Nezapomeňte, už zítra je Den recyklace baterií!

Kam mizí všechny vysloužilé tužkové baterie? Pokud bychom seřadili všechny jednorázové baterie, které jen Američané za rok vyhodí, obkroužily by Zemi šestkrát.

A to nemluvíme o akumulátorech, které se nacházejí v mobilních telefonech, tabletech, noteboocích a dalších přístrojích. Jediným správným řešením je tak šetrná a ekologická recyklace všech použitých baterií a akumulátorů. Proto si 9. září připomínáme Evropský den recyklace baterií

Baterie jako nenápadný zabiják

Baterie jsou chápány jako malé a užitečné zdroje energie, které uvádějí do chodu naše přístroje. Ale pokud je správně nezlikvidujeme, mohou škodit životnímu prostředí i člověku. Obsahují totiž směs škodlivin, jako jsou kyseliny, alkalické látky či těžké kovy a elektrolyty, které mohou představovat vážné riziko, pokud se dostanou na skládky.

„Baterie jsou takový vlk v rouše beránčím. Přestože jsou nezbytným a užitečným pomocníkem, představují riziko pro naše zdraví. Obsahují totiž chemikálie a těžké kovy, jako jsou olovo, rtuť a kadmium. Při nesprávné likvidaci mohou tyto chemikálie uniknout a kontaminovat půdu a vodní zdroje a mohou tak mít neblahé účinky na lidské zdraví,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel obchodu BatteryShop.cz.

Zmíněné kadmium je například mimo jiné klasifikováno jako karcinogen a působí jako kumulativní jed, jenž se hromadí primárně v játrech a ledvinách, které poškozuje. Projevem chronické otravy kadmiem je též nebezpečná osteoporóza a pojí se s ní zvýšené riziko srdečních a cévních onemocnění.

Obdobně nebezpečné je olovo, které se ukládá v kostech a krvi, způsobuje anémii, poškození ledvin či poruchy centrálního nervového systému. Obzvláště nebezpečná je dlouhodobá expozice olovu pro ty nejmenší – u dětí se vlivem jeho hromadění v krvi mohou objevit poruchy duševního vývoje.

UNICEF ostatně již v roce 2022 v jednom ze svých reportů varoval, že až 800 milionů dětí po celém světě má v krvi zvýšenou hladinu olova, přičemž mezi hlavními viníky figuruje nevhodné nakládání s olověnými bateriemi.

Ekologické i ekonomické řešení

Recyklace baterií není jen otázkou ekologie, ale má i ekonomické hledisko. Materiály získané ze starých baterií lze totiž použít při výrobě nových. Tím se snižuje spotřeba surovin a šetří se přírodní zdroje, a tedy i celková uhlíková stopa spojená s výrobou baterií.

Pro průmyslová odvětví, která jsou na bateriích silně závislá, to znamená nejen ekologičtější provozní proces, ale i úsporu nákladů. Právě recyklace baterií a akumulátorů je perfektní ukázkou efektivní cirkulární ekonomiky. Protože pokud není baterie odevzdána k recyklaci, zbytečně ztrácíme cenné materiály, jako je lithium, kobalt a nikl, což znamená vyhazování peněz.

Mimořádné pozornosti se tudíž v současné době těší oblast recyklace lithiových baterií. Poptávka po lithiu ve světě aktuálně převyšuje nabídku a zájem o lithium, především pro výrobu baterií do elektromobilů dle předpovědí dále poroste. Výtěžnost tohoto kovu z použitých akumulátorů je přitom několikanásobně vyšší než z nerostné suroviny.

Recyklace jako jediná správná cesta

Zajímá vás, jak se podílet na šetrné likvidaci baterií? Začněte tím, že zjistíte, kde se ve vašem okolí nacházejí místa zpětného odběru baterií, protože ty rozhodně nepatří do běžného koše s komunálním odpadem. Kontejnery, které jsou určené přímo k odevzdání vysloužilých baterií a akumulátorů, najdete na běžně dostupných místech, jako jsou úřady, školy či obchody.

„Češi mají opravdu pestré možnosti, kam vyřazené baterie a akumulátory odevzdat. Nicméně je zapotřebí zvýšit míru informovanosti a motivace každého z nás, abychom si práci neulehčovali a baterie nevyhazovali  do běžného odpadu. Opravdu pomůže odpovědný přístup každého,“ zdůrazňuje Tomáš Pešek, jednatel společnosti REMA Battery, která je jedním ze dvou kolektivních systémů pro přenosné baterie a akumulátory působících v České republice.

Češi během loňského roku odevzdali do REMA Battery přes 600 tun vysloužilých baterií a akumulátorů. Pro zajímavost: energie z tohoto množství by pokryla měsíční spotřebu až 1 000 českých domácností.

Den recyklace baterií není jen dnem osvěty, ale i výzvou k akci. Každý z nás, od běžných spotřebitelů až po velké korporace, může sehrát svou roli. Recyklací baterií nejen šetříme přírodní zdroje, ale také chráníme naši planetu a své zdraví před nebezpečným odpadem.

Je nejvyšší čas, abychom recyklaci baterií vzali vážně a učinili z ní součást našeho udržitelného života. Až se příště budete chystat vyhodit vybitou baterii do popelnice, zamyslete se znovu a připomeňte si následujících 5 faktů k recyklaci baterií.

  1. Při recyklaci baterií je možné většinou znovu vyžít více než 95 % jejich součástí.
  2. Recyklace baterií není novodobým fenoménem. Baterie se recyklují již od 19. století.
  3. Recyklací jediné baterie lze ušetřit tolik energie, že by stačila na napájení digitálního budíku po dobu 8 měsíců.
  4. Množství kobaltu, který získáme ze všech recyklovaných baterií za rok, stačí na výrobu přibližně 700 000 baterií pro chytré telefony.
  5. Většina komponentů baterie se v přírodě nerozloží ani za 1000 let. To je sám o sobě velký důvod k recyklaci!

zdroj: tisková zpráva

27 Comments on “Nezapomeňte, už zítra je Den recyklace baterií!”

  1. Kolem prutokovych Redox baterii je nejake ticho. Pritom udajne letos zacala svycarska firma Prolux vyrabet baterky pro domaci uloziste pod jmenem Prolux Storac. Na webu neexistuje moc informaci a kdyz tak jsou jen od vyrobce. Pry se vyrabi v Cesku ve Stribre. Pry se daji koupit pouze pri instalaci kompletni FVE od vybranych instalateru, o cene ani slovo. Je tady nekdo z okoli Stribra a ma info? Neni to zase nejaky „vyrobce“ jako He3DA?
    Dodatek. Vyrobce je Arbonia ze Svycarska.

    1. Nabíjecí baterie je fajn pro zbytné aplikace, tedy pro ty kde nevadí, že to bude těžké, možná vybité, v chladu to nepůjde apod… Prostě pro hračky. Pro kritické aplikace jsou jednorázové baterie mnohem vhodnější.

      Já například mám sjednocené všechno nouzové vybavení všepásmovým přijímačem počínaje taktickými svítilnami konče na AA formát a pro napájení Energizer Ultimate Lithium. AA formát je stále nejrozšířenější baterie, kterou v případě nouze seženete naprosto všude. Jednorázové lithiové baterie jsou velmi lehké, mají násobně větší kapacitu než nabíjecí články, lze je skladovat dvacet let bez samovybití a funkční teplotní rozsah překonává možnosti přežití člověka.

      1. FExistuji i 1,5V akumulatory ve formatu AA. Bohuzel vyrobci nedelaji vubec nic aby lidem neco vysvetlovali. Marketinovych kecu je vsude plno, ale info nic moc. Ja mel uz pred 25 lety 1,5V aku a potreboval jsem jinou nabijecku. Ale pri prodeji zadne info, proste nulovy zajem neco poskytnout.
        Ted pouzivam hodne 18650 li-ion a lifepo4. Nikdo vam poradne nerekne, ze kazda potrebuje svou nabijecku. Bohuzel existuje hodne malo pristroju na tento format.

            1. Nedavno jsem vyndaval udajne 100% nevytekajici baterky Energizer. Tekla z nich takova hnusna brecka a kontakty byly korodovane. Ale porad jeste dodavaly napeti a bat low nesvitil. Bohuzel sly rovnou do odpadkace, protoze siroko daleko nebyla vhodna nadoba. Takze recyklace se nekonala. Ale jinak je odevzdavam a clovek by neveril kolik se jich pozbira.

                1. Vyvitý a vyteklý baterky dám do igelitovýho pytle a vždy odnesu do recyklace. Nikdy je nedávám do odpadků.

                2. Kde jsem mogl tam jsem přešel na 18650 nebo zabudované nabíjecí lithiové aku. Věci na tužkáže a mikrotužkáže se snažím eliminovat protože je to nedostatečný zdroj energie.

                1. Aha, tak že opravdu uniklo.😁
                  Je dobré tohle vědět, možná se mi to někdy bude hodit….I když já jsem v těhle věcech až fanatik a vždycky se snažím používat dobíjecí články a nové drobné spotřebiče už kupuju nabíjecí přes USB…
                  Mimochodem, hledal jsem tu vyfocenou tubu ruského lepidla: samozřejmě jsem ji už smáznul, že už to asi stejně nebudu mít možnost tady koupit.
                  Co si matně pomatuju, jmenuje se to тэchnik, myslím že je to ,,é“ takhle otočené, ale bez záruky…
                  Chápu že je to informace dost na prd, ale kdybys to nakonec přece jen zkusil koupit, tak dej potom vědět…

                2. @lavrov42. Tyto baterky obsahuji to dobre lithium a ty v EV urcite to spatne, ktere nici prirodu a pak se budou vyslouzile valet v prikopech? Zato ty jednorazovky kazdy horolezec priveze z expedice letadlem zpet do Evropy a odevzda do recyklacniho centra. Pochopil jsem to spravne?

                3. Ok, podle toho se to asi poznat dá, zeptám se místních a někde se stavím nebo zaúkoluji asistenta, sám na nějaké shánění nejsem dost jazykově vybaven. Víš ještě barvu? Je možný, že budou mít víc druhů.

  2. Většina komponent se nerozloží ani za tisíc let? Tyhle „výpočty“ je nutné brát s rezervou. Tenhle rok jsme kromě jiných artefaktů našeli zbytky 9V baterky, kterou vytrousil v roce 1987 můj děda. Prý mu na to hrálo takové malé rádio s krátkými vlnami na kterém poslouchal Hlas Ameriky. Podle toho kde ležela, víme naprosto přesně rok.
    Z baterky za těch 36 let skoro nic nezbylo, jen zbytky pouzdra a uvnitř byla normálně hlína. Takže těch 1000 let mi přijde poněkud hodně akademické, když za čtyřicet let je úplně nadranc.

Napsat komentář