Oficiálně: Tesla Model S jako pick-up

Jan Grohmann - 14 Listopad 2013

Již v minulém roce prosákly do médií informace o tom, že Tesla chystá výrobu elektrického pick-upu odvozeného od Modelu S. Nyní Elon Musk informaci oficiálně potvrdil pro magazín Business Insider na setkání IGNITION v New Yorku.Tesla Model S

Tesla Model S jako pick-up?
foto: Tesla

Velké pick-upy jsou ve Spojených státech nesmírně populární, zejména v jižanských a horských západních státech. Například v Texasu jezdí 14 % všech registrovaných pick-upů. V Texasu navíc vlastnící těchto vozů platí nižší daně, neboť pick-upy jsou oficiálně vedené jako zemědělské stroje.

Obliba osobních aut s korbou v jde tak daleko, že předstihují v prodeji klasická osobní auta. Například osobní náklaďák Ford F-150 je tento rok nejprodávanějším americkým autem vůbec. Samozřejmě taková skutečnost nemůže uniknout žádné automobilce.

Elon Musk nyní v rozhovoru s novinářem magazínu BussinesInsider naznačil své plány ohledně výroby elektrického pick-upu. Musk odmítl vyrábět užitkové vozy pro komerční sféru (např. FedEx, DHL), ale naopak potvrdil záměr uvést na trh elektrický pick-up, právě s ohledem na popularitu vozu Ford F150 ve Spojených státech.

Musk potvrdil, že elektrický osobní náklaďák od Tesly je v počátcích vývoje. Samozřejmě nejsou dosud známé bližší podrobnosti. S velkou pravděpodobností však nové vozidlo využije podvozek Tesla Model S, podobně jako chystané SUV v podobě Modelu X. Podvozek Modelu S je dostatečně modulární a variabilní, aby jej šlo škálovat na různé typ aut.

Pokud chce Tesla vzbudit zájem u amerických milovníků pick-upů, musí se držet několik zásad. Spravený americký „truck“ musí mít velkou světlou výšku, skvělé jízdní vlastnosti v terénu, rozměrnou korbu, výkonný motor a velký dojezd.

Navíc Elon Musk s pick-upem se zřejmě na celý problém dívá z mnohem větší perspektivy. Pro automobilku Tesla je Texas problematickým státem. Tamní zákony neumožňují automobilkám prodávat své auta přímo, ale pouze přes franšízové prodejny.

S tímhle stavem však Musk nesouhlasí. Texaským zákonodárcům tak nabízí výměnný obchod, jehož součástí je výroba nových elektrických picky-upů Tesla přímo v Texasu. Na oplátku samozřejmě Musk požaduje, aby texaští zákonodárci odstranili omezující pravidla o prodeji aut.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Elektrické náklaďáky dělá tato firma: balqon.com/electric-vehicles/nautilus-xe20/ Používají baterie LiFePO4 od fy Winston. Tyto baterie lze sehnat i v ČR.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Těším se, až jednou budou i elektrické kamiony. I když nevím, jestli pak místo nákladu nebudou vozit jen obrovské baterie ;)

Obrázek uživatele den

Tipoval by som, ze ho predstavia pri zaciatku predaja Modelu X - ako variant Xka :-)

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky, velmi zajímavá myšlenka, která jistě nebude daleko od pravdy. My bychom si tipli právě spíše až na pozdější představení, ale uvidíme!

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol