Polsko přijalo revoluční úpravu energetického trhu, Česko opět pozadu

Ačkoliv je Polsko obecně vnímáno jako silný zastánce fosilních paliv a zejména využívání uhlí, řadou svých kroků v posledních letech dokázalo, že svou energetiku usilovně připravuje na dekarbonizaci.

Polský Sejm a Senát se v polovině léta dohodli na přijetí „největší změny energetického práva v historii“. Od příštího roku budou moci polští zákazníci využít výhod dynamických cen energií, které se budou určovat v patnáctiminutových intervalech. Díky tomu budou moci odložit spotřebu na dobu, kdy jsou ceny energií nejnižší a tím výrazně ušetřit náklady.

Polsko navíc díky této novele udělalo výrazný krok vpřed k dekarbonizaci své energetiky, protože dynamické ceny energií umožňují efektivněji řídit distribuční soustavu, podporují využití agregace a akumulace flexibility a minimalizují nutnost odpojovat obnovitelné zdroje energií od sítě.

Dynamická cenotvorba přinese výhody těm zákazníkům, kteří disponují takzvanými chytrými elektroměry. Tato zařízení umí měřit spotřebu ve čtvrthodinových intervalech a přeúčtovat ji na aktuální cenu energií.

Zákazníci tak mohou svou spotřebu upravit či odložit podle aktuální situace na trhu, například plánovat používání domácích spotřebičů nebo dobíjení elektromobilů na chvíle, kdy síť disponuje velkým množstvím elektřiny z obnovitelných zdrojů. A naopak se mohou cíleně vyhýbat okamžikům, kdy trhu dominují drahé fosilní zdroje.

Běžné elektroměry oproti tomu umí jen zaznamenat celkovou spotřebu za dané období, která je zákazníkovi vyúčtována podle fixní sazby bez ohledu na to, zda spotřebovával energie ve chvílích vysoké nebo nízké poptávky.

„Polsko opět ukázalo, že chápe obrovské výhody plynoucí z čistých zdrojů energie a jde cíleně naproti jejich efektivnímu využívání. Dynamické ceny energií představují důležitý krok pro zavedení akumulace a agregace flexibility. Momentálně stabilitu sítě vyvažují zejména paroplynové a vodní elektrárny, případně uhelné elektrárny pracující v neefektivním režimu. Nově budou se stabilizací polské distribuční sítě pomáhat i sami spotřebitelé, protože budou mít motivaci spotřebovávat v dobách vysoké výroby obnovitelných zdrojů, a tedy nižších cen energií, a omezovat svou spotřebu v okamžicích, kdy obnovitelné zdroje tolik nevyrábějí a ceny na trhu jsou proto vysoké,“ vysvětluje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„Dynamické tarify se zúčtováním každých 15 minut jsou dalším skvělým tržním, a tudíž nenásilným nástrojem, jak zajistit vyšší, a přitom bezpečnější penetraci obnovitelných zdrojů. Průmysl, domácnosti či např. majitelé elektromobilů se tak mohou častěji rozhodovat, pokud samozřejmě mají tu možnost, kdy v průběhu dne začít odebírat levnější elektřinu a tím zároveň pomoci soustavě. Je to vlastně jakýsi obchodní doplněk k agregaci flexibility a akumulaci energie všech druhů,“ říká Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ a předseda představenstva Solární asociace.

„Výměna běžných elektroměrů za chytré je proces, který v Polsku začal už před více než 10 lety jako pilotní projekt. Dnes se jedná o zákonnou povinnost, kterou musí plnit provozovatelé distribučních soustav a která má do roku 2028 pokrýt nejméně 80 % individuálních zákazníků (v tomto případě domácností). Modernizace elektroměrů je zásadní kvalitativní změnou z hlediska sledování spotřeby energie, a to na úrovni jednotlivých odběrných míst, ale i v jeho okolí, tj. v obvodu nízkého napětí, rozvodnách VN/NN, okresech nebo větších úseků sítě,“ říká Damian Różycki, předseda představenstva Columbus Obrót, která je součástí Columbus Energy Group, a pokračuje:

„Zavádění patnáctiminutových měření je dobrým začátkem pro dynamické tarify, i přesto že se tato povinnost dnes netýká všech provozovatelů distribučních soustav, kteří obsluhují více než 200 000 koncových zákazníků. V současném rychle se měnícím světě energetiky se zdá být zbytečné zavádět taková omezení. Taková možnost by měla existovat pro každého provozovatele distribuční soustavy (bez dolní hranice zákazníků), protože přínosy by byly větší a rychlejší. Používání dynamických tarifů bude pro polské zákazníky dobrovolné, ale zdá se, že tomu tak bude pouze po určitou dobu. Lepší měření je však klíčem k moderní energetice.“

Česko se prozatím vydalo opačnou cestou než Poláci. Kvůli vládním stropům cen energií v současné době není možné přejít na dynamické měření, pokud zákazník už nemá chytrý elektroměr. Toto omezení přestane platit na konci letošního roku.

Důvody pro zákaz přestupu nových zákazníků na dynamické ceny ale podle expertů na energetické právo z kanceláře Doucha Šikola advokáti už dávno pominuly. Navíc stále marně čekáme na úpravu legislativy, která umožní rozvoj chytrého měření, jak říká partner kanceláře Luděk Šikola.

„Instalace chytrých měření a zavedení dynamických tarifů je podmínkou pro skutečně flexibilní chování spotřebitelů elektřiny a akceleraci agregace jako dalšího způsobu řízení elektrizační soustavy. Bylo by vhodné do energetického zákona vložit právo zákazníka na chytré měření a Energetickému regulačnímu úřadu stanovit rámec pro dynamické tarify. Zatím platná právní úprava ukládá distribučním společnostem instalovat chytré měření u spotřeb vyšších než 6 MWh a to mezi lety 2024 až 2027,“ říká Luděk Šikola.

Jan Fousek z AKU-BATu a Solární asociace k tomu navíc dodává: „Zastánci fosilních zdrojů dávají Polsko stále ještě občas za příklad výsostné závislosti na uhlí. Přechod na 15minutové dynamické tarify i mnohá další opatření pro podporu moderní energetiky jsou však dalším důkazem polské vůle od uhlí co nejdříve odejít. A také, že nám i tento donedávna téměř výsostně uhelný soused v rozvoji OZE, akumulace, chytrém obchodování a celkově rozvoji moderní energetiky i hospodářství ujíždí mílovými kroky. Na celé situaci je zajímavý také fakt, že i v mnohém kritizovaní polští konzervativci, kteří ovládají Sejm, takto podporují rozvoj OZE a jejich úspěšné zapojení do trhu s elektřinou. Je to navíc již 3 roky, kdy Polsko implementovalo všechny směrnice tzv. Zimního energetického balíčku, včetně akumulace energie či agregace flexibility, na jejichž ukotvení v Česku stále ještě čekáme.“Svaz moderní energetiky sdružuje nejvýznamnější oborové asociace moderní energetiky i klíčová výzkumná univerzitní centra. Díky průřezovému zastoupení expertů umí Svaz nabídnout ucelený pohled na možnosti rozvíjejícího se oboru nové nízkouhlíkové energetiky. Svaz má za cíl proaktivně vstupovat do české i evropské debaty o možnostech proměny energetiky. Zároveň přináší klíčové impulsy, které zajistí přední pozici ČR v oblasti vývoje a výroby progresivních technologií. Právě k příležitostem, které se v oblasti přechodu na nízkouhlíkovou energetiku otevírají, chce v Česku vést širokou diskuzi zaměřenou na prosazení opatření, které podpoří samovýrobu elektřiny, rozvoj akumulace energie, posílí možnosti společné výroby elektřiny a tepla, implementaci chytrých sítí, elektromobility nebo nových prvků v rámci energetického trhu přicházejících s digitalizací. Více informací na www.modernienergetika.cz.

zdroj: tisková zpráva

22 Comments on “Polsko přijalo revoluční úpravu energetického trhu, Česko opět pozadu”

    1. Bohuzel take neznam podrobnosti. Ale u smartmeter by melo asi fungovat datove rozhrani ktere muze zakaznik vyuzivat na dalku (wifi, rs485). Tak bude mozne automatizovat nejake spotrebice. Mozna bude poskytovat i aktualni cenu, bez nutnosti hledat na webu. Variabilni tarif muze byt stanoveny dodavatelem a nemusi nutne kopirovat spotove ceny.
      Moznosti je hodne, tak uvidime co nam z toho upecou.

      1. Mám integraci přes homeasistenta na střídač a na spotové ceny a na další spotřebiče. Dle toho a slunce řídím nabíjení a vybijení. Dobře, tohle asi každý sám neudělá, a v polsku to chtějí asi nějak zjednodušit pustit mezi lid. To ale neznamená, že v česku by to nyní nešlo. To neni obhajoba čezu nebo vlády. Taky si myslím že Čez na lidi sere a jakákoli trochu odbornější záležitost znamená, že to vláda zazdí, vždy se řídi tou debilnější radou. Ale ta polská věc u nás jde dělat taky a je jen na lidech aby jí využivali. Přijde mi hloupé zaplatit půl mega za
        elektrárnu a pak to nedotáhnout až do konce.

        1. Ten smartmeter bude slouzit i tem bez FVE. To bude ta vyhoda, ze pujde naprogramovat treba tepelne cerpadlo aby topilo vzdy kdyz bude nejnizsi cena. Dnes se spousti treba pres HDO a ja vidim u sveho HDO spinani, ze kolikrat mam NT v dobe kdy je cena na spotu nejvyssi. To je prave ten nesmysl pevne danych intervalu. A treba v poledne kdyz FVE jedou na plno a spot je na minimu, tak mam VT a nic neodebiram.

  1. Je hezke ze vime jak to maji v Polsku. Dobre by bylo napsat neco o nasazeni smartmetru v Cezku. V clanku je zminka, ze smartmeter se budou montovat u domacnosti s vetsim odberem >6MWh uz od pristiho roku. Ale nikde se nedozvime, zda to bude automaticky znamenat tarif s variabilni cenou. Ono by to jinak nedavalo smysl, ale tim se neda argumentovat, protoze v Cezku dava malo veci nejaky smysl. Kazdy debil v PS da nejaky pozmenovaci navrh a tim je vzdy cely zakon na houwno. Tak redakce, prosim jak to bude u nas se smartmetery?

  2. „Dynamické tarify se zúčtováním každých 15 minut jsou dalším skvělým tržním, a tudíž nenásilným nástrojem, jak zajistit vyšší, a přitom bezpečnější penetraci obnovitelných zdrojů.“

    Především jsou skvělým nástrojem přenesení rizika z obchodníka na zákazníka.

          1. Jinými slovy, nevíš, kolik to bude stát a žongluješ teoretickou možností, že by to mohlo stát výrazně méně. Nebo také výrazně více.
            A protože nemám jindy čas provést tuto akci, musel bych akceptovat riziko, že možná zaplatím výrazně více.

            Riziko nepředvídatelnosti nákladů má svoji hodnotu. Smysl to tedy má pouze pro ty, pro které velikost předpokládaných úspor převyšuje hodnotu rizika.

            Domnívám se, že většina domácností nejsou devianti s mobilem v ruce stále kontrolující tržní cenu a upravující svoje fungování, a proto upřednostní cenovou stabilitu.

            A co se týká HDO, tak zde je cenový rozdíl maximálně 20%, cena je předem známá a stejně tak fixní doba jejího účtování. S NT lze tedy přiměřeně plánovat a nemá charakter nepředvídatelnosti.

            EDIT: Tento model je z principu vadný. Dříve se účtovaly telefonní hovory na podobném principu – různé ceny, pásma, tarify, bonusy… Prostě mrdník. Fix price vše naprosto převálcoval, protože klient má úplně jiné priority, než se zabývat, kolik zrovna bude stát hovor/elektřina.

              1. Máš pravdu, jsem konzervativní a tyhle progresivistické sračky mě nezajímají.
                Nepodporuji nestabilní a neustále se měnící právní a podnikatelské prostředí, chci vědět kolik mě bude stát na elektřině provoz peletovací linky další tři roky, chci vědět jestli má ekonomický smysl vysadit rostliny vyžadující každodenní zavlažování a tak dále a tak dále.

                Jestli si myslí nějaký mongol, že se nechám nalákat vzdušnými zámky laciné elektřiny, tak ne.
                Nenechám na sebe přenést cizí podnikatelská rizika.

                1. Jsi asi takovy mongol, ze ani nemuze jezdit na dovolenou, protoze nemas stabilni cenove prostredi pro 3 roky dopredu. A na benzince jsi uplne nestastny, cena byla pred tydnem takova a dnes makova. Asi proto tech 40 tisic litru v zemi. No jo, autista jak vysitej.

                2. Hele viděl jsi tu anketu z USA? Ze třech tisíc responentů z velkých měst na otázku „Kde leží Ukrajina?“ odpověděla nadpoloviční většina respondentů „Nevím“ a třetina „V Rusku“ 😀 Dvě procenta dokonce „V Sovětském svazu“ 😀 😀 😀

                3. Zajímavost – precedentní rozhodnutí ukrajinského soudu o nezákonnosti ukrajinského mobilizačního procesu a neústavnosti dekretů Zelenského a ukrajinské junty.

                  hxxps://reyestr.court.gov.ua/Review/112988151?fbclid=IwAR0wv8HO2UNXtOSY5CDzgLPMheunvOj6Mp2hXvL9-XmqgkBKIjt4pUXsW3o

                4. @medvedev42. Kdyz nevis dal, tak radis jak ten rusacky negramota.

  3. Tak už to začalo – nucené omezování na straně odběratelů. Ono je totiž jedno, jestli to omezíme energetickým regulačním stupňem, nebo nastavením ceny tak vysoko, že si to nikdo nebude moci dovolit.

    Chytrý elektroměr totiž nezajistí výrobu – takže když energie v síti nebude několik dní, tak máte smůlu – protože nakoupit prostě musíte. Technologie jako opožděné ohřátí vody v bojleru dává flexibilitu v řádu několika hodin – potom budete v situaci, že jste buď bez teplé vody, nebo platíte 1000 EUR/MWh

    1. ano, uz to omezovani zacalo a to dost dlouho pred tim, nez jsem se narodil. vyrustal jsem v dobe, kdy jsem mel omezene nahrivani teple vody! v praxi to dopadlo tak, ze segra vsechnu teplou vycmrdala a ja se musel sprchovat ve studeny, nebot tepla byla az rano! A to jsme v te dobe nemeli zadne oze, same krasne uhelne elektrarny, neobcasne, spolehlive coudici v lete i v zime, likvidujici lesy v horach kyselymi desti naprosto spolehlive. Krasna doba to byla, bez chytrych elektromeru, s nostalgii zamacknu slzu.

    2. Neco mi rika, ze melete nesmysly. Aby mohla byt cena vyrazne vyssi nez obvykla, musela by byt po zbozi poptavka prevysujici nabidku. A obracene plati, ze kdyz je nizka poptavka, tak cena naopak klesa. Vas priklad s bojlerem nejak kulha. Kdyby byla cena 1000E/MWh, tak by to mohlo byt treba hodinu behem dne a zbytek by byl levnejsi. Tak tezko bude nekdo zapinat v nejdrazsi dobe a pocka radeji na pozdeji, nebo zapne drive nez bude spicka. Vy se snazite vykonstruovat situaci, kdy by mela byt takto draha cena nekolik dni v kuse. To uz propojujete sci-fi s hororem a jeste pridate 100% chaotickou polozku.

Napsat komentář