Německá vláda podpoří stavbu gigatovárny Northvolt ve Švédsku téměř půlmiliardou eur

Northvolt je velkou nadějí evropského baterkářského průmyslu. Firma, kterou založili bývalí manažeři Tesly, plánuje v Evropě už několik velkých baterkáren.

Kromě německé vlády a koncernu Volkswagen investuje do Northvoltu např. také Evropská investiční banka. Právě ta by měla zafinancovat stavbu demonstrační výrobní linky (na obrázku).
foto: Northvolt

Aktuální angažmá německé vlády ve stavbě nové gigatovárny Northvolt ve Švédsku znovu dokazuje, jak moc důležité baterie pro Evropu a budoucnost jejího automobilového průmyslu jsou.

To už dříve naznačil samotný Volkswagen, když do Northvoltu investoval. Northvolt chce do deseti let vyrábět 150 GWh a mít čtvrtinu evropského trhu s výrobou bateriových článků.

Hlavní továrna Northvolt Ett (1) ve švédském Skellefteå se má v roce 2021 rozjet na kapacitě 32 GWh a postupně se rozšířit na 40 GWh do roku 2024. Dále připravuje továrnu společně s VW pod označením Northvolt Zwei ve městě Salzgitter.

Výroba tam má začít už v roce 2024 na 16 GWh ročně a postupně se zvyšovat až na 24 GWh. Uvažuje se také o továrně na baterie v Polsku. Kontrakt na dodávky baterií od Northvoltu má také další německá automobilka BMW.

8 Comments on “Německá vláda podpoří stavbu gigatovárny Northvolt ve Švédsku téměř půlmiliardou eur”

  1. A prosím vás té další socialistická dotace nebo ivestice
    A prosím vás té další socialistická dotace nebo ivestice s podílem ve firmě?
    A kde je kurňa produkt? Já žádný nikdy neviděl natož jeho parametry a testy.
    Kde firma Notvolt prokázala že má konkurence schopné baterie, know how atd.?
    Není to jen další vaporware a díra na prachy alá HE3DA?

Napsat komentář