Tým maďarských konstruktérů zkouší postavit jednomístné vznášedlo. Šestivrtulová konstrukce aktuálně podnikla první zkušební let.
foto: Bay Zoltan
Revoluce v oblasti letectví právě probíhá. Elektrické drony s jednou, čtyřmi, osmi i více vrtulemi se dostávají do rukou čím dál tím většího počtu lidí. A šikovní kutilové pak s nimi, nebo s jejich komponenty, podnikají neuvěřitelné věci.
Parta maďarských nadšenců sdružených pod značkou Bay Zoltan se rozhodla, že postaví trochu větší dron, který bude schopný unést člověka. Trikoptéra nazvaná „Flike“ vážila při vzletu včetně pilota 210 kg. Ve vzduchu se dokázala udžet plných 91 vteřin, jak je vidět na následujícím videu:
Tedy, nejsem odborník, ale
Tedy, nejsem odborník, ale helikoptéra by snad měla vzlétnout trošku výš. Tohle mi přijde spíš, jako vznášedlo.
NO NÉÉ!?
Anonyme, máte naprostou
Anonyme, máte naprostou pravdu – nejste odborník.
Odborník nejsem, ale
Odborník nejsem, ale stejně mi přijde nesprávné tohle nazývat helikoptérou, když se to evidentně pohybuje na vzduchovém polštáři.
Wikipedie:
Podle normy ČSN 310001 je letadlo: „Zařízení způsobilé létat v atmosféře nezávisle na zemském povrchu…
A helikoptéra je přeci letadlo a tenhle let rozhodně není nezávislý na zemském povrchu.
Vracím slovo!
Evidentně se po vzduchovém
Evidentně se po vzduchovém polštáři nepohybuje. Pohyb zajišťuje vztlak vrtulí a naopak blízkost země činí problematičtější regulaci tohoto vztlaku tak, aby se dron držel na místě, případně pohyboval.
Kupte si nějaký dron a zkuste si to sám.
Do větší výšky neletěli kvůli bezpečnosti toho dobrodruha, který tam seděl. Pokud by tam dali pytel se zátěží, tak vyletí klidně do libovolné výšky.
Tak to potom ano, dokud to
Tak to potom ano, dokud to neuvidím, neuvěřím:)
Ano nejste odborník, a tato
Ano nejste odborník, a tato trikoptéra je zatím funkčním vzorkem. Nemýlím-li se tak na Moravě ještě funguje uspěšná moravská firma jež vyrábí vznášedla, jež sice se pohybují opravdu na vzduchovém polštáři v malé výšce nad povrchem, ale už jsou dále, a své výrobky prodávají i v zahraničí.
Já bych řekl, že
Já bych řekl, že největším vědecko-technickým přínosem bylo najít odvahu si na to sednout…
nic zvlastne. prakticke
nic zvlastne. prakticke uplatnenie 0. to uz ozaj radsej ten skladaci kamov ktory nikto nechce kupovat, alebo ta stara sopa ka-26.
youtu.be/cuceTxUSAR4
youtu.be/cuceTxUSAR4