Policie v Los Angeles jezdí elektromobilem Tesla Model S

Starosta Los Angeles Eric Garcetti ohlásil minulý pátek plán velkého přechodu k čistým autům. Metropole západního pobřeží si pronajme celkem 160 elektromobilů.

Policejní verze elektromobilu Tesla Model S před ředitelstvím losangeleské policie
foto: Tesla Motors

Kromě 160 elektromobilů si město Los Angeles chce pronajmout také dalších 128 plug-in hybridů. Auta využijí především tamní policie, požárníci, úklidové služby, vodaři a energetici.

Na velké tiskové konferenci k té příležitosti, která se konala na ředitelství losangeleské policie, byly představeny policejní verze elektromobilů BMW i3 a Tesla Model S.

Policisté si vyzkouší jak se vlastně elektromobily chovají a otestují možnosti jejich budoucího využití. Cílem losangeleské policie je pak podle starosty Garcettiho jednoho dne kompletně vyměnit stará fosilní auta za elektromobily.

Pokud se něco takového Los Angeles podaří, bude to obrovský příklad i pro ostatní americká města. A posléze samozřejmě i světová. Už dnes tamní policie využívá 23 elektroskútrů a tři elektromotorky. Elektromotorky využívá také policie např. v Hong Kongu.

tisková zpráva

24 Comments on “Policie v Los Angeles jezdí elektromobilem Tesla Model S”

 1. Zajímalo by mě, jestli
  Zajímalo by mě, jestli dostanou speciální verzi bez šmírování ze strany Tesly. Elon Musk si totiž ze světa IT vzal nejen pozitivní věci (rychlost inovací, uživatelskou přívětivost), ale i negativní trend neustálého šmírování uživatelů. Díky neustálému propojení se servery automobilky má Tesla dokonalý přehled, kde se zrovna které auto pohybuje a připadá mi stěží uvěřitelné, že by toto policie akceptovala.

   1. To, že Vás soukromí
    To, že Vás soukromí nezajímá, neznamená, že je to kravina. Podívejte se na případ novinářky, kterou vydíral Uber s využitím dat o jejích cestách, jen proto, že si dovolila o nich psát negativně.

    Rušička GPS nebo GSM mi opravdu nepřipadá jako řešení, v autě typicky telefon i navigaci potřebuji.

    1. Pokud ovšem používáte
     Pokud ovšem používáte navigaci nebo telefon, vzdáváte se soukromí úplně stejně, jako byste měl Teslu připojenou na internet. Všechny moderní telefony v podstatě neustále hlásí svoji polohu, zvláště pak Android, iOS a Windows, což jsou v podstatě všechny. A moderní navigace jsou opět dnes připojeny k internetu a načítají si hlášení o dopravě a zároveň odesílají data o poloze. Vaší jedinou šancí je ta rušička 😉

     1. To je z větší části
      To je z větší části pravda, ale pokročilý uživatel (kam se řadím) si může u telefonu řadu těchto věcí rozhodnout sám (i ten Android má volbu data neodesílat, byť se tím připravím o velkou část funkčnosti; mám možnost nahrát si alternativní firmware, apod.), případně zařízení různě měnit, pokud šmírovaní přesáhne určitou hranici, atd. U auta tuhle možnost nemám a je to pro mě (kromě ceny, samozřejmě) největší výhrada vůči Tesle.

      Jinak původní poznámka směřovala k tomu policejnímu využití, kdy jsme například přístup k poloze z policejních GPS získali, ale muselo se o to individuálně žádat v podstatě na každý jednotlivý výjezd. A pak si policie pořídí auto, které data o poloze přenáší soukromé firmě a to ještě v cizí zemi (pokud bychom uvažovali o nasazení u nás). To mi přijde mírně paradoxní a proto by mě zajímalo, jesli jim Tesla v tomhle vyjde vstříc.

  1. Koho mate konkretne na
   Koho mate konkretne na mysli? Zlocince v uniforme, nebo toho ktereho chytnou na ulici…
   Ja bych rekl, ze pro beznou praci policie neni Tesla S az tak vhodna. Pred lety jsem sam sedel na zadnich sedadlech policejniho auta v Miami. Zadny velky komfort, zato hodne mista a dratenka pred nosem. Lepsi bude Tesla X. To si hosi z LAPD jeste pockaji.

  1. Ono to není tak
   Ono to není tak jednoznačné. Dělal jsem informační systém pro IZS a tam se rozlišovalo „požární stanice“ (profesionální hasiči z HZS) a „hasičská zbrojnice“ (dobrovolní hasiči, většinou spadající pod obec). Toto byla oficiální terminogie, kterou jsme obdrželi od HZS.

   Nemluvě o tom, že většinu činnosti HZS (Hasičský záchranný sbor) už netvoří hašení požárů, ale veškerá záchranná činnost od vyprošťování havarovaných aut po sundávání vystrašených koťátek ze stromů.

 2. Pěkné, jenom doufám že
  Pěkné, jenom doufám že to neroztřískají v nějaké honičce jak je zvykem, na druhou stranu to budede test toho co ta auta skutečně vydrží.
  Zajímalo by mne na kolik takový pronájem výjde, mohal by to totiž být i nová cesta jak si města a veřejné služby budou zajišťovat nová vozida, vím že železniční společnosti to tak dělají delší dobu, také by to mohlo vést k rychlejší obnově vozového parku, což může mít nezanedbatelný efekt na kvalitu životního prostředí ve městech. Bude zajímavé sledovat jak se to bude dále vyvíjet.

Napsat komentář