla před třemi lety podniknuta současně se vstupem do sesterské společnosti Rimac Automobili. Greyp však obdržel nabídku na převzetí od investora třetí strany. Porsche proto uplatnilo smluvně dohodnutá práva, většinově převzalo společnost Greyp a významně tak rozšířilo své aktivity na poli elektrokol. Kromě Porsche, coby majoritního akcionáře, tak ve firmě Greyp zůstává zapojen už jen Mate Rimac (spolu s dalšími zakladateli společnosti Greyp). Proces právního převzetí ještě nebyl dokončen, finalizace se očekává na konci roku.

„Porsche je průkopníkem udržitelné mobility a důsledně prosazuje svoji strategii na poli elektromobility,“ říká Lutz Meschke, místopředseda představenstva Porsche AG a člen představenstva pro finance a IT. „Porsche již léta patří k předním dodavatelům plug.-in hybridů, v roce 2019 jsme na trh uvedli model Taycan jako první plně elektrické Porsche a loni bylo už každé třetí prodané Porsche vybaveno elektrickým pohonem. Naším ambiciózním cílem je CO2  neutralita, které bychom rádi dosáhli do konce roku 2030.“

Porsche využívá svého know-how z elektromobilů také na atraktivním a velmi dynamicky rostoucím trhu s elektrokoly. E-biky mají své pevné místo v elektromobilní strategii společnosti Porsche, automobilka v nich vidí velký potenciál a budoucnost. V březnu 2021 byla rozšířena řada jízdních kol, existující v liniích Porsche „Sport“ a „Cross“ – takto si značka Porsche představuje interpretaci exkluzivních elektrokol.

Velmi pozitivní reakce zákazníků měla za důsledek fakt, že aktuálně jsou oba modely elektrokol téměř vyprodané. Porsche pak bude nadále pokračovat v úspěšném partnerství se společností Rotwild a v současné době pracuje na aktualizacích stávajících modelů „Sport“ a „Cross“.

Navzdory napjaté tržní situaci Porsche prosazuje svůj směr a investice do digitalizace a elektrifikace. V příštích pěti letech tak bude do nových technologií investováno 15 miliard eur: 6,5 miliard eur bude vyčleněno na vývoj hybridních technologií a elektrifikace vozidel, 5,5 miliard eur půjde na digitalizaci (inteligentní mobilita, automotive IT, inovace a nové obchodní procesy) a další tři miliardy eur budou investovány do zařízení souvisejících s elektromobilitou – dobíjecí infrastruktury či objektů pro výrobu elektrických vozidel.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář