Vítězové Shell Eco-marathonu: spotřeba 0,1 l/100 km

Jan Horčík - 30 Březen 2010

Už podruhé za poslední dva ročníky si studenti z kanadské univerzity Laval v Quebecu odnášejí hlavní cenu $5000 z amerického Shell Eco-marathonu. V kategorii "prototypy" dokázali s unikátním autem NTF 4.0 na benzin dosáhnout průměrné spotřeby 0,095 l/100 km. pokračování… Shell eco-marathon

Soutěže se celkem zúčastnilo 42 týmů z devíti středních škol a 28 univerzit. Na start vyjelo 28 automobilů poháněných spalovacím motorem, pět palivovými články nebo vodíkem, dva na solární články a dva dieselové.

Auta se zařadily do kategorie Prototyp nebo UrbanConcept. V případě prototypů šlo většinou o futuristické nápady, které měly daleko k využití v praxi. UrbanConcept kategorie se zaměřila na řešení skutečných potřeb řidičů.

Cílem soutěže bylo prostě a jednoduše minimalizovat spotřebu paliva (nebo její ekvivalentní vyjádření). Ať už šlo o naftu, benzin, LPG, vodík, biomasu nebo solární energii. Nejefektivnějším vozem závodu bylo solární auto Purdue Polaris, které dosáhlo na ekvivalent 0,051 l/100 km. Přestože se nestalo celkovým vítězem, odneslo si také cenu diváků a další, např. za řešení komunikace a design.

DiscoverMagazine, Shell Eco-marathon, GreenCarCongress
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.