Německý autoklub ADAC rozšířil svůj vozový park o vodíkové auto Toyota Mirai

redakce - 14 Červenec 2020

Německý autoklub ADAC rozšířil svůj vozový park o vodíkový vůz Toyota Mirai. Provozovat jej budou zaměstnanci pobočky klubu v severním Bavorsku. V loňských silničních testech ADAC dosáhl model Mirai dojezdu 484 km, což předčilo většinu elektromobilů poháněných standardními bateriemi.

V loňských silničních testech ADAC dosáhl model Mirai dojezdu 484 km, což předčilo většinu elektromobilů poháněných standardními bateriemi.
foto: Toyota

Toyota Mirai je na německém trhu od roku 2015. Celkem 45 těchto vozů využívá ride-sharingová firma CleverShuttle, která tak má jednu z největších flotil vodíkových aut na světě.

Její auta od roku 2017 najela již více než pět milionů kilometrů. Ve čtyřech Mirai jezdí i berlínští hasiči a několik vozů využívá i německá policie. Například v Londýně jezdí více než desítkou aut tamní metropolitní policie.

Oproti desítkám minut dobíjení standardních elektromobilů stačí k natankování vodíkového Mirai pouze pět minut. V Německu je možné tankovat vodík na zhruba 90 místech a jejich počet dále roste.

Do roku 2021 tam má být 130 čerpacích stanic. V celé Evropě je nyní kolem 200 čerpacích míst, v Česku zatím nefunguje ani jedno.

Česko stále čeká

První stanici by měl v tuzemsku letos vybudovat Unipetrol. Celkově má v přípravě tři stanice v Praze, Litvínově a Brně. Dále se připravují stanice v Ústí nad Labem vedle Setuzy, která vodík vyrábí, a v Řeži u Ústavu jaderného výzkumu.

Podle prognózy ministerstva průmyslu by za deset let mohlo být v ČR přes 50 000 vodíkových aut, dnes tu zatím z důvodů nedostatečné infrastruktury nejezdí žádné.

Toyota Mirai je čtyřmístný sedan s elektromotorem o výkonu 115 kW, který je poháněný palivovými články.

Elektrická energie v nich vzniká reakcí vodíku s kyslíkem za přítomnosti katalyzátoru, přičemž jejím vedlejším produktem je voda. Spotřeba se pohybuje okolo 1 kg vodíku na 100 km.

Ve výzkumu ADAC Ecotest hodnotícího vozy z hlediska jejich vlivu na životní prostředí, získala Toyota Mirai maximum, tj. 5 hvězdiček.

Voda z výfuku

Elektrické vozy poháněné vodíkem (FCEV) spojuje s těmi, které využívají akumulátory (BEV), nulová emise CO2 a zplodin, neboť jedinou látkou produkovanou vodíkovými vozy je voda. Liší se však dobou čerpání pohonných hmot, jež v případě vodíkových aut činí několik minut.

Autoklub ADAC, po celé Evropě známý zejména každoročním hodnocením spolehlivosti, sdružuje více než 17 milionů členů a je to druhá největší organizace tohoto typu na světě, hned za americkým AAA.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Takže úplatek od Tojoty pro ADAC?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Cipísek D

v Německu nabízí Zoe na leasing ve výsledku ZDARMA – kompletně krytý dotacemi. Prodalo by se i víc ale nejsou prodavači ;))

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dusledek-dotaci-v-nemecku-je-elektromobil-zdarma-a-co-v-cesku-112561

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele ozana

Pokud ziskala Toyota Mirai z hlediska vlivu na životní prostředí maximum, tj. 5 hvězdiček, tak elektromobil musí získat deset.

---

Putin prokazatelně nechává zavraždit všechny své oponenty
https://youtu.be/pOhmDeih19g

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele Kuk

“Autoklub ADAC, po celé Evropě známý zejména každoročním hodnocením spolehlivosti, sdružuje více než 17 milionů členů a je to druhá největší organizace tohoto typu na světě...”

ADAC je také po celé Evropě známý korupcí svého vedení a falšovaním výsledků svého hodnocení. Luxusní vily a zneužívání záchraných vrtulníků pro vlastní potřebu...

Skandál kolem ADAC nekončí, vedení zřejmě zneužívalo záchranné vrtulníky https://www.irozhlas.cz/node/5908521

Německý autoklub ADAC falšoval výsledky anket už od roku 2009 https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/kauza-adac.A140217_164946_automoto_fdv

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Podvádět se nemá.

---

hariprasad

ADAC, to je ta organizace, co zveřejnila článek, že nejekologičtější je velké VW SUV s motorem TDI (na naftu)?

---

hariprasad

Obrázek uživatele Jan Horčík

To bude ona :)

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Děkuji za potvrzení, ten článek jsem četl několikrát a dalo mi dost práci ty bludy vyvracet. Nastavili parametry tak, aby jim emise vyšly jak potřebovali. Těch manipulací tam bylo několik. Například životnost auta stanovili na 60 000 km.

---

hariprasad

Auto za 80 tis. EUR, palivový článek stojí odhadem 30 tis. EUR?? a životnost 5-10 let, vodík vychází na 0,1 EUR/km, to je auto pro opravdové fandy...

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Radovan

Tak ještě Hindenburg na létání a mají to vodíkově kompletní https://cs.wikipedia.org/wiki/LZ_129_Hindenburg

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Cipísek D

Ve čtyřech Mirai jezdí i berlínští hasiči... njn to se dalo čekat :))

https://denikn.cz/318010/sjednoceni-nemecka-je-velky-historicky-omyl-nemuze-srust-co-k-sobe-nepatri

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů Circontrol