Nevhodné obaly: další místo, kde lze razantně šetřit

Průzkum společnosti DS Smith odhalil, že nakupováním v e-shopech se do českých domácností kvůli nevhodným obalům dostane až 9,2 milionu kubíků vzduchu. To je pro představu stejný objem jako 3 075 olympijských bazénů. Kdyby měly zásilky optimální balení, ušetřili bychom na jejich přepravě 9 650 tun CO2, které každý rok zbytečně unikají do ovzduší. Cirkulární design společnosti DS Smith pomáhá firmám se vyhnout „obchodování se vzduchem“.

Nový průzkum společnosti DS Smith se zaměřil na balení a přepravy zboží z e-shopů. Z dat vyplývá, že v kartonových krabicích, které jsou často mnohonásobně větší než jejich obsah, se kromě vzduchu do našich domácností ročně dopraví i 9, 3 milionu m3 výplní, což je množství, které by zakrylo Staroměstské náměstí prakticky 13krát. Spolu s tím se kupí 61 milionů m2 izolepy, která by překryla celou rozlohu Karlových Varů, a 20 861 tun kartonu v hodnotě 140,8 milionu korun.

Přebytečný karton i plast mají negativní dopad nejen na životní prostředí, ale také na vnímání značky. V 21 % případů totiž respondenti odpověděli, že po doručení zásilky s nadměrným množstvím obalů se cítí být obchodníkem zklamaní. Výzkum také mapoval očekávání spotřebitelů. Češi by v budoucnu rádi dostávali zásilky balené do materiálů z alternativních obnovitelných zdrojů (40 %), v obalu, který na produkt těsně přiléhá (52 %) nebo ve vodotěsném balení (23 %).

SOUVISEJÍCÍ: Škoda Auto umožňuje doručovat balík do auta, první to zkouší Alza a Zásilkovna

Témata, jako oběhové hospodářství nebo náhrada plastů, jsou hnací silou našich inovací. Díky tomu naše portfolio produktů zahrnuje přepravní obaly, dárkové obaly i spotřebitelské obaly, které pomáhají zákazníkům plnit jejich závazky v oblasti udržitelnosti. Ke každému projektu přistupujeme individuálně a navrhujeme obaly taky, aby vyhovovaly danému zboží a zákazník z něj měl jedinečný zážitek,“ vysvětluje Martin Němec, generální ředitel DS Smith Packaging Česká republika.

Každý měsíc z e-shopů odejde zhruba 20,6 milionu zásilek. Podle průzkumu DS Smith sice 86 % online prodejců přiznává, že používají nepřiměřeně veliké obaly, ale více než polovina se zaměřuje na jejich recyklovatelnost a necelá třetina na možnost obal znovu využít.

Plýtvání materiálem se dá zamezit už při jeho designu, ve fázi návrhu výrobku. Snažíme se maximálně navýšit podíl složek, které lze znovu použít. Ve spolupráci s nadací Ellen MacArthur jsme vyškolili 700 designérů v principech oběhového designu, kteří pracují na více než 2000 ‚cirkulárních projektech‘,“ říká Stefano Rossi, CEO společnosti DS Smith Packaging. 

Krabice společnosti DS Smith jsou recyklované (tj. z již použitých materiálů) a recyklovatelné (dají se znovu využít). Díky řešení „Box-to-Box in 14 days“ dokáže během dvou týdnů krabici od zákazníka získat zpět, ve svém recyklačním středisku ji zpracovat a vyslat znovu do oběhu.

Spotřebitelé chtějí méně obalů a více udržitelných možností. Proto využíváme metriky cirkulárního designu. Optimalizujeme zdroje surovin a snižujeme produkci odpadu, což má pozitivní přínos pro životní prostředí. Právě teď nastal ten čas nadbytečný vzduch z e-commerce vyfouknout,“ dodává Martin Němec.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Nevhodné obaly: další místo, kde lze razantně šetřit”

  1. Uz jsem zalepil vsechny okna a vetram pres eshop. Kdyz potrebuji vyvetrat, objednam v eshopu nejakou kravinu a jako bonus dostanu krabici cerstveho vzduchu. Doufam ze tupec42 nepracuje v Amazonu, ten by me ze zlosti do krabice naprdel a to bych neprezil🤮🤭🤯
    Sranda stranou. Kdyz objem vzduchu prepocteme na jednu zasilku, tak je to v prumeru 1,2 litru.

  2. Je pravda, že se plýtvá na všech frontách… Hodně lidí nevnímá snahy o úspory jako inteligentní a zodpovědné jednání, ale jako (ekoteroristický) útok na svůj blahobyt. Je to až smutné…
    Pokud jde o zásilky v kartonových krabicích, nejvíce mi vadí různé výplně z plastu se vzduchem, nebo ,,prstýnky“ z polystyrenu…Pár firem si vyrábí výplně z naproužkovaného odpadního kartonu.. To mi přijde rozumné.

  3. bohuzel pravda, naposled jsem objednaval dve U4 zaslepky do racku, coz jsou normalni dva male plechy…. prislo to v krabici jak od mikrovlnky….cucel jsem na to jak vyorana mys co me to prislo a nebejt na krabici logo firmy kde jsem objednaval tak jsem si rikal z eme snad nekdo neco posila…. a krabice vycpana takovym zelenym plastem plnym zduchu, jako i 5kW menic k fotovoltaice mel mensi krabici 😀

Napsat komentář