General Motors vyzkouší vodík na Havaji

Jan Horčík - 13 Květen 2010

První komplexní vodíková infrastruktura ve Spojených státech vyroste ve státu Havaj. Ten se v poslední době maximálně snaží oprostit od závislosti na fosilních palivech a naopak se zaměřit na obnovitelné zdroje. auta na vodík - Havaj - energetické srovnání

Testovací auta na vodík dodá na ostrovní stát, konkrétně ostrov Oahu, společnost General Motors. Ta se vývojem vodíkových technologií zabývá dlouhodobě. Hlavní překážkou v šíření aut na vodík je však dnes nedostatečná infrastruktura.

Malý ostrov Oahu má však v tomto zásadní výhodu. Tamní energetická společnost The Gas Company, hlavní poskytovatel plynu, dnes do svého uměle vyráběného zemního plynu přidává i více než 5% vodíku. Za pomoci jednoduchého separačního procesu bude možné oddělit vodík od zemního plynu a využít jej u čerpacích stanic na vodík.

"Havajská infrastruktura by mohla podporovat až desítky tisíc aut na palivové články," řekl Charles Freese, výkonný ředitel globálních aktivit GM týkajících se palivových článků. Kromě vodíku má však Havaj ještě další možnosti, zejména jde o elektromobily.

Cena vodíku by údajně mohla být nastavena podobně jako benzin nebo dokonce méně. GM má za cíl vyvinout komerčně využitelné auto na vodík, resp. vodíkové palivové články, už kolem roku 2015. Ve stejné době chce první auto na vodík uvést na trh také Toyota.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Havaj se zbaví závislosti na fosilních palivech tím, že bude vyrábět vodík separací zemního plynu :))
Omlouvám se za tu ironii :)


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil