Northvolt postaví ve Švédsku druhou gigatovárnu

Northvolt se dohodl na převzetí bývalé papírny společnosti Stora Enso ve švédském Borlänge. Přemění ji na továrnu na výrobu baterií o roční kapacitě asi 100 GWh.

Švédská společnost Northvolt, kterou založili lidé se zkušenostmi z Tesly, se začíná profilovat jako budoucí evropský lídr v evropské výrobě baterií. Hlavní továrna Northvolt Ett (1) ve švédském Skellefteå se rozjela na konci roku 2021. Kapacita je 32 GWh a postupně se má rozšířit na 40 GWh do roku 2024. Se společností Volvo postaví Northvolt továrnu v Gothenburgu.

V případě nákupu bývalé papírny Kvarnsveden od Stora Enso si Peter Carlsson, šéf Northvoltu, pochvaluje, že jde o znovuvyužití celého výrobního závodu, který tak nebude chátrat. „Kvarnsveden je díky svému přístupu k energii, průmyslové vodě a rozsáhlému výrobnímu know-how v regionu optimálním místem pro gigafactory. Jsme nadšeni, že můžeme otevřít novou kapitolu v historii Borlänge jako globálního průmyslového centra.“

SOUVISEJÍCÍ: Volkswagen investuje dalších €500 mil. do výrobce baterií Northvolt

Papírny byly založeny už v roce 1900, uzavřeny byly v roce 2021. Propuštěno bylo na 400 zaměstnanců. Přeměna na gigatovárnu na výrobu baterií Northvolt bude znamenat práci až pro 1000 lidí. První fáze má být dokončena na konci roku 2024. Kromě až 100GWh baterií se tam bude vyrábět také katodový materiál.

zdroj: Electrive

Napsat komentář