Po autě na vzduch přichází i motorka na vzduch!

Jan Horčík - 07 Listopad 2011

Pohánět auta nebo jiné dopravní prostředky vzduchem zní jako skvělý nápad. Jak ale dlouhodobě ukazuje francouzské auto na vzduch , zas tak dobrý nápad to není. Přesto, něco podobného se rozhodl vyzkoušet student průmyslového designu Dean Benstead. Navrhl motorku poháněnou vzduchem.O2Pursuit motorka na vzduch

Benstead strávil dětství v sedle krosové motorky, odtud také inspirace pro jeho novou práci
foto: Dean Benstead

Největším problémem stlačeného vzduchu je skutečnost, že obsahuje velmi málo energie. Dojezd se proto pohybuje v řádu stovek metrů až kilometrů. Pak je nutné kompresorem opět vzduch doplnit, a to si žádá značné množství energie.

To ale Bensteada nezastavilo. Navrhnul funkční prototyp motorky na vzduch a pojmenoval ji O2 Pursuit. Vychází z motokrosové 250ky WR250F a využívá vzduchový motor DiPietro. Zvládne rychlost až 100 km/h a Benstead věří, že v budoucnu i více.

O2Pursuit motorka na vzduch

V současném prototypu se zaměřil více na design spíš než na konstrukci. V příštích verzích motorky se to má ale změnit. Student – konstruktér si představuje, že místo rámu z ocelových trubek by využil lehčí hliník nebo dokonce high-tech tištěný titan.

Tím by hmotnost motorky mohla klesnout až k hodnotám, kterými se mohou pochlubit profesionální sjezdová horská kola. Motorka na vzduch O2 Pursuit se představí ve funkční verzi na Sydney Motorcycle & Scooter Show v Austrálii dne 25. listopadu.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vždycky když je u vozidla problém s výkonem, tak se sejde tým inženýrů a za spoustu peněz a složitých postupů sníží hmotnost vozidla o 5% a chlubí se tím. Pak na to/do toho sedne tlusťoch a všechna snaha včudu ;)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?