Britové mají návod, jak snížit emise z dopravy o 76%

Jan Horčík - 26 Srpen 2010

Bydlení, doprava a průmysl - tři oblasti, které se zdaleka nejvíce podílejí na znečištění . V proto vědci z univerzity v Yorku vytvořili obsáhlou studii ve které navrhují jak do roku 2050 v jejich zemi v dopravě až o 76%.   
Británie - vlaky - železnice- vysokorychlostní tratě

V podstatě vypracovali vizi toho jak by vypadala méně stresující, tišší, zdravější a zároveň odolnější a jistější společnost. Studie vychází ze čtyř přemis, a to 100% snížení emisí v oblasti silniční dopravy ( i ), 100% snížení v oblasti , 56% snížení v a 49% snížení v .

Všechny kroky, které je třeba podniknout, jsou v dnešních podmínkách schůdné a realizovatelné. Nejde tedy z technického hlediska o žádnou science fiction. Výzkumníci zároveň tvrdí, že pokud by se skutečně všechna opatření která navrhují realizovala, znamenalo by to významné ekonomické výhody pro jednotlivce i firmy. A zároveň zvýšení na . Dále snížení hlučnosti a dramatické změny v oblasti městského plánování.

Právě to je dnes totiž jednou z největších překážek v cestě za trvale udržitelným rozvojem. Města budoucnosti podle vědců musí nabízet mnohem více příležitostí k cestování pěšky, a . Cílem je vytvořit taková sousedství a komunity, ve kterých je možné většinu nezbytných destinací dosáhnout bez použití osobních aut. A když už, tak . Znovu promyslet by bylo třeba také dopravu zboží.

Studie počítá také se zavedením zvýšené ceny dopravy, neboli implementací ceny za znečištění. A počítá dále i s dekarbonizací energetického systému Velké Británie, tj. kompletního zřeknutí se fosilních paliv v oblasti energetiky. Částečně je zmíněna také vodíková ekonomika, a to skrze . Čtyřicet je dlouhá doba. Jak si myslíte vy, že bude Británie vypadat v roce 2050? Podaří se splnit alespoň některé ze zmíněných cílů?

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Další zpráva o ničem, čtyři body, které autor vyjmenová lze také interpretovat takto: zakážené používání automobilů, vlaků a omezíme létání a lodní dopravu, kde jsou sakra nějaké zásadní teze a ne jen chrlení zbytečných čísel bez rozmyslu?
Pokud skutečně Britové vymysleli způsob, jak bez zbytečných restrikcí omezí vypouštění CO2 a další jiných zásadnějších skleníkových plynů, pak sem s ním, ale další tapetování zprávami typu národ X sníží závislost na ropě, protože ropa je špatná a zlá je na zbytečné, pokud se neuvede přesný plán, jak je dosáhnout. Jen tak mě napadá (i bez akademického vzdělání) "nejjednoduší systém-lidi jsou zlí a špatní a ničí nám matičku přírodu, pryč s tím parazitem (pomocí švédského ekologického spalování samozřejmě)". Současná civilizace je na relativním vrcholu právě a jen díky motorům-naftovým v zaoceánských tankerech a cargo lodích, benzínovým, které zdolávají krajinu, mít elektrické je lepší a výhodnější, ale nabíjet je pomocí fotovoltaiky, jedovatě vyrobené v číně je prostě zvrhlé a neefektivní, jak z pohledu výroby, tak i potencionálního užitku

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak jsem zapátral po celé zprávě z výzkumu, ale neúspěšně. Ani na stránkách Univerzity of York, ani na stránkách Stockholm Environment Institut jsem zprávu nenašel. Všude je jen tato krátká zpráva.
Že by to byl úplný nesmysl si nemyslím, vzhledem k časovému horizontu 40let. Každopádně celá zpráva by nebyla od věci ;)

Obrázek uživatele palca

Zpráva je ke stažení na stránkách Stockholm Environment Institute, pod názvem "Towards a Zero Carbon Vision for UK Transport" přímo na hlavní straně:
http://www.sei-international.org/publications?pid=1575
Má 2MB a 68 stránek.

---

www.ostrovni-elektrarny.cz
Prius Plug-in 2012
Mitsubishi Outlander PHEV 2013
oba nabíjené z vlastní FVE


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil